LACUNA COIL - Karmacode

recenze
d_m_c
Hodnocení:
3.5

Jedno se italské gothic-metalové kapele Lacuna Coil nechat musí, mají výjimečnou schopnost z naprostého ničeho udělat něco, co se tváří velkolepě. Vždy jsem měl pocit, že humbuk kolem této kapely je naprosto zbytečný a pro mě nepochopitelný, ale do minulé desky Comalies se to drželo alespoň v metalové branži a v únosných mezích, ovšem když vidím, kam se cpou s novinkou Karmacode, situace se zdá být mnohem vážnější. Kapela + evidentně velice schopný management nechtěli nechat nic náhodě, a tak strhli obrovskou propagační kampaň, kapela byla neuvěřitelně protlačována a tak i přes jejich snad až podprůměrnost můžete jejich show vidět na těch největších a nejdůležitějších metalových akcích, v ČR je můžete slyšet dokonce i na vlnách rádia Evropa 2, nechybí v žádných evropských hitparádách včetně našeho Esa a T-Music, čímž jen definitivně v mých očích potvrdili, že jsou spíše součástí pop kultury, než něčeho, co si říká metalová scéna. Ne snad, že by mě pobuřovalo vidět metalovou kapelu v popové hitparádě, mě je to buřt, jde zde spíš o to, že celková politika Lacuny Coil, která upřednostňuje obal a výsledný efekt, před obsahem a něčím umělecky cenným, je mi absolutně nesympatická. Slovo komerce spojováno s metalem vždy strašně smrdí, ty nekonečné nesmyslné debaty na téma co je a co není komerční jsou naprosto o ničem a rozhodně nezastávám názor, že kapela, která se stane populární (přesto, že nedělá viditelné kompromisy), se automaticky stává komerční (a to jen proto, že logicky nemůže uspokojit všechny poptávky a dostává se automaticky do jiných sfér). Ovšem v případě Lacuny Coil bych se slovo komerční nebál použít. Tady je záměr vytřískat co nejvíce peněz, stát se populárními a slavnými ten nejhlavnější a hudba je jen pouhý nástroj ležící někde v pozadí. Když jsem v recenzi na poslední počin Kataklysm In the Arms of Devastation psal něco o produktu a o absenci „něčeho“, co by z té hudby bylo cítit, musel bych u Karmacode zajít ještě mnohem dál. Tady se dle mého totiž nedá mluvit ani o řemeslně dobře zvládnutém počinu, jelikož když odmyslím hráčskou schopnost, kterážto je naprostou samozřejmostí, není zde naprosto nic a pokud si vyberete ke srovnání 90% goticko metalových kapel, odejde z tohoto duelu Lacuna se svěšenýma ušima.

Tak něco v té hudbě přeci jen být musí, to zas ne že ne, ale řekl bych, že na to, co se ze současné Lacuny „dělá“, je toho žalostně málo. Na Karmacode je přesně slyšet dnes tolik moderní kombinace metalové tvrdosti a popové sladkosti a melodičnosti. Stejně jako třeba většina nu-metalových kapel i Lacuna svou muziku zhutňuje masivními kytarami, střednětempou údernou rytmikou, která vytváří ten metalový, tvrdý základ a zbytek už je v režii buď kláves nebo zpěváků. Je zde čistý mužský i ženský zpěv, ani jeden nijak výjimečný nebo dech vyrážející. Vyloženě špatný také ne, ale prostě obyčejný. V nějakých kouscích se taktovky ujmou kytary a starají se i melodiku skladby. Zajímavá se zdá být jakási snaha komponování různých exotických motivů a melodií, jež umocňuje svým zabarvením hlasu i zpěvačka Cristina Scabbia. Nějaké kusy nejsou špatné (dobré ovšem také ne), ale celkově mám pocit, že Karmacode je deska poměrně prázdná, jen na povrchu se lesknoucí a povětšinou laciné, vyumělkované a na efekt dělané melodie nebo i nálady skladeb (Within Me, která má sice příjemnou melancholickou náladu a i docela příjemný zpěv, ovšem víckrát jak jednou bavit nebude) mě opravdu nepřesvědčily o tom, že Lacuna Coil si zas(ou)loží takovou přízeň jaké se jí dostává. Velká část desky prostě jen ubíhá, vám to ani nevadí, vy to ani neregistrujete, prostě se z přehrávače line hudba, kterou když pozorně nevnímáte, tak vás nerozčiluje, jen si v poklidu plyne, ovšem když se zaposloucháte, nebaví Karmacode více jak dvě skladby. Chybí větší momenty překvapení, strhující nápady, nebo prostě jen něco, co zvýší vaší pozornost. Zůstává jen občas obstojná a někdy i celkem příjemná, nenáročná atmoška. Normálně bych si řekl proč vlastně ne, ne vždy má člověk chuť na něco složitého a Lacuna by k nenáročnému poslechu nebo jako kulisa vlastně mohla být fajn. OK, ale kdyby tak byla kapela prezentována a nebylo z ní děláno něco, co evidentně není a na co nemá. Pakliže mi chce někdo tvrdit, že má být Lacuna matadory goticko metalového žánru a opravdu „velkou“ kapelou, musím být zásadně proti, protože jak říkám, nemají na to. Možná již sice „velkou“ kapelou jsou, ale nikoliv po hudební stránce a tu zde hodnotíme.

