DEATHSPELL OMEGA - Diabolus Absconditus / Mass Grave Aesthetics

recenze
Black_Hand
Hodnocení:
9

Komplikované, mnohdy silně disonantní harmonie se střídají s geniálními melodiemi a vše je podtrženo bicími z vyšší dívčí, u kterých vám rozhodně standardní počítání stačit nebude. EPčka DSO ale byla vždy trochu jiná než jejich dlouhohrající alba. Působí více koncentrovaně a nesnaží se zapadnout do širšího konceptu.

Deathspell Omega“Death is the most terrible of all things; and to maintain its works is what requires the greatest of all strength.” Georg Wilhelm Friedrich Hegel

Mass Grave Aesthetics a Diabolicus Absconditus na jednom vinylu…si děláte prdel?! Takhle mi splnit dlouholeté přání? A to ještě v létě, a ne na Vánoce? Dlouho jsem čekal na tuto konjunkci sfér.

Rozebírat styl DSO je nošení dříví do lesa, stačí si přečíst recky Kénôse a Paracletus. Komplikované, mnohdy silně disonantní harmonie se střídají s geniálními melodiemi a vše je podtrženo bicími z vyšší dívčí, u kterých vám rozhodně raz dva tři čtyři, dva dva tři čtyři stačit nebude.

EPčka DSO byla vždycky trochu jiná než dlouhohrající desky DSO. Liší se nejenom od starých, čistě blackových placek, ale také od moderní trilogie. Působí více koncentrovaně a nesnaží se zapadnout do širšího konceptu. Pro mě osobně je to nejvýraznější právě na MGA a DA.

Diabolicus Absconditus je ta trochu instrumentálně komplikovanější z této dvojice a jaksi více řezavější a pestřejší. Zosobňuje mírně švihlou povahu DSO, která permanentně balancuje na hranici křehkého šílenství a s dávkou hrozivé nejistoty meluzínovitých kytar (fakt jsem něco takového vyplodil?). Tedy DSO v nejlepší formě. Kdybych měl vypíchnout jeden extra zajímavý moment, tak asi překvapivě zvolím ten mezi jedenáctou a šestnáctou minutou. Mírně oefektnělá akustická kytara s decentními bubny výtečnou postupně se rozvíjející basovkou, která na začátku nastolí jemnou kostru, ke které se přidává jedna nota za druhou.

Mass Grave Aesthetics exceluje svým neutuchajícím, monumentálním tlakem průmyslové spalovny lidí. Necelých dvacet minut permanentně tlačí do kouta a nenechá odpočinout. Riffy si celou dobu drží vysokou úroveň možná až tak na plus mínus sedmnáctou minutu, kdy se zdá, že na chvíli trochu ztratí směr. To se však jen zdá, protože tato sekce musí být přehrávána dostatečně nahlas, aby opravdu dala vyniknout svým rozjímavým, rozvážným riffům.

Recenzuji vinyl, takže si možná pokládáte otázku, jestli se to týká i jeho. Potěším vás, netýká. Výsledná zvuková stěna je jak práce světoznámého malíře pokojů Michelangela. Ani jsem tomu nechtěl věřit, když jsem poprvé škrábal jehlou tento černý asfalt.

Deathspell OmegaVinyl DSO opravdu prospívá a dokonce jsem i v Diabolicus Absconditus slyšel věci, které mi do té doby unikaly. Hlavně ty, co jsou důmyslně schované na pozadí, aby se elitista cítil naplněn, když je ve změti zvuku odhalí. Obě skladby původně vyšly nezávisle na CD jako EP a ještě předtím jako součást dvou různých splitů na vinylu, které prakticky nejsou k sehnání. MGA vyšlo dříve, hned po Si Monumentum, a to na splitu From the Entrails from Dirt spolu s dalšími třemi kapelami. DA vyšlo až na Crushing the Holy Trinity (Father). Tento detail zmiňuji jednoduše proto, že MGA působí překvapivě více jako pozdní DSO, více atmosféricky.

Mramorovitý obraz na obalu je mi trochu těžko pochopitelný, ale to je v tuto chvíli už prakticky jedno. K vinylu dostanete i plakát, který ještě silněji zvýrazňuje mramorovost obrazu na obalu.

Závěrem: DÍKY DSO!

