ESOTERIC - The Maniacal Vale

recenze
bizzaro
Hodnocení:
9.5

Vyfetovaná psycho pandem(s)onická jízda oktanově zářícího Fénixe na rozzuřeném Sauronově oku… Slabší povahy do Josefova pytlíky na zvracení s sebou!

Spolu se Skepticism jsou angličtí Esoteric pravděpodobně nejznámějšími představiteli funeral doomových pekel; jak by ne, Fini to odpálili již v 91ním a Angláni hned rok nato, Cathedral, My Dying Bride a Anathema ještě o rok dříve, ale všimli jste si?, samí Angláníci. Ale píši-li funeral doomových, každý hudby trochu znalý ví, že písně kapel vyznávajících tyto hudební porody, vlastně pohřby, nejsou nejkratší stopáže. A Esoteric i po výměně kytaristy (sestava čítá tři) jsou tu opět s odstupem čtyř let s(e s)novým albem. Jenže je zde jeden podstatný rozdíl. Sice svůj produktivní čtyřletý odstup mezi alby udrželi, ale ono se ve skutečnosti nejedná jen o album, ale o dvoualbum! A tak zde máme sedmipísňový komplet čítající dvakrát přes 50min s průměrem písně 14:32:51 – ano, to jsem dopočítal :)

A o čem tedy hudba „pohřebních zhoub“ samotná je? Samozřejmě dominují pomalá, velmi pomalá a ještě pomalejší tempa a riffy v těchto frčácích jsou vlastně někdy jen rytmickými kily dávající svůj smysl až v celkovém hudebním konceptu. Užívá se hodně brnkaček, decentně podbarvuje klávesy a atmosféra je směřována spíše do temných ohyzdností, nad kterými často ční nahallený vokál toho, co vidí rudě, zahaleného do vlajícího pláště, kterým pokrývá denní světlo, aby věčnou temnotou sem tam denní jas popustil a zas ho mohl trýznit, krmit bolestí a nechutí zářit. I u Esoteric toto platí, ale je zde dost věcí jinak.

Už ve škatulce mám uvedeno, že death. Pročpak? Esoteric se sice také táhnou jak smrad z nikdy nevyčištěné sirné žumpy, ale přitom u poslechu jejich muziky nikdy nemám pocit, že by muzika nešlapala. Ano, i přes bpm, které by pro většinou živých bytostí znamenalo zástavu srdce, se Esoteric často pouští i do svižnějších výtlemů a jsou ve skládání velmi bystří. Skvěle skladby gradují a pracují s dějem, což je u písní, které dosahují délek přes 20min poměrně důležité; závěrečnou Ignotum Per Ignotius silně doporučuji! Mám ale dokonce pocit, že jim nejde jen o samotný zkázný zmar, mám fakt pocit promyšlených kompozic, navíc nástroje šikovně aranžují, ne vždy rozeznáte, co je kytara a co klávesy, dokonce se dočkáte i kytarově rozplizlých, ale vláčně enigmatických sól, snivých melodií, na daný žánr i bubeník hraje dost pestře a především chytlavě, hraje si s přechody a kotly, dokonce i hajtkou či virblem a u těch svižných prokladů, kde se nebojí zapojit i kopáky, jde vlastně i o riffy, které by jako zpestření zajisté pobrala i leckterá deathmetalová banda. A abych svá slova potvrdil, třeba v Caucus of Mind (drastickej a brutální vál připomínající pád sestřeleného Messerschmitta) a Beneath This Face se dočkáme dokonce sypačky, která nezní vůbec kostrbatě, ani jako pěst na oko, naopak Esoteric motiv chytře zrychlují až do finále a pak už zase zpět ke zhoubnému strašení.

Nemá smysl popisovat jednotlivé kusy, protože při jejich stopáži by člověk dokázal ke každému napsat samotný ježivý příběh, ale určitě nesmím opomenout, že Esoteric nejsou jen temnou kapelou navozující tísně všeho druhu, ale naopak jsou velmi rozmanitě atmosféričtí, emotivní, fantaskně magneticky přitahují Vaši pozornost a vtahují Vás dovnitř, pohlcují a dokonce bych řekl, že i v té vší vyhaluzené zvrácenosti lze zaznamenat okamžiky dobra již dávno propadlých Eso-duší. Jakési tunýlky, téměř opticky znatelné, které vás vytrhnou ponořené z mlhy a oparu tajemna. Esoteric je vlastní filmově vyfetovaná výprava a dramatičnost vypjatých horor-momentů, díky třem kytarám a klávesám silná vrstevnost a zahuštěnost ploch (vše je dobře slyšet, album má super zvuk!), místy také industriálně tuněné balasty. Zkrátka na mě i přes svou „rychlost“ a jakousi vyhraněnost hudebnímu průmyslu působí jen jako ne plně normální hudební těleso, akorát tonoucí v temných zakoutích lidských myslí, bažinách depek, rozvrácených pocitů a tajemných světů. Však vynechat v takové Silence všechny ty záseky a emočně deformované kusy a užít třeba úvod songu, mohla by z toho být i „hezká písnička“.

