DARKANE - The Sinister Supremacy

recenze
Stray
Hodnocení:
8

The Sinister Supremacy patří rozhodně k tomu nej, co jsem letos (v metalu) slyšel. DARKANE jsou zcela vyváženým konglomerátem mezi uctěním bouřlivé metalové historie a přinášením novějších prvků. Ta nejlepší cesta.

DarkaneJedna z popředních kapel severské neo-thrashové vlny, jež se přehnala předcházející dekádou jako památná tsunami, se dnes vrací po pěti letech mlčení s novým materiálem a rozhodně o ní nelze říct, že by na své osvědčené zbraně zapomněla. Švédové DARKANE jsou stále plni entuziasmu a zdravé agrese, tudíž dokazují, že ani v dnešních hudebně přesycených časech toho ze svých předností, jinak prezentovaných zejména na jejich přelomovém díle Layers of Lies, příliš neztratili. Po všech stránkách vynikající novinka The Sinister Supremacy má tedy všechny předpoklady k nakopnutí jejich hudebního putování k dalším výživným kapitolám.

Partička okolo kytarového virtuóza Christofera Malmströma a bubeníka Petera Wildoera prošla v uplynulém období další změnou na postu vokalisty. Tato úloha letos opět (je navrátilým – nazpíval první desku) připadla Lawrenci Mackrorymu, který před dvěma lety nahradil Jense Bormana a je tak za těch patnáct let čtvrtým zpěvákem působícím v řadách DARKANE. Je nutné říci, že jeho hlas má potřebnou agresivitu i barvitost, takže se znovu shledáme jak s typickým drsně odeřvaným materiálem, tak s celou řadou poněkud variabilnějších a o něco libozvučnějších, více na melodie orientovaných, poloh. Sice tomuhle Švédovi do fazóny třeba takového Björna Strida  něco chybí, ale to vůbec nevadí, protože i DARKANE - na rozdíl právě třeba od SOILWORK, kteří naopak staví na plastičtějším, prostorovějším zvuku a větším počtu, někdy až nu-metalových, melodií - jsou od začátku své existence spíše kapelou diktující ortodoxnější polohu severského thrashingu.

DarkaneNová deska je rozhodně velmi zdařilou sbírkou, která na posluchače energicky vletí a rozcupuje jej. V případě podobných severských „retro thrash metal“ partiček se mi líbí hlavně skutečnost, že se sice drží pravidel starého thrashe, ale zároveň nezapomínají, jaký že se píše letopočet, a tudíž do tohoto letitého metalového subžánru roubují výtečné moderní prvky, aranže nebo celé pasáže, které koketují spíše se současným pojetím tvrdé hudby. Na jejich hudbě si může pochutnat jak člověk poslouchající právě již výše zmíněné Soilwork, stejně tak vyznavač kalifornských žánrových praotců Exodus, Dark Angel, Testament či Slayer. DARKANE jsou tak zcela vyváženým konglomerátem mezi uctěním bouřlivé metalové historie a přinášením novějších prvků a osobně si myslím, že se jedná o úplně nejlepší cestu, jakou mohli zvolit, protože není totiž nic horšího, než když parta pětadvacetiletých kluků dnes zní jako Death Angel v roce 1987. 

DarkaneThe Sinister Supremacy patří rozhodně k tomu úplně nejlepšímu, co jsem v průběhu letošního roku v metalové hudbě slyšel. Nalézám zde totiž vše, co bych si tak v roce 2013 od tvrdě metalové kapely žádal, tedy skvělé hráčské výkony a a) masakrální riffing, blesková sóla, tunu energie, bouřlivou rytmika, výtečný a poměrně různorodý hlas, b) prvotřídní studiovou práce, produkci (album doslova nepovolí od začátku do konce, zvuk je patřičně ostrý, vybuzený a moderní), c) celkovou vrstevnatost skladeb, kdy DARKANE dokazují, že ještě i dnes lze přijít s ortodoxní thrashovou rubačkou, která přinese songy, co stále překvapují (tu a tam smyčcová aranže, jinde brilantní sóla nad bagroidním riffem á la Dimebag.), baví a vypovídají aktuální příběhy. Velká spokojenost.

Článek převzat z webu crazydiamond.cz.

