SWANS, SIR RICHARD BISHOP

report

Každý z mých čtyř koncertů Swans byl jedinečný. Tenhle drží prvenství v ničivosti. Víc než hudba.

Sir Richard Bishop © Zdeněk Němec, Musicweb.cz„Čau, jdeš na Swans?“ „Jasně.“ „Ty?“ „Neasi.“ Těchhle konverzací jsem měl v poslední době vážně hodně. Nakonec samozřejmě zdaleka nepřišli všichni. Zato dorazili někteří zdaleka. S jedním takovým se před osmou scházíme v pasáži Lucerny, mnohem prázdnější než před GY!BE, částečně proto, že klub před chviličkou otevřeli a lidi se už hrnou k merchi. První dnešní cíl je samozřejmě tričko You Fucking People Make Me Sick (druhý den mě na semináři uprostřed věty zarazil učitel: „You fucking people make me sick? Well, Thoreau could have probably said that.“). Druhým je místo s co nejlepším zvukem, tedy uprostřed, asi metr od pódia.

Čas pomalu plyne v diskuzích o kvalitách Lucerny a béčkových scifi, až o půl deváté začíná hrát Sir Richard Bishop. Tento kytarista s vizáží potterovského Brumbála má nahráno už nějakých třicet let, převážně s vyjetými folkaři Sun City Girls. S klidem pálí jednu cigaretu za druhou a hraje španělské lidovky, místy Orient. Energičtější momenty jsou hodně kvalitní, melancholické brnkání však poněkud zaniká v ambienci nacpaného sálu. Navíc zvuk není moc čistý. V klidném malém klubu bych si Bishopa dost užil, tady se bohužel ztratil v davu.

Swans © Zdeněk Němec, Musicweb.czTlak před pódiem sílí, odcházející slabší kusy se už nemají šanci vrátit. Swans si dávají načas, davu vyhrává jakýsi odpadní pop a všichni se třesou na chvíli, kdy zmlkne. Jenže ta potvora houževnatá drží, i když už je celá kapela na pódiu a zní první tóny. Pak konečně utichá a rituál může začít.

Kytary a basa mlčí, jen Chris Hahn za lap steel guitar s Thorem Harrisem u vibrafonu tvoří luxusní drone jak z časů Soundtracks, do kterého posléze Gira začíná jemně brnkat a zpívat „To be kind.“ Ve chvíli, kdy nastoupí zbytek nástrojů, jdu téměř doslova do kolen. Zvuk úplně odepíná člověka; teplý vítr mi čechrá chlupy na předloktí; kytary a basa jsou opravdu hodně nahlas. Dá se říct, že první část koncertu je extatická: po první ještě nevydané skladbě přichází Avatar, což poznávám, až když Gira začíná zpívat „Your light is in my hands“, a ještě něco. Hlavní roli hraje basa a primitivní rytmus – Swans dělají rockové rituály.

Někdy ke konci třetí skladby (mylně jsem se domníval, že to je The Seer) si začínám víc všímat zvuku Westbergovy kytary. Skoro to vypadá, že má pořád tu samou jako na legendárním živáku Public Castration is a Good Idea, dokonce zvukově se těm časům blíží. Jako v odpověď na moje meditace končí Swans s hradbami hluku a ukazují, jak moc inspirovali Godflesh. Coward. Brutální záseky střídající ticho s nesmírně masivním zvukem, kdy Gira jen zpívá a hraní připadá na Westberga, který se s touto rolí vyrovnává stejně dobře jako před pětadvaceti lety: chlad a rozklad. Na tu kytaru by měl být zbrojní průkaz. Totální primitivismus dělá z lidí zvířata. Tímhle kouskem by se daly bourat domy. Myslím, že právě po něm se k řevu davu přidala celá kapela kromě Giry. Po Coward zbývá panu mistrovi na stojanu na texty poslední papír – The Apostate – což mě docela mrzí, vypadá to, že to bude tradiční vystoupení složené v podstatě z největší hitů.

