DISPERSE - Living Mirrors

recenze
bizzaro
Hodnocení:
10

Disperse přerostli přes žánrové hranice a oprostili se pout kostrbatě tvořit v jednom žánru. Je potěšující, že „katolíci“ nehlásají pouze proti nebesům a že se u nich urodilo něčeho moderního a s extra silnou dávkou emocí. Living Mirrors nic neodhaluje, ale nic neskrývá. Nemůžu si pomoci, místy z ní srší genialita.

Disperse - logoV albu měsíce jsem naznačil, že Poláci někde musejí mít líheň na (metalové) muzikanty. Ale že dnes už dvacetiletému Jakubu Żyteckimu v době jeho prosazení se na hudební, resp. kytarové scéně bylo snad pod 15 let, to už na denním pořádku není. O něčem to také svědčí. Jakub jako muzikant asi nebude jen druhý Malmsteen (čti: přehrávač not), protože dnes, když skvělých hráčů je všude plno, pro toto prosazení se člověk potřebuje víc než to. Je třeba mít feeling a trošku i svůj styl. A pokud někdo takový má kapelu, zájem ze strany posluchačů na sebe nenechá dlouho čekat.

Disperse - liveKdyž Disperse vydali debutní album Journey Through the Hidden Gardens, dá se říct, že okolo mě jen prolétlo. Když ho poslouchám dnes, nedá se říci, že by ve mě vyvolávalo pocity jiné. Nápady tu jsou a muzika hraje, ale nějak na mě jeho kompletní, až na jazzové a andromedí úlety, víceméně standardně progový obsah vyloženě nefunguje, viz třeba pohodičková Far Away. Nelíbí se mi tolik zvuk a i přes hráčskou vyspělost je cítit spíš než skladatelská nezručnost určitá zajetost a podřízení se žánru. Na vině jsou především delší stopáže skladeb, rytmika a způsob zapojení kláves, ale i tak je to album doporučeníhodné. Už jen pro skvělou kytaru. (Fanoušky Sun Caged, Lemur’s Voice ad. by mělo potěšit.)

Ale uběhly ani ne tři roky a Disperse jsou zpět a v obměněné sestavě. Adaptovali se době a hudbu posunuli moderním směrem. Nechci psát, že dospěli, ale možná se našli. Nezaleží na tom. Living Mirrors je prostě pořádná porce muziky. Hodinový exkurz, nejdříve ne úplně zalézající pod kůži, protože muzika je silně diverzifikovaná. Sporadicky tak Disperse před sebou zavřeli dveře té rozrostlejší metalovější obci (jakože Drýmí generaci), ale zase, i když je tu (pouze!) na první poslech dost moderního djentu (ne v tradiční podobě, jen základy některých kytar a ambience), tím získali na originalitě, takže se těším, co z tohoto žánru ještě zajímavého vypadne. A kapela si je toho nejspíš i vědoma, jelikož na svůj profil umístila heslo „DISPERSE - most dispersed prog sound ever…“. (Některým kapelám zkrátka sebevědomí nechybí. Ale nic proti ničemu, když je proč.)

DisperseJednak, věrni jménu kapely (disperze znamená rozptyl, rozklad), mají tentokrát noty „v drážkách“ neuvěřitelný záběr, jednak z celé té porce vám v hlavě ulpí jen malá část nápadů, protože se až tak jednoznačně nejedná o klasickou písničkovou formu. Living Mirrors se totiž musí poslouchat v celku a až na poněkolikáté to celé dá smysl. Už jen proto, jak je deska nápady napěchovaná a jak se vzájemně překrývají. Rozkryje se hudební i zvuková rozvrstvenost nahrávky, celková emotivní náplň a  dostane vás i zpěv klávesisty Rafała. Ten je i přes moderní djent/groove úseky, kde byste jinak asi čekali vypjaté polohy a refrénování, stále civilní a neuvěřitelně konformní. Snad je to tím, že Rafał jako muž od bíločerných klapek nebude z moderně groove těsta, ale toho klasičtěji progového, kdy jeho projev by seděl ke kdejaké rockové kapele. Působí přirozeně, klidně, a i když zpívá nosnou linku, nikde na hlas netlačí a zní příjemně i proto, že jeho linky do hudby nepůsobí jako naroubované. Toto nevylézá hned, ale až s postupným odhalováním věcí, jež v hudbě jsou. A těch je tu hodně. A různých.