Při poslechu Esoteric Vám nejednou bude naskakovat husí kůže, připadnete si jak v ke dnu klesající ruské ponorce (možná by dle jejich hudby naopak někdo měl dekadentní filmy vyrábět) či jak Japonci za živa porcovaná pregnantní velryba, jenž je i přes svou neopominutelnou bolest pomalu a nemilosrdně dodecimována až do svého skonu. Bude Vás možná brnět i v podbřišku, postoupíte halucinogenní boj s osobními děsy, jimž do očí nepohlédnete ani za hrozby zteče s celou Armádou temnot.

Snad i tak nějak se dá popsat hudba, která vítězí i nad plynoucím časem. Někdo by řekl experimentální, někdo deluzivní a někdo třeba sebepohlcující a schizofrenní. A ač při každém spuštění tlačítka ‘play‘ se mi v galérce radostí zatřesou žiletky a ohryzek tetelí až někde v plicích, a ač chápu, že Esoteric opravdu není hudba pro každého, přecejen se, pokud bude kapela na živém pódiu mít i nějakou zvrácenou esoterickou projekci, neuvěřitelně těším, jelikož by to mohl být na Brutal Assaultu za dostatečného či decentního neosvětlení jeden z vrcholů festu a neuvěřitelný zážitek!

Vložit komentář

DR - 15.02.14 19:18:57
už je to venku: http://www.aestheticdeath.com/home.php hrozně mastný, ale nedá se nic dělat, musím to mít
DR - 10.11.13 10:48:11
The Maniacal Vale 3LP vinyl release will be pressed in the next couple of months. It was originally sent to GZ for production a year ago, but the test pressings were unacceptable and so after a long period of problems and delays with the pressing plant we have moved the project and following albums to another plant. The Pernicious Enigma 3LP will be pressed late this year following the Maniacal Vale. Then Metamorphogenesis 2LP will follow early next year and finally the box set which will contain all albums, limited to 150 copies. Epistemological Despondency 2LP is sold out, Subconscious Dissolution 2LP is still available direct from Aesthetic
DR - 09.10.13 09:45:21
Přišla odpověď od Chandlera na můj e-mail ohledně vinylu: The Maniacal Vale will be released soon. It is currently being pressed, so look out for it in the next month or so. Best regards, Greg.
brutusáček - 28.05.12 08:31:32
o pivo že ústi nepřijede
bizzaro - 28.05.12 08:14:06
LordSnape - 02.01.12 10:16:02
Kurva, Vídeň...
Adolf Satan - 30.12.11 14:58:08
zdá se, že Esoteric a Ahab v červnu ve Vídni, to by bylo, aby nebylo i tu hm.. a kdyby ne, tak tam není zas tak daleko.. http://www.escape-metalcorner.at/modules.php?name=Kalender&op=list&m=04&d=06&y=2012&col=2
brutusacek - 23.01.10 11:37:13
takže nakonec nic...jediná možnost na asimetry festival do polska
DR - 22.01.10 09:17:16
velká, ještě větší a úplně největší radost!!!!
brutusacek - 22.01.10 02:19:09
http://www.last.fm/event/1368300+Esoteric+at+Black+Pes+on+ 17+April+2010
DR - 17.03.09 19:30:36
starej, ale skvělej rozhovor, občas to jsou hlody... http://www.themetallist.com/webzine/interview_82_eng.html
DR - 17.08.08 16:09:07
mám pocit, že nic lepšího letos nevyjde
lunarman - 07.08.08 11:27:53
A musím pochválit recenzi, opravdu skvěle odvedená práce, v mnohém se s autorem shoduji.
lunarman - 07.08.08 11:25:15
Co říci k novým Esoteric? Úžasně chladné, přitom hřejivé a co je asi další přidanou hodnotou, je ona relativní přístupnost. Jak už bylo zde řečeno, Maniacal Vale se zdá být otevřenějším počinem pro neesoterické posluchače, nicméně stále si myslím, že originalita a kompoziční rafinovanost čpí na sto metrů z těchto Britů. Sleduji je od jejich prvních demáčů a nahrávek a nestačím se divit, jakým způsobem pracují s gradací, kompozicí songů a hlavně onou zvláštně devastující, v jistém smyslu drásavě bizarní atmosférou. Požitkem pro lyriky je i textová náplň, tolik netradičních a abstraktních obrazů mimo čas a prostor, dehonestujících člověka ve svých intimních myšlenkových rozjímáních. No a grafické zpracování dodává celému dílu chorobnější vyznění. Sumarizace? Precizní dílo a nelze jinak než doporučit lidem, kteří se nebojí proniknout do vlastních pavučin vizí a kontemplací nad svým já. Esoteric = psychedelická autoterapie a sebereflexe....
