MARUTA - Remain Dystopian

recenze
onDRajs
Hodnocení:
9.5

Když posloucháte Marutu a zavřete při tom oči, představujete si zhruba tohle: Padající letadla, živelné pohromy, válku ve Vietnamu, pouliční nepokoje, svět v totálním zmatku. Jedním slovem apokalypsa.

MarutaSvět, ve kterém je hlavním hnacím motorem chamtivost, nenasytnost a pokrytectví. A mrakodrap jako jeho symbol - symbol kapitalismu, z něhož je jediným možným únikem sebevražda. Ne náhodou stojí na kreslené obálce Forward Into Regression na střeše výškové budovy člověk o velikosti červa. Teď spatřilo světlo světa Remain Dystopian. Jméno a obal novinkové desky Maruty hovoří jasným jazykem. Nic se nezměnilo, ba naopak. Zhoršilo. Z domů zůstaly už jen trosky.

Vítejte ve světě Maruty. Levicoví zvrhlíci nám do třetice všeho hrozného dávají zakusit, jak to v takovém světě vypadá po hudební stránce. Dystopická témata hrála už od počátků grindcoru velkou roli, Maruta jejich negativní dopad dokáže podtrhnout svou ultradisharmonickou produkcí. Na Remain Dystopain je totiž vyhrocené úplně všechno. Vypětí je po dobu trvání celé desky tak šílené, že po skončení 27 minut dlouhého běsnění si člověk připadá jako po lobotomii vrtačkou.

Při prvních posleších má člověk pocit, že kytara je stále o krok napřed před bicími Dannyho Morrise, který se je marně snaží dohnat. Hlavní mozek kapely, Eduardo Borja, se musel dočista zbláznit. Remain Dystopian je ze všech výtvorů Maruty určitě nejrychlejší a podle toho vypadá i délka skladeb. Pouze dva kusy, Submergence aka Barren Oceans of Infinity (4:08) a Return to Zero (2:57), jsou jakžtakž pomalé, ale oddych to není. Nervní rozklady, kytarové divnohmaty, neustávající řada tritónů, a do toho všeho vřískající šílenec Mitchell Luna. To je Marutakonstanta Remain Dystopian.

Problém je v tom, kdo to má vydržet. Punkové základy z debutu In Narcosis vymizely stejně jako sírou načichlé kanonády made by Hate Eternal. Na letošním záseku hrají prim až mathcorově laděné zvraty, přičemž nejlepší momenty dosahují kvůli zběsilému tempu jen několika sekund. Celé to zní, jako kdyby Malignancy chtěli znovu nahrát Calculating Infinity, ale v grindcorovém balení. Platí tady naprostý zákaz melodií a zpomaluje se jen proto, aby se mohlo déle sypat.

MarutaLuna opět předvádí vokál rozpolcený do hlubokého murmuru a vřískotu raněné zvěře. Je tak autentický, že má posluchač pocit, jako kdyby měl na nohou přivázanou rozžhavenou žehličku. Tentokrát si přizval dvě posily. Ve Stride Endlessly Through Scorched Earth mu sekunduje Tomas Lindberg (At The Gates) a o dvě skladby později se v Erode objeví J. R. Hayes z Pig Destroyer.

Maruta si svou verzi extrému vypiplala do posledního puntíku. Dojem zprvu kazí plastový sound, ale ten časem srovná ničivá síla kapely. Mám pocit, že limity posunula a dál už to moc nepůjde. A jestli ano, tak si to raději ani nechci představit.

Vložit komentář

AddSatan - 02.12.18 22:48:30
starší Wake byli celkem dobrý, pf říkal, že to naživo makalo ještě o dost líp (což u grindu bývá), novinku jsem neslyšel, zkusím... pro mě letos z grindu zajímavý akorát Brutal Blues, i když i ty s rezervou...
gába - 10.12.15 08:52:41
prostě punk :-) For those not aware: Our van suffered a mechanical difficulty en route to Denver yesterday, and we are forced to cancel the remainder of our tour dates. We are currently stuck in the middle of nowhere, Colorado as we wait for the replacement part to be shipped over from a junkyard. Needless to say, this has put a big hole in our wallets as the repair is somewhat costly.. not to mention we had to get a hotel for a few days, and now have a 28 hour drive home to look forward to. We have put up several tour mech items for sale at the link below. Hoodies, ladies tank tops, shirts, as well as cds, and lps. Help us out if you can and pick up some merch. Please feel free to share this post as well!
pf - 05.09.15 09:56:16
s tou levicí bych byl opatrnej ;) hodně opatrnej a gorth má pravdu, zase TAK chaotický to není, to je spíš takovej ten tradiční MJC tag nebo spíš MJC městská legenda. FiR mě ale teda bavilo víc
bizzaro - 04.09.15 12:12:56
mi nějak to množství destrukce a chaosu v recenzi nekoresponduje s hudbou
kolik ibacu sis pred poslechem dal? ;)
gába - 03.09.15 21:58:51
Tobě přijde málo chaotická?
gorth - 03.09.15 15:14:37
mi nějak to množství destrukce a chaosu v recenzi nekoresponduje s hudbou
DR - 28.08.15 23:01:46
No jo no, ale hodnocení je stejně pouze orientační ;-)
gába - 28.08.15 12:09:43
nebýt zvuku, tak předpokládám za 106,2 ne? :-)

Zkus tohle