Protektoři hudebních vizí (3.) - OPETH - nezrezivělá sedmdesátá léta a překopávání kořenů

Článek

Co se nám za poslední roky změnilo, aneb nejvlivnější kapely poslední „dekády” a trendy, co hýbou světem.

Potřetí vlivní Opeth a jejich náhled na progresivní (retr)oblast...

 

Protektoři hudebních vizíCo si pod tímto představit? Smyslem článku určitě není mé osobní vyzdvihování alb či kapel, které jsou dle mě nejlepší. Nechci poukázat pouze na významné trendy uplynulých let, doby, kdy vznikl nejeden hudební směr. Jen se podívejme na ty poslední… máme zde nespočitatelný zástup -core mutací, stovky klonů Meshuggah stojících ve výprodejové frontě na dnešní djent, a proti těmto často odlidštěným a citově chladnějším žánrům se nám rozvinula emotivní opozice třebas v podobě nejrůznějších sludge a post-metalů/rocků.

Všechny tyto družiny bojovníků za „vlastním“ úspěchem ale mají vždy jedno společné. Interprety, kteří celý boom/trendy odstartovali nebo jim alespoň silně pomohli tím, že vyvinuli „nové“ palivo do věčného a nezastavitelného hudebního motoru. Chci tedy poukázat především na ty, kteří tímto vším silně hýbou a kteří za Opethboomem/trendy tak nějak stojí.

Rozhodně zde však nečekejte výčet letitých titánů slyšících na jména Metallica, AC/DC, Black Sabbath nebo třeba Iron Maiden. Nejde mi o sepisování hudební historie, budu se zabývat (převážně žijícími) kapelami za dobu uplynulých cca 15 let, proto „dekády“.

Vítám vás tedy v krátkém (snad týdenním) seznámení se s popředím hudebně pravděpodobně nejvlivnějších a nejinspirativnějších interpretů „metalu“ posledních let. S kapelami, jež svým přičiněním scénu zahltily vlastními kopiemi, s kapelami, jež jsou nejskloňovanějšími příměry recenzentů.

Díl první - MESHUGGAH - kam nemůže djent, tam nastrčí mešugou

Díl druhý - THE DILLINGER ESCAPE PLAN - kde by mathcore a karate kids byli

Díl čtvrtý - NEUROSIS - sludge a post-metal, (n)emoce nalezené v úpadku

Díl pátý - DREAM THEATER - kde by bez nich progresivní metal jako žánr byl
 
 
OpethOPETH - nezrezivělá sedmdesátá léta a překopávání kořenů
 
Nyní se, jako v prvním dílu, vrátíme zpět do Skandinávie, konkrétně do švédského Malmö, což je působiště tamních nekorunovaných králů progrese a milovníků dob minulých, kteří k zaslouženému výsluní, ačkoli jim svědčí spíše stinné podstromoví, prošlápli slušný kus cesty.

Nedá se sice nijak konkrétně říci, že by Opeth na svět vynesli plně nový koncept (a popsat jej), který by vyloženě následovaly pelotony nových, je kopírujících kapel, ale jejich vliv na současný metal a především i na velké a již vyhraněné, kolikrát i konkrétní žánr zastupující kapely, které platí za osobité, výrazné a stejně jako Opeth za nepoměrně originální (třeba Katatonia, Orphaned Land, Porcupine Tree, Nevermore), je nezanedbatelný. Však jak v úvodníku odhaluji: „vítám vás v krátkém seznámení se s popředím hudebně pravděpodobně nejvlivnějších a nejinspirativnějších interpretů „metalu“ posledních let, s kapelami, jež jsou nejskloňovanějšími příměry recenzentů.“
 
Opeth - Mikael ÅkerfeldtKde začít. Snad ne úplně známou informací, že skvadru obklopenou okolo workoholika Mikaela Åkerfeldta v roce 1990 založil bývalý pěvec kapely David Isberg. Ten právě Åkerfeldta do Opeth pozval na post basy a to za poměrně vtipných okolností – tehdejšímu basákovi a zbytku kapely to oznámil až s příchodem Mikaela na zkoušku - ta ho proto opustila, neasi. Skupina se pak po léta formovala, sestava měnila a pro hudební neshody ji za dva roky nakonec opustil i Isberg.

