DEATHSPELL OMEGA - The Synarchy of Molten Bones

recenze
loathsomE
Hodnocení:
10

Kdyby dál pokračovali v měknutí, radši bych dobrovolně opustil tento svět… Deathspell Omega ale servírují svou nejlepší nahrávku.

Deathspell OmegaS těmito francouzskými šílenci už to táhnu notnou dávku let a ještě se nestalo, aby mě zklamali. Pravda, poslední EP Drought je asi nejslabší počin (alespoň dle reakcí většiny), ale i tak mě nijak neuráží a rád si ho poslechnu (dokonce mám i na asfaltu). Každopádně když vyšla ven informace, že maniaci z DsO chystají novou nahrávku, nervozita vzrostla. Nervozita a očekávání. Jak to pojmou? Budou pokračovat v měknutí a dojde i na to, že i mě, úchylného vše-tolerujícího Deathspell voyeura začnou nudit? To bych vážně radši dobrovolně opustil tento svět…

No nic, zaplatil jsem si předobjednávku jak vinylu, tak mp3, abych měl vše z první ruky, a jde se na to. The Synarchy of Molten Bones může začít. A začíná hezky. Hezky nechutně, zvony, disharmonie jak v Matrixu, nasamplované divnozvuky do klasického Deathspell začátku desky, paráda. A konec! Přichází první riff a hned první vražda – je to tady, Deathspell Omega se vrátila k masakru jako na Paracletus či Fas – Ite, Maledicti, in Ignem Aeternum. Už v půlce prvního songu přichází absolutní lobotomie a já mám chuť jít někam skočit ze skály a letět hodně dlouho. Totální výmaz, masakr, zlo, chaos, hnus, tahačky, vysypaný Paracletí drnkačky, nemilosrdný skluzy… prostě geniální nádhera. Nejde se soustředit na nic jiného než na jejich hudbu. Brutalita sypaček nezná hranic, kytary trhají kusy masa a lámou kosti a basa (konečně začíná hrát jednu z hlavních rolí) dělá uzly na vnitřnostech a otok mozku!!! K tomu všemu hnilobný různobarevný vokál s nemilosrdným (a sakra vychytaným) frázováním  - D(s)O hajzlu! První poslech doporučuju v nějaké izolované místnosti, nejlépe asi na samotku v odlehlém blázinci, jinak hrozí vlastnoruční urvání si hlavy samou (nemocnou) radostí, že borci zplodili tohle dítko. Hodně vzdáleně se dá říct, že Fas tady souloží s Paracletus, což pro mě, který miluje právě tyto dvě desky ze všech nejvíc, je naprosto orgasmická kombinace.

Deathspell OmegaJak jste již pochopili, tohle je víc, než cokoliv jiného, velice neobjektivní výchval nové desky jednoho nemocného a na smrt zapřísáhlého fanouška. Nečekejte tady nějaké odborné rozbory a kritické připomínky. Pro mě je totiž každá skladba, každý riff, každý part, každý nástroj, každé slovo, každý tón na tomhle veledíle dokonalý. Velké plus je, jak říká kolega Dalihrob, že Deathspell Omega prostě posunula laťku, chcete snad od nich ještě něco víc? Mohl bych rozepsat každou pasáž zvlášť, ale bylo by to na 6 A4 a stejně by to nikdo nečetl (smích). Každopádně zase bych byl proti sobě, nevypíchnout hlavní momenty, i když ty se pak s dalšími a dalšími poslechy mění, nicméně po prvním lámání v kole mi utkvěl v hlavě především perfektní výmrd mysli před pochodem mrtvých klaunů ve Famished for Breath. Právě tady jsem si všimnul toho, že basa dostala dost prostoru a na to, aby totálně zabila (myšleno v dobrém) posluchače není potřeba žádná onanie a honění, tady (a najděte si tu pasáž sami) to ničí vychytanými a utnutými dobičkami. A jak! Vůbec že takový motiv vymysleli, mi rozlilo teplo do celého těla a oni to ještě vyšperkují takovouhle vychytávkou… Nicméně to pořád není vše, úplný závěr desky, kdy se na vás v Internecine Iatrogenesis hrne hodně tučná zkáza a je jasné, že naděje právě naposledy vydechla, je skvostný. Abych se opakoval – geniální! Prostě jsem zůstal bez spodní čelisti. Hotovo, prázdno, apokalypsa, všude jen šeď, nicota existuje! Nic víc než „DO-PR-DE-LE“ se nedalo říct. Tak znovu no… (uslintaný úsměv).

Deathspell OmegaS dalšími poslechy si pak lze všímat naprosto úžasné propracovanosti stavby skladeb. Vlastně vůbec nedokážu pochopit, jak tohle dokáže někdo zahrát, natož napsat!? Docela by mě zajímalo, na čem kluci frčej, když tohle píšou, tvořej, vymejšlej. A bicí? No, pokud to byl člověk, tak je to magor, a pokud to je automat, tak je magor ten, kdo to klikal, protože to by muselo bejt snad ještě větší peklo, než to nahrát (smích). Monstrózně se povedl také zvuk a jak jsem již předeslal nahoře, vytažení basy. Nevím, čím to je, možná tím, že ten rip je přímo z první ruky, ale zvuk je masitější než všechno ostatní, co jsem schopen si tu a tam mezi poslechy Synarchy pustit (s polskou Arkonou v čele). Nic tam není přepálené, jak bývá v dnešní době zvykem, všechno krásně ničí na ideální frekvenci.

Shrnutí? Deathspell Omega nám naservírovali svou nejlepší nahrávku v diskografii. Nejlepší nahrávku v žánru. Posunuli black metal zase o notný kus ne dopředu, ale jinam! Nedokážu teď poslouchat nic jiného, jsem absolutně pohlcen. Možná proto, že na téhle nahrávce je vše, čím v hudbě tolik žiju a co vyhledávám. Vše najednou. Proč bych měl hledat dál? Jsem velmi zvědavý, kdo se k The Synarchy of Molten Bones nějakým způsobem dokáže byť jen přiblížit. Vypadá to, že novinka Balance Interruption je alespoň z půlky stejně šílená a brutální, takže to by mohlo být v pořádku a vkládám hodně nadějí do Inferna a Wormlust, mimo blackmetalový žánr pak ještě do Ion Dissonance. Satanžel Ulcerate už desku vydali a nedala mi zhola nic. Ale tak o to víc si vychutnávám každou vteřinu Synarchy (úsměv).

Vložit komentář

Franta N. - 01.06.23 18:22:58
V posledních dnech jsem "Synarchy" několikrát otočil, a asi souhlas s recenzí, že je to jejich nejlepší album vůbec. Rozhodně nejmíň přístupný pro posluchače, kterým se na DsO líbí hlavně ty klidnější pasáže, protože ty tady skoro nejsou. Mám hodně rád i Drought s výraznými melodiemi, ale Synarchy je prostě smršť, neskutečná běsnící bouře od začátku do konce. A po hráčský stránce je to vysoká škola, některý party si troufnu označit za virtuózní. Vlastně asi chápu, proč po téhle nahrávce šli klidnějším, post-metalovým směrem. Protože do vyšších obrátek se vír inteligentní temnoty snad už roztočit nedá.
SS-18 - 08.04.22 12:17:55
nebudu lhat, mam problem s tema strasnejma navalama tepla...
SS-18 - 01.04.22 20:00:00
Aspu tam neslysim, urcite tam je Mortuus a Mikolaj, hlavni zpevak je ale asi nekdo treti
brutusáček - 29.03.22 22:28:51
jestli se Aspa zamiloval nevim, ale za mě ok :D
Dalihrob - 23.03.22 09:53:19
https://deathspellomega.bandcamp.com/album/the-long-defeat Stand witness to The Long Defeat! Hearken to the first emanation of the third era of DEATHSPELL OMEGA; forty-four minutes of Black Metal enacted through five instalments. Recorded live by the French power trio in July 2021. Bile and venom distilled and added until the leaves fell. “The Long Defeat” unfolds over three parallel storylines told via three different mediums. Two in writing: the lyrics, as well as a fable. The third speaks through the artwork – two metres’ worth of maniacally detailed visions depicting the same premise its written content draws from. All three are fundamentally entwined but diverging in narrative, each complementing or contradicting the others.
