LITURGY - As the Blood of God Bursts the Veins of Time

recenze
vihkav
Hodnocení:
8.5

Upoutávka na příští album se brooklynské metalové alternativě povedla opět na výbornou.

LiturgyNesetkal jsem se u nás skoro s nikým, kdo by kapelu znal, tak si dovolím pár slov na úvod. Je to vysoce zvláštní hipsteřina, která se tak nějak motá kolem spíše durových blackmetalových postupů, ale zapojuje glitch elektroniku, čisté zpěvy, orchestrální nástroje a nespočet žánrů, přesto to do sebe všechno až neuvěřitelně zapadá a splývá v jakýsi filosoficko-umělecký koncept.

Frontman Hunter Hunt-Hendrix (když se ještě jako muž identifikoval) totiž kapelu založil na svém vlastním myšlenkovém směru a tím si získal mnoho odpůrců a posměváčků. Když egoisticky kázal o tom, jak jeho hudba „transcenduje“ black metal, jednoho takového hatera jsem kdysi našel na YouTube a tím se s kapelou seznámil. Jenže rozdíl je, že mně se fakt líbila! A Hunterovo kecy, kdyby se nebral tak vážně, by možná celkem seděly, protože transcendentální black metal není pojem až tak mimo mísu, posuďte dle poslechu – ne tohoto EP, kdo nezná, nechť začne albem Aesthethica. Mimochodem, má i vlastní web o své filozofii, dost jsem toho četl a vsadím se, že je rád, když tomu rozumí sám. Ale je to dost cool.

Další věc je, že Liturgy od samého začátku „nehledají“ svůj zvuk, on se spíš tak nějak sám morfuje trochu jinam s každým albem a finální podobu asi jen tak mít nebude. Po zapojení orchestru v některých nových věcech už si kladu otázku, kam až tohle může dojít a kdy začne chybět nápad. Protože ta inovace opravdu s každým albem stoupá. No a od nedávna je z Huntera trans osoba, takže jestli tohle není dost transcendentální, nevím už co.

Tohle EP vyšlo 5. října a je jakýmsi prekurzorem k dvojalbu, které má vyjít příští březen. A to v tom smyslu, že tři songy ze zdejších čtyř se vlastně spojí v jeden song na CD - 93696. Úkaz, jenž se u Liturgy ještě nestal. Musím říct, že tyto tracky mají vážně feel, jako by byly součástí něčeho většího, ale fungují dobře i samostatně.

Hunter Hunt-HendrixHudba se tady od blackových vlivů už odděluje skoro úplně, netroufám si však hádat, že takové bude celé album. Už s první věcí, 93, si říkám, že se možná v brzké době sound spolku nebude měnit nijak extra (což mi vůbec nevadí, jen je to u nich zvláštní), čas ovšem ukáže. Je to celkem obdoba songu PASAQALIA z desky H.A.Q.Q. a dost dobrá - riffy zaujmou, ohýbají se a stoupají v začátek 36, což je taková mathcore skákačka, která se nejdřív v nepředvídatelných rytmech proměňuje a následuje totálně pohlcující sludge s postupnou rytmovou gradací. Epický orchestrální rozjezd s pocitem filmové hudby, to je 696.

Čistý zpěv se objevuje až v posledním kousku, který zní úplně jinak než ty předchozí a je jakousi meditační vzpomínkou. Už není součástí trojice, která se objeví na příštím počinu, asi by se koncepčně nehodil? Nevím. Ale skvělý melodický závěr.

V celém EP samozřejmě nechybí glitche a glockenspiel. Jakoby tu byla znázorňována cesta světem, kde už existuje jen umělý život a to je zvuk, na který Hunter v posledních letech i cílí.

Povím vám, já tuhle chujovinu prostě žeru, je to skladatelsky naprosto geniální a momentálně fakt neznám lepší hipster kapelu. Příští full CD bude tedy dvoják, takže myslím, že se máme na co těšit. Rád bych je konečně viděl u nás, Brutal by jim slušel.

