CYNIC - Kindly Bent to Free Us

recenze
bizzaro
Hodnocení:
7

Skoro dva roky příprav nového alba tentokrát znamenají proměnu, která otevírá novou hudební kapitolu i zvuk. Cynic nestojí na místě, jdou dál, jen nemám tušení, kterým to vlastně směrem je.

Bůh sebejistoty

CynicKdyž jsem před zhruba čtyřmi lety četl informaci, že se Cynic zbavili Tymona a Robina z Exivious a budou nadále působit (asi) jako duo s nájemnými muzikanty, nijak mne to nepotěšilo. V těchto dvou mladých hráčích totiž Cynic našli skutečné opory nejen pro živá vystupování, ale především pro skladatelský proces; platí pro Tymona.

Ale to už jsou více než tři roky, jelikož již v červnu 2011 Masvidal skládal. V únoru 2012 Cynic opět informují média, že jsou hluboce ponořeni do skladatelského procesu nového alba a že je pravděpodobné, že to ke konci roku vyjde. A že je muzika každopádně něco zcela odlišného od předchozí tvorby a že je to pro Cynic určitě nový směr. V září 2012 však ještě s informací „spousta hudby neustále proudí kolem nás, nejraději bychom sledovali každou inspiraci až do úplného konce…" nebylo hotovo a až v prosinci se začalo točit. Ani k tomu se nezapomnělo říci „Měli jsme spoustu času materiál pořádně rozvinout a sestavit. Na Cynic se jedná o dost odvážný nový zvuk, který představuje obrovský skok kupředu,“ ale měsíce až do května 2013 běžely tiše v poklidu, kdy Cynic informovali, že teprve začínají míchat. Nastalo však další čekání, protože až v listopadu 2013 kapela oficiálně oznamuje únor 2014 (Valentýna) jako datum pro nové album a jeho jméno.

Cynic a Sean MalonePokud se na skladbách skutečně tolik a takhle dlouho pracovalo, mohly by se dít velké věci, říkám si. Pak ale ještě přemýšlím nad dvěma posledními nahrávkami kapely. Na Re-Traced duo Masvidal/Reinert prokázalo, že umí pracovat i s jinými žánry a navíc že dokáží nad vlastní muzikou přemýšlet a nahlížet na ní i z jiné perspektivy. Na závěr přidaná novinka Wheels Within Wheels nakonec Cynic poodhalila v narovnanějším úhlu, ale stále ve skladatelské formě. Následné EP Carbon-Based Anathomy by už silně napovídalo tomu, co Cynic popisovali při přípravách Kindly Bent to Free Us – od předchozí tvorby docela odlišnou muziku (více ethno vlivů, vrstevnatější zvuk a transcendentálně meditativní rockovou polohu) s novým zvukem. Jak toto EP sami Cynic vnímají? To na novou tvorbu nahlížejí výhradně s odstupem od návratového Traced in Air a dva neplnohodnotné mezikroky pozapomněli, nebo má Kindly Bent to Free Us Cynic ukázat ještě v jiném, odlišném světle?
 
Metamorfóza?

A na tuto otázku nové album dává odpověď už první skladbou. Zvuk je jiný, muzika je jiná, Cynic jsou jiní. A takto by to i vše bylo v pořádku, samozřejmě, ale jen do doby, než řeknu, nelíbí se mi to (mluvím-li o Cynic). Pokud jsem musel proměnu kapely na Carbon-Based Anathomy vstřebat, po prvních posleších Kindly Bent to Free Us se mi to ani nechce zkoušet. Carbon měl čistý, příjemný zvuk a i přes kompletní zjednodušení hudby si muzika ve všech ohledech zachovala feeling Cynic. Určitě napomohla i forma a dramaturgie EP, kdy překlenovací meditativní pasáže s jejich hudbou cele korespondovaly a posluchače k sobě přitáhly.