Leif - 07.08.21 12:39:20
Drums and piano cover na Repellent scars of abandon: https://www.youtube.com/watch?v=m1-M3aFaWGY Tohle mi vzalo dech, v tom nezkresleném zvuku piána ještě víc vyniknou hrátky DsO s harmonií a vlastně dokonce i krása těch melodií. Mimochodem, kluci mají na svém channellu covery na complet desky od Abigor a Artificial Brain.
SS-18 - 04.08.21 12:35:26
jdu kolem tak jsem se jeste jednou prisel vysmat vsem masturbantum co se domivaji, ze furnaces je nackovska deska
js - 24.06.19 09:47:31
Silnej rozhovor, potvrzuje to to, co psal o textech Lemmy a vlastne i ja. Pro tuhle debatu je zasadni, ze txty teda zrejme nepise Aspa. A teda respekt, fakt to ukazuje, jak vysoko stoji ta kapela nad standardnim bm..
lemmy - 14.06.19 22:42:47
nechci vám do toho vůbec kecat... a možná je to úplná pytchovina... ale, ten rok napsal Luther spis Ježíš se narodil jako Žid, kde je obhajuje a tehdy to někdo bral jako příchod Mesiáše... Vtipný je, ze přesně za dvacet let napsal spis, kde chce všechny Židy zprovodit ze světa. Ale teda nevim, jestli to vůbec samotní DsO berou až takhle intelektuálně, jak se tu razí různý teze :-)
<3 kecej, je tam ale přímej odkaz na "league of elect" (a taky mrtě sól :( )
gába - 14.06.19 17:44:02
v těch textech se o moc konkrétních věcí neopřeme (1523 a league of elect jako jedna odkazuje k nějakému teokratickému totalitarismu?) a proto bych je četl jako jakousi děsivou dystopii v duchu 1984, nebo její genezi, myšlenkové podhoubí (nebo třeba (ironickou?) chválu totalitarismu) atd. a imho hodně povedenou. jednoduchá linka oslavy totality proti svobodě a znovuzrození bílé rasy tam podle mě není.
nechci vám do toho vůbec kecat... a možná je to úplná pytchovina... ale, ten rok napsal Luther spis Ježíš se narodil jako Žid, kde je obhajuje a tehdy to někdo bral jako příchod Mesiáše... Vtipný je, ze přesně za dvacet let napsal spis, kde chce všechny Židy zprovodit ze světa. Ale teda nevim, jestli to vůbec samotní DsO berou až takhle intelektuálně, jak se tu razí různý teze :-)
lemmy - 14.06.19 00:21:48
v těch textech se o moc konkrétních věcí neopřeme (1523 a league of elect jako jedna odkazuje k nějakému teokratickému totalitarismu?) a proto bych je četl jako jakousi děsivou dystopii v duchu 1984, nebo její genezi, myšlenkové podhoubí (nebo třeba (ironickou?) chválu totalitarismu) atd. a imho hodně povedenou. jednoduchá linka oslavy totality proti svobodě a znovuzrození bílé rasy tam podle mě není.
js - 12.06.19 14:12:13
haha, asi nejde vyloženě o to, jestli to jsou zlí lidé, ale jestli mám pocit, že tou podporou pomůžu nějaké antisociální tendenci, ó Sókrate. jinak na ty texty samy o sobě (co jsem letmo procházel) by snad šlo snáz naroubovat čtení ve smyslu, že poukazují na osobní frustrace jako spouštěč extremismu, ale pokud použije nácek takhle specifický výraz, prostě to musí vyvolat otázky.
lemmy - 12.06.19 02:21:31
díky za odpověď, ještě bych to specifikoval na umění - tzn. jestli se snažíš nekupovat (nepodporovat) umění od umělců, kteří jsou zlí? taky jsem ty texty četl s ohledem na kontext Vapauderisti, ale tahle interpretace se mi moc nezdá. (k tomuhle klíči mě teda popravdě nedohnala ani tak ta jedna větička o palingenesi, ale úryvek z Jasperse o tom, co mohlo přijít po vítězství nacistů v druhé světové válce, je to v Otázce viny.)
js - 11.06.19 23:57:45
lemmy - ale jo, celkem obecně. v obchodě se dívám, jestli je zelenina z čr a jestli nejsou jogurty od babiše. a tak. leif - díky tobě jsem si pustil po x letech soustředěně paysage dhiver, překrásné. texty dso - nedávají samy o sobě podklad k označení za nazi. ale vzhledem k palingenetickým paralelám se možnost takového výkladu dá jen těžko přehlížet.
lemmy - 11.06.19 23:18:26
Můžeš, prosím tě, ukázat, které konkrétní věty ve Furnaces opěvují rozkvět bílé rasy?
nemůže, protože se opírá o jednu větu (kterou jsem tu postoval kdesi dole taky) jednoho článku o jiné aspově kapele.
mIZZY - 10.06.19 14:48:47
Můžeš, prosím tě, ukázat, které konkrétní věty ve Furnaces opěvují rozkvět bílé rasy?
leif - 10.06.19 11:20:53
Sice to je jen šokantní výblitek, kde se ten smysl mezi řádky dá vyčíst jen těžko, ale rozhodně platí, že pokud někoho dokáže „pohoršit“ jen Deathspell Omega, tak by měl tenhle žánr bojkotovat úplně a nebo poslouchat výhradně jen nezávadné, blackmetalové napodobeniny. Ale bylo by SSuper, kdyby dotyční v takovém případě o BM nemudrovali a nedělali si dobře na čuráky, kvůli domnělým NS vazbám DSO, kór když to ani zdaleka není Der Sturmer nebo pojebanej L8L8TH. Přijde mi to totiž jen jako symptom takového nešvaru, kdy se řeší všechny možné pičoviny kolem, jen ne důležité věci nebo jádro problému. No a pokud má někdo z textů „Furnaces...“ dokonce ten pocit, že to museli psát fašisti/nacisti/whatever, tak to víc vypovídá o něm, než o úmyslu autora/autorů.
Výraz "palingenesis" Aspa použil už dříve v jiném projektu, kde ho vysvětlil jako obrodu rasy. Letmé googlování ukáže, že rádoby "intelektuální" náckové tento výraz v uvedeném smyslu používají. Takže ještě jednou - není tím myšlena nějaká teoretická misantropická genocida všeho lidstva, ale obrození a rozkvět bílé rasy skrze války a zničení "liberálů" zcela v duchu fašistického étosu. Ehm, BM policie opět? Mě třeba Funeral Mist a Ofermod nikdy nezajímaly, nevidím důvod, proč by měly být vzory správnýho BM. A co spousta dalších kapel, které se nevěnují pubertálnímu nacismu/satanismu/vychvalování násilí: to Paysage d'hiver a Lunar Aurora jsou BM napodobeniny?
lemmy - 09.06.19 23:44:46
ještě by mě zajímalo, jestli to takhle máte (js a addsatan asi) obecně, nebo se to týká jen aspy a/nebo jen (ns)blackmetalu. díky!
js - 07.06.19 20:18:26
to si poslouchej, ale vůbec se neboj zareagovat na to, že v tom antifáckým článku skutečně je asi 150 příkladů Aspovo rasismu. a vůbec se neboj si odpustit manipulace v argumentaci nebo předjímání morálky někoho jiného. to samé hlášky o pravosti a napodobeninách v extrémně se recyklujícím bm. lol.
Dalihrob - 07.06.19 16:20:04
Ty naše perspektivy se bude asi dále jen rozcházet, takže to zkrátím s odpovědí, kterou chceš zřejmě slyšet: DSO a kapely NOEVDIA budu s klidným srdcem podporovat a poslouchat dále.
