CONCRETE WINDS - Nerve Butcherer

recenze
Dantez
Hodnocení:
7.5

Ukázkový hudební extrém. Bordel pro každého – ať už urazí, nebo nadchne, vždy splní svůj účel.

Concrete WindsHorko těžko psát o Concrete Winds bez nutkání vše shrnout jedním dementním AAAAAAAAAAaaa. O podobnou nezřízenost totiž pozůstatku finských Vorum přesně jde (což ostatně dokazuje doslovný přepis začátku desky) – šlapat na plyn extrému kytarové hudby bez větších ohledů na žánrové zakotvení. Vlivy jsou přesto znatelné: duo inklinuje zejména k war metalu, black metalu či grindu. Z kapel, které zvuk Concrete Winds formovaly, lze vypíchnout hlavně australské Sadistik Exekution a obskurní Necrovore, na které v recenzi debutu na Sicmaggot upozornil Metacyclosynchrotron. Zvuk pokračovatelů je ovšem o poznání špičatější a všehovšudy zkurvenější.

Navzdory jmenovaným kapelám a škatulím se Nerve Butcherer poslouchá takřka jako čistý punk. Ne, že by Concrete Winds zněli jako Ramones a Sex Pistols, jde spíše o přístup, o sraní na pravidla, ať už o žánrová či hudební. V rámci nespoutanosti druhá deska překračuje i debut. Primitive Force si sice rovněž výsostně hovělo v bordelu, dovolilo si ale občas vytasit záchytné body, které členové tehdy ještě zcela nevyhnali ze svalové paměti z dob Vorum.

Nerve Butcherer na snadněji zachytitelný death metal takřka zapomíná. Už žádná na první dobrou chytlavá tancovačka jako v Tyrant Pulse nebo přímočařejší zpomalovačka z Dissident Mutilator. Nyní jde ještě více o agresi, která vyvěrá z řezavých kytar a těžko polapitelných struktur. Posluchač se tak neutkává jen s chaotickým songwritingem, ale i hudbou jako takovou, která se snaží odrazovat úplně vším – od tlačení na vysoko položené tóny, přes jedovatý přednes až po překotné, zprvu nečekané změny ve skladbách.

Všudypřítomný útok na ušní bubny umocňuje i produkce, která vyzdvihuje výšky, strouhá bicí a basu oprošťuje o hutnost. Zároveň však není prvoplánově zprasená a neslouží jako maskovací prostředek pro hráčské nedostatky kapely, jak tomu bývá u mnoha raw black metalů a disonantnějších deathmetalových obskurností. Jednotlivé nástroje jde snadno rozeznat a při troše pozornosti lze chytat i kusy textu.

Z obecnějšího hlediská existují dva postoje, které lze při poslechu Nerve Butcherer zaujmout: buď hudbu shledat jako neposlouchatelný lomoz a odhodit sluchátka, nebo se odhodlat a začít se se vším bordelem pomlátit. Ať už se posluchač rozhodne pro jakýkoliv přístup, Concrete Winds zvítězí. Nepohoršené ucho se po několika rotacích dočká pozvolného odměňování – hudba začne vykazovat struktury a návaznosti, které umožní si nabízenou agresi zvráceně užívat.

Díky podvratné nátuře se dá Nerve Butcherer vytknout jen pár věcí. Zamrzí upuštění od nahrazování inter za sprosté zařvání názvu tracku, což na Primitive Force fungovalo skvěle a posilovalo zvednutý prostředník všemu hudebnímu. Zásadnější vrub představuje jen předposlední, skoro post-punková Dissolvent Baptism, která je sama o sobě docela zábavná, ale tempem i délkou zbytečně sráží celkové tempo.

Nerve Butcherer by nemělo uniknout žádnému uctívači hudebního extrému. I přesto, že vychází ze známých rovin, je docela těžké hledat paralelu, která by byla zvukově podobná a úměrně vyhrocená. Concrete Winds dokázali posunout hranu hudebního bordelu dále, trochu jinak, bez nutkání sahat k laciným berličkám. Druhá deska na nervy nezabrnká – rovnou do nich zakrojí řeznickým nožem. A v její absolutní bezprostřednosti tkví její síla.