Ještě než se konečně dostanu k novému albu, připomenu, že Cynic mi po letech poslouchání hudby odhalili to, co od muziky očekávám a v podstatě mě tak jakýmsi způsobem překódovali. S hudbou kapely dýchám a cítím, že „hudbu“ vnímám podobně jako oni; prý dokonce tak, že nejsem v rámci nich schopen zdravého náhledu – „náš“ vztah je tedy dost osobní. Doposud jsem se i vyrovnal se vším, co Cynic nahráli a co jiní již nevstřebali. Ale Kindly…? Dobře, konečně to řeknu. Kindly Bent to Free Us je hudební retro jak poleno.
 
Unavené tělo

Kindly Bent to Free Us je hudební retro jako poleno po všech stránkách. Zvukem, muzikou. Nechci Cynic vůbec nařknout, že by se zbláznili do Akerfeldtova Heritage, a tak pro svou hudbu zvolili i jiný, podobný přístup, to by bylo už moc, a tak si radši připomenu, že Cynic v minulosti hráli třeba cover Mahavishnu Orchestra. Jo, pak se dá Kindly Bent to Free Us zkousnout. Pak se dá zkousnout, že Cynic nově znějí univerzálně a až… bezpohlavně. Na rockera to bude tvrdé a složité, na metalistu měkké a bez energie. Tak či tak, horší je, že první poslechy, než desku (násilím?) natlačíte do hlavy, vám z ní v ní, ačkoli je v podstatě hitového charakteru, nic neuvízne. A to se u Miamských nestávalo. Je tedy deska nevýrazná nebo snad hůře stravitelná?

Cynic a Sean MaloneJinak. Nová deska od fanoušků kapely vyžaduje nový přístup. Je to hlavně o tom, co ještě překousnete a co jste si od novinky slibovali. Totiž, když na Kindly Bent to Free Us budu pohlížet očima neznalého posluchače, nejspíš uslyším něco originálního. Příjemnou melodiku, hrátky se zvukem, často ne úplně standardní písničkovou formu a i zajímavé skladatelské postupy, které přesahy přes hranice několika, klidně i nesousedících žánrů vytvářejí nečekané atmosféry a působí značně uklidňujícím duchem. Ovšem z toho druhého, věci znalého pohledu, Cynic se sice, to uznávám, opět o (možná nejeden) krok posunuli, ale co do skladatelství využívají pro kapelu tytéž (stále však svojské) postupy a začínají se i trochu opakovat. Je tak nějak cítit, že skládá ústřední duo, které si v Evolutionary Sleeper evidentně našlo jakýsi mustr. Ne že by celou desku za přispění Maloneova basování neutáhlo, ale nějaký ten Tymon (nebo Gobel) by se Cynic do foroty pro feelingové osvěžení a nový postup hodil; poslechněte si Tymovovu Movement z nového alba Exivious, která by se bývala na tomto album nejspíš objevila. A ano, krom toho retro-nádechu (dělá to dost zvuk) jsou Cynic opět ještě přímočařejší (i rytmicky) a umírněnější, ale především trochu „líní“. Tempo skladeb místy postrádá živelnost a některé motivy až máslovatí. Táhnou se, těžknou jim nohy.
 
CynicStrom života

Ne, nová deska není zastydlá, není ani novátorská, ale často čerpá z již - i kapelou - vytvořeného. Vemte si třeba úvodní True Hallucination Speak. Koho v rámci „zvratů“ napadnou jejich starší skladby? A není to jediný případ. Nebýt typických – Cynic (sláva za to) stále odlišujících – prvků kapely, vnímal bych desku jako výraznou cestu k průměrnosti (poslední skladba, to jsou U2?), z které ji vytrhávají jen výborné skladby Kindly Bent to Free Us, Moon Heart Sun Head a Holy Fallout, jež desce vdechávají život.

