RAMMSTEIN, COMBICHRIST

report

report_954_px1

Napravit si reputaci po ostudně zahraném koncertu v Praze, byl asi hlavní úkol německých RAMMSTEIN, kteří se po pěti letech vrací i do slezské metropole, Ostravy. Sic jsem zde nikdy za účelem koncertu nebyl, připravoval jsem se jako vždy před každou velikou akcí. Jenže v Čez Aréně mají asi jiné podmínky, když už se u vstupu do haly obrovská masa lidí vpouštěla jen přes dva malé vchody, které prakticky byly vytvořeny ještě před vlastními vchody, přímo do budovy. Nejspíš jsem zvolil špatnou stranu, když mi ani hodina předstihu nestačila a stejně jsem vešel do natřískané arény jako jeden z posledních. Příště jdu zkrátka doprava, tam to vpouštěli rychleji.
COMBICHRIST museli začít načas, jelikož, když jsem dorazil na dolní plac, dohrávali už akorát tři poslední skladby. Nicméně z jejich setu bych si stejnak nic neodnesl. Zvuk byl mírně řečeno strašný a všechny skladby vyzněly jako jeden veliký neutuchající kolovrat, jenž dopředu nepohání ani dvojitá salva bubenických souprav.
Asi určitě znáte ten pocit, kdy se protlačíte na fajn místo, abyste za ty

report_954_px2

nekřesťanské peníze aspoň něco viděli, ale po chvíli vás stejně předbíhají všichni ti vychcánci a dvoumetroví kolosi, přes které prostě vidět nic nelze. V případě mé 165 cm vysoké přítelkyně je tento fakt bohužel daní za to, že naprostá většina lidí je zkrátka i přes vlídná slova neomalených. No nic, zpět k hudbě. Při čekání na onen okamžik, kdy zazní úvodní otvírák Rammlied jsem si říkal, co vlastně očekávám. Věděl jsem, že kapela jede (pořád) turné k nové desce a tak bude chtít opět proprat většinu tracků z novinky. Jenže musíme si uvědomit, že RAMMSTEIN za tu dobu, co je poslouchám (10 let), zcela jistě vyspěli a jsou dnes již na naprosto jiné úrovni, než dříve, kdy stačilo pár svíček a světelných fontán na pódiu.
Čekal jsem však divadlo, show a tvrdě úderné skladby smíchané ze všech alb. Dočkal jsem se však jen hrstky z těchto věcí. Krize totiž dolehla i na hudební vystoupení. Přiznejme si na rovinu, RAMMSTEIN jsou dnes již obrovskou továrnou na peníze, ze které je živo veliké množství lidí. A v době krize šetří všechny továrny, velké kapely nevyjímaje. Myslel jsem, že nám Till

report_954_px4

předvede pár svých oblečků a ono nic. Nikde žádné výtahy pro kytary, pěkná nasvícená pozadí. Jen obligátní mlha, skvělá světla, pár větráků, pěnové dělo, létající papírky, ohně, pár petard a tradiční projížďka na člunu. Heslem dne se tedy stává recyklace! Shows jsou těžce kopírována (i když částečně upravena) z předešlých mnohaletých vystoupení a tak jediné, co zůstalo nové, jsou skladby z povedené desky Liebe Ist Für Alle Da. Ty sice na desce znějí velmi dobře a svojí tvrdostí evokují starší tvorbu, ale koncertně bohužel zapadají (až na pár výjimek) společně s odrhovačkami jako Benzin. Světlé výjimky ovšem tvoří výlety do minulosti jako Keine Lust nebo Weißes Fleisch. Když pak dojde i na tak staré flákoty jako Du Riechst So Gut či všemi fans zpívaná Du Hast, je vcelku jasné, že nezáleží, co zrovna RAMMSTEIN hrají, ale jak! Všichni jakoby rázem ožívají, řezání do kytar nezná mezí a zvuk se obrací směrem dolů k podladěnému zvuku bourající stěny haly jako nemilosrdný buldozer s megatlakem kovářského bucharu.
Občasné výbuchy dnes sice nikoho už ze židle nezvednou, ale potěší. Oheň si také dovolit nemůže každý, ale možná by stačilo trochu více emocí (roztržky

report_954_px3

mezi Tillem a Flakem mě už fakt nebaví) a lepší playlist. Stačilo vynechat takové hrůzy jako Frühling in Paris, kde Till zpěv prostě nezvládá, nehodící se Wiener Blut, nebo trochu lépe secvičit hity jako Pussy, které zněly v živém podání opravdu chudě a trapně. Závěrečné přídavky v podobě Sonne a Engel budiž jen dalším malým pozitivem celého ansámblu.
Do Ostravy jsem jel s určitou vizí a tu RAMMSTEIN rozhodně nenaplnili. Jsem rád, že jsem je mohl znova vidět, jelikož nevím, kdy se mi to příště zas podaří, ale tu hořkost z jejich vystoupení mám v puse ještě teď. Ale na druhou stranu to mohlo být ještě mnohem horší. Závěrem si už každý sám za sebe s rukou na srdci musí jen v duchu zodpovědět onu základní otázku: Stálo mi to vůbec za všechny ty peníze? Moji odpověď už asi netřeba dále rozebírat.