Swans © Zdeněk Němec, Musicweb.czVe třetí části koncertu začíná být pořádně znát, že zvuk se tentokrát v Lucerně nepovedl. Slyšet je především Girova kytara a Pravdicova basa, zpěv není, práce Thora Harrise skoro zaniká a ani Puleovy bicí nejsou moc čitelné. A to, co slyšet je, přesahuje do white noise. Swans začínají znít spíš jako rytmizovaná elektrická bouře než jako kapela. Skladba přechází z groovy předehry do velice dlouhé likvidační fáze, ve které je drone přerušován nástupy celé kapely najednou. Když se vrací jakž takž jasná struktura, nemám už energii na kývání hlavou do rytmu. Následuje kratší věc s výrazným rytmem, na kterou si Hahn bere normální kytaru – možná Jim, někdo zase jmenoval Eden Prison, trochu lehčí než zbytek setu, překvapuje mě, že by Swans končili takhle. Až při začátku následující skladby zjišťuji, že The Apostate se bude hrát až teď. V té době už jsem slyšel podstatně hůř než na začátku koncertu a místy chytal například sludgeové pasáže zacházející až k riffům Sunn. Zvuk kytary je naprosto dekonstruován. Bílý šum a všechny ostatní zvuky už nepřichází, ale zní přímo v uších. Třetí část je likvidační.

Setlist.fm: (sám jsem ty skladby často nepoznával)

  1. To Be Kind 
  2. Avatar 
  3. She Loves Us 
  4. Coward 
  5. The Seer 
  6. Nathalie 
  7. The Apostate 

Třetí cíl splněn. Píská mi v uších a slyším jakoby přes deku. Před čtyřiadvaceti hodinami začali hrát Swans. Nahrazují staré rituály. Likvidují. Dávají radost. Snad očišťují. Jejich koncert dopadá na člověka po mnohem delší dobu než ty dvě a tři čtvrtě hodiny, které hráli.

Fotky © Zdeněk Němec, Musicweb.cz

Celá galerie.