brutusacek - 07.07.08 10:07:23
souhlas s kotkem.....mě teda například pobavila škatulka nebo "tag" chcete-li u "Nik Bärtsch's Mobile" na last.fm a ten je ale vypečený: "ritual groove music"
DR - 06.07.08 22:13:28
mullo, napsal jsi hezkej post, ale bizz a já vlastně říkáme to samý, jenom jinak (jiným jazykem)
kotek - 05.07.08 13:04:09
hateful drug-influenced tortured doom? me osobne tyhle dlouhy tagy a skatulky pripadaj vicemene nicnerikajci, minimalne pro lidi co to neznaj, kor kdyz si obcas kapela sama vymysli jakze by jejich hudba mela znit (a casto nezni). od toho aby se to poradne rozpitvalo je prece recenze, skatulky pro me slpouzej jako zkratky ktery mi reknou jestli to vubec mam cist. a mit u kazdy kapely takhle vypecenou skatulku mi zavani spis smichem, kor kdyz kazdej hudbu muze cejti jinak. to bys pak u kazdy kapely mel ctyri epicky tagy a vedel bys velkou picu. sam si teda pod hateful drug-influenced tortured doom uz nejsem schopnej nic moc predstavit
dmc - 05.07.08 12:34:17
Od Unholy jsem hodne poslouchal Rapture. Bavili mě i Winter, ale nejvic samozřejmě Skepticism, to je paráda největší, naproti tomu Karlem zminovaní Until Death Overtakes Me dost nuda, i kdyz zive to docela slo...
bizz - 05.07.08 12:11:36
taky mi to neprijde nenavistny, i kdyz zly to misty je dost, ale to, ze se chlapci radi "inspiruji", je v jejich muzice citit.. nejak mi to sice v recce vypadlo, ale primery o halucinogenosti tam mam.. :) koneckoncu, sam jsem se v minulosti rad obcas "inspiroval"..:o ale jak jsem psal na zacatku diskuze, ac standardne posloucham neco jinyho, tohle album me po tech letech, kdy jsem az na par nahravek diky Pepovi L. mel od "ultra doomovych", jak pises, nahravek dejmetomu klid, zase smetlo. je snad spatny, ze jsem to napsal (ta deska proste nemohla byt nezminena!) a jen, pro tebe, to nesikovne zaradil? pochopil bych to, kdybych hanil, ale ja chvalim :)) nicmene samozrejme dik za polemiku, proto mam treba v tom zanru to slovo psychedelic, ktery mi prijde takovy vseobjimajici a muze znamenat i drug-influenced, ne? a samozrejme, ze Subconscious Dissolution.. i Metamorphogenesis znam, hlavne teda Subconscious.., taktez zahakovany sebevrazedny Worship a podobny bandy, ktery Pepik sbira jak odpadky na ulici, ale nejak se furt nema k tomu, aby neco poradnyho - jako odbornik - sepsal :)) nechces to tedy zkusit ty, tahle zanrova oblast nam tu na MJC trosku chybi a myslim, ze by to nejednoho zajimalo.. ;) a jeste jeden pointik, zrovna kdyz u me ve stredu Ondrajs spal, vzpomneli jsme treba na bohy Unholy, ktere jsem v dobe, kdy jsme zacinali s Demimonde, hodne poslouchal. pamatuje jeste nekdo? ;)
Saint.rap - 05.07.08 10:52:00
mulla Karel: s tim funeralem pekne to mi dava smysl nejvic, ze vsech prispevku. jinak tu skatulku bych nebral tak vazne neco se tam napsat muselo. jinak skatulka "hateful drug-influenced tortured doom" ma taky zavadejici hlasku prijde ti to nenavistny? ja jen, ze bych az tak neresil.
mulla Karel - 05.07.08 09:57:13