Playlist:
1. Rammlied
2. B********
3. Waidmanns Heil
4. Keine Lust
5. Weißes Fleisch
6. Feuer Frei!
7. Wiener Blut
8. Frühling In Paris
9. Ich Tu Dir Weh
10. Du Riechst So Gut
11. Benzin
12. Links 2 3 4
13. Du Hast
14. Pussy
+
15. Sonne
16. Haifisch
17. Ich Will
+
18. Engel

Vložit komentář

brutusáček - 09.04.10 11:58:40
at přinese zápisný
666 - 08.04.10 23:52:18
bizzi, evidentne se tu potuluje jeden spisovatel na volny noze :D
Alča - 08.04.10 15:28:36
Tak jo.Naštěstí tam bylo pár "lidových vypravěčů", kteří nás svými výkřiky obveselovali.I s Němcema byla sranda.Báli jsme se aby tam nedělali bordel, páč hojně holdovali venku alkoholu, ale Alles gute!
LordSnape - 08.04.10 10:51:55
Alča: Bylo to z důvodu zpoždění zvukářů, čímž se protáhla i stavba pódia...
Alča - 08.04.10 09:58:05
Ach Bože, po tom co pořadatelé v Ostravě opět jako před pěti nezklamali, co jsme si vystáli 2,5 hodiny frontu v mraze a ve vánici, se těším na své miláčky e mě teda nezklamali.Bylo to super.Jen nechápu proč na Judas Priest v loni se mohlo pouštět o 2 hodiny dřív, vše proběhlo v pohodě, a teď zas potupné mačkání a kontroly na poslední chvíli ve dvojstupu.Nebyl čas na nic, koupit si pivo nebo párek nebo nějakou upomínku na Ramm.Ostuda pořadatelům!
LordSnape - 02.04.10 09:39:00
Jinak zazpívat to, co na desce? Jako sorry, ale to by měla být samozřejmost. Za chvíli jedu na Šumavu, takže se nebudu hádat. Přečti si to pozorně a pochopíš, že to nebyl můj první koncert Rammstein.
LordSnape - 02.04.10 09:36:27
Sám bych to neřekl lépe... Prostě neudělá. Nejde o věk členů a petardy. Rammstein jsou už spíš jako drahý řetízkáč, zatímco dříve působili spíš jako centrifuga.
brutusáčik - 02.04.10 00:48:30
michal: no jo ale zase pár výbuchů pár zvolání do haly neudělá suprovej koncert, když to kapela nedává...... lidi co byli vloni na mansonovi v brně jistě potvrdí že jméno nedělá vše, aby se z toho lidi posrali, když už daj svojí 1000,-- za lupen a jejich tam 10 000 tak je nezajíma kolik co stojí chtěj show....jestli si agentura neumí domluvit tak čau :-)
M!chal - 02.04.10 00:13:18
hej borče ty vubec nevíš kolik stojí pronájem haly a všechny ty efekty co tam předvedli. na to že jim tahne na 50 tak to zahrali na 110% ... jestli jsi cekal modré z nebe tak jsi fakt hnup. kdo z dnešní doby dokáže zaspívat na koncerte co to na desce.. fakt te nechapu jak muzes na ne dovalit tolik kritiky.
LordSnape - 17.03.10 14:01:48
... Ano dík za postřehy. propadák jako v Praze to nebyl. Zvuk byl tentokrát na úplně jiném levelu, ale i tak.
LordSnape - 17.03.10 13:59:18
Tak tam jsem nebyl. Já mám zas v hlavě ještě dobu, kdy je tady u nás téměř nikdo neznal a já měl doma na audio kazetě Live Aus Berlin. :D ...a teď se hala vyprodá během 14 dní! S tím chumlem na place jsem to ale myslel spíš tak, že přítelkyně vůbec nic neviděla se svojí výškou. Já jsem byl přeci jenom v pohodě a viděl jsem co se na pódiu děje, jenže pro ní to bylo fakt ukrutný.
Louďa - 17.03.10 12:41:46
2LordSnape...Jasně v pohodě...chápu Tvé postoje a do jisté míry rozčarování...už jen ta fronta na začátku byla dost velký opruz, ale já se všemu vyhnul, nikde se nemačkal, vše viděl jak na dlani a skutečně si to užil...:) a doplnil jsem Tvůj report svým postřehem jen kvůli tomu, aby někteří čtenáři nenabyli dojem, že to byl takový průser a propadák, jako koncem minulého roku v Praze...a stejně jako u S.O.A.D...člověk s nostalgií vzpomíná na dobu minulou..já např. na jejich koncert, kdy jako neznámá kapela předskakovali před X lety v Praze Slayeru :)
LordSnape - 17.03.10 08:42:24