AddSatan - 07.06.19 12:52:16
Už samotná představa, že jsou všichni náckové "podle pravítka" - dokonale uvědomělí a bez prohřešků proti étosu je dost úsměvná :). A že by se zrovna nepříliš dogmatický Aspa nedovedl i v tomhle případě oprostit od věcí, které se mu nehodí do krámu? Jinak ale co se týče NS, starosti o osud bílé rasy apod. působí velmi uvědoměle, viz. znovu úryvky z rozhovorů opět zde: https://varisverkosto.com/2019/03/the-influencers-of-the-finnish-ns-music-scene-part-3-mikko-aspa-of-northern-heritage-clandestine-blaze-vapaudenristi-sarvilevyt/ mj.: "The greatest threat is the consequences when one does not understand or care about the race and people´s future." ... "It would appear that I know, live and identify more with national socialism than most of the people that describe themselves as such " apod. texty Vapau. jsou taky jasný, žádná skrejvačka, hajlovačka v bookletu, white power znak na videu kapely atd. a i kdyby to všechno byl jenom koncept (čemuž se už prostě nedá věřit), tak hrát na akci na podporu uvězněnýho nácka co někoho zabil (byť to zabití údajně nebylo úmyslný) už je jasná angažovanost. proč by NOEVDIA posílali prachy na podporu finskýho NS hnutí, když mají u nich ve Francii nácků dost? A i kdyby ostatní členové DsO NS nebyli, Aspa jistě svůj podíl z DsO desek dostane. Co s tím udělá je samozřejmě otázka, třeba si koupí chleba, nebo novou mikinu Der Sturmer (ta co má na videu Vap. už vypadá trochu sepraně), nebo za to dalším náckům vydá nějakou desku, možná přispěje i na letáčky s osvětou, nebo i na provazy. Kdo ví. Aby to nevypadalo tak nereálně – třeba na Ukrajině se z NSBM akcí (na kterých hrají dnes již údajně apolitické kapely jako Nokturnal Mortum) NS hnutí financujou, mj. i neonacistická milice Batalion Azov (aka moderní Banderovci). „kvůli domnělým NS vazbám DsO“ – Aspa je součástí DsO, takže vazby rozhodně nejsou domnělé
CH - 07.06.19 11:56:59
a uz jste videli sam doma a rohaty?
Dalihrob - 06.06.19 17:54:46
Já si dovolím pochybovat i o tom, že by Aspa byl regulérní nágl, i když se s takovýma evidentně skrze Vapaundenristi a asi i svůj label paktuje. Vzhledem k tomu co jsem s ním četl, totiž nemám pocit, že by ho k tomu vedla nějaká popletená láska k vlasti a primitivní rasismus/xenofobie, což je pro mě důležitý detail. Nezapomínejme, že se taky umělecky a volnočasově věnuje degenerátským záležitostem, kterými by uvědomělý neonacista, co má obvykle plnou hubu morálky a národního zdraví, měl opovrhovat (https://www.tinymixtapes.com/features/mikko-aspa-grunt-freak-animal-label-owner ). „I represent radicalism that rejects anthropocentrism and liberal humanism, but I am not especially dogmatic when it comes to deciding who I can collaborate with in order to advance these ideas.“ - https://heathenharvest.org/2016/01/02/outcast-by-choice-an-interview-with-mikko-aspa/ A i kdyby byl hlas DSO skutečně tím typem pleše, co osobně nesnáším, tak si nemyslím, že bych poslechem či finanční podporou DSO/NOEVDIA, nějak aktivně přispíval k rozkvětu finských NS hnutí. NOEVDIA sice prodávají hodně, ale opravdu pochybuji, že by Aspovým "kamarádům" posílali prachy na letáčky nebo rovnou na provazy k věšení. Pokud má někdo problém, že poslechem DSO podporuje závadné lidi/myšlenky byť jen nepřímo, třeba schválením či přehlížením, tak pláče již mnoho let po funuse a to nejen kvůli tomu, že Aspa má Vapaundenristi už drahně let a rádoby-antifašisti si toho všimli teprve teď. Pomineme-li ten zmíněný rozhovor se Shaxulem, tak DSO s tématikou genocidy (převážně té židovské) pracují téměř odjakživa. A samozřejmě člověk razící vysoký morální kredit by měl mít s kapelou problém nejen kvůli tomu. DSO byli vždy náboženská, Satanistická kapela, kde se na morální konstrukty opravdu nehraje. Ostatně jak uvedli ideologicky spříznění Funeral Mist a Ofermod v bookletech: "By supporting black metal you support the glorification of rape, incest, war, murder, drugs, oppression, fascism, corruption etc. Think twice before buying this divine piece of art." Sice to je jen šokantní výblitek, kde se ten smysl mezi řádky dá vyčíst jen těžko, ale rozhodně platí, že pokud někoho dokáže „pohoršit“ jen Deathspell Omega, tak by měl tenhle žánr bojkotovat úplně a nebo poslouchat výhradně jen nezávadné, blackmetalové napodobeniny. Ale bylo by SSuper, kdyby dotyční v takovém případě o BM nemudrovali a nedělali si dobře na čuráky, kvůli domnělým NS vazbám DSO, kór když to ani zdaleka není Der Sturmer nebo pojebanej L8L8TH. Přijde mi to totiž jen jako symptom takového nešvaru, kdy se řeší všechny možné pičoviny kolem, jen ne důležité věci nebo jádro problému. No a pokud má někdo z textů „Furnaces...“ dokonce ten pocit, že to museli psát fašisti/nacisti/whatever, tak to víc vypovídá o něm, než o úmyslu autora/autorů. Jinak můj dojem z novinky stále roste, i když Fas je Fas.
AddSatan - 06.06.19 10:34:04
lemmy: já se neptal jestli víc / míň, ani ta otázka nebyla směřována na tebe (už jsi na ní odpověděl předtím), ale budiž. Pointa toho odstavce v mém přechozím příspěvku byla ale snad jasná - v obou případech platíš(/-te) / podporuješ(/-te) nágla (viz. předchozí post, bych se jenom opakoval).
brutusáček - 06.06.19 07:54:13
myslíte, že Luc o tom ví? zajímal by mne jeho názor, v příštím rozhovoru se ho na to Ondrajs musí zeptat... http://assets.blabbermouth.net/media/gorgutsbandcolored_638.jpg
lemmy - 05.06.19 18:07:13
nakolik lze oddělit umělce od jeho díla? na to není definitivní odpověď. naopak velice jednoduchá odpověď je na addsatana a ano, nsbm kapela vadí o hodně víc, než kapela, ve které hraje jeden pičus, ale nijak se k ns nehlásí.
Franta N. - 05.06.19 16:53:48
Fando, naživo to někdy proberu rád, pokud je ještě co.. už si asi tři roky říkáme s Plesnivcem, že někdy zajedem zakalit do Brna, ale teď mi tak nějak dojíždí nemoc, takže tohle nezvládnu.
Hele, klidně můžeme jak v Brně, tak v Třemáku, třeba v červenci nebo tak. Do začátku června mám nějaký zahraniční cesty a tak, ale pak by to mělo být víc OK.
pepua - 05.06.19 15:50:31
Beru to asi tak, že v tom případě bych nemohl číst spoustu literátů, co byli ať už náckové nebo bolševici, nemohl bych se zabývat třeba dílem některých německých filozofů první pol. 20. století, protože se smočili s NSDAP, a někdy nešlo jen o formální přikývnutí ale o aktivní náckovství nad rámec souhlasu, který režim vyžadoval.
Za sebe to už ukončím, ale fakt nesouhlasím s těmi příklady z minulosti. Nelze přeci srovnávat činy a tvorbu umělců, kteří v té době žili, s člověkem ze současnosti, který tu dobu obdivuje či podobně. Naopak, číst a studovat tvorbu tehdejší doby je žádoucí, pravě proto, abychom tu dobu (snad lépe) pochopili a i na naši současnost nahlíželi v jiném světle. Aspa je vážně úplně jiný případ. Zrovna jsem dočetl životopis o Ladislavu Fuksovi, kterému se vyčítá, že nevystupoval aktivně proti komunistickému režimu a je tam skvěle popsané, proč to tak Fuks nejspíše udělal, ale to přeci neznamená, že jeho tvorbu na základě toho faktu všechnu odmítnu .
