DEADBORN - Stigma Eternal

recenze
lesik
Hodnocení:
4

review_955_px2

Příznivci kapely Necrophagist jistě dávno nemohou nevědět o spolku Deadborn, vydávajícím právě letos na podzim svůj debut. A právě tyto dvě kapely mají společného daleko víc, než jen styl a žánr: bubeník Slavek Foltyn působil u Necrophagist v letech 2000 a 2001, stejně jako vokalista Mario Petrovič. Že se patrně nejedná o Němce jak poleno je vidět již ze jmen, ale pánové v Německu žijí a působí. Na festivalu Brutal Assault 2006 ve Svojšicích u Přelouče se představili české veřejnosti a lidem se líbili, přestože jsem slyšel od jejich manažera, že sami nebyli příliš spokojeni se svým výkonem. Deadborn se od starých Nekrofágů liší lehce modernějšími postupy a také se zdá, že přitvrdili. Již v srpnu 2004 jim vyšlo čtyřsongové EP s názvem Decades of Decapitation, které jsem nabyl celkem zajímavým způsobem: v hospodě jsem se zakecal se dvěma Němci, kteří ho se mnou vyměnili za trochu speciálního tabáčku (kdo viděl Pigstyvloni v Josefově, ví :-)). Nakonec vyšlo najevo, že to byl kytarista a manažer Deadborn a do EP jsem se v následujících dnech zažral neuvěřitelným způsobem. Byl to moderní death s aranžemi zpracovanými do nejmenších detailů a ty čtyři songy jsem dlouhou dobu sjížděl pořád dokola a nemohl se dočkat prvního plnohodnotného CD.

Dočkali jsme se a musím bohužel konstatovat zklamání. Ta brutální složka s perfektním drivem ze čtyřsongového EP je v tahu, všechno ve starých kolejích a deska začne hodně rychle nudit. Oproti výše zmíněné původní kapele se nezměnilo absolutně nic, zvuk, riffy, skladby písní, nápady, postupy, ani celkový feeling. Na konci díky bohu alespoň zazní první skladba z dema, Condemned to Perdition.

Bylo by možná dost nefér se nesnažit probádat materiál hlouběji, proto ho podrobíme bližšímu rozboru. Někdy se přece stává, že dílo posluchače zaujme až po několika posleších, že má nějaké skryté přednosti, nesnadno objevitelné. Pro úspěšný poslech je však přece jen nutné obrnit se trpělivostí a snažit se nevnímat ten drtivý stereotyp. První dvě skladby mají drive, zní opravdu slibně a čekáte, že ten kýžený náklep co nevidět přijde…chyba lávky. Skladba písní je stále stejná, kytarová sóla, ač k žánru patří, totálně odrovnávají jakékoliv úsilí o nalezení nějakých pozitiv. Bicí si jedou svůj holý standard, kytarové riffy jsou stále to samé hopsání, vokální linka rovněž za celou stopáž nepřekvapí.

Nebudu říkat, že je to špatná deska. Všechno je zahrané parádně, dokonale technicky přesně, živě a profesionálně. Nicméně, poslouchat 31 minut takovéto hudby by nadchlo tak možná v první polovině devadesátých let. Takže stručně řečeno - pozdě klucí. Naděje v inovativní postupy a moderní deathmetalové dílo jsou tytam, bohužel. Uvidíme, co Deadborn předvedou naživo, poctí-li nás ještě svojí návštěvou. Minule to totiž stálo za to. Rozhodně bych řekl, že za víc, než tahle placka.

Vložit komentář

bizz - 31.01.08 14:03:23
mozna se jen lesíK jako študent techniky zapomněl tabulky na prepocet kvoecintu :-D
reaper - 30.01.08 20:23:34
.) s tou šablonovitostí souhlas... ale 4? že my jsme se špatně učili číslovky ně?
Dejvy - 30.01.08 17:12:10
Nechápu - pro mě jedna z nej Death-metalových desek roku 2007 ...
Stana - 30.01.08 08:15:43
Cože??? 4 body?? to je trošku málo ne? hodnotil bych jako bizz ;-)
Stana - 30.01.08 08:14:15
Cože??? 4 body?? to je trošku málo ne? hodnotil bych jako bizz ;-)

Zkus tohle