DisperseNovinka Poláků totiž může zaujmout kdekoho. Kdekoho, kdo má rád barevnou a hravou hudbu. Emotivní hudbu. Čili jazzmany s trikami Allana Holdsworthe, fúzaře, kteří rádi Cynic nebo Exivious, artrockery lačnící po Maryllion, Pink FLoyd nebo King Crimson, milovníky progresivního rocku, protože jsou tu cítit třeba takoví Riverside, se kterými Jakub jel jako hostující kytarista tour, ale i modernisty dychtící po Periphery nebo Animals as Leaders, obdivovatele nejen klasičtějšího progressive metalu nebo ctitele sólových alb hudebních ikon (třeba Stevea Vaie), ale ani tak Living Mirrors není žádný epic sólo epos. A i přesto, že album v největší míře komponoval Jakub, není zde tím hlavním mužem. Hudba a nástroje v ní promlouvají veskrze společně. A silně expresivně (už zase mířím k té nepísničkové formě) a s důrazem na dynamiku, akcentaci i detailní gradace a atmosféru. Samozřejmě že písně svou pevnou podobu mají, dovedu si však v režii Disperse představit individuální koncerty založené vždy jen na jednotlivé z písní. Jsou tu místa, kde je přes sebe koláž několika linek/zvuků kytar až se vám hlava točí, kosmicky ambientní, elektronické i jazzíkové party, ale i rozvleklé plochy plné zasněných nálad, překvapí vás klávesy a těžké noty jak z pera Planet X, ale nikdy tu není místo předem odhadnutelné. Jasně, to vše ta free-jazzová forma. A především díky kytarám, tedy hlavně těm vyhrávaným na pozadí a po boku toho hlavního, co se tu děje, nahrávka (nejen zvukově) zní neuvěřitelně živě, radostně a meditativně. Když se pak podíváte na začátek tohoto odstavce, i přes všechny ty žánry, které jsem úmyslně jmenoval, deska zní odlehčeně, pohodově, přirozeně, žádná křeč.

Living Mirrors je sen každého pisálka. O albu se totiž dá psát a psát, k čemu by to ale bylo. Proto, nejen pro již uvedený žánrový obsah nechci více konkretizovat a žádnou ze skladeb někam přiřazovat, album si poslechněte sami a názor si jistě utvoříte vlastní. Zmíním jen geniální Message from Atlantis, Enigma of Abode, Touching the Golden Cloud a AUM, ale věřte, Living Mirrors samo nic neodhaluje, ale ani neskrývá, jen čeká, až si v něm to své nej najdete vy sami. Neposlouchá se sice hned úplně jednoduše, ale pro maximálně emotivní zásah na mé nitro, jako komplexně dokonale opracované hudební dílo a především pro pocit, že mi k nohám skládá čirou esenci hudby, nakonec oceňuji známkou nejvyšší, i když bych nějaké ty droboty vytknout mohl. K čemu ale, když lepší album letos dost možná nevyjde.