Kindly Bent to Free Us nejspíš s konečnou platností Cynic vysvléká z metalového hábitu a uzavírá tuto kapitolu. Jak se s tím vypořádají fanoušci, není až tak důležité, protože tuto porci nakonec po několika posleších, pokud ji - skoro jako já - rovnou nezavrhnou, ještě zvládnou. Spíš by mě zajímalo, kam v této podobě Cynic ještě dokáží zajít a zda vidí prostor, aby toto nové spektrum za zachování konektivity s vlastní minulostí rozvinuli, nezůstali ve dvou stát na místě a nestali se synonymem pro bývalou, dnes stále a stále vyměklejší ikonu progresivní hudby, která se vydala proti proudu času. Konec polemik, (cca) do tří let uvidíme, jak s tím Cynic naloží.

PS: Masvidalovo kníkání tentokrát ani nepřibarvuje vokodér a nepřijde mi, až na zvukově zajímavou Infinite Shapes, tak iritující, byť jsou na albu místa, kde mu vokál i jemně ujíždí. Jinak ale k této formě Cynic docela sedí.

Vložit komentář

lemmy - 23.02.14 00:45:50
po pár dalších posleších už mi tam taky vadí skoro jen ten zpěv :)
bizzaro - 17.02.14 09:09:12
ja nevim, me se to fakt nelibi. a ten vokoder nebo co to je bych mu hned rozslapal
vokoderu tam moc neni, pro tebe nejhorsim zjistenim jest to, ze to je jeho zpev :D jak rikam, ulitava mu to i na albu, coz je podivujici - to to neslysi, nebo nechava byt?
slavnar - 16.02.14 00:58:41
ne ze bych ho taky neuvital, ale do tohodle by se nehodil. a Masvidal vazne ma v tom zpevu rezervy :/
ja nevim, me se to fakt nelibi. a ten vokoder nebo co to je bych mu hned rozslapal
pf - 14.02.14 17:57:08
tak jsem to slechl... zase tak strašný to není, ale ten zpěv... morbo to celkem vysithl
Stray - 14.02.14 10:14:23
Subeer: Napiš. Rád ho přivítám.:-)
Subeer - 14.02.14 02:53:37
Mě se to album líbí. Nacházím v něm jakýsi meditační podtón a to mě baví. Při první poslechu jsem měl taky panenky otočený vzhůru. Chce to čas. ¨ Už se těším až o tom napíšu posudek.
Morbo - 13.02.14 19:24:54
První deska Cynic, na který už i mně vadí zpěv. Nevim, jak je to možný, ale Masvidal se snad zhoršuje... Jsou tam místa, kdy mu vyloženě přeskakuje hlas, jak je slabej. Ze zvuku taky nejsem uplně nadšený. Ale jinak je to zajímavá muzika, má to hodně zvláštní atmosféru, což je super. Několik motivů mě vyloženě dostalo. Přijde mi, že Masvidal už se promeditoval do takovýho stavu odevzdaný blaženosti, že je mu to možná tak nějak u prdele, jak to bude celý znít. :) Nevim...
bizzaro - 13.02.14 13:40:41
fakt me sere, ze uz tam neni growl...
ne ze bych ho taky neuvital, ale do tohodle by se nehodil. a Masvidal vazne ma v tom zpevu rezervy :/
slavnar - 13.02.14 13:36:11
fakt me sere, ze uz tam neni growl...
martin - 11.02.14 16:28:00
Pokud by to nazpíval někdo, kdo umí trochu zpívat, byla by to fajn deska...
pf - 11.02.14 09:49:28
bz: kterej? novej jsem jeste neslysel. jako jednu ukazku, ale to fakt je pitomost soudit. traced me ale nebere, mam to, ze focus a pak dlouho nic... a hele, jo, traced ;)
bizzaro - 11.02.14 09:05:05
ja bych teda za jadro mjc povazoval spis asi meshu, ale chapu
tvl, Meshu kdepaaak, to bylo az po letech. a tebe ten Cynic taky neba, predpokladam spravne?
