ANIMALS AS LEADERS - The Joy Of Motion

recenze
bizzaro
Hodnocení:
10

Abasi objevil pramen živé vody, protože The Joy of Motion nechává zapomenout na obě předchozí alba a v totální fusion nádheře představuje hudební osvobození a kreativitu, které djentu definitivně říká „pápá“.

Misha Mansoor, Tosin AbasiJe neuvěřitelné, za jak krátkou dobu si Tosin Abasi se svou druhou kapelou vydobil v celé „progressive metal“ obci vrcholovou pozici, ačkoli prvotně se jméno Animals As Leaders skloňovalo především v tak mladém a omezeném žánru, jakým je djent. Ale je vlastně proč. Jednak AAL nikdy nepatřili mezi vyznavače tradic – tedy žádné pořídit osmistrunku a Axe FX, udělat pár vzorových sekaček a naprat pod/mezi ně nějakou tu ambienci, dokreslit případně líbivým zpěvem a šup s tím na bandcamp mezi lidi – a jednak pro hudbu Abasiho tu od začátku hraje prim několik faktů. AAL nikdy nestáli jako další v řadě a navíc byli i při zrodu žánru, Tosin nikdy nespoléhal „jen“ na sebe a vždy spolupracoval s talentovanými muzikanty, a především, Tosin do žánru – a hudby obecně – vnášel vždy vlastní hráčskou kreativitu a emoce. (Něco podobného jsem popisoval už v úvodu u posledních Disperse.)

Animals As Leaders

Vezměme to chronologicky a vzpomeňme již „impresionistický“ debut Reflux, kde na basu třeba hrál Evan Brewer (dnes krom The Faceless ještě sólová alba, k nimž má TJoM blízko) a kde se nachází i skladba Modern Day Babylon. Po čtyřech letech byla hotova první deska Animals, na níž spolupracoval s Mishou Mansoorem (Periphery); programoval i bubny a elektroniku. Další dva roky nato vyšlo Weightless, na němž AAL snad pracovali už jako kapela, tedy Javier Reyes (pak T.R.A.M.) a Navene Koperweis (programming a bubny, ex-Animosity ad.). Na novém albu už Navenea nahradil bubenický polobůh Matt Garstka a sestava pro produkci opět nezůstala stejná. Tedy, ta z Weightless ano (jen si Navene vzal, nově jakožto hudební producent na vlastní noze, na starost elektroniku), a celou ji ještě doplnil - opět - Misha Mansoor (7 skladeb) a Diego Farias (3 skladby, kytarista Volumes).

V každém případě, i když Abasi už dávno přesvědčil, že je nadmíru schopný – a pro svůj věk snad až revoluční – kytarista (legata, sweepy, obouruční tappingy, slap, akustika ad.), který umí svému riffu nebo vyhrávce vtisknout duši, vlastní rukopis a že dokáže v rámci kytary přemýšlet nadžánrově a křížit vše možné, dosud jsem se nezbavil pocitu, že na předchozím albu s výraznou ztrátou fusionovosti drobně tápe (měl snad podobný pocit, když se takto obklopil dalšími i bývalými spoluskladateli?; sám tentokrát složil jen dvě písně), a tak na něm vsadil na v základu o dost jednodušší riffy i skladby a především hlavně svou neuvěřitelnou hrací techniku a Navenův programming, který převzal silnou úlohu. Weightless je prostě trošku přešlap… nedošlap… nedochůdče. Špatné album to není, to ne, jen je zadušené a v jádru mi přijde mírně toporné a těžkopádné, a tak jsem doufal, že výsledek spolupráce všech těchto hudebníků bude mnohem odlehčenější, uvolněnější a nespoutaný, jenže… finální produkt jde mnohem dál a překonává vše, nač jsem předtím pomyslel! The Joy of Motion nechává zapomenout na obě předchozí desky a v totální šamanské a kosmik trance fusion nádheře představuje hudební osvobození a kreativitu.

Animals As LeadersVýsledkem je totiž neuvěřitelně pestrá a svěží koláž nejen všech možných technik hraní na kytaru, ale také nejrozličnějších živých i elektronických zvuků, atmosfér a žánrů, kde nepřevládá žádný z nich. Určitým způsobem by se dalo uvažovat o průniku obou albových výlisů, ale je tu toho opravdu mnohem, mnohem více. The Joy of Motion i přes zachování určitých prvků z minulosti se totiž definitivně zbavuje nálepky djent a míří vstříc hudbě, která se tentokrát bez hranic v ničem neomezuje a pro označení „progressive“ nebo „fusion“ splňuje všechny atributy od první do poslední vteřiny. Zhruba takhle nějak by asi zněla spolupráce Meshuggah, 65daysofstatic, The Mars Volta pod dohledem Pata Methenyho a Ala Di Meoly.