Vložit komentář

AddSatan - 01.12.22 16:43:58
vihkav: jo směřuje / je, ale formálně a částečně i obsahově to má s Liturgy ledasco společnýho (a tím nemyslím jen to, že to skládá transka :) a dá se to asi označit za hipsterský), mj. je to v některých částech taky poměrně pozitivní / optimistický, pop je tam (v jiných skladbách, spíš dream- než hyper-?) taky, byť ne tak vlezlý jako Liturgy, zbytek skladeb je teda mnohem méně (nebo i vůbec není) metal
vihkav - 01.12.22 15:41:34
hmm, jistě je projekt znám svou kontroverzí, ale ptal jsem se po místních koncertech desítek lidí, co poslouchají obdobnou hudbu, a neznal to absolutně nikdo. tady na marastu jsem mohl čekat, že to bude jinak :) mizzy: za mě jsou v diskografii věci co si mockrát nepustim, třeba origin of the alimonies, ale hodně těch ostatních jedu celkem často. ale chápu, neni to zrovna "líbivý", je to prostě divný AddSatan: za mě jekot super, mnozí ho nesnesou vůbec. liturgy samozřejmě nejsou tak vyhrocený a bylo by to i na škodu. přes ten řev a kolikrát rychlost je to vlastně pozitivní tremolo hyperpop. (ne)doporučená věc už směřuje dost jinam, rád zkusim celý album
AddSatan - 01.12.22 13:56:25
a pokud někomu přijdou Liturgy jako vysoce zvláštní a vyhrocený, vyfetovaný, šílený, tak (ne?)doporučuju zkusit tenhle track: www.heatcrimes.bandcamp.com/track/trench-through-pink-death aneb: "kdyby byl Yarrdesh goth-transka a zkusil hrát něco jako dsbm Gnaw Their Tongues / The Axis of Perdition / Kayo Dot se špetkou The Berzerker" :) to je zas nejlepší "hipster black" za mě (zbytek desky je stylově převážně jinde)
AddSatan - 01.12.22 10:47:10
Na předchozím Origin... mi přišly fajn ty "modern classical" části, mj. to místy není úplně daleko od starých Kayo Dot třeba (trošku jiný, ne tak dobrý, ale fajn) jak do toho ale zkusí naroubovat ten "post-black" s emo/dsbm jekotem, tak to jde okamžitě do hoven. Nějak mě i sere nazvučení kytar v těch pasážích. Tady podobně - ty noise/math rock/sludge riffovačky (až na vokál) docela fajn, jak nastoupí tremola, tak se to nedá vydržet - zvláště ten patos v 696. A taky mi přijde neuvěřitelný, že o nich někdo, kdo se alespoň trošku zajímá o avant-experimental-("black")metal neslyšel :).
mIZZY - 01.12.22 09:50:05
Oni spíše Liturgy hejtí úplně všichni (blackmetalisti) :) A taky se teda přikláním spíše k názoru, že je zná dost lidí, aspoň ti, co se zajímají o avant hipster (black) metal, sledují scénu á la současný Roadburn a Thrill Jockey atd. Mně teda tahle kapela přišla zbytečná hlavně ze začátku, kdy to byl víceméně takovej Krallice revival. Ta nová tvorba, třeba zmíněný H.A.Q.Q., ale i následující Origin of the Alimonies a tohle EPko, mi přijdou více zajímavé. Nicméně souhlas s tím, že to je takovej vyhrocenej experiment pro experiment a avantgarda pro avantgardu, ale poslouchat to seriózně a opakovaně moc nejde. Rozhodně to je ale lepší než Deafheaven, kteří si veškerý hate od blackmetalistů určitě zaslouží :)
vanena - 01.12.22 09:49:09
Tak zrovna u tebe mi to přijde až nemožný, že bys o Liturgy nikdy neslyšel, haqq bylo hajpovany až běda. Ale prostě možná jen jiná bublina...
MXL - 01.12.22 09:21:53
Je to celkem zábavná pytlovina, super zahrané, prapodivně slepené a deviace je z toho cítit na sto honů Určitě žádná temnota, spíš úchylácký crossover. Nevím, kolikrát si to ještě poslechnu, ale líbí se mi to. Už jsem tady četl o 666 kapelách, které zdejší BM crew vychválilo do nebes, ale od té doby už jsem si je nikdynepustil. Tady je ta šance dost vysoká. P.S.: Nikdy jsem o blekot metálu týhle transky neslyšel, a že to všichni znají vážně pochybuju...
Radek Chlup - 01.12.22 06:57:31
Výborná kapela. Donedávna jsem to taky neznal :-D
vanena - 01.12.22 06:42:36
Mám to stejně jako Franta. A teda první věta nevím nevím, já mám naopak dojem, že to znají skoro všichni, jen se to nikomu nelíbí :)
Franta N. - 01.12.22 02:28:43
Mně tedy tohle vždycky přišlo jako nebetyčná blbost, šikovní muzikanti, kteří rozumí skladatelským postupům, ale nemají vkus a proto tvoří úplnou slátaninu. Něco jako kdyby se skladatel klasické hudby sjel něčím hodně šíleným a rozhodl se v tom stavu napsat něco hrozně originálního, ale zároveň by se pořád bral smrtelně vážně. Proti gustu žádný dišputát, ale za mě tohle fakt ne.

Zkus tohle