“What matter the victims, provided the gesture is beautiful? What matters the death of vague human beings, if thereby the individual affirms himself?” Laurent Tailhade

Vložit komentář

Lunaris - 15.11.11 14:26:13
Byl to rozhovor s jejich kytaristou, který tu kapelu se Shaxulem zakládal. Je celkem naivní si myslet, že by se jejich názory na tyhle věci moc lišily. Stejně jako názory Aspy. Vrána k vráně sedá. Jestli je DsO nebo kdokoliv jiný NSBM kapela, je mi nicméně docela fuk. Akorát tady na marastu se to pořád řeší. Jak řekl Black Hand, je jedno, kdo v té kapele hraje. Vlastně je jedno, kdo kde hraje, když umí. Historie muziky pamatuje mnoho kontroverzních osobností, které se zasloužili o její posun dál. Brute, dobře děláš. Uzavřu to tím, že mne tyhle diskuze neskutečně otravují. A je to pořád dokola. Snad se dopracuju do stavu, kdy mi to bude jedno, stejně jako pánům z DsO.
brutusáček - 14.11.11 23:57:28
   LordSnape: To je zas názor. Bys to akorát posunul na hranici společnosti, kde by se to ještě více vyhrotilo a normální člověk by se k tomu ani nedostal, což by mělo za následek, že by to bylo více lákavé pro tyhle typy lidí... Je zajímavé, jak je ale obecně přijímané za "normální", když je kapela extrémně antikřesťanská a zpívá jak by vyhladila Vatikán a celou církev atd.  Heh, myslím, že ten "názor" svou úrovní odpovídá úrovni, kam tahle diskuze směřuje. Jinak máš samozřejmě pravdu, tenhle "double standard" je naprosto absurdní. Pro Bruta, DsO je kapela, s jejímiž členy bylo uskutečněno již dost rozhovorů, ze kterých je jasně patrné, že velmi sympatizují třeba s myšlenkami fašismu a bílé Evropy. Nevím, jak moc brát vážně výroky typu, že jsou pyšní na to, jak Němci plynovali Židy, ale i to padlo. Snad se mi podařilo ti je řádně znechutit a tahle diskuze lehne popelem.
jak by řekl važený profesor papa tunel klaus "mažu si je z telefonu" :))
Black_Hand - 14.11.11 23:52:43
jo strape, shaxul je pozerskej pytlik. o tom zadna :). a myslim, ze se snazis spravne naznacit, ze je vlastne sumafuk kdo DsO dela.
Střap - 14.11.11 22:18:42
:-)))) No tak to bych uplne netvrdil. Takovej rozhovor jsem zaznamenal jeden z doby, kdy DsO hrali muziku pro Lunarise. V dalsich rozhovorech jsem nenasel nic, co by se tohohle tykalo. Proc? Protoze ten rozhovor byl s puvodnim zpevakem. Mimoto existuje i dost teorii o tom, ze Aspa ve skutecnosti Paracletus nenazpival.....panove z DsO vcelku po Qurthonovsku mlci coz mimochodem ukazuje na jednu vec jak je veci jako tyhle debaty zajimaj. A mam tezkej pocit, ze to paleni Vatikanu je dvakrat zajimat nebude. Bizzaro rozhovory s DsO si klidne precist muzes, ale najdes jich fakt hodne:-))) Mam pocit, ze tyhle typy strasne zajimaj koncerty, rozhovory, recenze a nejvic ze vseho internetovy fora. Mimoto ten satanismus pry neni berlicka, ale tim hledaji cestu jak donutit Adolfa Hitlera, aby vstal z mrtvych pomohl jim vyzvorit v Poiters ctvrtou risi. No myslim, ze debata je skvela. Uz chybi jen L7, aby napsal, ze mu nefunguje vkladani. DsO prispevku. DsO podle me NSBM kapela neni.
Black_Hand - 14.11.11 21:30:55
Lunarisi ty jeden trolle! :)))
VQ - 14.11.11 21:30:27
Ať zvedne ruku ten, kdo má jedno varle, jo!
Lunaris - 14.11.11 20:57:32
   Lunaris: Lunaris  myslim, ze zadnej rozhovor s DsO uz asi cist nebudu..
Rozhovory s kapelama už teď vůbec nečtu, vesměs ztráta času a tuna celkem zbytečných informací nebo blábolů. Snad jedině Fenriz mě vždy dokáže pobavit, navíc má super přístup k muzice.
LordSnape - 14.11.11 20:48:59
Hej tohle přece není nic novýho, odkud jste sem spadli kluci... Jinak Snape, tobě nic jinýho ani nezbývá, když se pohybuješ ve folk metalu, hehehe:)
Hádej. :D Nj, nedá se svítit. :) Proto to střídám ještě s doomem, kde je hlavní téma jen smrt a deprese. :D
DW - 14.11.11 20:45:57
Hej tohle přece není nic novýho, odkud jste sem spadli kluci... Jinak Snape, tobě nic jinýho ani nezbývá, když se pohybuješ ve folk metalu, hehehe:)
