HUMANITY’S LAST BREATH - Välde

recenze
bizzaro
Hodnocení:
8.5

Dekonstrukce extrému a jeho opětovné skládání do nových tvarů. Kubistický impremetalismus.

Humanity’s Last BreathCivilizace je průběžně decimována chorobami, viry, degeneruje. Zhoršuje se životní prostředí, dostáváme do sebe spousty sraček, jeden nenávidí druhého. Řídí nás zmrdi, šíří se dezinformace, lež se stává novodobou biblí. Jsem zvědav, kdy lidstvu dojde dech. Pokud ovšem budou vycházet takovýhle desky, může k tomu dojít dřív, než bys dořekl „Välde“.

Okolo bubeníka Vildhjarta Bustera Odeholma, který tu ovšem třímá kytaru, v roce 2009 zformovaná parta totiž nenabízí útěchu. Novej materiál jde dalece za hranice všeho, co tihle týpci doposud nahráli. Pro přiblížení sice můžeme sáhnout po dva roky starý Abyssal, která pro složení týhle šílenosti nabídla základ, jenže pravidla se změnila. Prog blackened deathcore/methall s brutálním zvukem tu sice naleznete, ale představte si, co by se stalo, kdyby Picasso a Dalí milovali Moneta a nebyli malíři, ale producenti. Na Välde totiž snad není skladba, která by byla skladbou. Spíš jsou to impresionistické obrazy kubistickým pohledem.

Jestli písničky v obecném vnímání jsou tvořeny riffy v souvislých celcích a mají dávat nějaký smysl, tady je tou písničkou celá Välde a jednotlivé tracky jsou pouze její riffy. Jedno slovo, který mě pro album napadá je dekonstrukt. Jako kdyby jeden ze členů přinesl nápady, druhý je k sobě seskládal, třetí je rozebral, dodal něco svého a čtvrtý si s nimi finálně zahrál „skořápky“, tedy je mezi sebou zase proházel a přeskládal.

Humanity’s Last Breath se totiž tentokrát nedrží jakékoli v metalu zaběhlé formy a spíš načrtávají, abyste si výsledný obraz dosložili sami. Nabízí především prostor vaší vlastní imaginaci, což je v hudební extremitě docela ojedinělé - obdobným přístupem se blýskli snad jen Car Bomb, nebo Meshuggah v By the Ton. A u mě tenhle proces skládání způsobuje obrazy souběžné multi-projekce na rozbíjené zrcadlo, do kterého ještě pouštíte stroboskop… destrukce, dystopická budoucnost, láska, objetí, kudla v zádech, rozpárané břicho, technologická revoluce, stroje vítězí, Skynet, hyeny trhají svou oběť, východ slunce, slzy, bůh, satan… člověk! 

Na Välde je spousta výtečných nápadů, ale i přesto, že působí trošku jako tajemný rébus zednářů vedoucí k Pandořině skřínce, je na něm cosi velmi poutavého. Nápady jsou chytlavé (a ne že by se absolutně vůbec neopakovaly, např. Futility), nepostrádají groove, atmosféru a překvapení. Působí odlidštěně chladně a HLB tím řízeným chaosem a změtí nálad vlastně naší podstatu zároveň dokonale vystihují.

Välde je stavění temné deathcorové zdi, Välde je soubor matematických experimentů ji za průběhu stavění bourat. Välde je progresivní hledání kompromisů, Välde je nelítostný djentktát, že kompromisy nebudou tolerovány.

Pokud nejste z předchozího odstavce moudří, je jen jedna možnost. Technokratickou muziku Švédů si pustit, ale buďte připraveni na všechno. Je to soundtrack všeho zlého dávající naději, že přes bolest a utrpení dojdeme k očištění a spáse. Čtěte svaté písmo Vel-de!

Vložit komentář

onDRajs - 23.02.21 17:16:42
Ten deathcore je jako komunismus, zreformovat se nedá :-) Tohle je asi maximum možného...
sicky - 17.02.21 14:41:23
Zkouším to už dobu a nedaří se. Zkraje se album jeví ok, ale po 15 minutách začne být příliš ubíjející. Hlavně díky vokálu, ale i hudebně mi přijde, že přes ty krkolomnosti nějak neví kudy kam. Jako zajímavost je to ok, poslouchat se to ale moc nedá :)
Franta N. - 16.02.21 17:23:26
Ta deska Abyssal byla asi o něco lepší. Můj žánr to ale pořád úplně není. V rámci deathcore to nejspíš bude elita, úplně to neposoudím, nemám podobný kapely naposlouchaný. Oproti většině toho, co ke mně občas z deathcore dolehne, tohle má aspoň ve vybraných pasážích dobrou atmosféru a není to taková umělá hmota. Ad mizzy: Kapela Abyssal je taky spíš můj šálek kávy...
bizzaro - 16.02.21 09:29:12
:D :D
mIZZY - 16.02.21 08:57:56
Jo, Abyssal jsou super :) https://abyssal-home.bandcamp.com/
bizzaro - 15.02.21 21:10:06
Kdyby to osekali, přidali ještě víc špíny, a udělali z toho temný death metal s občasnými deathcore breakdowny, bylo by to za mě ještě lepší.
musis do minulosti, zkus klido hned Abyssal
Franta N. - 15.02.21 20:51:54
Zatím za mě OK, ale s tím, že pasáže, kdy je to v zásadě death metal, šlapou výborně, zatímco některý další vlivy to trochu kazí. Hlavně symfonické aranže znějí poměrně křečovitě, na sílu, a moc mi tam nezapadají. Totéž některé hraní si s vokálem. Kdyby to osekali, přidali ještě víc špíny, a udělali z toho temný death metal s občasnými deathcore breakdowny, bylo by to za mě ještě lepší. Ale i tak slušná deska.
mIZZY - 15.02.21 10:12:36
Btw. ta kapela se měla jmenovat Humanity's Last Breed (nebo klidně Bread), to je úplně promarněná příležitost.
Radek Chlup - 12.02.21 12:31:23
Výborná recka! Navnadila mě na to, leč nejde o něco, co bych běžně poslouchal. A hustý, líbí. Deska má nepříjemnou atmosféru, která skutečně jakoby reflektovala dnešní dobu. Ještě se k tomu vrátím.
mIZZY - 12.02.21 11:26:35
Na první dobrou mi to připomíná lepší momenty Whitechapel, takže z mého pohledu na subžánr asi fajn :D

Zkus tohle