MARDUK - Viktoria

recenze
Radek Chlup
Hodnocení:
8

Viktoria je punkovější a nathrashovanější, ale zakládá si na rozmanitosti a má čím zaujmout. I když by se toho od Marduk dalo čekat víc, Viktoria baví.

MardukMarduk se svým předchozím počinem Frontschwein proměnili Zemi na válečnou zónu. Ne jen podle mě šlo o nejsilnější počin s Mortuusem, přičemž tento řvoun se skrze trosky zpustošených krajin s deskou posunul o kilometry dál. Právě Frontschwein na Marduk ukázalo těžkou dřinu. Překonat válečnou, velice nebezpečnou bestii, se tak jevilo jako téměř nemožné. Kultovní počiny jako Panzer Division Marduk ani nezmiňuji. A Viktoria měla být návratem právě k Panzer Division Marduk. Plané řeči či fakt? Většinou jsou tyto báchorky o návratech ke kořenům pouhým marketingem.

MardukPodle mého názoru je Viktoria album, které navazuje, nebo spíše přesně vychází ze zvuku Frontschwein, což neberu jako zklamání, protože právě sound tohoto alba se mi velmi zamlouval. Jde o stejnou, vlastně totožnou produkci, Mortuus se dál neposouvá, ale předvádí stejný, nutno podotknout, že stejně působivý výkon, akorát je odvážnější - například v June 44 svým hlasem kopíruje kytarovou melodii, díky čemuž pasáž působí jako válečný “popěvek” vojáků jdoucích na smrt. Nebo za vítězstvím.

Viktoria se nevrací ke zvuku Panzer Division Marduk, na to je také postupově příliš rozháraná. Některé pasáže jsou divoké, útočné, ničivé. Jako třeba TigerI. Ta přináší hrůzu v očích nepřátel. Je tu však spousta pomalejších zvratů, které nemají daleko k prohnilému doom metalu stejně tak jako u předchozích desek novější éry. A jde rovněž o to, že i na nich, a především právě na Frontschwein, se nacházely pasáže, které nebyly daleko od Panzer Division, a tak Victorii jako návrat ke kořenům opravdu neberu. K Marduk kulometná palba prostě patří a vždy patřila.

Novou desku beru spíše jako jednotku pochodující v rytmech Frontschwein, ale punkovější a nathrashovanější. Viktoria je totiž prošpikována punkovou rebelií, až to smrdí po spáleném benzínu. V tomto rytmu ujíždí už první Werwolf, která posluchače svým vyzněním překvapila jako první singl. I tento fakt se dá brát jako posun vpřed, i když nejde o nic novátorského. Viktoria je agresivní, velmi krátké a přímočaré album, které vás bude štvát jako lovnou zvěř, jako oběť v hledáčku, která se z něj snaží uprchnout… chuť zabít je tu však větší.

Marduk

Rebelská špinavost a “uštěkanost” rozhodně není postavena k atmosféře zády, ale naopak, tak jako zajatci při popravě, čelem. Viktoria je hnilobná deska, která páchne po smrti, duševní i fyzické. Z jednoduchého, ale působivého coveru, na němž se nachází německý voják v prázdné černotě, chápu Victorii jako vítězství, které si však bere nejvyšší daň. Duši vojáků, kteří přežijí. Duši, která je zmrzačená navěky věků. Temnota v duši, temnota v srdci. A to cítím i z Viktoria po hudební stránce.

Nejvíce atmosferickou skladbou je poslední kus Silent Night. Pohřební vyznění úvodu zní tíživě, až se posluchači vyjeví padlí na bojišti, a naprosté ticho. Ticho bez hlasů, bez zpěvu ptáků, než začne Mortuus depresivně (tuto polohu rozvinul právě na Frontschwein) odříkávat slova, která zní jako nářek tisíců umírajících mužů válících se ve vlastní krvi a výkalech. Kdo tvrdí, že Marduk nemají atmosféru, nemají duši, plete se. Jejich duše je temná jako přeživší na přebalu.

