ERRA - Augment

recenze
DW
Hodnocení:
8.7

Augment je albem, které se povede jednou za hudební kariéru. Jen škoda, že vítězná sestava na tento úspěch už nenaváže.

ErraJe pravda, že v poslední době mě jen tak něco nezaujme. Rok 2016 rozhodně nebyl nikterak špatným z hlediska nově vydaných desek, ale u naprosté většiny mi něco chybělo, ponořil jsem se tedy raději trochu do minulosti, abych zapátral po věcech, který mi mohly proklouznout mezi prsty.

Netrvalo dlouho a mocný strejda Google mi přes Youtube video frontu předhodil kapelu, kterou jsem již dávno odsoudil jako pozornosti nehodný klon velikánů žánru moderního progu - především Periphery. Americká kapela Erra, složená z hodně mladých muzikantů na první poslech skutečně působí jako Periphery 2.0. Mají totiž všechny společné znaky - djentově matematické kytary, čisté emotivní fistule kytaristy a skladatele Jesseho Cashe a sem tam nějaký ten ostřejší breakdown, poukazující na death metal/coreové kořeny kapely, jejíž členové v minulosti právě death metal vyznávali.

Jenže Erra mají ještě něco navíc - technickou vytříbenost, o které si i mistři svého řemesla - Periphery mohou nechat zdát. Zatímco slavnější a služebně starší kolegové umně kombinují ambientní pasáže s těmi tvrdšími, Erra to vše dokáží skloubit v jeden organicky fungující celek. Synthové harfičky tak neznějí jako nějaký doplněk, ale podílejí se na struktuře skladeb, jež jsou jedním slovem vynikající.

Po debutu Impulse si Erra dali trochu času na další skládání a to se vyplatilo měrou vrchovatou. Každý song tak má na albu své místo, ačkoliv pochopitelně některé svou kvalitou vyčnívají více, než jiné. To je případ geniálně nasekané dvojky Pulse, jež mi připomněla djent v jeho nejsilnějším období. Navíc kapela měla na albu Augment další trumf v kapse - vynikajícího b(l)ijce a v civilním životě designéra Garrisona Lee, jehož low growly dávaly tvorbě formace jedinečný říz a proti jeho skvělému projevu působí harsh/clean vokály Jesseho až trochu nepatřičně a někdy až zbytečně tvorbu rozmělňují, jako by se za každou cenu snažily strhnout ji do vod coru.

ErraCo ovšem musím zas a znovu ocenit je kytarová práce Jesseho a Alana Rigdona (z kapely odešel společně s Garrisonem v roce 2014), které patří mezi to vůbec nejlepší, co jsem za posledních 5 let slyšel. Skvěle se doplňují, vytvářejí melodické obrazy a zároveň se nebojí přitvrdit tak, že se vám prsty na ruce svévolně začínají stáčet do paroháče. A tak se podle mě pozná dobrý metal - když vám dokáže nakopat zadnici a zároveň obsahuje i pasáže, kterých se dá chytit. Pravda, občas je to stáčení k deathcoru až přílišné a lopaty/breakdowny mírně zastíní jinak vynikající prog metalcoreovou kytarovou práci obou talentů, ale naštěstí deska obsahuje mnoho hudební nádhery typu Frostbite, nebo famózní Ultraviolet se všemi těmi progresivními polyrytmy, zastavovačkami, sekačkami a vpravdě vynikajícími kreativními sóly, jejichž vrchol osobně vnímám v posledním štychu Dementia. Občas si člověk během poslechu říká, jestli to vůbec ještě hrají lidé (navíc takhle mladí), ale jelikož je Augment o prastarých bozích, dalo by se o tom v podstatě polemizovat.

