OLD MAN GLOOM, CIRCLE, TREPANERINGSRITUALEN

report

Celkově hodně dobrý koncert, až na detaily dost povedený i po stránce zvukové. OMG i mírně předčili má očekávání, přesto si budu tenhle koncert pamatovat hlavně kvůli tomu, co předvedli Circle.

K smíchovské „továrně na umělceMeetFactory dorážím chvíli po osmé, potkávám Gortha, a protože se zatím nic neděje, stíhám ještě lahváče a potlach. Chvíli před půl devátou se z útrob prostoru začínají linout nelibé zvuky, tak je jdeme poslechnout a omrknout.

TREPANERINGSRITUALENNa pódiu bubák ze Švédska, který si říká TREPANERINGSRITUALEN, co prý hraje „götisk dödsindustri“. Bubák neříkám jen tak, protože na podiu se potácí individuum s (jakože)zakrváceným pytlem přes hlavu a oprátkou na krku (podobnost s Attilou čistě náhodná?) a do rytmického, industriálně-noiseového podkladu na nás skrze zefektovaný mikrofon skřehotá a řve různá zla, ohavnosti a okvltnosti (předpokládám). Ze začátku to zní trochu rozpačitě, dominují střední a hlubší frekvence, pulzy až beaty, ty vlastně dominují po většinu setu. Pak se přidávají i kovověji znějící a hlukovější prvky, ty mi ale přijdou až moc upozaděné, což je škoda. Nevím, k čemu to přirovnat, podobnou hudbu moc neznám, možná vzdáleně k Navicon Torture Technologies, ale tam někde končím. Bubák si po chvíli strhává pytel a oprátku z hlavy, bez ní vypadá jako řádně nasraný Rumcajs, popř. bezdomovec křížený s(e) (Robem) zombie. Pořád nějak čekám, že to přejde do nějaké trochu agresivnější, temnější či prostě nepříjemnější polohy, ale zlo zůstalo někde na půl cesty a poslední skladba je už spíš nuda. Ale ne, nebylo to špatné, zhruba prostřední část setu mě docela bavila, jen mě to prostě kdovíjak nevzalo.

CIRCLE

Nevadí, přišel jsem totiž hlavně na CIRCLE. Já, Gorth a možná tak ještě 15-20 dalších (?), pár lidí v průběhu odešlo, nebo k podiu spíš ani nedošlo. Na něj leze parta podivínů v těch nejnevkusnějších hadrech, připomínajících zlatou éru heavy/glam metalu – ano, ty nejupnutějších elastické kalhoty v odstínech modré, stříbrné i fialové, v nevkusu vede jeden z kytaristů, který je doplňuje chlupatými návleky a trikem s nápisem: „Damn I'm Good!“. A samozřejmě stahováky. Všude. Paráda. Začíná se nějakým epicky metalovým nápěvem a pokračuje se více méně heavymetalově. Po bubákovi s „dödsindustrialem“ nemohl být kontrast větší. Skvěle bizarní. Hned z počátku mě příjemně překvapuje jistota zpěvu a přednesu klávesáka Miky Rättö. Ano, ten jejich heavy metal/glam/hard rock mě kupodivu celkem baví. Důvody? Je odlehčený a zároveň nakopnutý starým punk rockem a není „eunušsky“ uječený. Sóla tu jsou, nehraje se ale zbytečné „guitar hero“. Na čem si však Circle vyloženě ujíždějí, jsou naprosto záměrně přehnané metalové pózy, které dotahují ad absurdum a prostě se u toho evidentně dobře baví a já, s mírným pocitem „guilty pleasure“, taky. Ne, vlastně se za to ani moc nestydím, prostě sranda, zábava, nehloubat, neřešit.