pf - 11.02.14 09:02:17
bud rad, ze nas neco bavilo a ze jsme si tu mohli matlat hovna po xichtech ja mali :D jo, to beru : ) ja bych teda za jadro mjc povazoval spis asi meshu, ale chapu
lemmy - 11.02.14 01:25:20
Vær glad for at vi likte, og noe som vi kunne ha stabbet dritt over ansiktet mitt som liten Jen norsky!
bizzaro - 11.02.14 01:03:28
tohle si snad necham vytetovat na zada. <3
v kolika jazycich? ;))
lemmy - 11.02.14 00:41:52
mozna by ses mel zamyslet, jakej vztah my k ty kapele mame. i treba diky ni se seznamilo Mjc crew atd., navic ten humbuk, jak rikas, byl zaslouzenej. ta deska oproti Focusu pro me doted nema o nic min. (bud rad, ze nas neco bavilo a ze jsme si tu mohli matlat hovna po xichtech ja mali :D)
tohle si snad necham vytetovat na zada. <3
bizzaro - 10.02.14 22:50:00
ten humbuk okolo traced mi zpetne prijde strasne usmevnej.
mozna by ses mel zamyslet, jakej vztah my k ty kapele mame. i treba diky ni se seznamilo Mjc crew atd., navic ten humbuk, jak rikas, byl zaslouzenej. ta deska oproti Focusu pro me doted nema o nic min. (bud rad, ze nas neco bavilo a ze jsme si tu mohli matlat hovna po xichtech ja mali :D)
pf - 10.02.14 19:50:51
tak jako pripomenout to, ze tady lidi psali kokotiny (slyset 42krat za den desku o petatriceti minutach.. ahem ; ) mozna smajlika nepotrebuje, mne prijde super, ze se tady na novy cynic lidi divaj clekem strizlive, ten humbuk okolo traced mi zpetne prijde strasne usmevnej. usmevnej, nic vic, nic min
bizzaro - 09.02.14 22:39:25
paj paj, klid
bez tech smajliku to ma uplne jiny vyznam, co? :)
tohle slyšet 42x a zabiju se :)
NENE! :D
pf - 09.02.14 22:22:38
snazis se byt vtipnej, nebo ti tu jen chybej urciti lide?
paj paj, klid
lemmy - 09.02.14 22:08:58
cvl, sem čekal tradiční mjc honičku, dneska jsem to slyšel 42krát a nic?
tohle slyšet 42x a zabiju se :)
LordSnape - 09.02.14 16:39:05
Už chybí jen Abro. :-D
bizzaro - 09.02.14 11:35:44
cvl, sem čekal tradiční mjc honičku, dneska jsem to slyšel 42krát a nic?
snazis se byt vtipnej, nebo ti tu jen chybej urciti lide?
DW - 09.02.14 00:39:49
no tak to začni od této desky a prokousej se k focusu...bude to mít vzestupnou tendenci
první kdo mi dnes vykouzlil úsměv na tváři, děkuju :). Navíc pravdivý:)
pf - 08.02.14 23:35:31
cvl, sem čekal tradiční mjc honičku, dneska jsem to slyšel 42krát a nic?
zdeno - 08.02.14 19:45:04
dík za tip:)
brutusáček - 08.02.14 17:17:47
no tak to začni od této desky a prokousej se k focusu...bude to mít vzestupnou tendenci
zdeno - 08.02.14 15:34:56
já to posuzuju z pohledu cynicpanice a jsem vážně spokojenej...jak píše sicky: pohodička...moje znalosti předchozí tvorby jsou hodně matný, nemám možnost srovnání, tohle mě baví
bizzaro - 08.02.14 00:01:03
taky si pis, ze bych mel hodnoceni nizsi, kdyby tahle kapela, jak to rict, nebyla original. to oposlouchani.. rek sem to samy asi po tretim poslechu :), ale pak v pohode, pri psani se mi tam neco zaclo libit vic. chtelo by to Tymona ;)
lemmy - 07.02.14 22:26:07