CH - 05.06.19 15:42:28
Elizabeth - tvá krvavá cesta Bohu hříchem se zdá..
js - 05.06.19 15:19:42
Sude, ty jsi živoucí mem, to je něco úžasného. Lemmy, chápu. pro mě tam jsou důležitý dvě věci, jednak Ezra Pound nebo Heidegger (abych vzal příklady, o kterých aspoň něco vím) už jsou historie, nevystupují na nazi srazech, jednak v jejich díle se ty nazi postoje afaik moc neprovevujou. Fando, naživo to někdy proberu rád, pokud je ještě co.. už si asi tři roky říkáme s Plesnivcem, že někdy zajedem zakalit do Brna, ale teď mi tak nějak dojíždí nemoc, takže tohle nezvládnu.
CH - 05.06.19 13:43:00
co je vole? SS Division Wallonien vole!
Franta N. - 05.06.19 13:26:31
je z toho někde nejaky vystup, prezentace, stream?
Výstupy budou určitě, minimálně reportáž ve Sparku, ale počítám, že z některých příspěvků vzniknou i texty co budou přístupný. Stream, to asi ne; c sále kde se to koná je možnost zapnout nahrávání zvuku i obrazu, ale fakt nevím, jestli to zapnou. Bude asi záležet i na technických věcech, jako je nějaká domluva se správcem techniky v budově apod.
Franta N. - 05.06.19 13:22:11
NSBM kapela, která to má v textech vadí, kapela, kde nácek "jen hraje" a propaguje si to v jiný kapele (nebo i mimo hudbu) nevadí (?).
Ano, tak nějak to osobně mám. Vadilo by mi poslouchat hudbu, kde se otevřeně pějí ódy na Hitlera podobný, ale u nácků, co si jedou v náckovství osobně, ale hrají v kapele, která to nepropaguje, mi to je celkem jedno. Zvlášť když je to fakt záležitost jednoho člena kapely. Beru to asi tak, že v tom případě bych nemohl číst spoustu literátů, co byli ať už náckové nebo bolševici, nemohl bych se zabývat třeba dílem některých německých filozofů první pol. 20. století, protože se smočili s NSDAP, a někdy nešlo jen o formální přikývnutí ale o aktivní náckovství nad rámec souhlasu, který režim vyžadoval. Čistě osobně mi je dokonce...ne že sympatičtější, to je blbý slovo, ale přijatelnější fakt otevřený militantní nácek, který to řekne na plnou hubu a stojí si za tím, než nějaký slizký had typu Aleše Brichty, který se bude kroutit s tím, že je jen vlastenec a kdesi cosi, ale rasismus a xenofobie z něj táhnou na sto honů. Tohle je ale čistě jen moje osobní antipatie k tomuto typu lidí. Tzn. to, že je Aspa pěkný hovado nepopírám, ale že dělá vokály v jedný fakt super kapele (a připomínám - nikdo ani neví, jak se tam angažuje: Píše texty? Skládá? Nebo je prostě jen týpek u mikrofonu kterého vždycky zavolají na nahrávání?) je prostě pravda, a nemám problém mu dát kredit jako muzikantovi, i když lidsky bych s ním asi na pivo nešel.
pepua - 05.06.19 11:55:23
&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;opovažte se najít nějakou nazi špínu na meshuggah vy sluníčkářský, feťácký antifáci z kliniky co volíte dredatý piráty!!
Na dotaz "Meshuggah NSBM" mi nic zajímavého nevyjelo, tak můžeš být v klidu :-)
AddSatan - 05.06.19 10:57:00
Aha takže kapela kde je jen jeden nácek nevadí. Kdyby náckové byli 2 už by to vadilo? Nebo kolik nácků by v kapele muselo být, aby se (některým) žárovka rozsvítila? :) NSBM kapela, která to má v textech vadí, kapela, kde nácek "jen hraje" a propaguje si to v jiný kapele (nebo i mimo hudbu) nevadí (?). V obou případech koupí desky, nebo i mediální podporou pomáháš nejen kapele, ale samozřejmě i lidem v ní = tj. i náckovi/ům. Rozdíl je více méně "kosmetický". Nechápat to/dělat, že to nechápu je buď omezenost, nebo určitá forma pokrytectví. Taky bych asi viděl rozdíl mezi nákupem sbírek básní dávno mrtvýho básníka a desky až příliš živýho :), současnýho, aktivního nágla. Po 2 sv. válce lidi, který s náckama "jen" kolaborovali (a mohlo to být klidně jen z prospěchářství a ideologie je nezajímala) věšeli na lampy. Jasně, přestřelený srovnání/jiná úroveň, nicméně je zajímavý, že dnes naopak někteří došli v názorech až tak daleko, že "jen" spolupráce s náckem vlastně nevadí/je přípustná (byť třeba i jen ve výjimečných případech).
brutusáček - 05.06.19 08:50:45
cely to tady chapu, ze jen proto, ze jedna kapela dela super muziku, je tady vetsina lidi ochotna tolerovat neco, co u jinych kapely by netolerovali.
opovažte se najít nějakou nazi špínu na meshuggah vy sluníčkářský, feťácký antifáci z kliniky co volíte dredatý piráty!!
bizzaro - 05.06.19 08:16:45
K té konferenci loni: Celý ten projekt se rozjíždí, Míra Vrzal se snaží to posouvat dál, ale zatím je prakticky jediný s nějakým opravdu promyšleným sociologickým backgroundem. Většinu příspěvků dělají studenti různých oborů v různých fázích studia, které spojuje jen to, že poslouchají/zajímají se o metal. Míra jako organizátor se celou svou iniciativu sociologickýho studia metalu posouvat do serióznějších vod, jen je to prostě dlouhodobější projekt.
je z toho někde nejaky vystup, prezentace, stream?
Franta N. - 05.06.19 02:01:52
myslim, že je tu uplně jednoduchý - pokud si začerníš jména, nemáš šanci zjistit, že je DsO napojená na nágla, ergo nejde o NSBM. Máš s tím při poslechu problém? Mám. Vadí ti podporovat koupí nágla? Vadí. Ale v tomhle konkrétním případě to u mě uměleckej význam téhle desky převáží. Stejně to mám u některých bolševických básníků, Franze Sedlacka, Célina a mnoha a mnoha dalších. &nbsp;&nbsp; anonymous: Mimochodem, ve čtvrtek je v Brne na filozofické fakultě konference na téma metal, sejtn, extremismus apod., kde se počítám bude o dost těchto tématech a jejich vztazich mluvit. Probrat to naživo by určitě bylo zajímavější než se hádat přes net.&nbsp;&nbsp;Jdeš? Byl jsem minulej rok, a asi jen dvě vystoupení měla smysl, to co se týkalo antify bylo prostě směšný/trapný.
OK, solidní názor. Mně to prostě nevadí. Chápu, že jsou lidi, pro který je osobnost Aspy něco přes co nejede vlak, já to beru tak, že je to jeden z členů kapely, o němž ani nevím, jestli zrovna on píše texty (jak je tvrzeno níže), a koncept DsO nazi není, pročež nemám problém to poslouchat. Že je Aspa jako jedinec nazi skinhead je bez diskuse, to prostě je. Mimochodem, pokud píše u DsO texty, nemůže být úplný debil, a v tom případě by mě čistě ze zvědavosti docela zajímalo, jak to celý kolem nacismu pojímá. Jen na okraj. K té konferenci loni: Celý ten projekt se rozjíždí, Míra Vrzal se snaží to posouvat dál, ale zatím je prakticky jediný s nějakým opravdu promyšleným sociologickým backgroundem. Většinu příspěvků dělají studenti různých oborů v různých fázích studia, které spojuje jen to, že poslouchají/zajímají se o metal. Každopádně ale kredit Mirkovi za to, že se snaží prosadit metalovou scénu jako téma seriózní sociologie, o jeho erudici myslím nemůže být sporu, jinak by taky nebyl v akademii věd. Letos myslím udělal dobrý krok v tom, že pozval F. Štorma, to slibuje zajímavou diskusi. Pokud jde o tu Antifu loni: To tak měla Péťa L., nechci ji nijak drbat, je to na osobní pokec fajn holčina, s níž je sranda, ale taky je to prostě pagan black metalistka, které trochu (dost) chybí jakýkoliv odstup od tématiky, která je pro ni srdeční. Míra jako organizátor to sám ví a snaží se celou svou iniciativu sociologickýho studia metalu posouvat do serióznějších vod, jen je to prostě dlouhodobější projekt.
lemmy - 04.06.19 23:50:03
myslim, že je tu uplně jednoduchý - pokud si začerníš jména, nemáš šanci zjistit, že je DsO napojená na nágla, ergo nejde o NSBM. Máš s tím při poslechu problém? Mám. Vadí ti podporovat koupí nágla? Vadí. Ale v tomhle konkrétním případě to u mě uměleckej význam téhle desky převáží. Stejně to mám u některých bolševických básníků, Franze Sedlacka, Célina a mnoha a mnoha dalších.