CIRCLEJejich produkci podporuje už od prvních tónů dobrý zvuk, zejména jsem už dlouho neslyšel tak skvěle a přirozeně nazvučené bicí! Klávesy mírně zanikají, ale i to mi vyhovuje, protože retro-rejstříky, které Rättö používá, jsou dobré maximalně jako podkres a umím si představit, že by mě v jiném hudebním kontextu vyloženě iritovaly, i když sem to docela sedí. Jen ta basa, zase málo, co ti zvukaři proti basákům mají? Polovinu skladeb jsem neznal, ale bavily mě vlastně všechny. Až kolem půlky setu poznávám Saturnus Reality – celkem rychlá, krátká, spíše extrémně metalová věc, s vtipně se překřikujícími vokály. Zazněla i hitovka Vaellus, pro Circle celkem charakteristická skladba. Našláplý metal/hard rock se co chvíli naprosto nenásilně mění na rock psychedelický. Riff i rytmus se zacyklí (nebo „zacirclí“?), začne hypnotizovat, kytary sice drobně sólují, CIRCLEale spíše vzdušně, vzletně, psychedelicky než metalově, skladba graduje a vrací se zpátky k našláplému heavíku. Jedna věc mi připomínala průběh Rautatie, ale spíš jen strukturou. Začne se heavy metalem, který se v zápětí zvrhne do hlukové bouře a začne se rozpadat, muzikanti působí dezorientovaně, bloudí po podiu, každý jakoby ve vlastním světě, plazí se po kolenou a brnkají… více méně nesmysly. Rättö spílá „nefunkčním“ klávesám, svým kolegům, obecenstvu (vše samozřejmě ve finštině, nerozumím ani slovo, ale tak nějak to na mě působí). Ten člověk má vskutku herecké nadání. Z chaosu nakonec vykrystalizuje hypnotický psych/krautrock se skvěle šlapající rytmikou a končí se opět metalem. Tento průběh se v různých obměnách opakuje. Do toho neustále opičárny, pózy a grimasy všech zúčastněných, vystoupení skvěle odsypá a občas se musím smát i nahlas. Divadlo vrcholí ve chvíli, kdy se Rättö, plazící se mezi spoluhráči po zemi, usidluje mezi nohama baskytaristy Lehtisala, kde nějakou dobu dělá kliky a pak se doplazí zpátky ke klávesám a dohraje a dozpívá skladbu, jakoby se nic zvláštního nedělo. Kdo neviděl, nepochopí (a možná ani ten, kdo viděl :)). Ke konci se dostává i na jakési blackmetalové bzučení, do kterého Lehtisalo pronáší nějaké, jistě strašlivé, proroctví. Na konci se všichni, za hypno-monotónních úderů bicích a drhnutí jediného akordu skládají do pózy připomínající pyramidu a chvíli uctívají zvuk. Tahle chvíle vlastně mohla být i delší. Celkově to mohlo být i trošku víc psych/krautrockové, třeba v duchu desky Infektio (asi nejlepší věc, co jsem od nich zatím slyšel). Mohl bych i srovnávat a říci, že třeba The Cosmic Dead nebo Electric Orange byli naživo lepší psych/krautrock. Faust, nebo v rámci trochu jiné hudby a.P.A.t.T. či Sebkha-Chott zase ujetější. Circle ale klady zmíněných velmi dobře kombinují, přidávají navrch kus typické finské podivnosti a svým způsobem jsou vlastně originální. Jo. Zhruba takhle nějak jsem si ten koncert představoval a jsem spokojen. Skvělé.

