EXTRA LIFE - Made Flesh

recenze
kotek
Hodnocení:
10

Hned na začátek roku tak vydatný sousto, až se člověk skoro zadáví. Extra Life zůstávají takoví, jací byli na minulý desce. Nekompromisně originální, neuchopitelná, těžko stravitelná směs žánrů, jejichž spojení rozhodně není to první, co by tě napadlo. Naopak, s velkou pravděpodobností by ses k podobnýmu nápadu ani blízko nedostal. Protože už jsi ale zvyklej od minula, ztrácí se ten bolestivej proces dostávání se do nahrávky, to otevírání hlavy. Stejně ti ale trávení zamotá střeva, Extra Life nedělaj nahrávky na první poslech, ale to už

review_1361_px2

víš. Pokud jsi minule neposlouchal, tak tě ta bolest teprve čeká a je dost dobře možný, že se tím ani neprokoušeš, Made Flesh je totiž stejně složitá a vyhraněná deska jako Secular Works. Dobře, možná o krapítek přístupnější, ale žádný úlevy mainstreamu se nekonaj.
Základní popis se od minulý desky moc nezměnil. Pořád je nejbližší přirovnaní srážka Zs a Kayo Dot, tedy rytmické rozlámanosti, detailní práce s motivem, jeho rozvoj a magická atmosféra. Při bližším ohledání už ale některý rozdíly nepřeslechneš. Od minula trošičku opadla vlna chorálních zpěvů, stále jde sice výrazně cítit, ale tentokrát je zpěv trošku silovější, víc se tlačí na pilu. To souvisí i s hudební stránkou, která je dynamičtější než na minulé desce, na Made Flesh se víc využívá průrazný rytmický sekce, což přece jen přináší o chlup větší stravitelnost. Tentokrát se nedočkáš desetiminutovejch pomalu gradujících opusů z minulý desky, ubylo vážnejch protáhlejch obličejů, pobožnosti, osudovosti, jejich místo přebírá větší hravost, odlehčenost. Pokud si minule přece jen občas odhalil přespříliš uměleckou, trošičku unylou nebo prostě jen příliš dlouhou nitku, tentokrát už se ti nic takovýho nepovede. 8 písniček, opět dominuje obrovská rozmanitost, každá z nich má svůj vlastní příběh, možná ne tolik rozdílný jako dřív, ale to je spíš ku prospěchu věci, rukopis se víc usadil.
Bát se nemusíš, paleta pořád zůstává dostatečně široká na to, aby se

review_1361_px3

celek nedal nějak jednolitě uchopit a popsat pár slovy, pořád po dlouhym bezvýchodným přemejšlení, jak desku uceleně popsat, zůstává jen jedna cesta dopředu. Popsat jí po částech, protože pod jednu střechu se pořád takový množství nápadů najednou dostat nedá. Opakovat se nebudu, detailní popis tentokrát opomenu, příležitost rozdráždit a navnadit si ale ujít nenechám. První dva vály znova největší hity na desce, u prvního potěší sladký klávesy a nakopnutý tempo, v druhém nádherně propletený, rozvrstvený vokály. Dál přichází pohrávání si s gradací, od nejjemnějšího pohlazení po tváři až po zrychlenej tep, neúnavně zrychlující frázování, ostřejší barvy a výbuchy rytmický sekce. Znovu zklidnit, uvolněná zamyšlenost, zvukomalba, která ale přechází do zlosti, Easter, temná, tajemná, tíživá atmosféra, nabrat vzduch, protože krk se bude chvíli nepříjemně svírat, neustálý napětí, vokály pouštěj zlo, štěkaj, ze samýho vzteku přeskakujou. Nic netrvá věčně, Easter končí, přichází naprosto odlehčená pitomina, infantilnost a nádherný melodie, v oddychu se pokračuje až do finále, který ti ukáže, jak rozvíjet motiv od naprostýho minimalismu k bohatejm aranžím, aniž bys po jedenáct minut na chvilku ztratil pozornost. Jen pro navnazení samozřejmě, doufám, že se ti už pár slin na jazyku seběhlo.
Nekompromisně originální rocková avantgarda, u který by závěr naštěstí mohl

review_1361_px4

zůstat stejnej jako minule. Chce to trpělivost, chce to otevřenou hlavu, protože tohle sousto nic jednoduchýho na trávení není. Ale když tomu ten potřebnej čas dáš, třeba tě Made Flesh úplně uchvátí. Třeba ne. A pokud se ti líbila už minulá deska, tak není co řešit.