A ani Opeth, jako většina z tohoto seriálu, ve svých počátcích nezněli úplně tak, jak je známe dnes, ačkoli se u nich vlastně zas až tak moc za téměř 20 let nezměnilo. Už tehdy v 90. letech se nejednalo o žádnou klasickou odrhovačku, ale svižné a měnící se tempo, rozličné nálady a deathmetalový vokál v té době Opeth již uctívali. Nebáli se ale ani něčeho, co můžeme nazvat atmosférou, protože už ve svém počátku sahali po pro žánr ne plně typické, později epicky znějící akordy a uklidňující vsuvky, kdy skladby bez problémů dosahovaly desetiminutových stopáží. To ale byli ještě profilováni jako death metal, i když s ním díky melodiím a progresivním myšlenkám měli pramálo společného. Doba ale byla taková, nedá se nic dělat. Podstatné je, že si jejich ojedinělosti všimli Candlelight Records, objednali Dana Swäno (Edge Of Sanity a později milion dalšího) k produkci a vznikly první alba Orchid a Morningrise, kde už Mikael připojuje i svůj alt, v té době ještě nevyzpívaný.

Opeth

Jenže takto cesta končit neměla a Opeth počali nacházet zalíbení v konceptech a temnějších a stinných zákoutích (podporují je i melancholickou stylistikou) a vznikla dvě zlomová alba. Still Life a jejich komerčně nejúspěšnější Blackwater Park. To, jakožto všechna následná vyjma Watershed, produkoval dnes vyhledávaný Steven WilsonPorcupine Tree, s nímž Mikael letos plánuje vydat album projektu Storm Corrosion. Ne že by se pak průběhem diskografie Opeth ještě nevytasili s agresivními kousky, hned následné album Deliverance (částečně i předposlední Watershed) je důkazem, ale i tak stále více koukali vzad do minulosti. Konkrétně do blues a sedmdesátých let, z kterých pokukují po dobových progresivních spolcích (tady musím zmínit další Mikaelův projekt Sörskogen se Swänem), jež se s budovanou gradací často uchylovaly ke zvukomalebným Opethplochám, na kterých postupně rozvíjeli svá hráčská umění s citem bez sebemrskačského přehrávání stupnic. Ale Švédi chtěli ke zvuku svých „vzorů“ ještě blíže, což v r. 2005 nakonec stvrdili oficiálním přijmutím Pera Wiberga (Spiritual Beggars) do svých řad, a tak od alba Ghost Reveries do svého zvuku začlenili i klávesové nástroje a hammondy. A celé toto konání vyvrcholilo loni na posledním albu Heritage, které se kompletně nese v duchu prog rocku 70. let. Jinak je vše zachováno. Náladová a rozvětvená muzika, která po letech již přerostla žánry, protože si dle potřeby nebojí brát, odkud se jí zlíbí; z art rocku, psychedelie, jazzu, hard rocku, heavy, doomu ad. A já oceňuji, i když je Heritage výjimkou, že i přes rostoucí popularitu a to, že svůj znělý a hřejivý alt počínaje albem Damnation Åkerfeldt rozezněl a stal se z něj i „živý“ zpěvák par excellence, nezapomněl na svůj brunátný a řádně šťavnatý, mezi hromadou dalších značně rozpoznatelný, smrtící vokál. Je jejich neodmyslitelným prvkem.

Opeth

Celou dobu jsem taktéž poukazoval na Mikaelovo neutuchající pracovní tempo. Díky němu i přes dost slušné koncertní vytížení Opeth alba vydávají v pravidelných intervalech a to i za předpokladu, že hrací čas málokdy spadá pod hodinovou hranici a poklesávající kvalitu prakticky nezaznamenáte. K tomu přidejte Mikaelovy okolní hostovačky a sem tam nějaký ten projekt (jmenujme ještě smrtihlavce Bloodbath, ze kterých po odchodu Martina Lopeze na bicí sesli přetáhl Martina Axenrota) a můžete tušit, co Åkerfeldt nosí v hlavě a co furt dělá. Muziku. Příliš odpočinku si ale asi nedopřává. Sice se dá říci, že Opeth již nejsou tak „experimentální“ jako kdysi a spíše se, až na žánrové výchylky jako akustické album OpethDamnation nebo novinka, drží svého, přece jen studnici nápadů zvěnčí již pročeřili pravděpodobně celou, ale kvalitu jejich albům upřít nemůžete, tu si drží stále vysoko. I proto snad k sobě Opeth dokáží připoutat fanoušky různých vyznání a jen tak někomu se je sesadit z trůnu nepodaří, těšme se na sobotní koncert v MeetFactory.