Vložit komentář

Dantez - 07.05.23 22:51:54
Zažito v Polandu a dle očekávání naprosto geniální přehrocená pičovina. Tyrant Pulse hozený cca doprostřed setu, snad jen proto, že borci věděli, že se lidi na to začnou řezat a nepřestanou do konce. což se tady potvrdilo.
mIZZY - 27.02.23 13:52:19
Pravda, že největší bordel tam dělali borci z Häxenzijrkell, Vole a lidi, co byli den před tím i v Německu na Můře s Prehistoric War Cult (na které se to teda taky až překvapivě řezalo). Pořadatel toho koncertu v Regensburgu dokonce padl do střepů na zemi, rozřízl si ruku a skončil s tím v nemocnici, haha.
AddSatan - 27.02.23 12:48:22
Linz závidím - bych nečekal, možná se tam řezali hlavně přespolní? Nebo Rakušáci nejsou až tak suchý, když jsou dostatečně najebaný :). Vokály - jo z alba jsem si to myslel taky (nebo že to tam má ve víc stopách), jak se to skoro překrývá, naživo mi právě přišlo, že to dává co se týče dechu / razance jen tak tak (neasi), ale dobrý a nebyl jsem na nejlepší pozici pro posouzení. Bubeník nakládal jojo. Ad Sedmička - jako ty hlavní faktory jsou jiný, to je jasný, sice tam už chodím málo, ale v posledních letech sleduju, že většinou je to tam mdlejší i na kapely, na který se jinde pařilo fest. Možná tím, jak je to tam takový stísněný (a když se nenacpu dopředu, tak mám pocit, jak když se koukám na velkou televizi přes spoustu hlav)? No jo, na tupa tupa black (LoM) to tam pravda jelo :) ...
mIZZY - 27.02.23 12:18:35
Sedmičkou to nebude - na Hagzissu nebo Lamp of Murmuur tam byly loni pěkné tancovačky, až tam Jana od někoho dostala pěstí do hlavy. Spíše Praha začíná postupně chcípat :) V Linzi v Kapu jinak teda taky maximální spokojenost, a to jak s kapelou, zvukem, tak i kupodivu kotlem! Místama to lítalo tak, že fakt lidi padali na pódium a rozlívali mezi kapelu piva, leželi naskládaní na odposleších a v jednu chvíli aji někdo vletěl kytaristovi do pedálů a vyrval mu tam nějakej kabel (vyřešeno za pár vteřin). Dokonce aji ženských se tam dost řezalo. Na Rakousko fakt nechápu, ale bylo to třeba o půl druhé ráno a všichni (až na mě = řidič) byli solidně najebaní. Nejvíc mi ale padala brada z kombinace - strašně silový bubeník, neskutečné prznění kytary (občas snad nejde ani hovořit o hraní, ale fakt jen škubání a škrcení strun) a že fakt kytarista dává veškeré ty vokály sám. Z alba mi přišlo, že se musí přeřvávat dva lidi naráz, a ono ne. Jsem zvědavý, jak to bude vypadat na větších pódiích (před Watain a na Chaos Descends). AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAARRRRRRRRRRRRRGGGGGGGGGHHHHHHHHHH!!!
AddSatan - 27.02.23 11:24:00
živě AAAaaargh!, zvuk ještě řezavější než z desky, super zahraný, když budu hnidopíčovat tak sólovej kytarista mohl být trošku víc než ten rytmickej, vokál možná malinko slabší (ale jak jsem byl vepředu tak těžko soudit), ale srát na to, náser jak hovado, z těch tří "hlavních" únorovejch koncertů jako jediný splnili, možná i trošku předčili očekávání ale doprdele to unylý publikum - až na mě a pana SS-18 + trochu i další 2-3 jedince to bylo už pomalu jako v Německu/Rakousku apod., si říkám, co se to s lidma děje, když ani v pátek a na takovýmhle námrdu skoro nikdo nemoshuje, jasný, já už taky fotrovatím (doslova), ale z týhle kapely ta agresivní energie přímo stříkala (a to jsem v sobě neměl ani jedno piví - nestíhal jsem, přišel jsem pár minut po začátku CW), Míšo chyběls mi tam! :) nevím, jestli to nějak není trochu i tou Sedmičkou, v prosinci na Whoresnation to tam bylo podobný resp. ještě slabší
