ESOTERIC - Paragon of Dissonance

recenze
AddSatan
Hodnocení:
8.6

S provzdušněním hudby Esoteric aplikovali trochu jiný, méně dynamický zvuk, ubrali na mohutnosti a hutnosti. Mám-li novinku zhodnotit v rámci diskografie, předchozí album s přehledem ovládá čelní pozice žánru, i tak je novinka ale velice dobrá a nadprůměrná nahrávka.

EsotericEsoteric jsou jako vesmír. Pro jednoho černá prázdnota s minimem záchytných bodů, pro jiného zase kouzelná pokladnice s nepřeberným množstvím roztodivných těles, sil, barev a podnětů vůbec. Nabízí se přirovnání k průletu černou dírou, tu zase fantastickou mlhovinou, cestou na blanitých křídlech až tam do centra chaosu, kde na svém trůnu sedí onen prastarý slepý bůh, kolem něhož bláznivě piští tenké flétny.

Zatímco Subconscious Dissolution into the Continuum bylo ještě převážně černočernou bažinou (o starších počinech nemluvě), občas až příliš jednolitou (i když i to mělo svůj nezaměnitelný půvab), na předchozím počinu začalo docházet k jakémusi prosvětlení, byť stále ve zvláštních, znepokojivých a psychedelických odstínech. Zapracovalo se na struktuře skladeb, jejich vnitřním vývoji a gradaci i riffech samotných, jejich promyšlenosti a s trochou nadhledu by se dalo mluvit o celkově větší chytlavosti. Tato tendence na Paragon of Dissonance (opět 2CD se stopáží čítající dohromady přes hodinu a půl) pokračuje. Materiál je opět o něco přístupnější. Pánové jako by stále častěji vylézali ze svých temných slují na denní světlo. Ne, stále si na Esoteric neskočíme odzemek na pasece s elfy a trpaslíky, ale už si asi ani nebudeme napouštět vanu a brousit žiletky (pozor klišé!).

Hned první Abandonment mi svým úvodním riffem dokonce připomněla jakési brutal deathové „slammování“, až mě ta asociace rozesmála, což bych nikdy u podobné hudby nečekal. Dále zde můžeme zaznamenat prvky dnes populárních post-metal/sludgeových spolků (jména si každý jistě doplní sám), nejvíce asi v poslední třetině výše zmíněné Abandonment (výborně gradující), v Cipher, ale i jinde. Rozhodně nejde o jakékoliv kopírování, Esotericani nevím, jde-li o přímou inspiraci, nicméně jistá podobnost je alespoň pro mě těžko přeslechnutelná. (Co myslíte, za jak dlouho se stane funeral doom trendem? :)) Chvílemi by se také snad dalo mluvit spíše o tradičnějším pojetí doom/deathu než o jeho (nej)extrémnější podobě. Je to tak, Esoteric nám prostě trochu „vyměkli“, zvláště v první polovině (na 1. CD) alba. Je-li to dobře, nebo špatně, je věc názoru. Pokud se budu chtít (u)topit v rašeliništi, sáhnu po tvorbě starší. Současná progresivnější a experimentálnější tvář zase nabízí bohatší paletu zvuků, nápadů, nálad a pocitů. Ale i zde stále nalezneme místa, kde se dostavuje pocit, že už konečně musí přijít ta poslední rána z milosti (Loss of Will a závěrečná A Torrent of Ills)… no a ona i nakonec přijde.

Při poslechu mám dojem, že se Esoteric při tvorbě posledního alba mohli inspirovat i v psychedelickém a progresivním rocku 70. let (znovu např. v Cipher), což je studnice v posledních letech extrémními spolky všeho druhu bohatě čerpaná. Stále častěji uslyšíme éterickou sólovou kytaru (asi i vklad nového kytaristy Johna Nolana), poletující nad masou riffů, jak spolu s klávesami vykreslují roztodivné halucinační motivy, které se ztrácejí jako nehmotné přeludy z jiných dimenzí tak snadno, jako se objevily. Vše pomíjí, jen zkáza zůstává. Přece jen je to pořád doom metal, že áno. Rytmická složka je opět o něco rozmanitější, Joe Fletcher sice stále nikam nespěchá, ale více si hraje s přechody a v rámci možností hraje pestře a zajímavě. Vokál Grega Chandlera zůstává stejně (a skvěle) ohavný a zvrácený jako dříve, často využívá hall efektu, po této stránce se nezměnilo prakticky nic a jsem za to rád. Dílo zkázy dokonávají texty plné šílenství, zániku, nicoty, nebytí a bezčasí a velice pěkný artwork, vinylová verze bude jistě pastvou pro oči.