A zajímavost a otázka na konec: Víte, odkud Mikael do kapely dostal Martina Lopeze?
 
Vlastní vlivy: progressive rock, blues, Steven Wilson

Přínos: vykopání progresivních konceptů zašlých let; melancholické obaly; výrazné střídání čistých/murmur vokálů; dlouhé, epické písně

Zlomová alba: Still Life (1999), Blackwater Park (2001), Ghost Reveries (2005), Heritage (2011)

Následníci: Farmakon, Burst, Bloodbath, Steven Wilson, Katatonia, Porcupine Tree, Riverside, Anathema, Agalloch, Gojira, Swallow The Sun, Alcest, Blackfield, Lunatic Soul, In Mourning, Insomnium, Ghost Brigade, Orphaned Land, Amorphis, Dark Tranquillity, Leprous, Ayreon, Novembers Doom, October Tide, Isis, The Ocean, Green Carnation ad.

Vložit komentář

bros - 21.09.12 19:17:43
Poslední dobou hodně poslouchám hlavně Blackwater Park... ta deska si zaslouží absolutorium, 10/10
pf - 25.02.12 02:17:34
jinak ad OPETH: MAYH je důležitý i textově, velice důmyslný koncept, původně se ta deska měla jmenovat EVERYTHING DIES (dosaďte si to do kontextu textů z desky…) a MORNINGRISE poslouchám docela pravidelně, škoda toho zvuku, ale ta repetetivnost má svý kouzlo
pf - 25.02.12 02:10:13
já bych „nové“ OPETH neodepisoval, podle mě je ta zbrusu nová tvář otázka dvou tří desek, než se plně rozvine (MYAH je taky oproti BP velice syrový) u PT je to těžší… třeba FEAR a NIL EP jsou skvělý, INCIDENT dost nuda, ale třeba proti DEADWING v podstatě zázrak, řekl bych, že tím přitvrzením PT dost zevšedněli, ale podstatný posun je, že řekněme od LIGHBULB SUN šli do kopru tematicky/textově, poslední desky jsou v téhle rovině dost odbyté, i když to většinu lidí tady asi nezajímá, protože jde o to, kolik kdo nahodí akordů za minutu…
Evilmolit - 24.02.12 09:25:56
   Evilmolit: ranná tvorba PT se nesla hodně v duchu art rocku / psychedelie / popu. S Opeth si po hudební stránce kapely trochu prohodili cestu. PT přitvrzují a Opeth naopak měknou (ne, že mě budete u Opeth chytat za slovo - berte to v horizontu, co se týká vstupu Wilsona do dění). Opeth dál směřují cestou, kterou PT už objevili v devadesátých letech a zvukem se obě kapely přiblížily (což lze pochopit, když za tím stojí jedna osoba).  mne slo o to, aby sis vsimnul, ze tenhle fakt jsem nepozapomnel - proto jsem napsal produkoval = casto ovlivnoval, jen SW nemam ve vlivech, jasny (doplnuju). mne je jedno, jakou cestou kapely pujdou a jestli krizi a prohodily sve cesty, mam rad obe, i kdyz: PT uz nejsou, co byvali a na novy Opeth jsem si musel zvyknout
souhlas ..jj.. novou tvorbu obou už tolik nemusím..
brutusáček - 24.02.12 09:03:27
U toho, že Porcupine Tree jsou ovlivněni Opeth je šéf trochu mimo...
jít proti šéfovi taková troufalost, tady panuje snad nějaká demokracie jako na metalopoli nebo co? :) PT jsou dobří, maj výborné motivy, náladu a atmosféru, ale dokáží občas strašně nudit....což neřikám že u epochálních skladeb u opeth se mi taky nestává(lo) ale tam to zachraňoval ten metal.... Heritage, jasně, je jinde...to je prostě hezká rocková deska :)
bizzaro - 24.02.12 08:35:09
ranná tvorba PT se nesla hodně v duchu art rocku / psychedelie / popu. S Opeth si po hudební stránce kapely trochu prohodili cestu. PT přitvrzují a Opeth naopak měknou (ne, že mě budete u Opeth chytat za slovo - berte to v horizontu, co se týká vstupu Wilsona do dění). Opeth dál směřují cestou, kterou PT už objevili v devadesátých letech a zvukem se obě kapely přiblížily (což lze pochopit, když za tím stojí jedna osoba).