Inu, nestává se v poslední době často, abych našel desku, kterou můžu poslouchat pořád dokola a stále na ní budu mít co nacházet. Augment taková rozhodně je. Ukazuje tvorbu formace, jejíž osobní neshody zarazily jinak slibně rozjetou kariéru a jakkoliv letos vydané album Drift u Sumerian není nikterak špatné, vítězná sestava, jež nahrála jedno z nejpříjemnějších alb moderního progressivu, na své minulé úspěchy po odchodu Garrisona i Alana již bohužel nenaváže, což je v případě obou jmenovaných naprostá škoda, protože jak inovativní kytary Alana, tak i velmi specifický hlas Garrisona, Erru odlišovaly od zbytku čím dál početnějšího pelotonu, jenž se (nejen) neznalému posluchači musí již nevyhnutelně slévat do celistvé hmoty. Škoda. Žánr totiž podobné kreativní kapely potřebuje jako sůl.

Vložit komentář

Cherubian - 12.01.17 21:44:06
Hej už ani slovo proti Jessemu!
DW - 12.01.17 19:16:49
Já mám od kapely nejraději Impulse, tam jsou podle mě nejlepší nápady. Dirt není špatný, ale poměrně brzy jsem desku odložil. Kapela má asi už to nejlepší za sebou. Ovšem většinou mám problém s Jesseho vokály, které jsou až moc uječené. Až mi příjde, že kapelu často sráží (pustit to nějakému "extrémnějšímu" posluchači, tak mě jen kvuli toho ječáku pošle do hajzlu).
Trefné, souhlas. Impulse v těsném závěsu, ale jak jsem psal, Jesse to žene moc do teplejch krajin a často až násilně.
bizzaro - 12.01.17 13:57:32
ja tu ty Periphery nahodou taky citim. jinou desku ale neznam, toz bude pruzkum...
fill - 11.01.17 20:27:43
Já mám od kapely nejraději Impulse, tam jsou podle mě nejlepší nápady. Dirt není špatný, ale poměrně brzy jsem desku odložil. Kapela má asi už to nejlepší za sebou. Ovšem většinou mám problém s Jesseho vokály, které jsou až moc uječené. Až mi příjde, že kapelu často sráží (pustit to nějakému "extrémnějšímu" posluchači, tak mě jen kvuli toho ječáku pošle do hajzlu).
DW - 07.01.17 22:34:19
Záleží, na jaký album Periphery se koukáš, každopádně pro Erru jsou jednou z největších hudebních inspirací (což členové neopomněli zmínit sem tam). Ja tam s II vidím docela dost společných ploch, třeba zrovna v P. nahozené Hybrid Earth. Jinak skutečně jsi jeden z mála, komu víc vyhovuje jednodušší Drift. Právě growly Garrisona a práce Alana tý kapele dávaly šťávu, teď už jsou jedni z MNOHA a nebaví mě to. Což neznamená, že je Drift špatný album, jen na něm nevidím nic navíc. Kde jsou ty super integrace synthů do struktury, kde jsou neotřelý sóla.. Ty "propletence" prostě pro mě fungovaly a pořád je na tý desce co objevovat - už to točím snad 50 poslechů za ten rok.
Cherubian - 06.01.17 19:47:41
Dobrá vykopávka! Zajímavé, s ERRA to mám úplně obráceně, než asi většina jejich fanoušků, protože novinka se mi líbí MNOHEM víc než Augment. Augment mi vždycky přišla strašně monotónní a příšerně natahovaná, málokdy jsem jí dal na jeden zátah. Všechny vály se mi slejvaj… Na druhou stranu, otvírák Alpha Seed je naprostá šleha a Augment si pamatuju více méně jenom kvůli ní. Pro mě byl naopak odchod Garrisona změna k lepšímu (osobně na jeho growlu nic moc extra nevidím), protože jestli se mi na ERRA někdy něco líbilo, tak naopak cleany Jesseho (jo, žeru Anthonyho Greena). A na Driftu má Jesse konečně mnohem víc prostoru a to mi vyhovuje. Songy jsou taky jednodušší a hitovější (hlavně první půlka desky je famózní), což mě kupodivu sedí mnohem víc než prodírat se těma spletencema z Augment. Celkově byl Drift u mě jedna z nejhranějších desek 2016 a třeba suprově se při ní běhá :-) Ale srovnání s PERIPHERY mi nepřijde zrovna trefný, obě hrajou podle mě úplně něco jinýho.

Zkus tohle