Mimochodem, ve čtvrtek je v Brne na filozofické fakultě konference na téma metal, sejtn, extremismus apod., kde se počítám bude o dost těchto tématech a jejich vztazich mluvit. Probrat to naživo by určitě bylo zajímavější než se hádat přes net.
Jdeš? Byl jsem minulej rok, a asi jen dvě vystoupení měla smysl, to co se týkalo antify bylo prostě směšný/trapný.
bizzaro - 04.06.19 20:30:04
Můj point zase byl, že DsO nemají nazí koncept, nacek je jeden jejich člen. Proto mi ta hysterie přijde těžce přehnaná.
a co na to tedy zbyli clenove kapely, kdyz je jen jeden z nich nacek, navic ten, ktery pise texty? tedy predpokladam, ze pise.. tech kapel, kde jen jeden clen byl "kontroverzni" (a klidne pred mnoha lety) a doplatila na to cela kapela, uz tu bylo vic. cely to tady chapu, ze jen proto, ze jedna kapela dela super muziku, je tady vetsina lidi ochotna tolerovat neco, co u jinych kapely by netolerovali. ale sam jsme zarnej priklad tyhle rozpolcenosti..
Franta N. - 04.06.19 19:32:47
Můj point zase byl, že DsO nemají nazí koncept, nacek je jeden jejich člen. Proto mi ta hysterie přijde těžce přehnaná. Jinak antikrestansky BM samozřejmě uz nic ultra sokujiciho není, ale některý formy satanismu pořád jsou dost transgresivni. Mimochodem, ve čtvrtek je v Brne na filozofické fakultě konference na téma metal, sejtn, extremismus apod., kde se počítám bude o dost těchto tématech a jejich vztazich mluvit. Probrat to naživo by určitě bylo zajímavější než se hádat přes net.
js - 04.06.19 17:38:01
nejsi nácek, ale domýšlíš si věci, co se tu píšou, až moc daleko. (pokud se vyjadřuješ na základě něčeho jiného, hoď to sem.) rovnice je jasná - pokud si kupuješ něco od DsO, podporuješ člověka, kterej hraje na náckovskejch akcích. imo něco, o čem je dobré vědět. to je point mé "kampaně". hrál bys v nenávistné blackmetalové kapele s přesvědčeným náckem? jak píše Štěpán, pokud je Aspovo náckovství koncept, došel tak daleko, že je k nerozeznání od přesvědčení. vzhledem k tomu, že se rozhoduju na dálku, docházím k závěrům, které tu prezentuju. ten můj komentář o textech DsO možná vyzněl jinak, než měl - předpokládám, že jejich texty nejsou nacistické. nenávist vůči všemu není nacismus, ale druh eskapismu. vadí mi právě rasismus, antisemitismus, suprematismus, který se v dalších Aspovo projektech evidentně vyskytují. bavíme se tady o tom, protože jsme na hudebním webu, black metal je nám blízký a zajímá nás. to naprosto neznamená, že nás víc neděsí uslintanej Kubera. nejsme přesvědčení, že tím zachraňujeme svět. když už, zajímavější je ptát se, jaká je spojitost mezi lidovým rasismem (aka nejsem rasista, ale) a hajlovačkou. jak jsou daleko od sebe. viz Josef. jinak samozřejmě levicovej hc-bm (nevybavuju si teď vyloženě politickej post-black) bude schválen liberální menšinou, ale má potenciál nasrat daleko víc lidí (nějakej silně konfrontační eko-bm by třeba mohl nakládat velmi pěkně). pokud se náhodou dostane mimo velmi úzkou skupinu blackmetalistů, jinak bude samozřejmě srát jen ortodoxní. stejně jako DsO neurazí majoritní společnost, protože ta o nich prostě neví, jsou jí jedno a i kdyby se o nich dozvěděla, bude je prostě ignorovat. a obecně.. antikřesťanskej bm v Evropě 21. století absolutně není něco antisociálního...
Franta N. - 04.06.19 13:26:32
Tak jsem asi nácek, ale přijde mi jako blbost vést veřejné štvanice proti kapele, která v textech, v symbolice apod. nic náckovskýho nemá, kvůli tomu, že jeden její člen je jako jednotlivec pěknej nácek. Fakt mi nedělá problém dát to na úroveň antifáckých honů na nácky. Když to někoho uráží, ať to neposlouchá, ale ta kampaň proti DsO na sociálních sítích je už fakt v duchu "posloucháš to - podporuješ neonazi hnutí", což je totální kravina. Osobně mi v black metalu ani nevadí "náckovství" ve stylu "naženeme svět do plynový komory, protože lidstvo je odpad, a přežije jen to nejsilnější zlo," protože to vnímám jako celkem logický pokračování blackový transgrese. Co mi vadí, jsou výzvy k bratříčkování bílých národů Evropy apod., a to hlavně proto, že to podle mě tahá do black metalu nechutný étos budovatelství čehosi. Beru, že Aspa je minimálně na hraně druhý kategorie, že je to fakt rasistický bílý supremacista. OK. Na druhou stranu v textech ani ostatní symbolice DsO tohle fakt nezaznívá, resp. možná v nějakým hlubokým podtextu o němž se dá akorát spekulovat. Už proto mi ta štvanice přijde totálně přehnaná.
brutusáček - 04.06.19 11:41:25
co to je XIII. století?
AddSatan - 04.06.19 10:22:47
Cca jak říká pepua. S rozdílem, že já teda nemám problém (a děti :) ) s poslechem prakticky čehokoliv, aneb ať si každej doma poslouchá klidně projevy Hitlera, když mu to dělá dobře na čuráka. Ale co mě štve/nechápu je právě ta bagatelizace a přehlížení "marginálií" a především názor, že dávat prachy, dělat reklamu a vůbec podporovat nágla je vlastně v pohodě/přijatelný. "...je tady pořád nějaký black metal, který štve a uráží majoritní společnost, a ne jen nějaký hodný, vykastrovaný post-black se sociálně kritickým poselstvím. " To je pěkná blbost, už jen proto, že i ten "hodný, vykastrovaný post-black se sociálně kritickým poselstvím" tu majoritní společnost taky štve a uráží :). A jako by neexistovala žádná volba něčeho mezi tím. A to mi některý (!) Antifa štvanice přijdou taky přehnaný (aneb "před 20 lety někdo něco s někým"). Mimochodem desky XIII. století by se měly pálit především kvůli hudebnímu obsahu :)
brutusáček - 04.06.19 09:28:22
tak ODS tyvole….to je SPD "pro lepší" a to mám toho nudaře Fialu docela i rád a musí se co tejden facepalmovat… a tak vcelku marginálně se hajluje na spd demo na václaváku…. obojí k hovnu
pepua - 04.06.19 09:20:06
Srovnávat podporu evidentního nácka roku 2019 s kapelou z pravěku, to už vyžaduje nějaký fištrón, to se ti musí uznat. Za další, ne každý, kdo se vymezí proti neonacismu je hned Antifa-like, já považuji za správné se proti osobě Apsy vymezit a jediný, kdo na tom tratí, jsem já, dobrovolně jsem se vzdal poslechu určitě zajímavé desky, a ještě tady ztracím čas vypisováním argumentů.