mne slo o to, aby sis vsimnul, ze tenhle fakt jsem nepozapomnel - proto jsem napsal produkoval = casto ovlivnoval, jen SW nemam ve vlivech, jasny (doplnuju). mne je jedno, jakou cestou kapely pujdou a jestli krizi a prohodily sve cesty, mam rad obe, i kdyz: PT uz nejsou, co byvali a na novy Opeth jsem si musel zvyknout
Evilmolit - 24.02.12 08:27:50
   Evilmolit: U toho, že Porcupine Tree jsou ovlivněni Opeth je šéf trochu mimo... Steven Wilson produkoval Opeth desku Blackwater Park...  jeste nez si zacnu myslet, ze jsi ..., Molite, precti si clanek.. a pokud ne, tady jen vynatek "...a vznikla dvě zlomová alba. Still Life a jejich komerčně nejúspěšnější Blackwater Park. To, jakožto všechna následná vyjma Watershed, produkoval dnes vyhledávaný Steven Wilson z Porcupine Tree, s nímž Mikael letos plánuje vydat album projektu Storm Corrosion."
Chápu.. samozřejmě, že jsem.. ujela mi ruka mělo tam být produkoval od Blackwater Park, každopádně šlo mi subjektivně (jakjinak) o toto: kdo zná Porcupine Tree (v čr to moc lidí říct nemůže, protože zná max poslední desky), ranná tvorba se nesla hodně v duchu art rocku / psychedelie / popu. S Opeth si po hudební stránce kapely trochu prohodili cestu. PT přitvrzují a Opeth naopak měknou (ne, že mě budete u Opeth chytat za slovo - berte to v horizontu, co se týká vstupu Wilsona do dění). Opeth dál směřují cestou, kterou PT už objevili v devadesátých letech a zvukem se obě kapely přiblížily ( což lze pochopit, když za tím stojí jedna osoba). K mé neobjektivní radosti mi z toho leze ( PT mám prostě radši), že Wilson nasměřoval Opeth do nové éry a ne naopak ;-) Jinak, že jsou mezi metaláky Opeth pojem nad pojmy je neoddiskutovatelné a také, že v podstatě neexistují kapely, které by se hudebně Opeth přiblížily - prostě solitérně trčí nad hladinou průměrnosti;-)
bizzaro - 24.02.12 00:09:38
U toho, že Porcupine Tree jsou ovlivněni Opeth je šéf trochu mimo... Steven Wilson produkoval Opeth desku Blackwater Park...
jeste nez si zacnu myslet, ze jsi ..., Molite, precti si clanek.. a pokud ne, tady jen vynatek "...a vznikla dvě zlomová alba. Still Life a jejich komerčně nejúspěšnější Blackwater Park. To, jakožto všechna následná vyjma Watershed, produkoval dnes vyhledávaný Steven Wilson z Porcupine Tree, s nímž Mikael letos plánuje vydat album projektu Storm Corrosion."
Evilmolit - 23.02.12 23:18:00
U toho, že Porcupine Tree jsou ovlivněni Opeth je šéf trochu mimo... Steven Wilson produkoval Opeth desku Blackwater Park a to, že to se zvukem umí je i podloženo několika oceněními za kvalitu zvuku (Surround Music Award za nejlepší mix roku 2004 a 2005 a Best Surround Album Award roku 2007). Jediný (diskutabilní) vliv by tedy mohl být přitvrzení muziky Porcupine Tree v tomto období..
pf - 23.02.12 17:28:13