OLD MAN GLOOMOLD MAN GLOOM to teď budou mít těžké, říkám asi. OMG (super zkratka) jsou „superstar“ kapela, složená ze členů Isis, Converge, Cave In a Zozobra. Já, i když první dvě zmíněné kapely můžu, vlastně nejsem nějakým velkým fanouškem ani jedné z nich. No, od Isis mě bavil víc vlastně jen Panopticon, a to už je taky nějaká doba. Jejich poslední dvě alba mi až na některá místa přišla převážně nudná. Old Man Gloom jsou mi vlastně o něco bližší, mají nakročeno spíš k tomu hrubšímu sludge metalu (ne k tomu úplně nejhrubšímu, na to jsou tu jiní) a hardcore, než k post-metal/rocku. Mají přece jen blíž k té drsnější tváři Neurosis90. letech, a také (a to asi nejvíc) ke Knut, které mám hodně rád (i když oproti nim jsou OMG pořád rovnější). Prostě, jestli (pro mě) na posledních dvou albech bohyně Isis až moc česala patky, tak OMG mají tu kštici správně špinavou a rozcuchanou, což mi vyhovuje. Prostor OLD MAN GLOOMpřed podiem je o poznání zahuštěnější, „hvězdy“ nastupují a začínají tam, kde Circle skončili, kytarovou… no, stěnou přímo ne, spíš takovou zídkou a celkem symbolicky nám na úvod dávají Gift z dnes již 10 let staré desky Christmas. Zpívají a řvou oba kytaristé – Aaron Turner a Nate Newton, i baskytarista Caleb Scofield. Někdy dohromady, jindy na střídačku. Na nějaké frontmanství se tady nehraje. Zvuk je výborný, kompaktní, dokonce i basa už vylezla a správně drnčí, kapela sehraná a přesvědčivá na 100%, stejné je i nasazení všech členů. I díky těmhle faktorům mě vystoupení baví až překvapivě hodně, zvláště některé skladby a pasáže. Rychlejší, kratší, hardcorovější skladby jako Branch Breaker, Skullstorm se střídají s těmi zatěžkanějšími, OLD MAN GLOOM - Aaron Turnersludgemetalovými špínami (Common Species, Regain/Rejoin), zaznívají i „hitovější“ věci jako To Carry the Flame a Sleeping with Snakes. Pauzy mezi skladbami prakticky absentují, a když už na ně dojde, jsou vyplněny vazbením a samplovaným ambient/noise podkladem. Hrálo se, myslím, ze všech desek tak po 3-4 kusech, došlo i na zkrácenou verzi Zozobra, což je jinak 27 minutová skladba. Z několika kusů se na mě sice lehce vkrádal pocit, že jsou to spíše takové nedokončené skicy, které se muzikantům nehodily do jejich domovských kapel, ale těchto míst bylo minimum. Zazněla, řekl bych, i nějaká nová věc, která mi asi nejvíce připomněla výše zmiňované Knut. Končilo se, tuším, s Bells Dark Above Our Heads se spoustou vazbení a hluku, ve kterém se pokračovalo i v přídavku, v němž si oba kytaristé zahráli na bicí a vůbec… no prostě se kluci vyblbli a dělali kravál no :). Jo a z Turnera je teď „mánička“. Zajímavější byla ale ta jeho průhledná kytara, to jsem asi ještě neviděl.

Celkově hodně dobrý koncert, až na detaily dost povedený i po stránce zvukové. OMG i mírně předčili moje očekávání, přesto si budu tenhle koncert pamatovat hlavně kvůli tomu, co předvedli Circle. Trepaneringsritualen nenadchl, ale ani neurazil. Škoda nižší návštěvnosti, narváno zrovna nebylo, tenhle koncert by si zasloužil víc, než těch cca 100 (?) hlav.