AddSatan - 02.02.22 17:04:48
Jo, možná až skoro třetinu, nebo prostě zkrátit / prořezat na 20 minut, vyházet retard pasáže - hlavně ty (skoro) "Rompeprop" :) gore/porn grind tupačky (spíš než post-punk) v Dissolvent... což teda vzhledem k tvrzení v recenzi "Už žádná na první dobrou chytlavá tancovačka jako..." ehm... ale i tak asi spíš 7, než 6,5 ... vlastně podobně jako u loňských Eastwood příjemný zjištění, že mě ještě může tolik bavit námrd bez atmo přesahů. Jedu to každej den, občas 2x, i když ne vždycky doposlouchám... Chvílema mi to připomíná i první Feastem - Fear in Concrete :), což je víc grindcore, ale thrash/death/black vlivu je u nich taky hodně. Paroxystic... 0:15 to je asi něco od Hate Eternal (?)
onDRajs - 01.02.22 17:46:20
Já bych to zkrátil o třetinu, ke konci se to už zajídá...
Franta N. - 01.02.22 16:11:50
Překvapivě dobrý, takový Pleasure to Kill pro roky 2021/2022. Ty vysloveně grindový, možná místy až powerviolence prvky do toho sedí. A na rozdíl od spousty (většiny?) war metalů umějí hrát. Ani bych neřekl, že je to "dobrý jen jako sranda", ta naštvanost na všechny a všechno v tom mi zní celkem autenticky.
Jeelwert - 01.02.22 10:23:48
dobrej bordel
js. - 29.01.22 15:30:11
jsem příjemně překvapenej, je to fakt solidní výmaz (byť Satan má s těma dvěma slabšíma trackama pravdu) ty výkřiky o absolutní nespoutanosti jsou klasicky přehnaný, ale míň než obvykle. Sud to zas nepochopil.
mIZZY - 27.01.22 15:45:54
Jsem si naschval dnes pustil hned za sebou jak debut tak letošní desku, a fakt tam jde krutě slyšet ten posun. Jak debut vnímám už jen jako OK nasranej metal smrti, Nerve Butcherer je fakt AAAAAAAAAAaaa mrdanec! Hlavně jestli mě Primitive Force časem baví méně a méně, tohle naopak stále roste. Dělat topku roku dneska, tak by to pořadí vypadalo úplně jinak (ale kdy ne, žejo?) :) No prostě worship beton or die! A pokud se na ně náhodou sejdeme v kotli na Chaos Descends (já tam budu!) nebo kdekoliv jinde, tak se pomlátím s váma se všema bez ohledu na to, jestli jste levičácký nebo pravičácký opice :C
AddSatan - 27.01.22 13:33:54
kde tam vidíš filosofii by mě fakt zajímalo, chápu, že cokoliv víc než retardovaný výkřiky (nic proti nim :), klidně pokračuj, bavím se) je pro australopitheka tvýho formátu asi moc ynteleguánský ... mimochodem "zpátky na stromy / k opicím" je právě levicová filosofie (Rousseau, "svérázně" praktikováno třeba strejdou Pol Potem), takže levičáckej filosof jsi tady spíš ty jinak proti rozjebávání se v kotli jsem nikdy nic neměl (a bojový sport jsem dělal taky :) ), akorát si nevybavuju, že bych tě někdy v kotli potkal, pozérskej pseudodrsňáčku :) a zrovna na Betonový větry ta tvoje definice sedí jen napůl, v diskuzi k Revenge by to bylo trefnější SS Division Wallonien!
SS-18 - 27.01.22 12:31:16
>mfw levicovi intelektualove filozofuji nad metalem a potrebuji rozsahly poznamkovy aparat, aby vysvetlili zivocisny antiintelektualni vyron kytarovyho testosteronu https://i.kym-cdn.com/photos/images/original/001/867/667/7ba.jpg
SS-18 - 27.01.22 12:23:38