Všichni, co řadí "Morningrise" mezi svoje oblíbený desky OPETH: slyšeli jste to album někdy v nedávný době? Já jsem si ho nedávno po dobrých devíti letech poslechnul a tak trochu jsem nechápal, jak jsem kvůli asi třem fakt silným melodiím dokázal bez problémů přejít zbylých asi 40 minut ad absurdum natáhnutých nezajímavých hudebním nápadů. Každá píseň je asi tak 3x delší, než bylo potřeba. Je to sympaticky ambiciózní počin, ale pokud k tomu člověk nechová nostalgický vzpomínky, tak to v zásadě nemá význam poslouchat vzhledem ke kvalitám následující diskografie. Jako chillout podkres k jiný činnosti v pohodě, ale soustředěný poslech se naprosto nedá. "Orchid" je vyloženě legrační album. Ale to teenage nasazení je takový roztomile sympatický. :) Co se MAYH týče, tak je otázka, jak brát přelomovost. Co se hudební tváře OPETH týče, tak spíš přelomový je MAYH. Co se kariéry OPETH týče, tak je rozhodně první přelomový SL.
jak brát přelomovost: hele, poslouchá někdo nějakou nějakou desku, protože je zásadní pro kariéru skupiny ;o?
AddSatan - 23.02.12 16:55:05
*ještě ad Morning.., co mi tam s odstupem doby vadí trošku víc, že tam ty pasáže na sebe občas ještě tak dokonale plynule nenavazují jako na dalších deskách. Ale kouzlo to prostě má i dnes (pro mě).
AddSatan - 23.02.12 16:48:42
brutus: Tak to si čertužel nech zajít chuť, dle setlistů jedou z půlky ty více méně nemetalové skladby a pak už jenom Drapery, Deliverance, Grand C., Heir Apparent. Morbo: já si to asi před rokem a půl více méně z nostalgie pořídil na vinylu a je fakt, že na tom "zub času" stopy nechal a lehce naivně tam (některé části) působí, ale ty "nezajímavé nápady" bych rozhodně zredukoval tak max. na 15-20 min z celé desky, odhadem, na druhou stranu to má kouzlo, které pro mě jejich nahrávky po BP už nemají. A ta bezpražcovka...:)... a ten obal :)) Orchid je taky fajn, byť ta naivita je tam samozřejmě ještě ve větší míře. Ten přelom bych šoupnul taky spíš na SL, byť BP mám o trochu radši.
Morbo - 23.02.12 16:29:09
Všichni, co řadí "Morningrise" mezi svoje oblíbený desky OPETH: slyšeli jste to album někdy v nedávný době? Já jsem si ho nedávno po dobrých devíti letech poslechnul a tak trochu jsem nechápal, jak jsem kvůli asi třem fakt silným melodiím dokázal bez problémů přejít zbylých asi 40 minut ad absurdum natáhnutých nezajímavých hudebním nápadů. Každá píseň je asi tak 3x delší, než bylo potřeba. Je to sympaticky ambiciózní počin, ale pokud k tomu člověk nechová nostalgický vzpomínky, tak to v zásadě nemá význam poslouchat vzhledem ke kvalitám následující diskografie. Jako chillout podkres k jiný činnosti v pohodě, ale soustředěný poslech se naprosto nedá. "Orchid" je vyloženě legrační album. Ale to teenage nasazení je takový roztomile sympatický. :) Co se MAYH týče, tak je otázka, jak brát přelomovost. Co se hudební tváře OPETH týče, tak spíš přelomový je MAYH. Co se kariéry OPETH týče, tak je rozhodně první přelomový SL.
brutusáček - 23.02.12 16:06:05
z MYAH hlavně skladba When!!! doufam že jí dají v sobotu...
pf - 23.02.12 14:42:55
to bylo myšleno takto: "my arms uplně mimo", co bereš? MYAH je první deska "nových" opeth, zvuk de facto, který drželi až heritage, ty charakteristický vokály, dynamika, střídání akustikcých pasáží apod, ten rukopis je odsud
bizzaro - 22.02.12 21:52:42
Zminit PT (potazmo Wilsona) jako nasledniky Opeth je trochu hodne mimo
ne naslednici jejich hudby, ale jejich myslenek
my arms uplně mimo, co bereš?
my arms mimo? a procs je uvadel ty? :)