Vložit komentář

fill - 07.03.17 20:36:11
Tak novinka je vyměklá až to bolí. Si místama řikám co to je za boy band.
Je to tak, a místama to je takové utopené. Ale najdou se tam velmi slušné písničky, přávěžně na konci. No na "nášup" si prostě musíme počkat na další řadovku Zyteckeho.
Cherubian - 27.02.17 22:32:46
Tak novinka je vyměklá až to bolí. Si místama řikám co to je za boy band.
bizzaro - 23.04.15 23:14:45
jo, ta solovka je misty totalni nakladacka a obcas dobrej alienov
fill - 23.04.15 21:01:31
Vřele doporučuju Jakubovu desku Wishful Lotus Proof. Naprostá progresivní paráda. Ještě lepší než Disperse. Je to tvrdší, dobrej zvuk. Snad i skladatelsky o něco dál. Zajímavý je počet hostujících umělců.
bizzaro - 06.05.13 13:40:30
chapu Profesora, ale napsal to dost.... tak nak jak napsal Satan ;) (tesi me, ze v tom neslysi syntetiku a srovnani - i kvalitativni - s Cynic nebylo od veci) neni uplne jednoduchy blejt, to vi kazdej, kdo to kdy zkusil :) tak tady zas neco z jinyho soudku a tykajiciho se Disperse - totalni kontrola a prehled www.youtube.com/watch?v=C-LP4z8jnvs ;)
Střap - 05.05.13 12:30:21
Profesor můžeš mi laskavě říct, kde jsem něco psal o Disperse? Někde jsem je shodil? Mě je ta kapela úplně jedno. Není mi jasný, proč by se nemohlo rapovat v popu s jakým textem konkrétní soudruh chce. Možná ti to na střední škole někdo řekl na hodine elementární logiky. Reaguju na tvoje výroky, co s realitou nemají mnoho společného.
Profesor - 05.05.13 00:32:42
like :)
AddSatan - 05.05.13 00:31:35
Profesor: nemáš zač, nápodobně :).
Profesor - 05.05.13 00:29:28
AddSatan: děkuji za konkrétní fundovanou odpověď :) přeji pěkný zbytek víkendu :)
AddSatan - 05.05.13 00:19:01
Profesor: fakt nemám čas ani chuť ti vysvětlovat, v čem má tvoje "logická argumentace" trhliny, navíc máš evidentně "jasno". V těch dvou příspěvcích pod sebou najdu takových nesmyslů, omylů a pseudomoudrologiky, že bych blil, ne na tohle "prokazatelně logicky argumentovat" nebudu. Pokud tě uráží pojem "gay" pro určitý zabarvení čistých vokálů apod. (já to považuju za stejně zavedený pojem, stejně jako například "blití"), tak to radši beru zpět a zapomeň, že jsem to kdy napsal. Reagoval jsem, jak jsem reagoval, protože mi tvoje soudy přišly debilní. To je celý. Ty si zase příště nech vynášení svých všeobecných soudů od cesty a běž radši študovat fuzzy logiku. Jo a nezapomeň napsat něco chytrýho ve stylu: "Přesně takovouhle odpověď jsem čekal".
Profesor - 04.05.13 23:54:06
Střap: Beru tvůj názor, jenom bych si poněkud dovolil nesouhlasit se zdánlivým rozdílem pop/rap. Rap je už z podstaty definovaný pojem způsobu projevu společně s obsahem sdělení, pop se týká smyslu textů, takže jsou to vpodstatě dvě "rozdílný" věci. Ačkoliv zdánlivě absolutně nesrovnatelné, určité prvky mezi těmito žánry lze "empiricky" porovnat a to konkrétně ty, které jsem zmiňoval níže. Mimochodem z hlediska jakékoliv logiky (ano, můžeme zmínit booleovskou, kvantovou, fuzzy logiku, apod. ... tedy různé isomorfismy množinových svazů) nevidím žádnou souvislost mezi mým výrokem "Ano, např. u death kapel si těžko dokážu představit melo zpěv, to je pravda, ale zatím mě nic nepřesvědčilo, abych na toto výrazivum svůj názor přehodnotil přehodnotil, spíše naopak. Bohužel mi to přijde jako rozdíl mezi rapem a popem. V rapu člověk v intonaci chybu neudělá, že. Ale je to jenom můj subjektivní názor, ne pokus o flame nebo se do někoho navážet." a tvým výrokem "ujasni si možná, co je pop a co je rap. Nikde není psaný, že rap nemůže být vyrazovým prostředkem v popu." Elementární logika se učí na střední škole. Nezmiňoval bych to takhle hnusně, kdybys na tom nestavěl část své argmentace, že :-/ Jediný, čím jsem se provinil bylo to, že jsem napsal názor na desku a pak se (byť ne moc diplomaticky, uznávám!) tázal na příklady něčeho, co mi nedávalo smysl. Místo toho, aby se diskuze vyvíjela smysluplně, tak jste dokázali to, že jste začli kolem sebe kopat. Chápu, že máte svý idoly, názory, ale neshazujte ty ostatní, když nedokážete prokazatelně logicky argumentovat. Ego a modla je zapeklitá věc, že? ;) Klidně mě tu sepsujte a ukamenujte :)) J