tak klíčový slovo "líný" je přesný. není to špatná deska, ale oposlouchala se mi už teď. první dvě skladby mě docela dost navnadily, ale kolikrát jsem si ve zbytku říkal - "co to jako...?" ať už u různých zvukových zbytečností, nebo u uplně trapných postupů. jmenovat se to aeon spoke, ani to potřetí neotočím. na druhou stranu, jako takovej chill, kdy nechci nic pozorně poslouchat a jen se vozit po slušně upravených plochách, tak to by určitě šlo.
bizzaro - 07.02.14 16:55:06
Ta basa je vynikající.
ale hrejivej samet Exi to neni, velky minus. a vubec nak vlastne nevim, co ten Malone posledni mesice vymysli.
Jinak - takový ty šumy v pozadí, něco tam neni úplně dobře.
ony pod tim jsou jakoze takovy ruzny veci, Masvidal si nejednou vypomaha rozplizlym nebo prekryvanym vokalem.. mozna ti to nesedi dohromady s tim novym zvukem?
DW - 07.02.14 16:20:45
Ta basa je vynikající. Jinak - zvukově mi to přijde jak když vám přeskakuje CDčko, takový ty šumy v pozadí, něco tam neni úplně dobře.
LordSnape - 07.02.14 15:29:47
Myslel jsem jako, že mě minulo vydání alba, které vlastně ani nevyšlo ještě... Ty vole a na svátek zamilovaných též vychází Benighted. Taková romantika. :-))
bizzaro - 07.02.14 13:48:33
I zvuk mi nepřijde jako nějaká velká sláva....
taky me to nak...
Ono už to vyšlo??? Jinak jsem slyšel zatím jen tu jednu skladbu na YT, pocit byl takový jalový.
nevyslo, na Valentyna, tedy 14. a mas to v clanku a navic to sem v novinkach po skladbach - vcera dokonce komplet v celym streamu - furt tlacime, tak se divim, jax to mohl uplne minout :)
DR - 07.02.14 13:23:03
I zvuk mi nepřijde jako nějaká velká sláva....Těmi promo kecy se stávají Cynic parodií sebe sama. Tak trochu něco jako Metallica....
LordSnape - 07.02.14 11:36:51
Ono už to vyšlo??? Jsem pozadu. :-D Jinak jsem slyšel zatím jen tu jednu skladbu na YT, pocit byl takový jalový. Po tom všem, jak jsem byl nadšen u Traced in Air, tak každá další deska ve mně zanechává pocit, že je to to prostě fajn, ale chybí mi tam něco navíc. Masvidalův vokál mi už taky trošku leze krkem - novinka méně vocoderu? Ok, ještě jsem nepostřehl.... U Carbon-Based Anatomy jsem zas měl pocit, že poslouchám jazzovou meditaci. :-D Sám medituji, jsem východně orientován, nicméně spíše se zrelaxuji o funeral doomu, než u tohoto. Chybí mi tam ten náboj trošku. Nicméně je to asi směr, kam se odebírá tvorba Cynic. Možná fakt změnit název a začít odznova..
bizzaro - 07.02.14 09:52:13
no hlavne ta deska uz si nezaslouzi prizvisko fusion a ten metal tam uz je tak tak.. prvni dve skladby jsou taky docela fajn
sicky - 07.02.14 09:49:03
na poprvé nebavilo. Na po druhý, potřetí se to zdá ale fakt lepší. taková příjemná, sofistikovaně podaná pohodička. Líbí se mi na tom, že to zbytečně nehrotěj. btw. Slyším tam styčné body s posledními Intronaut (basa, zvuk)...
brutusáček - 07.02.14 09:15:29
no to je pak otázka jestli to je celý špatně nebo dobře (nová deska, směr?) to už asi bude na každém posluchači. Možná to pár nových přitáhne..staří fans budou zklamáni... Kindly je takovej metalovější aeon spoke. Měl jsem to jako bizz první poslechy jsem do sebe musel "nacpat". A nechci používat klišé "to chce čas"

Zkus tohle