Nemá smysl a nechce se mi polemizovat, kde autoři čerpali pro tyhle kejkle inspiraci, ale dost celkovému dojmu napomáhá, že muzika - resp. zvuk kytar - nespoléhá pouze na masivní osmistrunné zkreslení (ehm, Tesseract už jedno acoustic album mají) a že skladatelé plně veškeré složky hudby prolnuli. Jednou je totiž muzika tvrdší a blíží se tomu, co je zaznamenáno na Weightless, ale elektronická složka a silně jazzové postupy skladby posunují mnohem dál. Jsou tu ale rovněž momenty, kdy zvuk vede naprogramovaná složka, jindy je to zas čistý art-fusion-jazzík, a jak jsem uvedl, často se zkreslené kytary ke slovu nedostanou vůbec a „klasické“ zasekávačky jsou hrány klidně nezkresleně (nechci napsat akusticky), jen na čistý kovově vybuzený zvuk (třeba slapem) strun. Celkové vyznění je ale intenzivněji feelingové, náladami se olizuje psychedelie, sahá se do prog rocku a klidně i space rocku, latině a „španělské“ hudbě (to v Para Mexer je nylon-španělka?), ale i přes to všechno je muzika na desce velmi organická a je i přes složitost některých melodií a aranží stále velmi poslouchatelná, pozitivní (Joy!) a navíc i pamatovatelná.

Animals As Leaders

Ať ale nápady pocházejí od kohokoli z tvůrčího týmu, finální režii, kde se pestrost a rozmanitost materiálu a všeho toho hudebicionismu podařilo v takhle přirozeně vyvážené formě ukočírovat, je potřeba vyfiknout poklonu. Samozřejmě napomáhá i finální mix (Nolly z Periphery), kde jsou přehršle všech vrstev a podkladů slyšet (dojem je občas až klaustrofobní), ale jednu chybičku zvuk přesto má. I přes svou přirozenost a organičnost je poměrně nabasovaný. Nejde ale o frekvenční chybu, jde o samotné nazvučení kopáku s basou (nahrával Nolly), které jsou hodně plné a syté a docela v souladu někde přeznívají, takže citlivějšímu uchu je třeba drobátko sundat je v ekvalizéru.

I tak AAL za vše tleskám. Takhle totiž má vypadat moderní muzikantské instrumentální album, které v čirou symbiózu spojuje jazz, rock, metal, pop i elektroniku. Dostat se přes tohle sice bude mít Abasi těžké, ale za ty chvíle transu, které posluchačům s kámoši připravil, mu do příště leckdo spoustu věcí promine. Potlesk, prosím!