Profesor - 04.05.13 22:58:56
AddSatan: "když nechceš rozjíždět flame, tak se příště vyjadřuj méne debilně" .. napsal člověk, který napíše "Za mě teda občas trošku na "gay" hraně" ... I když napasuju všechny významy slova "gay" na zmíněnou větu, tak si nemůžu pomoct, že prostě nechápeš význam tohoto slova. Takže o debilním vyjadřování bych trochu pomlčel ... ;)
Střap - 04.05.13 18:31:48
Profesor ujasni si možná, co je pop a co je rap. Nikde není psaný, že rap nemůže být vyrazovým prostředkem v popu. O growlingu se opravdu bavit nehodlám. Mimoto vím o kapelách, kde překvapivě zpěvák zpívá dobře a jeho growl mi přijde, že za moc nestojí. Takže tak jednoduchý to taky není. Obecný generalizace tohohle soudu jsou k smíchu. Věř tomu, že takovej Terrence Hobbs by ti vysvětlil, že growl opravu každej kokot nezvláne. Příklad ten ti klidně dám http://www.youtube.com/watch?v=jFpzV03yFRs Pak tohle video 17:28 http://www.youtube.com/watch?v=khGn1mKChOk rozdíl si klidně najdi.
AddSatan - 04.05.13 18:13:03
Profesor: s tebou to bude složitý.. zkusím to jednoduše, vem si třeba Dolana (Immolation), Åkerfeldta (Opeth, v letech 99-02), Toler-Wade (Nile), nebo i třeba Paradiso (Evoken), Mattiho ze Skepticism a pak nějakou libovolnou průměrnou/začínající kapelu "z Horní/Dolní" (nebudu jmenovat), jestli ti to nedojde, tak je to asi jedno... co se ti líbí nebo nelíbí tu nehraje roli, jen je dost hloupý vynášet takovýhle obecný soudy, prostě k dobrýmu growlingu a práci s ním vede stejně složitá a dlouhá cesta jako k čistýmu zpěvu, toť můj názor... když nechceš rozjíždět flame, tak se příště vyjadřuj méne debilně... víc k tomu nemám co dodat. Přesvědčovat tě o ničem nehodlám.
gorth - 04.05.13 17:55:41
Profesor - 04.05.13 17:12:06
AddSatan: Můžeš mi prosím dát návod, jak rozeznám blití na úrovni od toho na úrovni vyšší, resp. konkrétní příklady? Možná je to tím, že sebehorší blití může těžko znít falešněji než špatně zazpívaný melo zpěv. U blití může člověk řešit techniku, hloubku, výraz, dech a frázování ale jelikož odpadá práce s vymýšlením melodické linky, tak mi to přijde podobný, jako kdyby např. kytara hrála jenom frázovanou rytmiku na jednom tónu bez melodií nebo vyhrávek. Bylo by to tvrdý, hustý, ale bez melodie, bez ničeho. A i když mám osobně rád např. death metal, tak když slyším studiovou verzi bez zpěvu, tak se mi to kolikrát líbí víc než když to přebije to "blití", který mi tam často přijde úplně zbytečný (kór u kapel, kde kytaristé odvádí luxusní práci a raději slyším instrumentální verzi). Ano, např. u death kapel si těžko dokážu představit melo zpěv, to je pravda, ale zatím mě nic nepřesvědčilo, abych na toto výrazivum svůj názor přehodnotil přehodnotil, spíše naopak. Bohužel mi to přijde jako rozdíl mezi rapem a popem. V rapu člověk v intonaci chybu neudělá, že. Ale je to jenom můj subjektivní názor, ne pokus o flame nebo se do někoho navážet.
AddSatan - 04.05.13 16:42:11
Profesore:
Pro "tvrďáky" to sice může znít přitepleně (jasně, blití je "true metal" a vše ostatní je gay, protože čistě zpívaj jen buzny a navíc správnej chlap jenom growluje, nemeje se, smrdí, neusmívá se a bere se smrtelně vážně)
Promiň tohle je ale hodně debilní podrážděný výkřik, zvlášť jestli to byla reakce na můj komentář, pro ujasnění - mám rád melodický zpěvy, jen mám v jejich rámci jinak posunutý hranice, co se mi líbí a co mi přijde už "gay" (stejně tak chápu, že nekomu můžou přijít i čistý zpěvy např. v mých oblíbených Hexvessel nebo Dordeduh taky "gay") a tady to do "gay" kategorie dle mých měřítek občas sklouzává (ale velká část je v pohodě)... a tyhle tendence cítím sem tam i v instrumentaci... jinak nastavený čudlíky, nic víc...
ale čistý zpěvy jsou mnohem těžší než blití
diskutabilní, spíš nesouhlasím...