Nakonec si položím otázku, kdo reálně napáchá víc špatnýho: Nějaký a(nti)sociální metalista, který na koncertech hajluje a vyřvává ódy na Auschwitz, ať už z přesvědčení nebo z provokace, ale jeho společenský dopad mimo úzký pole scény je minimální až nulový, nebo politik, který z pozice vysokýho ústavního činitele typu předseda senátu pouští v bývalým koncentráku v Terezíně z huby blitky o tom, jak jsou feministky nová totalita připomínající nácky? Odpovím si celkem jasným způsobem. Prostě - řešíte marginální kraviny místo podstatných problémů.
V tomhle případě napáchá nejvíce špatného dav, který náckovi ale ani předsedovi senátu nedá najevo, že si o té věci myslí, že je to za hranou. A vůbec nejhorší je každodenní přehlížení "marginálních" rasistických názorů, kterými je společnost prolezlá. A znovu říkám, nejsem žádný aktivista, jsem fotr dvou dětí, který vnímá, co dnes spousta lidí v mém okolí vyslovuje nahlas a hlavně se to nebojí vyslovit ani před dětmi. Aspa by jim k tomu třeba mohl zahajlovat.
Franta N. - 04.06.19 00:19:21
Rozumný pohledy v téhle diskusi, která je poměrně dost o hovnech (pardon): Dalihrob a Mizzy. Aspa je jako osobnost nácek a taky asi poměrně dost magor; DsO neonacistická skupina nejsou, když si člověk přečte texty z novýho alba, může si je interpretovat asi sto různými způsoby a ano, v rámci jedné z těch sto interpretací tam jde najít aluze na vyhlazovací tábory. No hrůza. Čím dál víc bují tyhle Antifa-like hysterie kolem BM kapel, tím víc si říkám, že díky Satanovi za to, že je tady pořád nějaký black metal, který štve a uráží majoritní společnost, a ne jen nějaký hodný, vykastrovaný post-black se sociálně kritickým poselstvím. Mimochodem, všichni tihle anti-BM farizeové by měli s okamžitou platností spálit třeba desky XIII. Století, protože když si člověk přečte texty předchůdce té kapely HNF, tak jsou mnohdy o level víc fašos (ano, vím, jak to bylo kolem roku 90 s punks, skinheads atd.) než většina black metalu. Petr Štěpán na hranici. Nakonec si položím otázku, kdo reálně napáchá víc špatnýho: Nějaký a(nti)sociální metalista, který na koncertech hajluje a vyřvává ódy na Auschwitz, ať už z přesvědčení nebo z provokace, ale jeho společenský dopad mimo úzký pole scény je minimální až nulový, nebo politik, který z pozice vysokýho ústavního činitele typu předseda senátu pouští v bývalým koncentráku v Terezíně z huby blitky o tom, jak jsou feministky nová totalita připomínající nácky? Odpovím si celkem jasným způsobem. Prostě - řešíte marginální kraviny místo podstatných problémů.
demon - 03.06.19 06:48:14
brutusáčkovi se omlouvám jsou tu ještě větší pacienti v diskusi než on
demon - 03.06.19 06:32:06
ty mě to příjde že spíš ten brutusáček je zralý na bohunice tak to neposlouchej pusti si idola KLUSE pusti si solárko at ti svítí sluníčko a neblázni
brutusáček - 31.05.19 16:04:39
Ty jo, vždycky bylo tak snadný sejmout ns kapelu/lidi v ní protože z 99,9 % tvořili totální mrdku. Ale ejhle. Hudebně DsO dost žeru, přes diss a mathy jsem se k nim dostal a následně pak, pokud se pamatuji tak od Adolfa, dozvěděl, že Aspa je takovejhle čůrák a upřímně vždy když DsO poslouchám tak ta otázka/dilema mi vyvstane a poslech „neusnadňuje/kurví“. Takže odpověď je:
Opravdu je to až takhle jednoduché, a nebojte se napsat, že s tím problém nemáte.
Mám Aspu nikterak neomlouvá to že DsO dělá geniální, pro mě, hudbu. Takže je to pat, i když vlastně je to jednoduchý, ano, poslouchám nácka. Mptrosky jsem pokradl a přiznám se, že dostane 17 eček za triko a obávám se, že kdyby hráli naživo tak bych šel. Snad mi bude odpuštěno, když jsem párkrát podpořil kliniku a kasičku gnwp na fluffu, hehe. Jen doufám, že semnou budete ještě kamarádit (lol). Je pro mě zajímavý sledovat jak kdo to má nastavený kdy pro někoho je nepřípustný už to že člověk je ns ale hraje v kapela která není. Pro někoho až když je kapela ns a pak jsou lidi, kteří to neřeší. Případně pro samotné kapely/hráče, viz kauza Mgla a souputnictví Deus Mortem, kdy ten exponovaný bubeník je už fakt echt. To už se Mlhaři fakt nemůžou divit, u nich si ale myslim, že to fakt neřeší, ale je to jen můj dojem/poznámka pod čarou.
Osobně si myslím, že bm je dnes na vzestupu proto, že je to jeden z mála žádnrů, který se bere stoprocentně vážně, žádná ironie a odstup - a navíc jsou tu i transgresivní momenty, možná ne pro nás, kteří se v něm pohybujeme 20+ let, ale pro mladé nejspíš ano. A z nich bude ns (především estetika, ale asi i ideologie) nejvýraznější.
V podstatě ten "mýtus" kolem kapely je "win win". Geniální hudba, šílený texty, maniakální bubeník o kterým se neví kdo to je. Nedávají rozhovory, nehrajou živě a zpěvák je vyšinutej ns magor. Jestli BM trval na tom být kontroverzní tak v případě DsO je to až do dna.
Sachet999 - 29.05.19 18:54:35
Jak naznačoval Dalihrob - po textový stránce je novinka takový peklo, že tohle by nemohl myslet (a ani přijímat) vážně ani nejvyhráblejší nágl pod sluncem. Nevěřím tomu, že by tímhle způsobem prezentovali svoje reálný postoje. Chápu to prostě jako uměleckej koncept, hodně kontroverzní popis možnýho scénáře konce světa/lidstva. Přesto fakt, že Aspa je nejspíš xenofobní hovado a zbytek kapely logicky nebude úplně na druhý straně názorovýho spektra, asi nejde popřít. Po hudební stránce ale opět neskutečná kvalita, to je bez diskuze. Přestože mě letos třeba o něco víc sejmuli nový Misþyrming (a to mě debut moc nebavil)...
CH - 29.05.19 15:44:41
prosimvás, a můžem už si zahajlovat?
mIZZY - 29.05.19 10:18:40
A co teprve takový Roadburn, což je ideologický protipól, kde ale hrál Aspa s Fleshpress, a nikomu to nevadilo :)
AddSatan - 29.05.19 10:16:05
Aspa - taky jsem si dlouho nebyl jistý jak to s ním je, vždycky kolem přímých dotazů na ns spíš "mlžil", bohatá spolupráce se spoustou nácků je v bm (seitanžel) taky celkem běžná, ale v kontextu Vapaunderisti, zmíněné angažovanosti a podpoře "omylem vraha" nácka se už těžko věří tomu, že to nágl není. Resp. jestli i tohle je pořád "jen umění", tak to dotáhl tak daleko, že už je to vlastně jedno, jestli je to "jako" nebo "doopravdy". Mj. jsem se skoro nachytal na ten hákáč ve znaku kapely, než jsem si našel finský "cross of liberty" :). Nicméně na yt je video, kde hraje s vlajkou s white power znakem, na jiným se hajluje apod. Jo a je to docela sračka. Ad nařčení z pedofilie - vůbec by mě nepřekvapilo, kdyby i na to časem oficiálně došlo.