P.S.: Největší hit, singl, který dobývá hitparády a rádia, Enjoy the Silence nakonec není ani od Lacuny. To možná jen potvrzuje naprostou neschopnost složit něco, co má parametry opravdového hitu a něčeho strhujícího, čímž pro mě téměř patnáct let stará pecka od Depeche Mode jistě je.

Vložit komentář

Cz Skiin - 23.11.06 20:48:38
Co dodat, snad jen "Fear of the Dark".
Dark - 23.11.06 17:20:27
A Enjoy the silence se mi líbí víc neř originál, takže je to asi fakt věc názoru...
Dark - 23.11.06 17:19:42
Pro někoho možná nudné a nezajímavé. Některé songy možná nejsou bechderoucí, u Lacuny si radši poslechnu Comalies, která je pro mě nedostižnou metou, ale pořád aspoň podle mého velice kvalitní. Já si tuhle italskou kapelu prostě zamiloval a ať tu říká kdo chce co chce a klidně i pravdu v některých případech, názor neměním. Skupina mě prostě baví. Jednoduše řečeno nesouhlasím s pouhým podbarvením atmosféry; "Within me" mě nepřestává bavit ani po několikátém poslechu... Lacuna Coil je pro mě stále super kapela, i když mohl Karmacode dopadnout lépe.
bizz - 16.10.06 09:16:20
j, Benzin ujde
DR - 15.10.06 19:57:27
já spíš radši benzín od koho asi nebo ještě víc autobahn v podání Palinckx a nebo snad nejvíc no quater od crowbar
bizz - 15.10.06 07:37:27
a co Metalklikovska Escape od GOJIRy?
Saint.rap - 13.10.06 15:09:01
DR: dobrou chut
DR - 12.10.06 21:35:24
snažím se bejt objektivní
Saint.rap - 12.10.06 19:53:09
DR: alespon mas chutovej vyber.
DR - 12.10.06 19:00:06
pitrs: já jo ostatní: každý hovno smrdí jinak
piTRs - 12.10.06 14:43:46
podle mě ta kapela je naprosto nepůvodní a odvařená už od prvopočátků, kdyby ji druhdy nevytlačil sorychta, už x let by o ní nikdo nevěděl. a k těm coververzím - ještě jsem neslyšel žádnou, která by měla smysl
Saint.rap - 12.10.06 14:25:11
dmc: jinak jsem se smal uvaham, co je lepsi jesli LC nebo Evanescence. Jaka hovno ma lepsi design?
dmc - 12.10.06 12:10:12
Me by prislo hruzostrasne, kdyby ti prisla jina:-)))))
Saint.rap - 12.10.06 11:41:15
Podporte si co chcete hlavne, ze nehrajou Godflesh hehe...Jinak Lacuna coil mi prijde hruzostrasna.
bizz - 12.10.06 08:04:51
a to je asi tak cely, podporim dmcho, bo myslim, ze ta verze je docela v cajku
dmc - 12.10.06 07:50:05
Ne, legraci si opravdu nedělám. Prodigy mám moc rád, ale tahle metalová verze mi přijde rozhodně povedená, tobě zase ne a to je asi tak celý!
Cz Skiin - 11.10.06 20:38:43
Breathe v podání Neglected Fields.... si asi děláš legraci viď?
pf - 10.10.06 16:08:50
ještě chocolate factory od MACABRE je fakt dobrá
DR - 10.10.06 15:47:28
mně se líbí reek of putrecaction od rotten sound :)))))))))
dmc - 10.10.06 15:44:13
Naprosto s tebou souhlasím. To že jsem zmiňoval, že ta pecka na závěr má alespoň ambice zaujmout svou hitovostí neznamená, že je nedej bože lepší než originál. A že se to docela dobře poslouchá není zásluha lacuny, ale síly, kterou má ta skladba sama o sobě, proto jsem také zmiňoval, že je poměrně zoufalé, když jediná skladba s výbornými nápady a melodikou není jejich. Shrnuto: Kladně jsem nehodnotil ani tak provedení tohoto coveru, jako Enjoy The Silence samotnou. Jinak k těm coverům, myslím, že taková Breathe od Prodigy se Neglected Fields velice povedla...
pf - 10.10.06 15:29:42
podstatný je, že byly i lepší verze a originál je prostě nedostižnej a to je prostě problém u 100% cover verzí, co dělaj metloši u ne-médl věcí... snad leda forest or carpathian forest je dobrý
dmc - 10.10.06 14:41:59
Je stejne prisernej jako zbytek desky, nicméne tam docela zapada a myslim ze se Lacune minimalne podarilo tu skladbu podat tak, jak se to asi bude libit fanouskum. Tim ovsem nijak nehájím kvality tohoto songu, na druhou stranu ale nutno rict, ze enjoy the silence jsem slysel v mnohem prisernejsich verzich.
killer - 10.10.06 12:34:33
Lacuna coil me bavi spis stara ale tohle je fakt spis prdel a kulisa a ja nevim co ete:-(( no jo no kdyz se nekdo vysere na music a chce spis love tak pak se neni cemu divit ze si lidi reknou je tuhle pisnicku znam a ani je pomalu nenapadne ze to neni jina verze depesaku ale jina kapela ktera na tom rejzuje!! ( u kurevsky pac na radiich typu impuls, blanik, evropa a ja nevim co dal radio neposloucham to je jedna z nejhranejsich pisnicek) mluvim o enyoj the silence:-( No nic lacuna timhle u me skoncila
pf - 10.10.06 11:43:19
akorát že ten cover depeche mode je naprosto příšernej

Zkus tohle