Esoteric

Sporným bodem bude asi produkční stránka nahrávky. Více mi vyhovoval mohutnější a hutnější zvuk The Maniacal Vale a starších nahrávek. Je však jasné, že s provzdušněním hudby bylo nejspíš nutné aplikovat i jiný zvuk, zdá se mi však až příliš „hodný“, uhlazený a plošší než dříve. Možná, že zde trošku zazlobil i Esotericfenomén „loudness war“, postrádám trošku větší dynamiku, ale ne, že mě budete „tahat za fusekli“, jde spíše o dojem, ale zvuk mohl být podle mě ošetřen ještě o trochu lépe a citlivěji, byť se nejedná o nic, co by nějak výrazně vadilo.

Mám-li zhodnotit Paragon of Dissonance v rámci diskografie britských esoteriků, tak mi předchozí album The Maniacal Vale stále přijde znatelně lepší a nadále s přehledem ovládá čelní pozice žánru. Rozhodně se ale jedná o velice dobrou nahrávku, které se vyplatí dát nejednu šanci.

Pokud bych měl však srovnat aktuální nahrávky Esoteric s jejich žánrovými souputníky Ahab (o nichž se můžete na stránkách Marastu dočíst zde), Esoteric pro mě vítězí na plné čáře. Uvidíme, s čím ještě letos přijdou další slavní hrobaři – američtí Evoken.
 
Esoteric i zmínění Ahab se představí v pražském klubu Black Pes již 4. června spolu s Ophis a Et Moriemur.

