ALIENATION MENTAL - Alienation Mental

recenze
Fiipismo
Hodnocení:
8.5

Můj celkový názor na tuhle placku je navýsost pozitivní. Dělá to v první řadě velmi povedený materiál, výborný zvuk, kde vynikne každá „prasečinka“ a také prvotřídní výkony všech zúčastněných. Kombinace těchto aspektů dělá z Alienation Mental jednoho ze žhavých kandidátů na album roku 2011 v kategorii death/grind.

Alienation Mental - OldaPředstavovat tady obšírněji pražskou partu AM je myslím zbytečné. Okolnosti, které kapelu vedly k ukončení činnosti, najdete konec konců v nedávno zveřejněném rozhovoru, tak rovnou k věci.

Věřte, že u téhle derniéry si rozhodně neodfouknete!! Bez tří vteřin půlhoďky si vás budou „mentálové“ podávat jak hostinu v tom nejlepším podniku. To, co vytvořili u Otyna se totiž nedá nazvat jinak, než skutečná death/grind válka. Jestli totiž někdo ustojí celou desku (nedej bože třeba 2x po sobě), zákonitě musí dopadnout jako týpek na jejím obalu :) Jestliže byl Ball Spouter předzvěstí něčeho velkého, pak se to všechno na Psychopathicolorspectrum zklidnilo. AM přidali něco málo „nových“ prvků a trochu se vytratila ona pověstná energie, která z nich sálala hlavně na koncertních podiích. Určitě bych podotknul, že mi i zvuk z Hostivaře (předchozí album), přišel jaksi uhlazenější a k jejich muzice ne tak akurátní. Jenže, řeči se vedou a voda teče…

Alienation Mental - Jarda Haž the SickDrummerNovinka (a zároveň poslední třešinka) se vyvarovala všech neduhů z minulosti. Zahuhlanější zvuk od minula vystřídal křišťál Made in Davos a najednou vynikla každá „prasečinka“, kterých není na desce zrovna málo. A tím vůbec nemám na mysli nějaké ohavné slovo, nýbrž hudební výkony všech protagonistů. Zejména Hažův výkon za bicími mi přijde jako z jiné planety! Chvílemi se divím, že kapele „neujede“ a neodletí někam do cizích sfér. Naštěstí se ale všichni umí ohánět nástroji na jedničku, takže žádný problém. Když se navíc přidá hned od začátku dobrý materiál (Nonsense), hned je o čem povídat.

Ve čtyřce Frenetic Wish se vám sice hlava motat nepřestane, ale když si ji dáte ve sluchátkách…však ochutnejte ten pocit, jaké je to žvýkat AM. Jenže to už já dávno tančím, protože je tady Evoluce!! Tolik energie do mne nedostala snad žádná tuzemská deska za posledních x let. Až se bojím, že mi ta kapela snad vletí do pokoje…nakonec, proč ne?! Do středu alba skupina usadila cover samotných BRUTAL TRUTH, song Ill Neglect. Ten má rozhodně větší koule, než vystoupení samotných BT na Alienation Mental - Pavel Kuchař, Tomáš Mlezivaletošním Obscene, to mi věřte!! Psychotarget je už svým názvem předem daná, takže neočekávejte žádné odlehčení, spíš naopak. Jakoby se kapela rozhodla, že to s námi všemi vyřídí jednou a provždy. A tenhle přístup je mi tuze sympatický.

AM se jednoduše vrátili zpět ke kořenům. Natočili více grindovou než jakoukoliv jinou kolekci. Ale bylo by příliš jednoduché označit jejich muziku takto. Vždy dokázali vnést do tohoto stylu něco navíc a tak je tomu i zde. Obohacují ho o deathové pasáže, ze kterých je sakra znát jejich láska ke všemu tvrdému a rychlému. A jelikož dokáží své představy přenést i do reality, musí být výsledek dobrý. Tím pádem má nové CD šanci u obojího posluchačstva a každý si na něm určitě najde to své. To je jeho velká přednost. A hlavně, rozdíl mezi nahrávkami z tohoto ranku je v tom, že AM dokáží i z ryze grindového popěvku udělat písničku!!

Můj celkový (samozřejmě ryze subjektivní) názor na tuhle placku je navýsost pozitivní. Dělá to v první řadě velmi povedený materiál a také prvotřídní výkony všech zúčastněných. Kombinace těchto aspektů dělá z ALIENATION MENTAL jednoho ze žhavých kandidátů na album roku 2011, minimálně v kategorii death/grind.

A kdo si chce vyzkoušet, jak bude znít nástupce téhle oblíbené party, má na závěr malou (10 min.) ochutnávku. Jmenuje se Follow the Perfectizen, další velké plus téhle (už od obalu) parádní desce!! 

