DEMIMONDE - Cygnus Oddyssey

recenze
LooMis
Hodnocení:
9

Mimozemský feeling (ruchy, samply) skupinu posunuje od tradičního metalového vyznění (komplikované bicí, blackové pasáže, prog metal, thrash, death i djent) k abstrakci a sci-fi soundtrackovosti. Jeden z nejambicióznějších domácích projektů, takovéhle desky má smysl kupovat!

DemimondeDemimonde mají novou desku, která letmo odkazuje na staré kořeny, ale zároveň představuje zcela novou etapu svého sci-fi prog metalu (já si ho zařadil jako sci-fi blackened progressive death metal). Vznik byl poměrně náročný a trochu je to znát. 16 let je dlouhá doba a stejně to asi tady všichni znají, že Pavel (Bizzaro) furt sedí ve zkušebně a nemůže bez bicích vydržet. Takže když se Demimonde dali dohromady (v částečně původní sestavě) a začali, asi 4 roky tomu nazpět, opět něco tvořit, ne všichni členové byli v požadované kondici a odhodláni k činu. Dlouhé hledání zpěváka skončilo s příchodem Sokyho (De.polar), který si na koncerty zároveň na starost vzal samply a pod svou správu logicky vzal i klávesy za Martina Čermáka (D'aven), který v mezičase odešel (ale podíl na desce má, jelikož do studia ještě nastoupil). Jaké to je, když vám kytarista řekne, že už ho metal nebaví, přišlo následně, naštěstí kde se vzal (před rokem na Brutalu), tu se zval Iggy (na desce ještě M4xP4yn3) – neskutečná posila a vzpruha. Druhá kytara je v hudbě Demimonde nezbytná a (Tinťas promine), on je tady dělník, který odvádí základní práce a šikovnější Iggy dotvoří. Aby byla sestava Demimondekompletní, je tu ještě Mára (Afagddu) – basák, textař a programátor samplů. Nicméně ve studiu se objevili i zajímaví hosté – Ashok nahrál sólo do Laval Formation, v Dark Matter si zavřískala Dahlien (z domovské kapely Iggyho Diligence a The Corona Lantern) a samply/klávesy poladil bývalý člen Menef (Ankhabut).

S otázkou, jak stylově navázat na Mutant Star se Demimonde rozhodli vypořádat tak, jak jim sestava umožňovala – základní poznávací znaky ale zůstaly: programování, komplikované bicí, blackové pasáže a sci-fi atmosféra. A v žádném případě bych neměl zapomenout ani na ženské vokály, kterých není tolik, jako když zpívala Tanyya, ale podstatné je, že tu jsou. A je podle mne skvělé, jak tyto základní elementy dokázali využít pro posun svého stylu do 21. století. Navršili na ně množství ruchů, samplů, kytarově se rozmachují od progresivního metalu, přes thrash, death i djent.

Te Kore (Prázdnota, v maorštině Stvoření, či Zemské jádro) je nejstarší skladbou nové éry a zároveň dobrým příkladem, jak dokázali navázat - klíčovou vlastností starých a nových Demimonde je totiž pozvolný vývoj skladby gradující častokrát ve zcela nečekaném finále (Mutant Star obsahovalo 5 obsáhlých kompozic, z toho 3 přes 8 minut, kterémuž času se tady sotva dotýkají jednou skladbou). A stejná metoda skládání, častokrát doslova, propojování jednotlivých nápadů je průvodním znakem i Cygnus Oddyssey. Ať již si vezmete pekelně se stupňující závěrečnou Dark Matter, ve které je napěchováno od výše zmiňovaných stylů od každého trochu, navíc ale hustě podpořené rozmanitou škálou hlasů. Naprosto skvělá je (kupodivu?) i instrumentálka Data Breed - parádní předěl, který nepostrádá správnou mrazivou mezihvězdnou atmosféru (zároveň je to jediná skladba, kde je dominantní ženský hlas (Zuska ho má hodně podobný jako Tanyya). Blackových momentů zde není tolik jako na Mutant Star, kde byly naprosto uzemňující. Což ale není ani dobře ani špatně. Koktejl stylů je tady zkrátka naprostoCygnus Oddyssey - comic bookCygnus Oddyssey - comic bookjiný, přitom ale poslouchatelný a bavící, stejně jako tomu bylo v minulosti. Jediné, co tady postrádám je gotický feeling, který Demimonde dodával právě onen ženský vokál, ale toť zkrátka posun. Zato se tu objevují jiné příjemné experimenty - swingové v Laval Formation, ulceratovské v Singularity (Absolute Word explanation) i klasicky progmetalové (Te Kore). Pravda, silné momenty se tu střídají se slabšími, takže občas si může posluchač přijít jak v nějakém filmu, kde mu neočekávaně akční scénu protne reklamní blok, ale v zásadě tu není nic extrémně rušivého a matoucího. Jednoznačně nejlepší skladbou je poslední Dark Matter, kde v pozadí znějící fistulovité vokály nahánící husí kůži. Trochu se ale v tomto případě obávám, že živě to nelze zahrát (i když nechal bych si líbit nějaké ty tančící space girls).

Mezi velká plus Demimonde patří i to, že se nebáli vsadit na netradičníCygnus Oddyssey - comic bookCygnus Oddyssey - comic bookformát a ve velikosti DVD ho doplnit komiksem (kreslil Eidy). Takovéhle desky s dobrou hudbou prostě má smysl kupovat (i když při nedávné návštěvě jistý kamarád už suše konstatoval, že to nemá na čem pustit). Po dlouhé době jsem si tak opravdu vyzkoušel, jaké to je poslouchat desku a zároveň listovat obsahem a číst příběh.