Vložit komentář

AddSatan - 05.08.19 09:49:24
Ten cover vypadá trochu jako nějaká další verze/inspirace VBE - Written in Waters :) (zvlášť bez té ústřední figury). No a samozřejmě těšba / zvědavost jaký to bude, zvlášť na ty údajný 80´s synthpop a 70´s disco vlivy/zvuky :).
bizzaro - 04.08.19 10:33:20
predbehl :) a stejne z toho tu NEWSku neudela http://www.season-of-mist.com/common/covers_releases/high/SOM530.jpg
mIZZY - 01.08.19 11:46:11
UK Doomsters Esoteric have unveiled the cover artwork and track list of their new album 'A Phyrrhic Existence'. The record is set for worldwide release on November 8, via Season of Mist. The long-awaited follow up to 2011's 'Paragon of Dissonance' was recorded earlier this year at vocalist/guitarist Greg Chandler's Priory Recording Studios in Birmingham. Regarding the new record, the band comments: "'A Pyrrhic Existence' is an album that deals with some of the darkest sides of the human psyche and the harsh realities of existence. The concepts of the lyrics deal with death, suffering, tragedy, lies and the breakdown of the human psyche. The title is a reference as to how existence can be perceived as something that inflicts so much devastation on the survivor, that it becomes tantamount to defeat. The music is a progression from previous albums, and is of an extremely psychedelic and experimental nature. It can be likened to a vicarious journey through the twisted passages of the broken mind." The artwork and tracklist of 'A Phyrrhic Existence' can be found below. The cover artwork was created by Lisa Schubert. Pre-orders will be available at a later date. Tracklist CD1 1. Descent (27:39) 2. Rotting in Dereliction (15:51) 3. Antim Yatra (04:40) Total: 0:48:10 CD2 4. Consuming Lies (15:16) 5. Culmination (19:03) 6. Sick and Tired (15:46) Total: 0:50:05
AddSatan - 05.01.14 20:36:04
bejt svobodný a bez závazků, hned bych jel :-D
jó jaký si to uděláš... :), nebo vem "závazky" s sebou že jo :) co tak vím, tak z toho line-upu se tu během dubna v klubech objeví určitě The Body, asi i Old Man Gloom a Circle (ať je to teď kdokoliv :) ). Mě tam teda ještě trochu víc táhnou jiný jména, takže... navíc to mít takhle hezky pokopě. Škoda, že tam místo jednoho z těch sludge/doomů nehrajou třeba Skepticism, který jsou letos na Heavy Days... v Kodani. Ale třeba Graves at Sea paráda a Conana dám taky rád znova.
sicky - 05.01.14 17:22:24
ten line-up toho festu je fakt hodně lákavý :).
to vypadá opravdu na supr akci. bejt svobodný a bez závazků, hned bych jel :-D
AddSatan - 03.01.14 19:58:42
Vidím Doooooom! http://www.doomoverleipzig.com/header600.jpg to vypadá na výlet :) (edit:) v dubnu jedou Esoteric tour s Isole a Procession, fajn, když se to zastaví i tady, nicméně ten line-up toho festu je fakt hodně lákavý :).
AddSatan - 18.03.13 00:41:24
jo lupen na "Doom fest - středu" bych taky bral, jinak to moc nevidím no... to se asi včas dozvíme, existuje taková věc jako stránky festivalu a tak - že jo kluci pode mnou :)
DR - 17.03.13 23:09:06
do háje, jel bych hned... jde koupit jenom lupen na esoteric?
brutusáček - 15.03.13 00:03:28
co všechno bude ten první den? respektive středu..to už je jak brutal :) edit..už našel :)
Sud - 14.03.13 17:32:57
tak vzhledem k cene listku bych to nijak zvlast neresil, jeden den doom, druhej den jakoze vylet do zoo a vklidu domu :))
AddSatan - 14.03.13 15:37:38
to je docela "podpásovka" :), nejdřív Hooded Menace, teď Esoteric... kdyby byly i jednodenní lístky (na ten "Doom fest" že), ono o měsíc později jsou na DBE tak to tolik neřeším...
brutusáček - 14.03.13 13:28:26
budou na oef....přesně řečeno zahřívačka ve středu....ústecká klika vyrazí znovu..respektive aspon půlka? :)
satancalous - 05.06.12 20:17:57
Na youtube jsem našel video které ukazuje loudness war v praxi a její dopad na kvalitu zvuku. http://www.youtube.com/watch?v=3Gmex_4hreQ A jak dnes vypadá waveform a zvuk u moderního death metalu http://www.youtube.com/watch?v=_qz7ZjJS9U8&feature=related
satancalous - 05.06.12 19:41:28
Čím větší dynamický rozsah tím lepší a přirozenější zvuk ale zároven nížší celková hlasitost.Taková hudba bude hrát dobře jen na kvalitním poslechovém aparátu,na mobilu či ipodu s levnými sluchátky nebo v autě moc dobře hrát nebude.Proto se postupem času pořád zvyšuje hlasitost aby moderní hudba hrála dostatečně hlasitě na čemkoliv.Dnes většina lidí poslouchá hudbu za pochodu na ulici v dopravních prostředcích kde je vysoká hladina hluku.Takže kvalitní zvuk by byl spíše na překážku tiché pasáže byste neslyšel a hlasité by byli brutální.Taková je třeba nová deska Opeth - Heritage, zvuk výborný na kvalitním přehrávači hraje suprově, ale v mp3 přehrávači se nedá poslouchat.