bizzaro - 14.11.11 20:43:55
Lunaris
myslim, ze zadnej rozhovor s DsO uz asi cist nebudu..
Lunaris - 14.11.11 20:40:58
To je zas názor. Bys to akorát posunul na hranici společnosti, kde by se to ještě více vyhrotilo a normální člověk by se k tomu ani nedostal, což by mělo za následek, že by to bylo více lákavé pro tyhle typy lidí... Je zajímavé, jak je ale obecně přijímané za "normální", když je kapela extrémně antikřesťanská a zpívá jak by vyhladila Vatikán a celou církev atd.
Heh, myslím, že ten "názor" svou úrovní odpovídá úrovni, kam tahle diskuze směřuje. Jinak máš samozřejmě pravdu, tenhle "double standard" je naprosto absurdní. Pro Bruta, DsO je kapela, s jejímiž členy bylo uskutečněno již dost rozhovorů, ze kterých je jasně patrné, že velmi sympatizují třeba s myšlenkami fašismu a bílé Evropy. Nevím, jak moc brát vážně výroky typu, že jsou pyšní na to, jak Němci plynovali Židy, ale i to padlo. Snad se mi podařilo ti je řádně znechutit a tahle diskuze lehne popelem.
LordSnape - 14.11.11 20:28:23
Osobně bych metalové extrémní žánry zakázal, měly by být ilegální. Aspoň by se k téhle muzice nedostaly všemožné podivné posluchačské typy.
To je zas názor. Bys to akorát posunul na hranici společnosti, kde by se to ještě více vyhrotilo a normální člověk by se k tomu ani nedostal, což by mělo za následek, že by to bylo více lákavé pro tyhle typy lidí... Je zajímavé, jak je ale obecně přijímané za "normální", když je kapela extrémně antikřesťanská a zpívá jak by vyhladila Vatikán a celou církev atd.
Lunaris - 14.11.11 20:16:17
Osobně bych metalové extrémní žánry zakázal, měly by být ilegální. Aspoň by se k téhle muzice nedostaly všemožné podivné posluchačské typy.
LordSnape - 14.11.11 20:12:24
no je rozdil zakazat a neposlouchat :)
Jo to jo. Mě chytáš za slovo, příliš. Chtěl jsem tím říct, že je rozdíl mezi postojem kapely a jednotlivých názorů jejích členů.. většinou se mnohdy neshodují, jde jen o soukromí členstva a jejich vlastní názory.
Black_Hand - 14.11.11 20:04:44
no je rozdil zakazat a neposlouchat :)
LordSnape - 14.11.11 20:00:52
B_H: Já třeba problém nemám s ničím. Ono házet tyhle kapely do jednoho pytle taky není dobré. Osobně mám moc rád hudbu od Nokturnal Mortum, Kroda nebo i Temnozor a jejich politické přesvědčení je mi u řitě. To, že někdo má v textech náznaky nacionalismu taky není špatné, to bysme pak mohli i u nás třeba zakázat Naurrakar. :D kapitolou pak je třeba i aktivita hlavního mozku Ancient Rites...
brutusáček - 14.11.11 18:22:11
no tak to že dso maj jiný zaměření ale on by byl nekorektní tak to by mi stačilo......mno nic jdu se ohřát na ten ohničkovej blačík na sedmičku ;-)
bizzaro - 14.11.11 18:17:12
Black_Hand: tak si priste aspon precti text toho mailu :).
:DDD tak ted jsi me rozmaznul totalne ;-))))
Black_Hand - 14.11.11 18:15:18
Black_Hand: bizzi, to melo byt 90, ne 100 :) bizzaro: tak mi priste napis hodnoceni vid :)
tak si priste aspon precti text toho mailu :).
bizzaro - 14.11.11 18:13:53
bizzi, to melo byt 90, ne 100 :)
tak mi priste napis hodnoceni vid :)
Black_Hand - 14.11.11 17:08:42
jak je to teda s tim pěvcem, dle všeho co mi posílal adolf_satan tak pěvec má label na kterém vydává ne moc korektní metal a v jedné bandě takové i zpívá... ? to bych byl velice nerad a DSO musel nechat jít
Mikko Aspa? no ma kecy vuci "sionistum, co se snazi ovladnout svet" (uz jsem zapomel jak se to jmenuje). DSO ale ma trochu jiny temata. nemysli si, ja mam taky problemy treba s temnozorem, a jeste jsem si neobhajil, ze bych ho mel vubec zkusit. ale treba u infernal war problem nemam. btw: bizzi, to melo byt 90, ne 100 :)
Cronic - 14.11.11 16:59:43
hehe "ne moc korektní metal" pekne pomenovanie ;-)
brutusáček - 14.11.11 15:57:59
jak je to teda s tim pěvcem, dle všeho co mi posílal adolf_satan tak pěvec má label na kterém vydává ne moc korektní metal a v jedné bandě takové i zpívá... ? to bych byl velice nerad a DSO musel nechat jít

Zkus tohle