Vložit komentář

bizzaro - 07.06.14 10:43:10
//www.youtube.com/embed/3UqlXHE56r0
DW - 30.05.14 08:08:29
Pro všechny, kdo by si chtěli poslechnout o čem že se to tu tolik let žvanilo, připravuju spešl djent/modern metl pleják na Spotify, bohužel si budete asi muset nainstalovat AP či se přihlásit, nepřišel jsem na to, jak to ochcat bez přihlášení na webu/instalace do mašiny. Budu postupně doplňovat kapely a upravovat, jak bude čas.. Přemejšleli jsme s Pavlem, že by časem nebylo špatný to tu začít nějak víc používat, přeci jen, je to snadný sdílení muziky a novejch kapel. Jen škoda, že ty méně známý a obskurnější věci tam většinou zatím nejsou, alespoň ne z našeho ranku. http://open.spotify.com/user/11138607157/playlist/6tChCq6lAGYL2FCHr90e6E Časem to naházím i na youtube pleják, ale tam je občas zvuk, no však to znáte..
brutusáček - 27.05.14 16:14:39
jak u tří? stačí AAL :)
bizzaro - 27.05.14 16:06:31
Jó chlape, nemáš zůstávat u tří kapel :)
palec hore!
DW - 27.05.14 15:33:18
tak to mi ta scéna fakt utekla když je to něco co bychom už neslyšeli :D
Jó chlape, nemáš zůstávat u tří kapel :)
brutusáček - 27.05.14 09:28:59
tak to mi ta scéna fakt utekla když je to něco co bychom už neslyšeli :D
DW - 26.05.14 19:43:31
Tak jasně, v pohodě, ale nic, co bychom už neslyšeli. Ale je snad jasný, že Misha je jeden z nejlepších songwriterů vůbec, nejen v žánru..
bizzaro - 26.05.14 10:57:09
o Woven Web neminim mluvit, jasnejch 11/10
brutusáček - 26.05.14 10:39:12
jestli vás ani skladba The Woven Web nepřesvědčí že zbytku žánru ujel trošku vlak..tak nevim...neskutečnej mazec ten song
šimi - 14.04.14 18:52:59
zni to jak obe predchozi desky pospolu
souhlas.
Dobře zahraný, pěkný nápady, ale že by se to nějak vymanilo ze žánru, tak to vůbec.
Vidim to podobně.
LordSnape - 11.04.14 16:02:30
Jak mě předchozí desky baví a jsem z nich pořád nadšenej, tohle zatím ne...
Mám to stejně. Navíc tohle je jediná kapela podobného ražení, kterou si prostě rád pustím.
Stana - 10.04.14 12:28:49
Jak mě předchozí desky baví a jsem z nich pořád nadšenej, tohle zatím ne...
brutusáček - 10.04.14 08:08:04
Dobře zahraný, pěkný nápady, ale že by se to nějak vymanilo ze žánru, tak to vůbec. Ale tady flákaj desítky hlava nehlava :-)
právě já bych řekl že vymanilo
Přiznávám, tohle jsem vypl po druhý skladbě.
si dneska asi vyříkáme osobně!
DW - 09.04.14 19:32:59
Přiznávám, tohle jsem vypl po druhý skladbě. Ale tak ty Periphery mě bavěj :)..
DR - 09.04.14 17:08:42
Třeba oproti blízkým Exivious nebo právě poslední placce Vaie je to plast. Ale přiznávám, že oproti sterilitě djentový scény je to furt krása. Jinak - já neříkám, že je to špatný, naopak, mně se to líbí. Je to prostě jenom vyšší nadprůměr, to je celý. Dobře zahraný, pěkný nápady, ale že by se to nějak vymanilo ze žánru, tak to vůbec. Ale tady flákaj desítky hlava nehlava :-)
bizzaro - 09.04.14 10:53:47
jj, Vai hodne. revoluce.. to uz dneska nekde cekat tezko, je treba pristoupit na jiny pravidla hry, viz treba uvod mych DSF vcera. zni to jak obe predchozi desky pospolu, jen je to zanrove jeste vic otevreny, ale predevsim strasne prijemny k poslechu. syntetickej zvuk? tyyyjo, to mi neprijde prave.
DR - 09.04.14 10:47:22
Je to pěkný, ale žádný orgasmický nadšení nesdílím. Po přečtení jsem čekal revoluci, ale z poslechu jsem dostal "jen" další Abasiho řadovku. Škoda, že se neumí oprostit od toho chudýho, syntetickýho zvuku, kterej je pro celej "djent" typickej. Ale Tosin je taková (poly)rytmičtější verze Steva Vaie, zaplaťpánbu za to. Zatím tak 7,5-8/10.
pf - 05.04.14 16:48:27
hodně velký a hodně milý překvápko
lemmy - 04.04.14 13:55:16
genialita toto. aneb, jak říká klasik, pohonil sem.
bizzaro - 03.04.14 11:38:49
Nová deska se vaří a bude to zase skok dopředu i když trochu jinym směrem :P Hele šílenej Ind taky dělá CD, ale co jsem se tak dočetl, tak se dost hádá se spoluhráčema. Četl jsem nějaký rozhovory s nima a dávaj mu docela čočku, že se chová jak mistr světa a vždycky musí bejt po jeho, že jim maže party atd. atd. víš jak to u těchhle géniů chodí :)
to doufam! ;) ze ma Ind sestavu, jsem ani nevedel. ale evidentne s timhle pristupem mel zustat u programingu a solovani.. budu muset tu predchozi deska zas vyhrabat..
zdeno - 03.04.14 10:47:52
sednul jsem si z toho na prdel a ještě jsem neměl sílu vstát...kilo je nevyhnutelný:)
Otus - 03.04.14 10:44:10
no tak dobry, treba z tech Minority Sound jednou neco i (pro me) bude ;-P o silenym Indovi uz dlouho nebylo slyset, funguje vubec?
Vole...Nebude...To by byl pro MS fail jako prase! Ale neboj! Nová deska se vaří a bude to zase skok dopředu i když trochu jinym směrem :P Hele šílenej Ind taky dělá CD, ale co jsem se tak dočetl, tak se dost hádá se spoluhráčema. Četl jsem nějaký rozhovory s nima a dávaj mu docela čočku, že se chová jak mistr světa a vždycky musí bejt po jeho, že jim maže party atd. atd. víš jak to u těchhle géniů chodí :) Ale snad to bude ještě tenhle rok.
bizzaro - 03.04.14 09:53:10
Tohle se líbí dokonce i mně :) Pěkný nápady, dobrej zvuk, skladatelsky vysoko. A neni to tak hamburgrózně udjentovaný. Prostě takhle si představuju, že se má hrát prog v roce 2014. Teď už si jen počkat s čím přijde Vishal J.Singh :)
no tak dobry, treba z tech Minority Sound jednou neco i (pro me) bude ;-P dobra je nadzanrovost ty desky, v podstate je to uz takova jakoze solovka/kytarovka (Tosin se proste smele muze radit vedle Vaiu, Petrucciu, Frippu, Methenyu apod.), na ktery spolupracoval s kamosi/hosty. o silenym Indovi uz dlouho nebylo slyset, funguje vubec?
Otus - 02.04.14 14:27:00
Tohle se líbí dokonce i mně :) Pěkný nápady, dobrej zvuk, skladatelsky vysoko. A neni to tak hamburgrózně udjentovaný. Prostě takhle si představuju, že se má hrát prog v roce 2014. Teď už si jen počkat s čím přijde Vishal J.Singh :)
brutusáček - 02.04.14 11:39:59
Potlesk je na místě, a hodně milé překvapení. Osobně jsem čekal něco podobné jako Weightless s nějaký mírným posunem, ale že to bude úplně jinde to vůbec. Tosin je prostě bravurní hráč a společná skladatelská chemie s Mishou proběhla navýbornou. První top roku!

Zkus tohle