DISSOLUTION - The Beginning

recenze
bizzaro
Hodnocení:
8

Neobyčejný, dynamický, technický death metal vycházející ze všech jeho poloh a kontinentů.

DissolutionAčkoli album nese jméno The Beginning, předpokládám, že větší část z Vás se se jménem Dissolution setkává poprvé. Přesto jde o kapelu, která u nás válčí již pěkných 12 let. Na kontě za tu dobu krom koncertů a tohoto debutu má ale jen jedno demo, které se současnou podobou kapely má společného jen pramálo. Co jsou Disso zač? Kluci z Olomoucka hrající death metal. A ten tam také dělali Godless Truth, a bylo by skoro až divem, kdyby s nimi Dissolution nebyli nijak spjati.

Odmyslím-li minulost a rozplétání všech bývalých cest, při pohledu na současnou sestavu v ní i laik najde hned dva členy poslední sestavy, kteří se při/po problémech GT k sestavě připojili. U basy stojí Kuba, jehož hra kupodivu není ve zvuku desky vůbec zapomenuta a místy dokonce jeho hraní prsty pěkně vyplouvá (Watching Her Burn, I Am Machine, Animosity), druhým, a zásadním, je Švany, který de facto po celou dobu existence – až na poslední EP – za muzikou Godless Truth stál. A jelikož skladatelsky za materiálem The Beginning stojí právě on, zákonitě se ihned nabízí srovnání.

DissolutionOvšem že by bylo neuvěřitelné, kdyby z muziky Dissolution Godless Truth nebyli vůbec cítit (Worst Nightmare). Jsou. Celý koncept této kapely je ale veden jinými směry. Muzika spíš než k americké moderně míří více k tradičnější a poctivější podobě death metalu, neznamená to však, že by byla zpátečnická. Materiál silně odpovídá dnešním normám, a to nejen zvukovým (GM Studio). Prim nehraje brutalita a na hardcore z GT rovnou zapomeňte, na The Beginning jsou to hlavně riffy a dokonce melodie (ne jen výjimečně), které krom moderních běhaček klidně připomenou i Chuckovu auru (I am Machine, sólo/melodie Watching Her Burn). S Godless Truth je možno srovnávat jen v rámci některých postupů (a samozřejmě určitém rukopisu psaní riffů), ale slamu a především techniky si samozřejmě užijete dosti. Feelingem však Dissolution oproti GT více než k americké scéně tíhnou k evropštějšímu (případně floridskému z klasické éry) pojetí, hojně zde taktéž vnímám spojitost s kanadskými prog/tech kapelami jako Beyond Creation, které sice znějí technicky, ale furt u nich převládá riff a píseň (Animosity). A ty zde mají hlavu a patu, dostatek silných i překvapujících motivů a příjemně oddechujících zpomalení a sól, dodávajících materiálu vzdušnost a prostor, takže, jak to u death metalu často bývá, vůbec nedojdete pocitu na sebe neustále vyvíjeného tlaku.

Když pominu vydání letošní desky Heaving Earth, nepamatuji se, kdy by u nás vyšla deathmetalová deska, kterou bych sám od sebe s chutí, ale Dissolutionpředevším pravidelně poslouchal. Můžu tedy v klidu říct, není třeba Godless Truth oplakávat, Dissolution je v jistých ohledech dokonce předčívají. Materiál na desce je totiž běžnému posluchači poslechově příjemnější i přístupnější, není zbytečně komplikovaný ani v jednom směru, je vyvážený, otevřený, má výbornou rytmiku a i díky variabilnímu a vícepolohovému zpěvu Angela je poměrně zpěvný a na žánr, dá se říci, hitový. Zkrátka, neuvěřitelně povedený průsečík tradic, současna, techniky a poctivosti. Je dobře, že to Švany po konci GT nezabalil a k Dissolution se přidal, byla by to pro naši smrtkovovou scénu ztráta.

Vložit komentář

DR - 07.12.15 16:54:38
Jo, souhlas, zní jako neškodnej thrashík...
k.eight.a - 07.12.15 16:47:35
I bez streamingu se dá album sehnat, takže ho nyní poslouchám. Možná není špatné, ale mě hrozně vadí ten suchý zvuk kytar a hlavně zpěv. V některých pasážích bicí úplně přebíjí kytary, tzn. ne úplně vyvážený mix. Je to škoda, holt se nedá zavděčit všem ...
DR - 07.12.15 15:36:35
Mně teda přijde, že jestli vyjde 1-2 fakt dobrý DM desky za rok, tak je to takovej malej zázrak. Letos ani nevím, jestli mě něco vůbec zaujalo, nebo nedejbože shodilo ze židle.... Dissolution zatím zklamání, hodně riffů mdlejch, vokál mě spíš sere, GT tak o dvě třídy vejš. Ještě tomu dám šanci.
brutusáček - 06.12.15 23:29:21
brutusáček: Keep On Rotting? Mindwork?  urcite!!! ale M za dm nepokladam a KoR hazim zas do jinyho pytliku ;)
ach ti žurnalisti, samé škatulky!
bizzaro - 06.12.15 22:09:49
Keep On Rotting? Mindwork?
urcite!!! ale M za dm nepokladam a KoR hazim zas do jinyho pytliku ;)
brutusáček - 06.12.15 21:22:50
jako dobry desky vydavaj, ne ze ne, ale "kteoru bych sam s chuti a pravidelne poslouchal", predevsim to pravidelne, to asi ne.
Keep On Rotting? Mindwork?
k.eight.a - 06.12.15 18:54:38
Ten stream to je prekérka. Dnes lidi album nebudou kupovat po poslechu jedné nebo dvou skladeb, které se někde válí na netu a nebo na základě pozitivní recenze.
bizzaro - 06.12.15 18:04:22
Ani třeba Destroying Divinity? PS: Mají někde stream toho alba? PPS: Bude někdy fungovat to "trvalé přihlášení"?
puvodne jsem DD v textu mel, ale kecal bych, kdyby to tak bylo. jako dobry desky vydavaj, ne ze ne, ale "kteoru bych sam s chuti a pravidelne poslouchal", predevsim to pravidelne, to asi ne. stream alba jsem nevidel, na prihlaseni se dela, taky me to seeeere
k.eight.a - 06.12.15 17:37:25
"Když pominu vydání letošní desky Heaving Earth, nepamatuji se, kdy by u nás vyšla deathmetalová deska, kterou bych sám od sebe s chutí, ale především pravidelně poslouchal" <= Ani třeba Destroying Divinity? PS: Mají někde stream toho alba? PPS: Bude někdy fungovat to "trvalé přihlášení" ?
bizzaro - 23.10.15 22:13:56
Slyšeno z BZ zatím jen Worst Nightmare a brutální mi to teda přišlo dost ;-)
tak jasne ze je, ale neni to bdm style jak GT Arrogance ze jo :)
DR - 23.10.15 18:40:53
Slyšeno z BZ zatím jen Worst Nightmare a brutální mi to teda přišlo dost ;-)

Zkus tohle