Comeback se jednoznačně vydařil a nějaké mušky vem čert. Tohle je zkrátka za poslední dekádu jeden z nejambicióznějších domácích projektů se vším všudy - jak po stránce příběhu, tak i jeho prezentace. Doufám, že současná sestava vydrží déle než předchozí (je jich míň a snad si už zvykli na direktorské diktátorství) a nedopadne to jako po vydání Mutant Star – „turné“ a šlus. Tak koukejte dorazit na křest 25.11. do pražského Fatalu a o den později do Hradce Králové.

(A jenom takové rejpnutí na závěr – nenaučíte se nějakej starej vál, jako třeba Black Ring Theatre? Třeba? :-))

Vložit komentář

bizzaro - 30.11.16 20:57:04
Bizz: Mně to jako posluchači zábavný moc nepřijde... Druhá půlka alba mně prostě přijde kompozičně líp zvládnutá. Nic víc, nic míň. Třeba Generation Ship je jen slepenec riffů - dobrých, ale skladba vede odněkud nikam. Je to jen můj dojem, třeba jste to chtěli, aby ty skladby na sebe navazovaly, nevím. (podobně Textures koncipovali Drawing Circles)
no vidis, a pritom je Generation Ship s Dark Matter nejnovejsi. treba Generation je postavena de facto na jednom riffu a jeho rozvijeni, jen tam jsou jeho ruzny pocty a ruzny zpusoby hrani. ale kazdej na ty desce ma svy favority a neshodujete se a to je cool, at jsou vytky jakykoli
DR - 30.11.16 17:15:32
Bizz: Mně to jako posluchači zábavný moc nepřijde... Druhá půlka alba mně prostě přijde kompozičně líp zvládnutá. Nic víc, nic míň. Třeba Generation Ship je jen slepenec riffů - dobrých, ale skladba vede odněkud nikam. Je to jen můj dojem, třeba jste to chtěli, aby ty skladby na sebe navazovaly, nevím. (podobně Textures koncipovali Drawing Circles)
mIZZY - 30.11.16 08:44:48
Mě teda taky nejvíc baví Dark Matter :)
bizzaro - 29.11.16 11:35:29
Škoda, že se ta deska pořádně rozjede až od Singularity (resp. od intra Data Breed)...
je na zaklade konkretni oblibenosti skladeb zabavny pozorovat, jaky skladby z konkretniho obdobi slozeni maji "uspech" (ti nekdy tu desku pustim od nejstarsiho data vzniku skladeb do nejnovejsiho a schvalne, jak to zapusobi :))
MXL - 29.11.16 11:26:26
"Logaritmy energetických impulzů vrhají triliony bitů datových balíků protékajících nervovou synopsí lodi coby virového arzenálu drženého na uzdě kosmickými firewally." Docela by mě zajímalo, co za matroš měl autor před napsáním textu? Já chci taky!
Naneštěstí bylo vše vyvoláno hudbou samou ve spolupráci s ragujícími mozkovými závity choré mysli nebohého pseudorecenzenta. :) Literární adaptace slyšeného se ale vymkla. Jinak ti ovšem můžu namíchat lektvar z bylin, po němž dosáhneš obdobných kvalit mysli...
DR - 29.11.16 10:14:31
"Logaritmy energetických impulzů vrhají triliony bitů datových balíků protékajících nervovou synopsí lodi coby virového arzenálu drženého na uzdě kosmickými firewally." Docela by mě zajímalo, co za matroš měl autor před napsáním textu? Já chci taky! Škoda, že se ta deska pořádně rozjede až od Singularity (resp. od intra Data Breed)...
bizzaro - 28.11.16 16:48:03
tss, to je teda dobra rada..."nudi te nejaka hudba?! tak si to vohul!"
jako pokus dobry ;)
Euronyňoumos - 28.11.16 16:32:01
tss, to je teda dobra rada..."nudi te nejaka hudba?! tak si to vohul!"
bizzaro - 26.11.16 15:32:18
Já se k tomu obrovskému jásání nepřidám. Hluchých míst, kde se nudím je na album násobně víc než na Mutant Star. Uvidím zda to nezmění další poslechy...
vsak jo, hlavne ze METAL! :) shcvalne si dej hlasitejsi sluchatka, pak to zni lip. a klidne vypis, co je tam slaby, at vime ;)
k.eight.a - 26.11.16 02:11:06
Já se k tomu obrovskému jásání nepřidám. Hluchých míst, kde se nudím je na album násobně víc než na Mutant Star. Uvidím zda to nezmění další poslechy ...
brutusáček - 24.11.16 13:52:19
Velmi povedený materiál i když zprvu to byl docela solidní nával informací. Mezi mé nejoblíbenější patří zmíněná Te Kore a je vidět, že si chlapci mákli na jisté ucelenosti/koncepci, není nijak znát, nebo to ani nevnímám že by ta skladba byla stará 4 roky. I přes ten všechen materiál to kluci ukočírovali a výsledek zní soudružně a pokračuje tam, kde příběh před 15 lety začal. Ze všech detailů a not zmínim De.Polara, který místečkama pěkně attiluje 

Zkus tohle