Vložit komentář

dead - 11.08.11 14:05:04
Beherit tam mohl být, to je fakt...jen kdyby se na to nevysral :DDD
Evilmolit - 10.08.11 12:43:44
copak, strejda Molit je nejakej Beheritofil? ;-)
jj :-)
mental - 09.08.11 10:13:56
aaaa wormisti nám tady vystrkujou růžky :D
Annal - 05.08.11 18:56:27
My chceme skřeta!!!
bizzaro - 05.08.11 18:03:16
copak, strejda Molit je nejakej Beheritofil? ;-)
Evilmolit - 05.08.11 17:33:26
böhörüt tu ale chybí..:-(
mental - 21.07.11 01:13:55
jen chci napsat že hjl to trefil uplne totalne.... me osobne slo o to udelat zaverecnej zasek, ktery se jakoby v kruhu spoji s pocatkem bandy ve ktere jsem 14 let fungoval... AM je nedilnou soucasti meho zivota a pripadal bych si blbe kdyby neexistoval nejaky "konec"
GIANNI - 20.07.11 20:03:18
jelikož sem velmi mladý ucho, tak o předešlejch dekách AM nemám moc páru, spíš vůbec...ale tohle se mi moc zamlouvá...s hodnocenim si ještě chvilinku počkám
hjl - 19.07.11 13:33:32
   bizzaro: ale aspon neco, pico. znam(e) kapely, ktere nezaznamenaly lautr hovno, ehm..    Lepsi tohle nez dratem to voka, to zas jo...
ja k tomu pristupuju presne takhle minimalisticky. snazit se napodobit nebo prekonat kopferkingel nebo ball spouter je silenost, to jsou denniky casu a doby lidi, kteri prochazeli urcitym zivotnim vyvojem. muzu se snazit vystopovat vsechny kroky, ktere pavel ve studiu tehdy udelal, ale koho to bude dneska zajimat.. ja bych takovou desku poslouchat nechtel! vim, jakou hudbu sdilis na forech a kdyz reknes, ze je neco dobre, tak to pro me je hodnotna reference. to, ze radis am/st nad ppcs je pro me (a myslim, ze pro nas vsechny) velke oceneni!
Annal - 19.07.11 13:07:54
ale aspon neco, pico. znam(e) kapely, ktere nezaznamenaly lautr hovno, ehm..
Annalek diplomaticky nejmenoval...
co by sis vybral?
Lepsi tohle nez dratem to voka, to zas jo...
hjl - 19.07.11 12:23:04
ja s powerpointem vily annalky naprosto souhlasim. to vnimani nove desky je zatizeno tim, ze na krabici je napsano alienation mental, pri pohledu do krabice se ale ukazuje, ze ta deska nema s ball spouterem a ppcs spolecneho nic jineho, nez jardovy turboblastbeaty. rozhodnuti, pred kterym perfecitizen prevleceny za alienation mental stal, bylo bud tise odpojit am z dychaciho pristroje po peti letech bezvedomi, nebo se pokusit udelat dustojnou tecku za vsim, co pro nas pavel svitak, beherit, mira, rakoska a jarda vytvorili a dat prostor novemu projektu, ktery nas vsechny na novem ep na podzim rozseka na kousicky. co by sis vybral?
bizzaro - 19.07.11 12:10:04
ale aspon neco, pico. znam(e) kapely, ktere nezaznamenaly lautr hovno, ehm..
mental - 19.07.11 11:57:46
dík za další pohled na věc, jen si dovolím jedno upřesnění, ten materiál vznikl za cca dva měsíce, z důvodu velkých personálních změn a časového presu vyvolaném vědomím, že další člen na konci ledna odjel studovat... a neschopnosti kapely zaznamenat za 5 let vůbec nic ;-)
bizzaro - 19.07.11 08:24:22
a pro Jacka!
lesik - 19.07.11 08:01:11
Ale jděte, teď přece metalový scéně kraluje Mötörhëäd... všichni zpátky do džísek, kožených gatí a na mašiny! :-(
bizzaro - 19.07.11 07:55:15
bulzum! :)
brutusáček - 19.07.11 07:53:32
a ted hrajete určitě symfonický black metal! :)
lesik - 19.07.11 07:48:28
Díky za pochvalu, jen bych upřesnil, že poslední skladba "Follow the Perfecitizen" v žádném případě nereprezentuje žánrově naší novou tvorbu Perfecitizen, jak tvrdí poslední odstavec. Jedná se o něco dost podobného téhle desce, ale s větším příklonem k deathu.. ;-)
mental - 19.07.11 00:22:02
že děkujem ;-)
jo, tohle "ukonceni cinnosti" se Mentalum povedlo. navrat zpet k rychlovkam a dost novych vlivu, supr zvuk, smakuje to
bizzaro - 19.07.11 00:14:00
jo, tohle "ukonceni cinnosti" se Mentalum povedlo. navrat zpet k rychlovkam a dost novych vlivu, supr zvuk, smakuje to

Zkus tohle