blití, který zvládá s prominutím každý kokot.
naprostá hovadina, není "blití" jako "blití"... to můžu říct, že zpívat zvládne na určitý úrovni vlastně taky "každý kokot" jinak jsem to zkusil znova a sice tahle muzika není můj šálek kávy, ale syntetický mi to právě povětšinou nepřijde, líbí se mi ale spíš určitý pasáže, nebo taková Message from Atlantis je fakt dobrá skladba, přijde mi to lepší než třeba poslední věci od Cynic... narozdíl od spousty jiných věcí z tohodle žánru mi to prostě přijde "o něčem".
Profesor - 04.05.13 16:06:44
Poslouchám to poněkolikátý a pokaždý se mi to víc zažírá pod kůži. Nevěřil jsem, že to napíšu, ale pro mě jednoznačně nej album, co jsem v poslední době slyšel. Dávám plnej počet bodů. Melodický zpěvy jsou určitě super! Pro "tvrďáky" to sice může znít přitepleně (jasně, blití je "true metal" a vše ostatní je gay, protože čistě zpívaj jen buzny a navíc správnej chlap jenom growluje, nemeje se, smrdí, neusmívá se a bere se smrtelně vážně), ale čistý zpěvy jsou mnohem těžší než blití, který zvládá s prominutím každý kokot. Hudba má hlavu a patu, skvěle plyne a jsem rád, že se nejedná o náhodné výkřiky technik (rozuměj sweeping, tapping, hamering a to ještě povětšinou jako copy&paste cvičení z knih naroubované na tonální centrum) na hranici hratelnosti, které mi bohužel přijdou, že jsou v dnešní době snad jediné, co "fans" zajímá. Suma sumárum: jsem velice rád, že po dlouhý době slyším konečně dobrou metalovou hudbu. Ano HUDBU. Ne závody v rychlosti a bezmyšlenkovité "komplexnosti struktury". Ou jééé
Hanzz Strewer - 03.05.13 00:21:08
První skladba fajn, jinak jsem u toho vždycky usnul... není to zlé, ale syntetika šílená :)
lib.org - 30.04.13 16:26:53
ani jsem tak nemyslel demo z 2010, spis novejsi 3-skladbove EP (nemohu ho dohledat, ale na Soundcloudu je tam z nej jeden song : https://soundcloud.com/jakub-zytecki/1-1 ).
bizzaro - 30.04.13 14:55:57
ono hodne materialu, i z debutu, je na tech Jakubovych demech uz z 2010. ale tam to je podle me vsechno mdly, tohle vyrostlo a je doplneny kapelou. muzika vs demicka. ME omrknu
Lib.org - 30.04.13 14:35:06
Zdar, album super, i když pár songů je už na Jakubových instrumentálních demech a dle mého kolikrát s lepším výsledkem. S albem roku bych ještě počkal na Means End - The Didact, které teď vyjde!!!!
bizzaro - 29.04.13 23:30:21
Tak jsem to zkusil a... ono se to dá poslouchat! :)) jo docela fajn...
NENE! dam snad na modleni ;)
AddSatan - 29.04.13 11:56:43
Tak jsem to zkusil a... ono se to dá poslouchat! :)) Za mě teda občas trošku na "gay" hraně (často zpěv a někdy i motivy), ale většinou docela fajn (na to jak málo mi z téhle muziky něco sedne), kupodivu mě tu ani moc neirituje zvuk, je to celkem organický, nesouhlasil bych s tím, že je to nějak těžko přístupný nebo nepísničkový, naopak... ani mi to většinou nepřijde jako "umění pro umění" nebo "pidlikání pro pidlikání" (no i když jsou tam i takový momenty...) což je možná nejpřekvapivější, že to hned dává smysl :) ... ty ambientní intermezza.. trošku tam cítím Porcupine Tree.. jo docela fajn...
brutusáček - 26.04.13 21:52:43
no panečku to se nám CEO hezky strefil na hlavičku..recka sedí perfektně na hudbu...pšonci vládnou
bizzaro - 26.04.13 10:29:46
Si to dobře napálil teda :-) Každopádně Poláci zase dávaj Čecháčkům pěkně na prdel :-)
ja to nenapalil, ja se z toho posral :) tohle je pro me cesta. jako obvykle ;)
mě to nebaví, je to moc škrobený, takový umění pro umění, nemá to šťávu
muze byt a ten pocit vyumelkovanosti nevylucuju, ale jak jsem napsal na konci clanku, tak to je. stavy to ma za celej hardcorovej regiment ;P
sicky - 26.04.13 09:56:50
mě to nebaví, je to moc škrobený, takový umění pro umění, nemá to šťávu
Cherubian - 26.04.13 09:23:07
Každopádně Poláci zase dávaj Čecháčkům pěkně na prdel :-)
Cherubian - 26.04.13 09:19:38
Si to dobře napálil teda :-) Za mě 80%. Ale "Message From Atlantis" za 200%, boží song!

Zkus tohle