HATEBREED - The Divinity of Purpose

recenze
sicky
Hodnocení:
7.9

Přímočařejší a jednodušší než minulé album, ovšem stále ten starý známý drtivý Hatebreed.

HatebreedNapsat něco o nové desce HATEBREED a neopakovat fráze typu „hardcore-metalové kladivo“ anebo „pánové se s tím po skladatelské stránce moc nemažou“ či „bez frontmana Jameyho Jasty by to nešlo“ je podle mého docela těžké. Směřování kapely se totiž navzdory rokům moc nemění a ani novinka nepřináší nic zrovna překvapivého.

Jediná věc, která mne napadá, a o které se moc nepíše, je, že jsou Jamey a spol. velmi šikovní v businessu a ten svůj primitive-hobluj-lopata-metal-core odjakživa umí velmi dobře prodat. Vezměte si, že startovali jako sepulturácko-panterácký nu-groove metal, za pár let z nich najednou byli „průkopníci“ metalcoru a dnes, když je i tento styl pomalu out, tak se najednou mluví o tom, jak jsou HATEBREED true oldschool hardcore. (A přitom hrají více méně stále to samé).

Ano, je pravda, že novinka je možná o něco přímočařejší a jednodušší než minulé album (možná proto to oprášení HC nálepky), nicméně z mého pohledu je to v první řadě Jameyho skvělý marketingový tah. HATEBREED byli (ať si kdo chce co chce říká), vždy spíše záležitost pro metalové publikum (hrají na metalových festechjezdí turné s metalovými kapelami a nakonec i jejich poslední s/t album bylo metal) a Jamey Jasta ví, že na metalové scéně frčí oldschool. A jelikož se těžko může připojit k tomuto trendu, tak nám alespoň servíruje ideu, že HATEBREED jsou stará škola v hardcoru. Chytré, a pro metalistu, který z HC slyšel tak maximálně na půl ucha na fesťáku Sickofky, první desku PRO-PAIN a u kámoše kousek BIOHAZARD, je to nakonec správná informace.

Vtipné na tom ale je, že i přes výše uvedenou prvoplánovost a jednoduchost je The Divinity of Purpose vcelku dobré album. Podle mého jej lze dokonce přirovnat k jejich prvním třem zásekům, které dodnes považuji za to nejlepší, co kapela vymyslela. Je pravda, že novinka je proti nim trochu melodičtější, ovšem na druhou stranu zase zvukově špinavější. Pro mne ovšem ideální kombinace.

HatebreedAlbum je ve finále hardcore, je oldschool, není ale příliš vyhrocené. Je melodické, zapamatovatelné, ale zároveň stále dostatečně agresivní a v neposlední řadě také dostatečně metalově nabroušené. Jako vždy to není žádná velká věda, pěkně čitelné střední tempo, vytažená, razantní rytmika, skočné groove riffy, sem tam nějaké sbory a nekompromisní principálův přednes.

Chtělo by se říct, že je to primitivní hudba a kapelu vyfuckovat, ale dle mého by to byla chyba. O podobnou produkci se totiž snaží milion drsňáků, kteří ovšem začnou být po třetí skladbě otravní, což kupodivu HATEBREED nejsou. Nedokážu přesně definovat proč. Je to Jastův hlas? Kytary? Drive? Zvuk? Možná je to tím, že skladby jsou přes tu tvrdost a špínu docela chytlavé. Zní ležérně, ale zároveň v sobě mají přesvědčivost. Nebo vše dohromady.

HATEBREED jsou zkrátka primitivní, ale jsou cool. Znáte to, buď to tam je, anebo není. A na The Divinity of Purpose to, i přes všechnu předvídatelnost, a tisíckrát obehraný mustr, prostě a jednoduše JE. Kladivo znovu udeřilo a já musím konstatovat, že jeho renomé s přibývajícími roky nijak neztrácí, spíše naopak.

Vložit komentář

brutusáček - 26.02.13 16:20:28
já si nemyslim že zrovna Hatebreed se podbízejí..oni si tak nějak jedou pořád to svoje..v řádu poslechnich 3-4 desek určitě
DW - 26.02.13 13:36:08
hele pokud něco děláš dobře, tak proč si to neprodat, žejo. V tom bych problém neviděl. A v tom podbízení se posluchačům jak hudbou tak stylem oblíkání - no s tím přetlakem, kterej v současnosti je? Co maj ty kapely dělat, když chtěj zůstat úspěšný a prodávat. Pokud ovšem začnou měknout a popíkařit, tak jim to klidně dát sežrat. Tý kapele to sice bude fuk, ale pokud si nekoupíš album nebo nepůjdeš na koncert a udělá to tak víc lidí, tak tu tvojí zprávu dostanou.
bizzaro - 25.02.13 22:48:53
skvělý postřehy o přizpůsobování marketingového image kapely
presne o to Sickymu slo
u každý kapely, která je už dlouhou řadu let úspěšná a uznávaná, se může najít chytrák, kterej úspěch vysvětlí obchodnickym umem a ohebností...a upřímně, kdo mu to může vyvrátit? tu očividnost, na kterou autor upozorňuje, já třeba nevidim, možná je to moje chyba, ale já to všechno mám za zbytečný rejpání...ta kapela prostě hraje dobře, v tom vidim hlavní úspěch:)
v tom poslednim s tebou Sicky urco souhlasi. nemluvi o jejich ohybani prece, jen napsal uvahu na tema prizpusobovani veci okolo kapely, ne do nich prudil. primarni je samo hudba a tu pochvalil. vzpomen na clanek Strapa o uspechu Behemoth. jsou proste kapely, ktery krom toho, ze hrajou dobre, to umej i po obchodni strance, tot vse.
zdeno - 25.02.13 22:28:49
Hehe :), skvělý postřehy o přizpůsobování marketingového image kapely. Slyšel jsem sólovku Jasty a nic dalšího už od něj slyšet nechci.
a tohle je právě, myslim si, blbost...u každý kapely, která je už dlouhou řadu let úspěšná a uznávaná, se může najít chytrák, kterej úspěch vysvětlí obchodnickym umem a ohebností...a upřímně, kdo mu to může vyvrátit? tu očividnost, na kterou autor upozorňuje, já třeba nevidim, možná je to moje chyba, ale já to všechno mám za zbytečný rejpání...ta kapela prostě hraje dobře, v tom vidim hlavní úspěch:) jinak album super, u mě ale vede Supremacy:)
Leif - 25.02.13 20:44:27
Hehe :), skvělý postřehy o přizpůsobování marketingového image kapely. Slyšel jsem sólovku Jasty a nic dalšího už od něj slyšet nechci.
brutusáček - 25.02.13 11:24:54
pohodový hácečko :))) pro mě lepší než to předchozí...sbory, víc metal...v poslední době přepidlikovanejch mladejch kluků přímá jízda potěšila
DW - 25.02.13 10:51:32
prostě normální pohodový hácéčko hatebreed. Neurazí to, nenadchne.
bizzaro - 25.02.13 00:29:01
asi by slusela sedma, kterou jsem tu predtim mel, pac nektery veci fakt slapou a hejbou se, ale celkove proste uz jen odvar z odvaru, byt nekdy moshing slusnej, ale ty "slajerarny", jak to tyhle metalovy hacecka delaj vsechny, jsou uz vomlety. nemit kapela tolik alb predtim, urcite bych hodnotil vys, ale nektery veci jsou i takovy.. prichciplejsi - to dela asi rytmika, kdyz riff vali a rytmika buchti. nektery tyhle kapely jsou az zbytecne moc zavreny ve svym chlejvku

Zkus tohle