HUA! HUA! do pici o takovyhle desce se nema filozofovat, ale rozjebat se v kotli nebo pouzivat do pozadi na SATANIC POWERLIFTING nebo thai box... RETURN TO MONKEY
AddSatan - 26.01.22 16:54:20
Název kapely absurdně geniální :). Jo, v agresivitě a občasný vyjetosti to Omegavortex překonává, taky výhoda, že to má jen 27 minut. V pár místech je to teda i typicky war metalově pitomoučký, třeba hned titulní od 1:32, nebo zmiňovaná Dissolvent..., to je fakt jen tak "pro prdel" (po spoustě piva / rumu), ale je to tam rozesetý v únosný míře. Struktury mi přijdou převážně v pohodě uchopitelný / přehledný, většinou pravidelný opakování, občas jednoduchý 2-3-4 akordový riffy, postupně se ukazuje, že opakujou pořád dost podobný postupy, občas ale něco překvapí / osvěží. Ov jsou zase trošku temnější, trošku lepší songwriting, nejsou tam úplný retardovanosti, obě kapely mají prostě svoje + -. K vlivům / podobnostem bych přidal ještě Repulsion a i pár "grindovějších" pasáží Funeral Mist - Salvation :) (trochu i ty přeřvávající se vokály) mi tam něco připomnělo. Slayer jsou vyloženě přiznaný v Intravenous... (0:35 třeba á la 0:43 Raining Blood). Ty raný MA/Necrovore/Angelcorpse se tam často pořád dají slyšet taky. A největší haluz, že za měsíc druhá kapela, co mi chvílema připomněla Bad Acid Trip a zase od Sepulchral (i když úplně jiný pasáže BAT než u Reveal) - ten label mě v rámci toho "upgradeovanýho oldschoolu" začíná bavit, škoda, že mají tak drahý poštovný : /. Naživo by to mohlo zabíjet, i když Vorum si z HP pamatuju jako trochu unavený. A to "buď a nebo / dva postoje" je jedno z nejotřepanějších klišé, je fakt tak těžký si představit, že může existovat něco mezi ?
Dantez - 25.01.22 14:59:57
Jako sorry, ale co se námrdovosti týče, tak Betonový větry>Ometavortex, a to docela o dost.
Taky bych se s tím nesral a narval bych tam rovnou Infernal Coil nebo Black Curse.
sicky - 25.01.22 14:56:57
Tak jako pro prdel je to dobrý :)
mIZZY - 25.01.22 13:54:15
Jako sorry, ale co se námrdovosti týče, tak Betonový větry>Ometavortex, a to docela o dost.
brutusáček - 25.01.22 12:47:26
tvl, ja snad temhle prasopalum jeste prijdu na chut :D
takže Šéf vyrazí letos na OEF?
bizzaro - 25.01.22 12:00:20
asi nastal cas si pripomenout Omegavortex ;)
mIZZY - 25.01.22 09:50:12
Stížnost! V recenzi stále chybí slovo "mrdanec" :'( Jinak za mě výborné. Vastně díky té vyhrocenosti a čím dál většímu fuck you standardnějšímu death metalu mě to baví více než předchůdce, který se mi po určité době celkem přehrál. Ty chaotičtější struktury i řezavý zvuk tomu jednoznačně pomáhaj. Jinak teda fakt doufám, že letos už konečně klapne Chaos Descends, kde jsou opět potvrzení. Vorum tam byli sice v kuřátku, ale tohle bude teprve rozmrdávat držky.
bizzaro - 25.01.22 09:30:39
tvl, ja snad temhle prasopalum jeste prijdu na chut :D bavi me, jak je to pošahaný, takova sprostá mrdačka necilena na řiť, ale bradu jako Vulgar Display of Power (i ta postpunkova Dissolvent Baptism ;)). je slyšet, že se s tím někdo dělal. drzi si to dynamiku, furt se to promenuje (tohle fakt nekdo musel nacvicit), zpekelneny Show No Mercy a navic dobre zahrany kytary. inteligentně imbecilni namrd ;) a v par momentech (napr. song 5 a 6) mi z toho frazovanim par kratkych kytarovych fragmentu leze neco jako The Key od Nocturnus, to prece nejde! :D

Zkus tohle