AddSatan - 05.06.12 19:14:16
Jo to vím, chápu, jen jestli z toho vyplývá, že zvuk PoD je vlastně kvalitnější (míň komprimovaný/hlasitý) než MV, protože sluchově to vnímám opačně. Však už se stalo - s tím gramofonem (aneb co člověk občas nenajde ve vlastním sklepě že :). Nejsem teda ortodoxní, ale tak poslední 3 roky už v 90% případů beru jenom vinyly (ten zvuk je fakt jinde), pokud ta možnost samozřejmě je/popř. to nemají cenově přepálené tak jako to právě měli třeba Esoteric (asi jediná vada na kráse toho koncertu). Pak se spokojím i s CD, přece jen podpora kapely je primární, ale "vocuť - pocuť" :).
satancalous - 05.06.12 19:00:43
Těch 6-7db co mají v průměru Esoteric je hrozně málo první generace cd 1984 - 1993 měla v průměru 12 - 15db ! Pak šla postupem času kvalita zvuku do háje a jediné co se zvyšovalo byla hlasitost až do dnešní katastrofální podoby takže ano dnes je hudba čím dál více komprimovaná a hlasitá.Ale v té databázi jsou i vynilové ripy a ty jsou mnohem lepší,tak je možná načase pohřbít cd a oprášit gramofon :)
AddSatan - 05.06.12 18:03:49
satancalous: A sakra, chápu to správně, že Maniacal Vale vlastně dopadnul ještě o trochu hůř než Paragon, nebo je to naopak? :) Jestli tu stupnici chápu správně. To by pak znamenalo, že mi na tom zvuku vadí něco jiného než "překompresovanost", či jak to zvát... byť je to jen o stupínek...
satancalous - 05.06.12 17:25:50
Pro AddSatan změřil jsou v té DR dabázi kompletně a nedopadli moc dobře tady odkaz http://www.dr.loudness-war.info/index.php?search_artist=esoteric&search_album=
brutusáček - 05.06.12 13:55:41
já se hezky nechal svézt autem ke krtkovi a jelikož je gába komorní tak měl puštěný český rozhlas 3 ...no program "Hudba k běhu dějin (1/5). Václav Kučera: Lidice. (45 min) " byl po Esoteric jako hodně ívl......
Trym - 05.06.12 12:32:10
raport už mám, dáte někdo dohromady setlist?
Stál jsem v první řadě a viděl jsem papírek: Abandonment, Circle, Disconsolate, Worthless (sic, asi A Worthless Dream, ale nepoznal jsem, tuhle desku skoro neznám) a Aberration. A setlist Ahab: The Divinity of Oceans, Further South, Old Thunder, Antarctica the Polymorphess a The Hunt.
AddSatan - 05.06.12 11:50:16
masakrrr
ale TOTÁLNÍ raport už mám, dáte někdo dohromady setlist? Abandonment, Circle, Beneath This Face (?) a dál trochu tápu.. asi Caucus of Mind (?) (to byla ta "punkovka" s výpadkem? nebo to bylo něco z Enigmy? A Worthless Dream byl ?) Torrent of Ills (?) a ještě něco? satancalous: díky za příspěvek, ten článek už jsem kdysi tuším četl, ale proč si to nezopakovat, jestli to takhle půjde dál...hrozné věci se dějí změřil tím někdo ty nové Esoteric? :)
brutusáček - 05.06.12 08:04:53
masakrrr
satancalous - 03.06.12 14:39:37
A ještě jeden odkaz na dynamic range databázi je tam odkaz na stažení dynamic range meteru pro foobar 2000,kterým lze změřit dynamický rozsah cd. Můžete si sami ověřit jak na tom jsou vaše cd ohledně kvality zvuku. Do té databáze může přidávat každý,tak se tam koukněte.Jsou tam i Hate Eternal,Ulcerate,Napalm Death,Immolation,Gorod,Spawn of Possession atd. http://www.dr.loudness-war.info/
satancalous - 03.06.12 10:35:56
Tady ještě dávám odkaz na výborný článek o kompresi dynamiky cd. http://www.audiodrom.cz/recenze/jak-to-vidime/117-road-to-hell.html
satancalous - 03.06.12 10:26:19
Dnes už prakticky skoro není moderní nahrávka nebo remaster která by neměla zkomprimovaný a ořezaný zvuk. Bohužel třeba Hate Eternal,Ion Dissonance,Cephalic Carnage,Napalm Death - Utilitarian,Esoteric a spousta dalších moderních nahrávek jsou příkladem brutální komprese dynamiky.
AddSatan - 29.05.12 15:47:38
dost jsem nad tim premyslel, ale dal jsem to hned z fleku za sebou. vsechny progare tady pohrbit :)
progařům nachystal funerál, k tomu si nachystal arzenál.. :) ne v pohodě, však jsou to jenom číslíčka... i když číslíčka vládnou světu...
bizzaro - 29.05.12 15:43:34
trošku mě mrzí, jak jsou ty dvě recenze vedle sebe, že to vypadá, jako by Esoteric byli o trochu horší než Ahab a přitom je to pro mě úplně opačně
dost jsem nad tim premyslel, ale dal jsem to hned z fleku za sebou. vsechny progare tady pohrbit :)
brutusáček - 29.05.12 15:42:40
co přišlo dřív to vyšlo dřív :)
AddSatan - 29.05.12 15:27:32
trošku mě mrzí, jak jsou ty dvě recenze vedle sebe, že to vypadá, jako by Esoteric byli o trochu horší než Ahab a přitom je to pro mě úplně opačně - viz. závěr, ale zůstal jsem přísný :) The Maniacal Vale prostě bylo lepší... rád bych znal názor nějakého odborníka přes komprese, zvuk... u mě je to fakt spíš dojem..
bizzaro - 29.05.12 00:34:13
tuhle desku ted s odstupem docela ocenuju, mozna i 9

Zkus tohle