se nabizi otazka, zda je nutne se drzet sablony, nastavene minulymi dily, navzdory milnym informacim...
vysvetlil jsem vyse - serial ma nejakej koncept a ja ho chci zachovat
je trochu hodne mimo
dost dobrej termin :))
AddSatan - 22.02.12 19:44:10
*tu ztrátu vokálu samozřejmě myslím growl, čistý má pořád fajn podle všeho...
AddSatan - 22.02.12 19:39:45
"nekorunovaných králů progrese" hm, přesně kvůli tomuhle "korunování" je spousta lidí (až přehnaně) nemá rádo, kdyby to někdo napsal v době BP, tak neřeknu, ale dnes..? mám od nich rád všechno od Orchid do BP, Damnation taky (Deliverance už tolik ne), cokoliv novějšího už mě moc nebaví, to poslední už vůbec (a fakt mi nevadí že to není metal viz. Damnation), nejradši Morningrise (bezpražcovka lahodná samosebou) a Blackwater.. to byl podle mě vrchol nejen komerční. Ad vokál, on to sice popírá, ale podle mě ho fakt ztrácí (dřív - i před lety v Roxy byl vynikající a hlavně fakt unikátní) - na BA to bylo znát, na koncert už nejdu, byť hrají Drapery Falls, tu bych slyšel naživo rád.
Black_Hand - 22.02.12 18:13:30
tak pt a opeth se ovlivnujou navzajem. jak mikael tak myslim ze i steven rikali, ze jeden druheho docela dost poslouchaji. martin: ten zvuk je jinej, uznavam, ale spatnej mi neprijde. takovej nectar je fakt zradlo s tou basovkou :).
pf - 22.02.12 17:48:01
příšerný zvuk? MAYH se od SL moc neliší... a M že by mělo sračkovej zvuk, no, to taky moc ne ;)
martin - 22.02.12 17:03:59
my arms uplně mimo, co bereš? ad PT. určité zěptné ovlivnění tam je...
Mozna tomu jeste zkusim dat sanci, ale odrazuje me od toho ten priserny zvuk...
martin - 22.02.12 17:00:40
V tom pripade se nabizi otazka, zda je nutne se drzet sablony, nastavene minulymi dily, navzdory milnym informacim...ale nebudu uz rypat :).
pf - 22.02.12 17:00:04
my arms uplně mimo, co bereš? ad PT. určité zěptné ovlivnění tam je...
bizzaro - 22.02.12 16:44:28
Zminit Porcupine Tree (potazmo Wilsona) jako nasledniky Opeth je trochu hodne mimo
jasne ze ne!, ale vysvetleno hned v uvodu. az na Farmakon neznam zadny nasledniky, jde spis o ty ovlivnene - vsak tam mas i dalsi. jsem si to na sebe takto v predchozich dilech nahodil, tak at je sablona stejna
martin - 22.02.12 16:10:49
Zminit Porcupine Tree (potazmo Wilsona) jako nasledniky Opeth je trochu hodne mimo, ale jinak fajn clanek. Pro me je nejvic Blackwater, Damnation a Heritage. Prvni 3 desky jdou uplne mimo me..
bizzaro - 22.02.12 15:52:08
zlomový desky: morningrise, my arms a blackwater
dost jsem vahal, jaky uvest a My Arms jsem puvodne uvedenu mel
pf - 22.02.12 15:24:38
zlomový desky: morningrise, my arms a blackwater
bizzaro - 22.02.12 11:31:25
Odpověď na otázku: z AMON AMARTH. Nabubnoval jim debut. Co jsem vyhrál? :)
dneska Zlej skopek, pane aMorb aMorbh ;)
Morbo - 22.02.12 11:24:35
Odpověď na otázku: z AMON AMARTH. Nabubnoval jim debut. Co jsem vyhrál? :)
DW - 22.02.12 09:21:27
pro mě Opeth chcípli po Ghost Reveries, pak přišli Leprous a k unavenejm Opeth už se nemělo cenu vracet:).. S těma zlomovejma albama souhlas, jejich nejlepší albáče zlatý éry bych řek Blackwater a Deliverance..
brutusáček - 22.02.12 06:51:13
dobrej díl !
bizzaro - 22.02.12 01:57:10
jinak Opeth je vyjmuto z knizky Sunbird Wilbura Smithe, kde se Opet jmenuje mesto mesice. EDIT :)

Zkus tohle