Označení "funeral" je jen obchodní blábol, původní a o dost starší název pro extrémní doom metal (v tomto případě už označení "metal" ani není na místě) je "ultra doom". To, že někdo hraje pomalu, dělá z něj "funeral" kapelu? Jsou snad tedy třeba PORTISHEAD "funeral trip-hop"? Kdybyste se o ESOTERIC zajímali trošku víc a nechcali jen z posledního 2CD, věděli byste, že oni sami svou hudbu označují za "hateful drug-influenced tortured doom". Je to sice zdlouhavé a kostrbaté, ale rozhodně to jejich hudbu vystihuje lépe než cokoliv pohřebního. Označení "funeral doom" bych se nebál použít u kapel jako jsou SKEPTICISM nebo UNTIL DEATH OVERTAKES ME, ale tím to asi hasne. Především pak SKEPTICISM je kapela, která si zakládá i na pohřební image a i díky klávesám jejich hudba zní jako soundtrack k pohřebnímu obřadu, ale říct třeba o THERGOTHON nebo WORSHIP, že hrají "funeral doom", je zavádějící.
pf - 03.07.08 16:00:20
ad skatulka, ja nevim, zeptejte se blegmůna, tne přece dělal taxonomii metalových druhů, ale já funeral beru, že to je takový to mrtvo, kde se nic neděje, ne že je to pomalý, ale je to halvně asi jendo
pf - 03.07.08 15:59:23
no, zvuk to ma zlejsi nez vetsina blek metalu, ale ty riffy, co jsou na metam jsou zatim to nej, co vymysleli, uple chory a proad dorpedu, porad jinak, jiny tempa, podkaldy apod.
bizz - 30.06.08 00:42:39
no detail je to, ze to furt funeral prave neni, je to hlavne "experimentalni"? pf: nicmene Metamor je zvukove peknej chlejv, tam je dost tezky urcit cokoli, mozn tak na tripu nebo na necem jinym bych se s tebou o tom mohl bavit, ale takhle asi ne :-)
dmc - 29.06.08 17:53:04
přesně! Já to tak taky vnímal (vnímám)
DR - 29.06.08 14:34:21
pf: já si doteď myslel, že přívlastek funeral značí to tempo...
pf - 29.06.08 10:32:33
tahle kapela je nezaskatulkovatelna, proste original. to novy je gut, ale me porad nejvic bere metamorphogenesis
lemmy - 27.06.08 16:18:55
"3200 more" a pak sup do kyblicku s krvi hodit par rohypnolu, a jak se ti budou slabe na spani tocit esoteric, zatimco ti dama vynasi z keru elektroniku...
bizz - 27.06.08 16:09:38
neasi. by me zajimalo, jak by se ta v Perlovce na prani "chci te zaziva vykuchat, udelat si z tvyho rpozparanyho tela zavesy a pak se v nich valet a ukajet se" tvarila :-D
lemmy - 27.06.08 15:28:39
ale bizz jak to ma hned dopredu namysleny...
boda777 - 27.06.08 13:24:57
tak toto album poslouchám stále do nekonečna. mistrovské dílo, které mě celkově odrovnalo
brutusacek - 27.06.08 11:42:30
fůů to snad pan kotek by mi dohodil nějakou svojí studentku na to :))
bizz - 27.06.08 11:02:38
k hodne zvlastnimu, doporucuju navstivit kino a nejakej zombie film, pak nejakej hrbitov a nato jit do Perlovky s tim, ze mas jiste specialni prani :-D
brutusacek - 27.06.08 10:58:44
takže k sexu to asi nebude to pravé ořechové :)
bizz - 27.06.08 08:47:34
tak mozna by to mohlo byt jen psychedelic musick :)) klido dam ten pohřeb pryc, vsak nejsem zandej hrobar :) jen ta deska me uzemnila nehorazne.. a i pres jeji stopaz a ty psycha, jak to zapnu, nemuzu to vypnout.. :o
lemmy - 26.06.08 18:47:11
no proto je tam ten death, či se pletu?
pf - 26.06.08 15:25:07
ty vole, ja se karla musim zastata. funeral doom jsou takovy umiracky, kde ti mezi dvema uderama virblu vystydne kafe. skepticism napd. ale esoteric jsou jiny, ja tohle moc naposlouchany nemam, ale treba metamoprogenesis je strasne natlakovany, proad se tam enco deje, neco se nekam vyviki, a proste ten pridomek funerla je k tem vece, kdy neco nebezi, nejede, ta hudba je staticka
lemmy - 26.06.08 14:56:43
karel, mistr obskurnich hudebnich zanru jako je grinding be bop si určitě vymyslel vlastní skatulku :) ale jinak je funeral doom/death imo výstižná škatule
DMC - 26.06.08 12:45:01
tUHLE DESKU JSEM JESTE NESLYSEL, ALE KDYZ VEZMU V POTAZ STARSI ALBA, TAK TAKE NEVIM, KAM PAN kAREL MIRI...
bizz - 26.06.08 11:23:08
ne? tak porad Karle, nevim, nejsem zanrovej odbornik..
mulla Karel - 26.06.08 10:47:07
Funeral doom? Ale no tak...

Zkus tohle