Vložit komentář

bk - 24.02.11 20:20:20
tour dates: http://extralifetheband.blogspot.com/ tady titulní skladba EP Ripped Heart k poslechu: http://consequenceofsound.net/2011/02/check-out-extra-life-ripped-heart-cos-premiere/ hodně bolavej poslech.
bk - 24.02.11 20:19:13
EP v dubnu. a spolu s ním evropská šňůrka. jediná zastávka v ČR: České Budějovice. (jinak nesmutněme kvůli absenci Zs, mají tudy znova jet na podzim)...
gorth - 31.08.10 11:25:33
bk - 14.05.10 21:37:50
... spíš noisík, taky je tam záznam koncíku, kde hrajou materiál z The Hard EP
bk - 14.05.10 21:36:10
stačí juknout na Špajz. New Slaves. už jsem našel a poslouchám. pár nádhernej kakofonních rozlámanejch válů koketujících s minimalismem, jak to dělávali třeba na Arms, část
kot - 14.05.10 21:15:29
jak se ti novi zs menujou
bk - 14.05.10 19:34:18
a několik dní už jsou venku i noví ZS! fuuuuuuu. pojďte ke mně, lásky! že jsou zítra Extra Life v Brně na Flédě (vstup zadax) už tu všichni asi ví. ale novinka: 9/8/2010 ZS v Brně, Dům umění města Brno. a já myslel, že si na ně tou dobou zajdu u nich doma.
bizz - 11.03.10 09:08:11
recka upgradovana o ten klipek, slabej Obludo, predpokladam, ze uz to mas, jinak link je v Sosy sos, kdyztak dodam, napis
bk - 11.03.10 00:36:00
a že zrovna tenhle váleček: http://www.youtube.com/watch?v=Dja4b-3QwAY&feature=related doufám, že tenhle sureálek někdo udělá i v praze, když se nám to brnéčko kryje se mistrem Funkem..
Obluda - 24.02.10 22:25:33
Pls nemate nakej link na stazeni? Uz to hledam skoro pres hodinu a vsechny linky sou mazly. Na youtube mi uz asi po tricate hraje Head Shrinker, dokonalost sama. a ja chci sakra slyset cely album!! :))
DR - 17.02.10 18:45:11
BK: ještě nám tu chybějí Barbez...
bizz - 17.02.10 13:20:42
Brut: uz to tam bylo, kde bych to ais vzal ja :) BK: takovyhle veci se objevovaly a nadale budou neasi. ty Zs oprasim :)
brutusacek - 17.02.10 13:04:12
já asi poprosim sosy
bk - 17.02.10 12:08:15
jsem rád za to, že na marastu se objevují i takový věci... ako to vypadá s tím pražským gigem, panstvo? bude, nebude, uvidí se? bizzi - pamatuješ si, jak jsem ti nechával poslechnout Arms od Zs? (byl jsi celkem v rozpacích, mám ten dojem) to byla poslední deska, na který s nima Charlie Looker (Extra Life je de facto jeho sólovka) spolupracoval. a pro mě asi nejlepší. spojení éteričnosti jeho hlasu a smyslu pro polámaný patterny s drásavostí a nekompromisností toho, co Zs vždycky dělali a dělají. (viz. třeba The Hard z roku 2008) jo. a vůbec celej Brooklyn do pokojíku, to bych bral...
bizz - 17.02.10 01:31:46
fajne, uz me tam mas ;)
gorth - 17.02.10 01:03:31
black, drone doom, prog rock, různou avantgardu, poslední dobou docela noise a industrial... http://www.last.fm/user/ValandilSM :)
bizz - 17.02.10 00:35:36
gorth: jj, je to silenost :) a je s podivem, ze jsem si na to i ja zvykl a ze me to vlastne docela ba. zato jiny Kotkovy tipy se mnou lomcujou :) co jinak poslouchas, kdyz te to tohle bere? mel byt i koncert EL, ale nakonec je to odpiskany.. texty bych bral na okuk taky, Kotecku ;-)
gorth - 17.02.10 00:29:37
jiní a pořád skvělí... dají se sehnat texty? to, co jsem odposlechl, se mi dosti líbí... ("you're perfect like a statue, but more fine because one day your beautiful body will die" běžně sem nepíšu, takže zpětně díky už za recenzi Secular Works, jinak bych se k nim neměl šanci dostat...

Zkus tohle