Vložit komentář

LooMis - 04.09.13 11:13:01
Střap: Když už něco od Darkane budeš stahovat, tak zkus Insanity. Novinku jsem neslyšel. Čusbus.
tohle můžu podepsat, za mne nej deska u novinky se přikláním na stranu recenzenta, přeprodukovaný ani omylem
satancalous - 03.09.13 17:57:35
Mě ten moderní zvuk, přijde jako nějaký prefabrikát,vše zvukově stejné a nudná a sterilní produkce.Jinak jsem nadšený z FDR remasterů Carcass - Necroticism a Heartwork,čistý a dynamický zvuk žadné přehulené sračky!
DR - 30.08.13 23:39:43
Střap: Když už něco od Darkane budeš stahovat, tak zkus Insanity. Novinku jsem neslyšel. Čusbus.
Střap - 29.08.13 12:19:56
:-))) tak jsem si to přečetl jak se tu Darkane ničej. Ačkoli jsem vždycky tu kapelu přehlížel tak jsem si pustil jeden song. Rozhodně mě to, ani omylem neurazilo. Zpěvák je výbornej. Z jednoho songu mi riffáž přišla všechno možný jenom ne prvoplánovitá. Něco se mi líbilo víc a něco míň každopádně technicky slušná práce. Drummer výbornej. Nejspíš to nakonec loadnu a slechnu promo song se mi vcelku líbil. I když těžko posoudím kvalitu desky v komplet diskografii. PS: Sylosis fakt tahat nebudu. Na mě moc neprvoplánovitý riffy hehe
Crust - 28.08.13 16:10:54
Každopádně, určitě to bude velice prodejně úspěšné album, to je jasný už teď:)))
to si teda nejsem úplně jistej, zvlášť v dnešní době, kdy se CD neprodávaj, NB už za nima nestojí a zlatý věk tohodle stylu (2002-2005) je dávno pryč...
k.eight.a - 28.08.13 14:52:26
Já mám podobný názor jako recenzent, jen bych se vyvaroval tomu srovnávání se starou školou. Myslím že se to ani moc nehodí. Jinak bych se rád diskutérů vyptal jaký (neo, modern, ...) thrash, když ne noví Darkane, tedy stojí za to?
nadrom - 28.08.13 14:29:20
tyvole, prvoplanovy? no to neee!!! prave ty vama dost oblibeny retra na me tak pusobej, tohle rytmicky (Wildoer vali - a na novym LaBriem misty snad jeste vic) strasne promakany. aranze jsou misty taky zajimavy. chapu, ze davate prednost tem rubanicim riffovejm novodobejm a rovnymu diktatu, ale dej si treba Insurrection Is Imminent a pomalejsi In The Absence Of Pain (treba ten start, to je parada). vokaly me ba, stejne jako ty Hellraiserovsky "symfa" ;)
já chápu ty kvality o kterejch mluvíš, jen řikám, že mě to prostě neba. Proto sem psal že deska to pro toho koho baví tenhle styl tak je to nejspíš ok...ten modern metal mi k tomu sedí víc něž ten thrash akorát, to je vše. Prvoplánovost mi přijde třeba hlavně v těch zpěvech a riffech, který mě proste neberou, ale ale je to jen můj názor, samozřejmě to na x lidí může působit jinak, to nepopírám...mě tam chybí ta vydrbaná poctivost, třeba jako v Sylosis, kde je těch "neo" prvků taky mraky, ale pravda že oldschool rubanice je to taky:)). Je to ale čistě o vkusu. Že mám rád rubanice nepopírám:)kvalitu desky neschazuju, jen neni pro mě...
Master - 28.08.13 12:43:22
Živé, organické? Nezpochybňuji nápady, ty tam jsou, ale je to všechno hrozně jakoby povrchní, čekal jsem, že to bude řezat do hloubky a ono nic. Je to takový klasický produkt dnešní doby. Sice perfektně odvedené výkony všech, ale nemá to šťávu... A co se týče produkce, trošku mi to připomíná jídlo z Mac Donaldu.....taky to člověk sežere, ale žádnou radost to neudělá......thrash má vypálit hubu jako pořádná nálož chilli a ne to jen šolíchat, jako nemastný neslaný euro-americký karbanátek:)) Každopádně, určitě to bude velice prodejně úspěšné album, to je jasný už teď:))) Deska má určitě svoje kvality, ale není to nic překvapivého. Dal bych tak 65 procent ze 100. Já od nich chtěl masakr svý hlavy a oni mi jen rozčísli pěšinku...ale proti gustu.....a sto chutí na sto kusů apod.....to je jasný:))) Proti žádná....:)))
bizzaro - 28.08.13 12:09:12
ty jo, preprodukovany? mi to prave prijde, ze to zni docela zive a organicky
Master - 28.08.13 11:14:12
Já nevím, na mě to taky nezabírá. Deska je to bezesporu dobrá, ale nemá to vůbec žádnou šťávu. Je to přeproudkovaný jak nový Carcass. Není z toho cítit žádná radost, drive. Jen perfektně zvládnutý řemeslo...Ale tak to má asi dneska být a lid si to žádá...
bizzaro - 28.08.13 10:52:33
tyvole, prvoplanovy? no to neee!!! prave ty vama dost oblibeny retra na me tak pusobej, tohle rytmicky (Wildoer vali - a na novym LaBriem misty snad jeste vic) strasne promakany. aranze jsou misty taky zajimavy. chapu, ze davate prednost tem rubanicim riffovejm novodobejm a rovnymu diktatu, ale dej si treba Insurrection Is Imminent a pomalejsi In The Absence Of Pain (treba ten start, to je parada). vokaly me ba, stejne jako ty Hellraiserovsky "symfa" ;)
nadrom - 28.08.13 09:29:58
slyšel sem jednou a nezaujalo mě to. Je to pěkně udělaný i zahraný, ale já si thrash (i ten new school) představuju trochu jinak. Tohle je na mě moc uhlazený, prvoplánový a prázdný. Vokály nuda. Ale svoje fandy si to samozřejmě najde, pokud někomu vyhovuje tenhle styl. Mě ne:)

Zkus tohle