Jo tak sorry, jsem pražák, takže jsem se s tou slezskou metropolí sekl. Louďa: Díky za doplňovačku. Těchhle věcí bylo samozřejmě moc. Nepopírám, že koncert měl spoustu různých vychytávek a člověk si je nemohl všechny pamatovat. Report není odfláklý, ale je napsán z pohledu člověka, který už od Rammstein viděl lepší koncerty, než byl tento. Víc k tomu nemám co dodat. Samozřejmě s Prahou se to nedá vůbec srovnávat. Podle mě byl největší zážitek Mutter tour, kdy se všechen ten cirkus dělal s větší láskou a menší snahou jen doplnit hudbu jako takovou. Ale samozřejmě přeju každému, kdo si tak pěkně užíl jako Louďa.
bizz - 17.03.10 08:29:37
ani bych necekal, ze se nekdo takto ozval :) tak aspon vim, ze az tu priste budou, ze, kdyz bude moznost, urco pujdu. tohle byl tedy evidentne lepsi koncert nez ten prazsky, co?
-m- - 17.03.10 07:54:58
Já jsem byl nadšen a i dnes, ve středu 17/03/10 ráno mám z tohoto koncertu vynikající pocit. Ale možná je to taky proto, že jsem seděl na tribuně, všechno viděl, slyšel a i cítíl (ano, ty plameny a ohně byly šílený) a od koncertu nic moc neočekával. Ba co víc, měl jsem radost, když jsem viděl, jak se muzikanti baví. Pro mě a členy naší výpravy koncert neměl chybu. Mimochodem - souhlas s Louďou!!! Report je tak trochu odfláknut a ochuzen o spoustu věcí, ale Louďa vše perfektně doplnil.
Louďa - 17.03.10 02:24:54
Nebudu psát, jak dlouho poslouchám Rammstein a proč jsem vůbec jel do Ostravy :) jen bych v rámci "objektivity" dodal, že koncert vůbec nebyl tak "hrozný" , spíše naopak:) možná to chce příště mít lepší lístky (já se netlačil, asi to bylo tím, že jsem měl nekřesťansky drahý lupen pod pódium)...takže jsem si mohl vychutnat nejen velmi dobrý zvuk (oproti Praze), ale i oblečky Tilla, a všemožné technicko-pyrotechnické propriety, které k tomuto cirkusu na kolečkách neodmyslitelně patří....mám chuť tu alespoň zčásti popsat famózní světla a hlavně pohyblivou scénu, která se jen na koncertech jen tak nevidí a která vytvářela pro každý song jinou kulisu, mohl bych tu vyjmenovat všechny ty pičovinky, které měli Rammstein pro publikum připraveny (hořící "fanoušek", angelovská hořící křídla archanděla Tilla, chodící pás Flaka, který nachodil na koncertě kilometry (tak jako na minulém turné, stále v pohybu, jen teď neměl samochodné vozítko), cca 5metrový sloup, který vynesl Tilla do vzduchu odkud kropil ohnivou sprškou Flaka v "azbestovém" oblečku, různé důmyslné stacionární i mobilní chrliče ohňů, výbuchy synchronizované do jednotlivých rytmů bicích, samostříl v rukou frontmana pálící nad hlavy diváků a odpalující salvu explozí , pěnové dělo, před kterým bledne závistí i Rocco Silfredy, sado-maso-Fritz obleček s nasvětleným chřtánem, několikaminutový výlet s člunem nad hlavami diváků až do zadních částí arány, kdy stačil klávesák nejen umně "pádlovat", ale i vychlemtat škopek a pozdravit se s českou vlajkou..a k tomu slušný, civilní projev Rammsteinu...neformální poděkování v českém jazyce, dvojitá vracečka s přídavky a obecně viditelná dobrá nálada a snaha bavit na tvářích členů kapely (jj, když má člověk dobré lupeny vidí muzikantům i v natřískané mnohatisícové hale do tváří :))))....ANO, dělají to pro love, ANO, je to komerce až na půdu, ANO, ANO, měli playlist hodně uzpůsobený novému albu, které z logiky věci propagovali, využili už hodně z toho, co bylo vidět na koncertech v minulosti..ale je to stejné, jako když jdete na IRON MAIDEN či AC/DC, tak neočekáváte, osmistrunkové onanie ani různé brejkování....a i když mám např. velmi rád Maryl Streep, tak kurwa, když jdu na Vetřelce, tak chci vidět Sigourny :) a o tom byl koncert Rammstein v Ostravě...profesionálně odvedená práce, která napravila pošramocenou reputaci z Prahy a narozdíl od recenzenta mi to za to stálo...:)
jkl - 17.03.10 00:38:44
Omlouvám se za nechutně urýpanou poznámku, ale slezskou metropolí se označuje Opava, ne Ostrava.
bizz - 17.03.10 00:13:14
supr report se S

Zkus tohle