CULT OF LUNA - Vertikal

recenze
sicky
Hodnocení:
9

Vertikal má být koncepční dílo, inspirované prastarým sci-fi snímkem Metropolis a ona avizovaná futuristicko-schizoidní atmosféra se kapele podařila navodit opravdu dokonale. Album by z fleku mohlo být použito jako soundtrack k libovolnému futuristickému, či apokalyptickému filmu.

Cult of LunaDlouho očekávaná novinka Vertikal od švédských post-metalových pionýrů CULT OF LUNA je konečně tu a opět se jedná o velmi osobitou nahrávku, které na jednu stranu nechybí nic, kvůli čemu jsme tuto kapelu obdivovali, ale zároveň i přináší věci dříve neslyšené.

Nové album je opět mixem hlasitých, agresivních náporů s klidnějšími atmosférickými plochami. V tomto základním konceptu se nic nemění. Často budete mít pocit, že hraje starý známý riff, 6e je slyšet onen specifický „tribální“ rytmus bicích a nahrávka má i charakteristický zvuk, přesto je však zřejmé, že je hudba CULT OF LUNA tentokrát jiná. Na desce je více kláves a samplů, některé pasáže jsou docela minimalistické a často se až industriálně opakují. V těch klidnějších úsecích zní namísto post-rockového vybrnkávání spíše ambientní, „hlukové“ plochy, ovšem tento „nový“ způsob vyjádření ke CULT OF LUNA tak nějak přirozeně pasuje a možná ještě více podtrhuje auru jejich jedinečnosti.

Kapela stejně jako v minulosti nikam nespěchá a s každým motivem si chvilku hraje. V druhé Vicarious Redemption ji to zabere bezmála devatenáct minut, ale nedá se říct, že by Švédové tuto (ani jinou) věc nějak extra zbytečně natahovali, což byl kupříkladu trochu nešvar některých skladeb z alba Somewhere Along the Highway. Ano, album je opět přes hodinu dlouhé a místy vyloženě rozvážné až pomalé, ale dle mého na něm není ani vteřina navíc. Všechny pauzy, proluky i zdánlivě nudné ambientní vlnění mají svoji funkci, neboť vytvářejí napětí, které na albu hraje velkou roli. Ony ale ani ty zdánlivě monotónní rytmy nejsou prázdné a obsahují drobné vychytávky, které vyplouvají na povrch zvolna, takže je stále „co poslouchat“.

Cult of LunaJe znát, že chlapci album ladili delší dobu a zejména kytarové linky v těch tvrdších pasážích jsou skutečně precizní. Je ale třeba ocenit i to, že ač mají CULT OF LUNA čtyři kytary, bicí, perkuse, používají samply a klávesy, je zaranžování skladeb vyloženě decentní a každý motiv zní jasně, srozumitelně, profesionálně.

Žádný vál z alba vyloženě neční, jako třeba Leave Me Here ze Salvation nebo Following BetulasEternal Kingdom, album je spíše celistvé a tak nějak konstantně plynoucí, ovšem In Awe Of (i když možná nemá na první poslech tak jasnou skály lámající sílu), resp. její závěr, je tím momentem, který si budete pamatovat nejvíce.

Cult of LunaVertikal má být koncepční dílo, inspirované prastarým sci-fi snímkem Metropolis a musím uznat, že avizovanou futuristicko-schizoidní atmosféru se kapele podařilo navodit opravdu dokonale. Kupříkladu druhá polovina Vicarious Redemption nebo Synchronicity jsou z tohoto pohledu skutečně vychytané a z fleku by mohly být použity jako soundtrack k libovolnému futuristickému, či apokalyptickému filmu.

Novinka CULT OF LUNA tedy opět (stejně jako jeho minimálně tři předchozí) míří do černého. Není to ani tak tím, že by kapela objevila Ameriku, jako spíše o umění svůj styl náležitě podat. Má talent realizace, dokáže jít do hloubky, na dřeň. Dle mého není mnoho takových, kteří stejně jako oni přijdou jen tehdy, když mají do detailu jasno a s takovou přesvědčivostí odhalí podstatu svého konání. CULT OF LUNA jsou zkrátka podle mě na post-metalovém kolbišti Numero Uno. Po tomto albu o tom již není pochyb.