žánrku, který prakticky založila banda vrahů a dementů
To by se Quorthon (a další lidi/kapely z 80. let) let divili, co o nich tvrdíš :). A vůbec ty tvoje generalizace a (ani ne) polopravdy v tom tvým příspevku, to je dílo. Mj. Apollyon hrál v DHG v 96-99 a v Gorgoroth 2003-4, 2 roky před znásilňovacím incidentem, takže nevím, proč ho tam taháš. Popotahování Aldrahna za to, že hrál s "Vargoro řidičem" (tolik jeho spoluúčast) Snorrem taky není zrovna relevantní - a celkově mi přijde to znovu a opět dokola jak u blbejch vytahování 25+ let starých případů (mj. i s příhlédnutím ke kontextu/ům, věku pachatelů, k tomu, že si trest odseděli a dneska jsou to, až na Varga, dle všeho jiný lidi, atd. atd.) v souvislosti se žhavou současností dost mimo. Aneb jak píše js. To bychom pak museli brát i 19 let starý přiblblý rozhovory jako naprosto relevantní i dnes. I když, zrovna u DsO to v souvislosti s texty novýho alba vypadá jako konečně solidní "coming out" po letech dohadů :)
pepua - 29.05.19 09:32:05
Já myslím, že o Aspovi není potřeba o tom nějak moc hluboce filozofovat. Stačí si odpovědět na otázku, zda chci koupí desky DSO přímo podpořit človkěka, kterej vystoupil na týhle akci. http://whiterebelsfinland.blogspot.com/2013/08/nordic-summer-fest-2013.html A rok 2013 rozhodně není žádnej metalovej pravěk. Opravdu je to až takhle jednoduché, a nebojte se napsat, že s tím problém nemáte.
lemmy - 29.05.19 01:15:21
jak psal Leif, The Furnaces of Palingenesis se v tomhle kontextu fakt nabízí číst jako vyhlazovací tábory. (byť to rozhodně není jednoznačný.)
z nějakýho článku o finským ns: Vapaudenristi also communicate the idea of palingenesis, the return to an imaginary golden age of a united people. This is by many fascists supposed to be achieved through a civil war... Osobně si myslím, že bm je dnes na vzestupu proto, že je to jeden z mála žádnrů, který se bere stoprocentně vážně, žádná ironie a odstup - a navíc jsou tu i transgresivní momenty, možná ne pro nás, kteří se v něm pohybujeme 20+ let, ale pro mladé nejspíš ano. A z nich bude ns (především estetika, ale asi i ideologie) nejvýraznější.
mIZZY - 28.05.19 20:52:12
Ono stačí sledovat, kolik se poslední dobou koná vyprodaných BM festivalů všude po světě a jak počty blackmetalových kapel vytláčejí jiné žánry na fesťácích. Si pamatuju ročníky, kdy na Brutale hrálo pořádných BM kapel, že bys to na prstech jedné ruky spočítal, a koukni na poslední ročníky. Těch nových kapel a labelů je taky hromada, a veškeré vinylové repressy se taky nedělají jen proto, aby na ně padal prach :)
js - 28.05.19 19:57:14
Dalihrob: jo, něco takovýho mě zajímalo) s tím Aspou jsem to vnímal podobně, odkazovanej článek mě donutil to přehodnotit. se zabitím vs. vraždou máš asi pravdu, já to pochopil tak, že někoho zmlátili a přehnali to.. ta perspektiva v textech je otázka, můžeš mít pravdu, co jsem na to letmo koukal, je to takovej popis hnusný nadvlády, na druhou stranu, nejde o suprematistickej pohled "bm elity", která fantazíruje o podrobení mas? jak psal Leif, The Furnaces of Palingenesis se v tomhle kontextu fakt nabízí číst jako vyhlazovací tábory. (byť to rozhodně není jednoznačný.) a Synarchy of Molten Bones je pak taky otázka. nemyslím si, že kontroverze těm kapelám jen pomáhá (když jsem začínal poslouchat bm, čemukoli s označením nsbm jsem se vyhýbal), ale ignorovat tenhle aspekt se nedá. to, nakolik mají smysl akce motivované morálkou, které nemají výsledky, je další věc.p Mizzy: ad vrah vs nácek - no, to je zajímavá otázka. vnímám tam asi jednak historickej odstup, jednak z perspektivy izolovanej čin (a hudbu pak jako dokument šílený doby, art brut) vs. nenávistná antisociální propaganda. každopádně ani vrahovi, ani náckovi nebudu dávat peníze a nebudu propagovat jeho věci (nebo jen velmi omezeně). jak nad tím tak přemýšlím, přišlo mi tehdy divný, že s Emperor hrál Faust. zkusím se nad tímhle zamyslet.. ad Deus Mortem, zajímavý.p ad počet fanoušků - sleduješ nějaký prodeje / počty followerů, nebo to prostě vnímáš na koncertech / sociálních sítích?
mIZZY - 28.05.19 18:45:09
Jde o to, že mě docela zaráží, když někomu nevadí poslouchat hudbu lidí, kteří regulérně spáchali vraždu nebo napadení, ale "pouhá" politická angažovanost je už přes čáru. Minimálně Aldrahn přímo spolupracoval se Snorrem, kterej byl odsouzen jako spolupachatel vraždy, Apollyon taky hrál v Gorgoroth s lidma, co seděli za znásilnění atd., takže ano, aji zde najdeš konexe. Záleží, jak moc se v tom chceš rýpat. Ale o to tady nejde, nikde jsem nenapsal, že to je pravidlo. Na druhou stranu mi řekni, kolik lidí poslouchá DHG, ale opovrhují Mayhem? Jinak obecně přibývá fanoušků black metalu, Mayhem, Bruzum nebo i Deathspell Omega, takže s tím, co se dělo/děje, je evidentně čím dál více lidí OK. A i vzhledem k natočení mrdky jménem Lords of Chaos si troufám říct, že tomu tak opravdu je. Fascinování ale samozřejmě nemusí dosahovat úrovně, že dané činy začneš provozovat nebo schvalovat. A čím více se o něčem mluví, tím více lidí se o tom dozví, a tím více lidí si jejich desky koupí. Mayhem, Gorgoroth a dalším se to osvědčilo. Těch lidí ze základny fanoušků DsO, kteří si aktivně kupují jejich merch, nějaká Aspa kauza nerozhodí (většina o tom ví nebo jim je ukradená). Pár Američanů možná smaže MPtrojky, a tím to hasne. Koneckonců, Deus Mortem po aféře s letošním turné Mgla/Revenge taky rapidně stoupl prodej desek. Pedofilie byla spíše rýpnutím do jedné z mnoha věcí, za které je Aspa nenáviděn. Kdyby se někde prokázalo, že je opravdu problematickým pedofilem, tak by mi to už vadilo více než méně.
Dalihrob - 28.05.19 18:08:35
Js: Jo, nic než levný bait to není, recyklace přiblblých názorů z prastarých rozhovorů je přece oblíbený způsob Antify, jak očerňovat kapely. Jinak myslím, že tahle "kontroverze" kapele/labelu prodejně spíše pomůže a snaha o odsouzení kapely se naprosto mine žádaným účinkem. Ostatně tak dopadla podobná snaha o bojkot koncertů Horna a Mgla z důvodů NS asociací. Pokud se od DSO, NOEVDIA a Black Metalu odstřihne kupa hipstrů a celkově lidí, které tenhle žánr ve skutečnosti moc nezajímá, je to bonus navíc, protože do téhle hudby vnáší víc „škodlivých“ věcí, než fakt, že BM poslouchají nácci. Pokud chce někdo skutečně bojovat s nacismem, měl by to dělat jinak, než ostentativně „bojkotovat“ nějakou kapelu, u které ani opravdu nelze 100% říci, že je NS. Jinak zmínění Deafheaven už byli prý taky pranýřováni, protože někdo z jejich členů se veřejně přiznal k zálibě v Hate Forest, haha. S tím Aspou. Jeho angažovanost s Vapaunderisti mě vcelku překvapuje, zvlášť když si vágně vybavuji nějaká jeho slova v rozhovorech, kde se na adresu NS skins vyjadřoval spíše posměšně. Je to ovšem člověk, který na svět nahlíží úplně jinak než většina a řekl bych, že záležitost, zda je nácek nebo rasista bude mnohem složitější. Každopádně, že je Aspa amorální aberant dělající zajímavé umění, kterého bych za kamaráda nechtěl, vím dávno i bez toho. Mimochodem mIZZY si to s tou pedofilií mírně popletl, js správně poupravil. Borec je spíš jen sadista-heterosexuál. A s tím koncertem na podporu „člověka, co někoho umlátil“ je to taky nepřesné, protože ta pleška nezavraždila, nýbrž zřejmě nechtíc zabila (někoho na demošce nakopnul, chlap si žel rozbil hlavu). Pořádek musí být, když už se vynáší takové soudy. Ovšem i kdyby byli DSO skutečně „proud fascistic thinking people“ a Aspa doma topil umrdanými imigrantskými dětmi, tak to nemění nic na tom, že se jim podařilo vytvořit silné dílo. Z představené dystopické-totalitářské vize cítím silný niterní neklid až fyzický odpor, což je za mě z uměleckého hlediska velký úspěch. A taky nevěřím, že by někdo příčetný v něčem takovém chtěl žít, žádná čtvrtá říše šťastných árijců se tu neslibuje, spíše to je takový hnusný návod, jak totálně podrobit a nakonec utrápit lidskou masu. Textově se tu vychází, jak z fašistů, nacistů, tak z komunistů a z myšlenek jiných myslitelů, kteří si malovali absolutistické světové zřízení ve jménu Boha. V songu „1523“ je například přímo zmíněna „League of the Elect“ Thomase Müntzera. No a bokem. Studio, kde nahrávali vypadá skvěle a pokud skutečně tuhle desku nahráli „live“ tak klobouček.