Viktoria je jasným pokračovatelem Frontschwein. Vychází z jeho zvuku, nikoli z PDM jak Marduk slibovali. Mně to určitě nevadí. Viktoria je punkovější, nathrashovanější, kratší a celkově rychlejší jízda, která si jako předchozí alba zakládá na rozmanitosti, na střídání temp a silných melodiích, čímž je každá píseň jiná, se svou tváří a vyprávějící vlastní příběh o smrti a vítězství. Sice tu a tam budete mít pocit, že jste ten a ten riff už u Marduk slyšeli, ale pořád jde v rámci kapely o poměrně čerstvý materiál, který si nebere servítky a má co nabídnout, i čím zaujmout. Mít vyšší očekávání, čekal bych toho od Marduk víc, osobně mi však stačí, že Viktoria baví.

Vložit komentář

MXL - 14.09.18 19:10:18
Dobrý slohový cvičení, ještě něco o Karkulce ;-) Ale vážně, když si člověk pustí za sebou Viktorku a Frontschwein, fakt tam velký rozdíly nenajde ;-)
Ja mezi tema deskama vidim jen prece nejaky rozdily, prisnaku. :) Viktoria je fakt hodne zjednodusena poloha, Frontschwein se mi zda lepsi ve vsech ohledech... zvukove i kompozicne... ale podobnosi tu je, habadej, aby ne... Mrduk nejsou z tech, co by dokazali v tak kratky dobe udelat zasadnejsi pokrok... presto se o to svym zpusobem snazi, i kdyz to asi pusobi vselijak, no...
DR - 14.09.18 17:42:46
Dobrý slohový cvičení, ještě něco o Karkulce ;-) Ale vážně, když si člověk pustí za sebou Viktorku a Frontschwein, fakt tam velký rozdíly nenajde ;-)
MXL - 14.09.18 03:15:22
Po nekolika poslesich alba a ruznych nazorech lidi z okoli se da vycist, ze tahle deska nektere priznivce Svedu nebere. Na druhou stranu, kdyz k nahravce pristoupime objektivne a odmyslime si (pres jasnou signifikaci), ze se jedna o Mrduk, osobne nemam s materialem v.2018 problem. Bez nalepky "slavne a zasadni" kapely by to dnes nejeden kritik Viktorie s uznanim ocenil a povazoval za slibny matros. Jednoduchym black/punkem si podle me hudebnici vyrovnavaji starodavny dluh ke skandinavske HC/Punk scene, ktera na koreny bandu mela bez debat svuj spinavy vliv. Staci pripomenout osobni spriznenost nekterych clenu k metal/crustovym Wolfbrigade a spolecne koncertovani na Severu. Dokazu ocenit vicero nahravek kapely z ruznych obdobi, ale je jasne, ze letosni pocin si prinejmensim zapamatuju jako zvlastnost v diskografii, ktera se mozna v budoucnosti jeste projevi. Rozmanitost a moznosti poloh, se kteryma Marduk bezne operuji nenapovidaji, ze bude dalsi album v podobnem duchu. Dokonce bych predpokladal priklon k melodictejsi, ale zaroven brutalnejsi tvari tehle satanovych holomku. Chteli si proste zkusit neco noveho, co je bavi a technicky prilis nezatezuje. Deska se proda, a je co zrat. Vzhledem k jejich bohate produkci a zakladne fans si to muzou dovolit, me to nijak neurazi. Zivak ukazal, ze vse funguje, jak ma. P.S.: Nahlas ta deska hraje lip. :)
DR - 30.08.18 17:19:51
gába - 29.08.18 12:53:19
:-D jj to byla vůbec taková hrozně mírumilovná kavalerie... Oni ty jednoduchý riffy ještě víc zjednodušujou, asi si myslí že takhle budou ještě větší true BM, nebo nevím...
AddSatan - 29.08.18 10:21:01
v limitované edici je prý i figurka SSáčka a pod číslovanými kusy 18 a 88 je jako bonus i koníček (Florian Geyer je teda dost gay název pro SS kavalérii), aby měli děcka radost :) (nikoho jinýho ta deska asi ani zaujmout nemůže... některý ty riffy jsou fakt jak ze školky :) - třeba ten dvouakordovej v titulní skladbě je fakt "epic" ) ... a plastový figurky dobře sedí i k tomu zvuku... (Mrdkuk?), ne že by i Panzer Division nebylo místy melo-crust s blastbeatama, ale oproti tomuhle jsou tam i ty nejjednodušší riffy pořád na úrovni...
brutusáček - 28.08.18 20:13:37
no probrali jsme to už vedle a je jasný že válečné chóry se už nerozezní, ale z mě to je ok a naživo to šlapalo

Zkus tohle