Vložit komentář

AddSatan - 11.02.13 14:09:14
tak mi z toho pořád i po delší době leze jenom In Awe Of (byť tam vlastně není nic, co bysme v post-metal/HC/rock žánru neslyšeli) - to je fakt dobrá skladba.. a Vicarious Redemption, kde bych některý úseky zkrátil (a nemyslím tím ty ambientně-ruchový místa - začátek - ty mě tam asi baví nejvíc), zbytek mě nějak nenadchnul (ale ani neurazil), fajn jsou tam ty ruchy a ambientní prvky, ale i celkem prázdný místa (a nehraju na to, že to byl účel, depresivní / monotónní / šedivý se nemusí rovnat nuda)... je to celkově lepší než pro mě dost nudný Somewhere... ale zase horší, než první dvě desky, který mám od nich nejradši, chybí mi tam sem tam přitlačení na pilu, což bude asi i trochu problém zvuku... netlačí to, tam kde by občas mělo, místy to působí kompozičně bezradně / vyčpěle... stejně jako poslední 2 desky Isis třeba...
brutusáček - 05.02.13 13:03:44
kterou mají/měli zbourat
mIZZY - 05.02.13 13:00:29
Na BA by asi byli nejlepší, kdyby hráli v té plechové boudě vzadu.
sicky - 05.02.13 12:52:39
já jen doufám že na BA dostanou nějakej solidní (večerní) čas hodný headlinera a nebudou hrát někdy odpoledne
mIZZY - 05.02.13 12:31:46
Co koukám, tak teď fakt hrají skoro celou novou desku, viz. zde http://www.setlist.fm/setlist/cult-of-luna/2013/die-stadtmitte-karlsruhe-germany-4bdbe776.html Jsem zvědavej, jak to zahrají na Asymmetry a na Brutale. Docela rád bych si poslechl naživo jak tu novou desku (i když bych se asi spokojil s Vicarious Redemption a In Awe Of), tak ale i jiné věci, které dobře dávaj. Např. na jak hráli dříve (i na DVD mají) Leave Me Here a samozřejmě Eternal Kingdom. Ale tak hlavní je, že hrají Ghost Trail a Finland.
brutusáček - 05.02.13 10:12:22
jo to věřim že naživo to bude lepší a nějakej ten tlak tam bude....
bizzaro - 05.02.13 10:06:20
Zcela nový rozměr songy z alba nabírají po vyslechnutí živé verze
kdes byl?
Béňa - 05.02.13 09:30:01
Zcela nový rozměr songy z alba Vertikal nabírají po vyslechnutí jejich živé verze, kde jsou různé aranže předělané pro koncertní účely a mnohé jednotlivé zvuky samplů a perkusí pozměněny.
Otus - 11.01.13 09:07:21
Ideální lednové album. Líbí se mi nálada, která je na první dobrou, ale i ta vrstevnatost, díky který tam furt nacházim další a další věci. Povedené!
bizzaro - 09.01.13 11:32:41
ma to super zvuk, oproti N me to opravdu bavi poslouchat, je to hravy, ale na hlubsi rozklicovani se jeste necitim ;)
mIZZY - 09.01.13 01:08:25
Mě se to album docela dost líbí. Aspoň song Vicarious Redemption dlouhý 19 minut je parádní a i zmíněný In Awe Of stojí za to. Rozhodně si nemyslím, že by album bylo nudné. Slyšel jsem sice 4x, ale objektivně ohodnotit zatím nejsem schopen. Každopádně i přesto, že se Vertikal poslouchá poměrně dobře, tak jsem v něm zatím nenašel žádný dechberoucí moment, jako je například konec Ghost Trail a ani ultra-chytlavou melodii, jako třeba v Eternal Kingdom.
brutusáček - 09.01.13 00:13:24
prostě nebudu fanouškem asi...něco mi u nich uniká
bizzaro - 09.01.13 00:08:15
neleknete se hodnoceni, nejak se nam to v databazi otocilo se Somewhere, opravuje se..

Zkus tohle