MALIGNANCY - Epilogue (EP)

recenze
onDRajs
Hodnocení:
8

Malignancy s neuvěřitelnou suverenitou sypou jeden zvrácený riff za druhým, aniž by u toho hnuli brvou. Epilogue zní až nechutně vážně a dosáhla takové úrovně komplexity, až z ní jde strach!

MalignancyJak dát o sobě veřejnosti nějak smysluplně najevo, že vaše kapela je stále naživu? Techgoroví maniaci Malignancy to udělali po svém. Na sklonku loňského roku vydali dvouskladbový singl, který je k mání pouze ve formátu LP. Jde tedy o dost raritní záležitost, navíc když vezmeme v potaz, že skupina nemá v plánu hodit do éteru žádnou digitální verzi tohoto počinu. Vykutálení hoši to s Epilogue udělali mazaně. Hladovým fandům zacpali orální otvory a mezitím v klidu skládali materiál na další plnohodnotnou desku. Ta už je dle chorého mozku skupiny, kytaristy Rona Kachnice, v podstatě hotová a kvartet se chystá oslovovat extrémům zaslíbené vydavatele. Letos se alba patrně nedočkáme, nicméně v roce s číslovkou 16 s ní už počítejme.

Ale zpět k singlu. Pět a půl minuty dlouhá věc Epilogue se podle Kachnice původně měla objevit už na Eugenics, což se nakonec nestalo. Bylo to správné rozhodnutí. Tenhle kolos o dvaceti riffech by na desce postavené především na kratších a (v intencích Malignancy) rovnějších kusech až přespříliš vyčníval. Skladba navíc představuje úkrok poněkud jiným směrem. Ne že by Kachnic a spol. polevili ve svojí snaze vyklopit ze sebe co nejvíc pískajících harmonií, špinavého leštění hmatníků, nebo pokrouceného skřípání složeného do kostrbatých parytmů. Je to právě naopak. Malignancy s neuvěřitelnou suverenitou sypou jeden zvrácený riff za druhým, aniž by u toho hnuli brvou. A je tu ještě jedna, byť pocitová změna. U dřívějších počinů jako Inhuman Grotesqueries a Cross Species Transmutation měl člověk i přes nápor disonantní, ultratechnické brutality zvláštní pocit, že poslouchá vtipnou a veselou muziku. (Což se naživo potvrzuje nemístně mírumilovným vystupováním growlera Dannyho Nelsona.) Epilogue ovšem zní až nechutně vážně. Skladba totiž dosáhla takové úrovně komplexity, až z ní jde strach! Hudebně goreové pachy minulosti už jsou definitivně pasé a už i tomu Nelsonovi je docela rozumět. Malignancy prostě vyspěli.

MalignancyKaždá deska má dvě strany, takže co vrznout na „béčko“? Yonkers si tak trochu překvapivě vzali na paškál německé Atrocity a logicky sáhli po písni z jejich (tech)deathového období. I nyní je vůbec jen stěží pochopitelné, co tahle skupina na začátku 90. let tvořila a nakolik jsou jejich první dvě desky stále aktuální. Pojetí předělávky Hallucinations zůstává nicméně tradiční. „Rozhodli jsme se hrát skladbu podobně jako v originále, abychom uchovali její původní old school deathmetalové znění. Kdybychom ji přetvořili do stylu Malignancy, nikdo by nepoznal, že jde o Atrocity,“ říká Kachnic. Já myslím, že se jim to povedlo. Nebo ne?

Vložit komentář

AddSatan - 16.05.24 11:30:13
ad úvod, před (asi už dlouhým?) časem zjevně změnili názor https://malignancy.bandcamp.com/album/epilogue škoda, že alespoň s tímhle zvukem nenahráli (dle singlu Purity...) novinku, zase návrat k tomu uměle-měkkýmu, výškovýmu až "vykastrovanýmu" zvuku předchozích desek, místo kopáků (na Epilogue ok) čvachtikťáky :), jinak Purity... mi přijde ještě přímočařejší ("hitovka"?) než Epilogue ... jinak prd tomu rozumim, ale xxkrát jsem se snažil tý kapele přijít na chuť, je to zábavně vyjetý, ale vždycky mi to přišlo málo tvrdý/brutální a nejen kvůli zvuku (chápu, že jde u nich primárně o jiný věci, ale stejnak...), Epilogue mě ale baví, asi se to dá fakt od nich brát nejvíc "vážně"
onDRajs - 26.08.23 22:19:17
Tak jsem se v Liťáku přímo od Dannyho dozvěděl strašný věci... Nová deska je komplet hotová už šest let. Prej snad konečně v prosinci na Willowtip se dočkáme.
gába - 30.01.17 10:54:32
šéfe, šéfe, nějak jsi nějak zaspal ne? :-) půjdeš ?
bizzaro - 29.01.17 19:11:39
20.2. https://scontent-vie1-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/15253472_1197131883655353_4590596970656968341_n.jpg?oh=36578e53e4b2453e10bda9acb26145c9&oe=590EA52F
bizzaro - 29.09.16 12:13:51
DR - 30.05.15 22:59:53
jasný, dej rovnítko mezi LP a gramofonovou desku
pf - 30.05.15 10:46:41
"singl, který je k mání pouze ve formátu LP" je hezkej oxymoron ;)

Zkus tohle