Vložit komentář

dreckus - 02.12.12 18:38:15
jak jsem psal na last.fm: "coward me strasne potesil, skvely (skoda jen, ze gira v jeho zaveru uz "nezvraci dusi"....), zbytek me po prvotni fascinaci silou zvuku prevazne uspaval (mysleno cekem pozitivne), coz bylo asi dany i nekorunovanou kralovnou mezi nasima nejzkurvenejsima klubama - lucernou - a jejim otresnym zvukem (komba kapely totalne prehlusily zvuky co sly primarne do PA - zpev, tubular bells, etc.). pro me bohuzel zatim jejich nejslabsi vystoupeni, i kdyz to asi nebyla zrovna jejich chyba... " zazitek to rozhodne byl i tak :)
pepua - 30.11.12 22:51:42
"teda dve a trictvrte hodiny, priserny megalomanstvi."... za sebe teda ani náhodou, měl jsem náladu to poslouchat ještě hodinu dvě, když rituál, tak pořádnej... Jinak úplně ve předu hlasitostí peklo, ale o kousíček dál (tak nějak za/vedle sloupu) to bylo slyšet sice trochu decentněji (stále nahlas), ale přeci jen čitelněji; druhá polovina mě tak snad i bavila víc. Zlatej hnusnej drahej Pilsner, jinak bych se asi nehnul z místa... V paměti mám obraz, jak si na konci basák s evidentní rozkoší vyndává špunty z uší a "jakože nechápavě" se rozhlíží po Lucerně, takže ten je měl stopro... a taky si vybavuju, jak se druhý den ráno po troše spánku probouzím na koleji a znechuceně vstávám na bus a ty dva floutci, u kterých jsem měl tu čest nocovat, se naráz otočí zády ke mně a chrápou dál... Samozřejmě díky moc za nocleh! :-)
chuckie - 30.11.12 16:00:07
gorth: jsem se spletla, Norman je myslím neměl, ale jistě nevím... jo, to podepisuju :) no a pískat mi taky přestalo taky až dneska nad ránem :)
gorth - 30.11.12 15:53:37
basák měl špunty, na konci si je vyndával a vypadal u toho, jako by se probouzel do úplně jinýho světa:) koukám, že se tak nějak shodujem na tom, že cca první půlka super hudba, druhá destrukce:)
chuckie - 30.11.12 15:39:51
bizz: mě to teda přišlo nahlas fest - v druhé řadě pár metrů od repráků, ale v půlce jsem si na chvíli odskočila a vzadu u sloupů mi to přišlo o poznání slabší. Hudebně jsem si užila začátek zhruba po Coward, nádherně ohlodanou kontrastní syrovost. Pak už jsem nerozeznávala ani skladby, ani cinkilinki, ani Girův zpěv, ale klidně to mohlo být zdevastovanýma ušima. Špunty jsem neviděla ani u Giry, ani u basy. Zvláštní pocit, od půlky jsem si pořád říkala, že se stáhnu kamsi dozadu, ale nešlo se odtrhnout, spíš než hudba mě tam ale držel masochismus, zvědavost, sexy děda Gira a blízkost absolutních hranic masakru. Přesně jak říká Gorth, od Seer k živým Swans cesta daleká. Respektive Swans v klubu, protože na Colours ten aspekt hluku chyběl.
gorth - 30.11.12 15:38:48
hehe, Gira v nějakým rozhovoru říkal, že než mu bylo 14, měl 300 tripů)) což je teda fyzicky až nemožný ¨ pravda, minule v Akropoli to bylo ještě víc nahlas, ale zas to bylo kvalitou blíž normálnímu zvuku... definitivně mi přestalo pískat v uších až dnes:) však já tu likvidaci beru taky v dobrým... zas jsem si uvědomil, že Swans mají úplně jiný efekt než normální koncerty...
Shusta - 30.11.12 15:01:38
Taky bych k tomu neco rekl :D ... na To be Kind a zacatek Avataru jsem mel spunty z duvodu, ze jsem cekal maras. Pri Avataru jsem si spunty vyndal a nestacil cumet/slyset, ze to zas tak nahlas nebylo ... a to jsem stal asi v druhe rade. Sice zvuk byla vseobjimajici stena, ale porad to nebylo na/za prahem bolesti. To Be Kind a Avatar byly pecky ... COWARD zabijel a Justin Broadrick by se stydel za svuj popovy zvuk kytary. V Seer bylo par docela povedenych momentu ... Zbytek uz jsem jen stal s otevrenou hubou a nechapal, Gira musi zrat papíry snad po kilech .... Me to teda znicilo v dobrem slova smyslu ... a zvukove bych to zas tak nehanil, nastroje jsem rozlisoval v pohode. Snad jen ta "zvonkohra" se trocha ztracela a kopak nebyl konkretni.
brutusáček - 30.11.12 13:04:27
jestli jsi slyšel Godflesh na Brutalu, ti jsou proti Swans vyzněním idylická tancovačka:) brut: Sunn byli asi pořád příčetnější
Godflesh trochu boleli pravda pravda. add Sunn jo tomu bych asi i věřil
bizzaro - 30.11.12 12:07:25
jestli jsi slyšel Godflesh na Brutalu
slysel, nuda :)
gorth - 30.11.12 12:05:06
jak o tom přemýšlím, možná to byl i nejsilnější z těch koncertů, právě kvůli té šílené délce a zprasenému zvuku - vyhlazení... taky málokdy poslouchám celou poslední desku, ale na koncertě to beru bizzi - kapela drží půl minuty jeden akord, pak do toho všichni najednou říznou, takhle se to opakuje asi patnáctkrát, pak nastoupí rychlostně normální primitivní basovej rytmus...) bylo to hodně nahlas a nebylo tomu rozumět, Swans špunty většinou měli, Gira sám myslím ne... a fakt nevím, vzhledem k tomu, že většinou posloucháš hudbu na noty... od Seera k živým Swans je pořád ještě kus, možná by tě to bavilo spíš na Colours nebo v Polsku, tohle už bylo fakt zvěrstvo... jestli jsi slyšel Godflesh na Brutalu, ti jsou proti Swans vyzněním idylická tancovačka:) brut: Sunn byli asi pořád příčetnější
bizzaro - 30.11.12 11:01:07
me by fakt zajimalo, jak to jako probihalo a jak by to na me pusoblo, i kdyz uz se me par lidi snazilo presvedcit (gorth, chuckie), ze by me to asi ne-e. bylo to teda hodne nahlas a jeste tomu nebylo rozumet? pouzivaj sami Swans spunty treba?
kotek - 30.11.12 10:57:43
teda dve a trictvrte hodiny, priserny megalomanstvi. Byl jsem na tom v londyne, prvni hodka super, po hodce a pul me to jeste docela bavilo, po dvou hodinach uz jenom otrava, ani jsem to dokonce nedokoukal a sel na pivo. Ale koncekoncu stejnej problem mam s the seer, ta deska mi diky svy dylce nikdy k srdci neprirostla...
brutusáček - 30.11.12 10:10:19
ze všech stran slyšim (čtu) že to bylo fakt zvukově epický...nechce se mi věřit že to bylo silnější než Sunn v kostele...

Zkus tohle