Vložit komentář

AddSatan - 16.04.14 12:56:07
awr: v pohodě, jak už jsem nastínil níže, dokážu tenhle pohled pochopit (asi) :). Až na to, že mě spíš Circle začali pořádně bavit až po té čtvrt hodině :) a že by se fórky opakovaly taky spíš nesouhlasím, pózy občas jo, ale tak jako metal neasi :) Ale více méně souhlas s "víc takových akcí", mně se ten bizarní line-up dost zamlouval... Jinak Nate Newton je tu za 3 týdny zpátky s Doomriders na Sedmičce, ale tam jdu spíš taky na "předkapelu" :).
awr - 16.04.14 11:32:04
Sel jsem na OMG a bylo to super. Ale s autorem nemuzu souhlasit o Circle. Za me meli neskutecne dlouhy a po dvaceti minutach nudny set. Forky se opakovaly, pozy taky, hudba ok, ale zadna slava. Ctvrt hodky jsem byl vysmat, po pul hodce uz to bylo utrpeni. Zas toho obeseneho typka jsem docela zral, ikdyz, jak pisete, "...zlo zustalo nekde na pul cesty". Kazdopadne vic takovych akci, prosim!
AddSatan - 15.04.14 20:12:39
gorth: jo jo BDN je tomu určitě bližší, já to jméno znám, dokonce vím, že tu před pár lety hrál s Attilou (VoV) v Pilotu, ale neslyšel jsem od něj nic, takže jsem "plácnul" něco, co jsem slyšel a oni NTT jsou víc do noise/power electronics a taky agresivnější atd., nicméně pojítko tam je... jinak k tomu co píšeš k Trepan.. souhlas, až na ten "BM/EBM/bigbeat" konec, to mi přišlo spíš nudný/špatný... mohlo to být i celkově víc "nakouřený" (jak zvuk, tak i ten kouř vlastně :) ) no já myslím, že za tím spojením OMG a Circle stál Turner, on už dřív vystupoval v jejich triku, vydal jim desku atd. :)
omg mě poměrně bavili, ale stejně jsem zmizel asi po 10 minutách
:))) trochu oxymorón ne ? jinak "macho metal" nevím no, silový tak akorát, i když po Circle to tak působit mohlo, já se zase trochu bál, že i když je "můžu" tak mi to po Circle bude připadat takový "obyčejný", ale jako ani moc ne, fakt mě příjemně překvapili, navíc to nasazení, sehranost a zvuk udělalo svoje, chtěl jsem i napsat, že mě to možná bavilo i víc než Isis naživo, ale já už si Isis vlastně moc nepamatuju, takže... Knut na Sedmičce ale ještě lepší a to naprosto jistě. ... děs a hrůza u OMG ? to ani né... jo Six Days Run jsem neslyšel celý, ale co jsem slyšel se mi taky líbilo, je to vlastně soundtrack teda.. bizz: to nebylo ani tak na tebe, jako spíš obecně, ale zbytečný možná jo... jsem chtěl zdůraznit, že to není jen "sranda bez slušnýho skillu" nebo tak něco...
bizzaro - 15.04.14 18:08:12
a pyczovina to není, navíc to jsou i dobrý muzikanti
premejslim a... jinou hudbu snad ani neposloucham, na me smerovanej uplne zbytecnej dovetek :D
gorth - 15.04.14 17:34:36
gotický death industrial je vlastně hodně přesné:) btw, Štěpáne, jak jsem mluvil o tom death industrialu, srv.: https://www.youtube.com/watch?v=fQJoSwQoQt8 s reportem celkem souhlas, Trepanace nejdřív dost rozpačitá, až moc jednoduchá, předvídatelná, zvuk jaksi málo výrazný, prostě mi tam chyběly středy a výšky, což se potom zlepšilo, i když šlo vlastně jen o drobnosti, nakonec celkem fajn, včetně toho závěrečného náznaku bm, Circle prostě paráda, takhle jsem se na koncertě ještě asi nezasmál a přitom to bylo dobré:) je fajn, že jsi vypíchl i ty momenty, kdy tu hudbu prostě zastavili a jen tak si brnkali... mj. nechápal jsem, jak mohli někdy do dvou třetin koncertu přicházet s pořád většími šílenostmi:)) omg mě poměrně bavili, ale stejně jsem zmizel asi po 10 minutách, po Circle prostě moc macho metal, moc silové... nacpat totální srandu mezi dva projekty, které mají pouštět děs a hrůzu je poměrně zvláštní:) Infektio je parádní, ještě doporučuju Tyrant a kolaboraci Blaze Game, to je excelentní věc... z hevíku Six Days Run jinak jsem se taky bavil představou, co říkají řadoví fans zbylých dvou kapel na nejužší kalhoty v dějinách hudby:)
AddSatan - 15.04.14 11:02:25
obavy jsou možná i na místě, zvláště pro nepřipraveného fanouška OMG to mohl být dost otřesný zážitek :), pro mě skvělý... a pyczovina to není, navíc to jsou i dobrý muzikanti (v rámci stylů, který hrajou), byla to jízda :) od Circle doporučuju zvláště album Infektio - to je hodně zábavná halucinace :) a ze starších Pori (tam mi občas připomínají i Maserati, ale vyšlo to v době, kdy ještě žádný Maserati ani nebyli) - obě alba jsou teda bez heavíku naživo hráli určitě z Rautatie a Katapult, možná něco z Manner - tam je heavíku co se mění na psych dost... ochutnávat se dá i na http://soundcloud.com/ektrorecords jinak setlist OMG by měl zhruba odpovídat tomuhle: http://www.setlist.fm/setlist/old-man-gloom/2014/scala-london-england-33c2502d.html a těch 100 lidí je dost hrubý odhad, možná i lehce nadstřelený (?), mohlo tam být i jenom 80 (nebo 110, ale víc spíš ne...)
bizzaro - 15.04.14 09:26:48
trosku se z popisu toho, co predvedli Circle, obavam, ze by mi chybel nadhled to zkousnout :) ale poslechnu, treba to nebude picovina :D
mIZZY - 14.04.14 17:33:04
Dobrý! Dost mě mrzí, že jsem nešel. I když jsem od žádné z kapel vlastně nic pořádně neslyšel, věřím, že by mě to bavilo hodně. Žel těch koncertů poslední dobou bylo, je a ještě bude fakt hodně.

Zkus tohle