js - 28.05.19 16:43:45
především, co přesně tím chceš říct?:) prostě že je ok mít v bm nácky, protože to je extrémní subkultura? osobně vidím docela zásadní rozdíly mezi satanismem a nacismem nebo osobním postojem a politickou angažovaností. chápu to puzení k ns jako ultimátnímu tabu, akorát mě teda moc nenapadá, kde to je v bm využitý jako něčím zajímavá transgrese, vnímám spíš prosté náckovství. extrémní lidi.. hele, jasněže spoustu nazi idiotů přilákala k bm raná norská scéna, ale dá se to takhle zobecnit? je ten totální extrém relevantní pro Darkthrone, Satyricon, lidi kolem DHG/VBE, Enslaved, Immortal atp.? to s psychopatama a extrémní hudbou je trochu klišé, imo to zdaleka není pravidlo.. fakt přibývá lidí, které by fascinovalo vypalování kostelů? snaha potlačit to v mainstreamových webech.. hele, spíš mi přijde důležitý to psát s tím kontextem a nějak se s ním upřímně vypořádat. ad čím větší extrém, tím větší publicita - imo ne. nebo možná, ale ne pozitivní a ve výsledku imo ani ne tak přínosná pro tu kapelu - DsO nejsou Gorgoroth, je to poměrně hipsterská věc z hlediska složení fans. pedofilie: to si netroufnu odhadnout, ale Nicole 12 z letmého pohledu (neslyšel jsem to ani k tomu nic moc nečetl) zapadá do klasických industriálních shock tactics, zatímco náckovský koncert na podporu člověka, který někoho umlátil, působí trochu moc žitě.
mIZZY - 28.05.19 14:26:07
Sice tvrzením, že přílišná medializace black metalu škodí, budu částečně sám proti sobě, ale je to něco, s čím mohu souhlasit. Ten žánr byl vždycky extrémní a chování lidí, kteří jej tvoří, taky. A můžeme se bavit o pálení kostelů, vraždách, sympatizací s NS ideologií. A zrovna ti nejvyšinutější jedinci většinou tvořili a nadále tvoří nejsilnější nahrávky, nejspíše díky tomu, že do black metalu dovedou autenticky přenést to, čemu sami věří, což je z pohledu posluchače v pořádku. Ale těch lidí, kteří jsou podobnými kapelami fascinováni (a právě i jejich činy či myšlenkami), stále přibývá. Nemusíme se ale pouze omezit na satanistický a nacistický black metal, vem si, kolik lidí glorifikuje třeba Charlese Mansona. Nějaká snaha tole potlačit v mainstreamových webech, je tedy nereálná. Čím více nepřijatelnou věc uděláš, tím více se o tom bude psát. Satanužel, tahle adorace a medializace má i mnoho negativních následků, a může to být podpora NS lidí a nebo třeba vznik kapel jako jsou Deafheaven. A co se týče etické hranice fanoušků žánrku, který prakticky založila banda vrahů a dementů, více by je měla zajímat Aspova údajná pedofilie.
js - 28.05.19 12:18:35
Dalihrob: 19 let starej rozhovor s člověkem, od kterýho se pak kapela dost rázně odstřihla, jako bait na antifáky? máš na víc. Mizzy: jde spíš o to, že když o nich přestanou psát mainstreamový weby, zejména zahraniční, případně začnou rozebírat tohle pozadí, může si určitá část lidí přestat kupovat jejich desky. obecně mě ale zajímá, jak se k tomu stavíte. bez toho, že bych vás měl za nácky. (a naopak bych docela ocenil komunikaci bez předpokladu, že jsem fanatickej antifák.)
mIZZY - 28.05.19 11:25:10
doufám, že se mainstreamovej status téhle kapely začne trochu problematizovat..
Zrovna NOEVDIA a jejich hlavním distributorům, kteří prodají většinu desek, je nějaký mainstreamový status úplně jedno. Takže hodně štěstí Zefvovi a spol., až začnou rušit DsO koncerty :)
Dalihrob - 28.05.19 10:07:13
Tak tady máte ještě kousek rozhovoru z roku 2000, který se objevil v Aspově Northern Heritage zinu. Doufám, že všechny svoje mpchujky a tituly DSO už máte z domu. "NS People don't evolve in the same realms as we do, they don't fight for the same values as us. Black Metal is Satanic, Pagan Metal is NS, but these styles don't have much in common. I of course am very proud of the brilliant actions of intolerance that took place during the National-Socialist era in Germany, and in Europe during WW2. To gaz the jews and so many liberal thinking people was fantastic. We, in Deathspell Omega, are definitely fascistic thinking people, and proud of it, but we don't feel close to this new wave of political pro-life bands."
leif - 27.05.19 21:57:15
To jsem vůbec netušil. Aspa není jen rasista, on je mimořádně aktivní a otevřený nácek/hitlerista se vším všudy. Mimochodem, název nového alba DSO je v tomto světle naprosto jednoznačný.
js - 27.05.19 20:30:25
kontext. asi nejpozoruhodnější je vystoupení Aspovo kapely na podporu uvězněnýho finskýho nácka, kterej na demonstraci někoho zabil. https://varisverkosto.com/2019/03/the-influencers-of-the-finnish-ns-music-scene-part-3-mikko-aspa-of-northern-heritage-clandestine-blaze-vapaudenristi-sarvilevyt/ doufám, že se mainstreamovej status téhle kapely začne trochu problematizovat..
lemmy - 25.05.19 22:54:39
vynikající deska, skvělej vokál, texty.
pepua - 25.05.19 21:54:46
Já ti, mIZZY, rozumím, ale osobně jsem se dostal do stádia, kdy už kapely, ve kterých působí lidé, kteří jsou zcela nepokrytě rasisti, podporovat nebudu. Jestli ty s tím problém nemáš, v pořádku, užívej si to.
mIZZY - 25.05.19 20:23:11
Já tu desku už poslouchám minimálně popáté, a taky z toho mám dobrý pocit :)
pepua - 24.05.19 20:26:46
Chystal jsem se alespoň na jeden poslech, ale pak jsem si řekl ne, tomu náckovi nevěnuju ani to. Zkuste to taky, je to dobrý pocit.
bizzaro - 24.05.19 14:29:39
Na Bandcampu už je k poslechu celá nová deska.
nejen na BC :)
mIZZY - 23.05.19 17:31:35
Na Bandcampu už je k poslechu celá nová deska.
Franta N. - 12.11.16 17:03:15
Celá novinka francouzských fanatiků Antaeus stremována na jejich bandcampu, kdyby snad někdo pochyboval o tom, že Antikrist je Francouz.
Cronic - 10.11.16 11:49:33
novy Ulcerate je peklo! co sa tyka DSO, tak Paracletus zatial asi viac. Synarchia ale vo velmi tesnom zavese, skoda len, ze EP.
mIZZY - 09.11.16 10:14:00
O Father!

Zkus tohle