NINE INCH NAILS, COLD CAVE

report

Nebyli jsme svědky metalového, rockového, elektro nebo industriálního koncertu. Byli jsme svědky Reznora a jeho vlastního žánru, který má mnoho podob a přesto jednu.

V den, kdy O2 Arenu okupovali fanoušci Lucie a nová sestava Suicide Silence se ukázala poprvé v ČR, ovládl Prahu Trent Reznor. Jeho projekt Nine Inch Nails neoficiálně pokřtil nový sál Forum Karlín. Zakončení evropského turné se sice neslo ve znamení nejmenšího koncertu tour, to však nijak neubralo na kvalitě necelých dvou hodin trvající show.

Zdá se, že přesun z původního místa konání nebyl krok vedle. Jednak NIN nevyprodali ani třítisícový Karlín (obrovská ostuda pro české fanoušky), ale hlavně pochybuju, že by O2 Arena poskytla pro danou muziku lepší podmínky. V neposlední řadě bylo pivo za lidových 48 kaček. Bohužel musím ještě dostudovat, abych dostal svou vysněnou práci na Wall Street a mohl tak za takový peníze nasávat. Cena občerstvení byla i na Prahu dost přepálená.

Předkapela COLD CAVE byla zajímavá bohužel jen smutnou věcí, a to jednorukým zpěvákem. Jinak zvláštní patlanice Depešáků a pěveckého projevu á la Robert Smith nenadchla vůbec a největší aplaus si tahle dvojice vysloužila poté, co ohlásila poslední skladbu.

Nine Inch NailsZhruba půl hodiny nato už zhasínala světla a na scéně se objevil mozek NINE INCH NAILS Trent Reznor s kapelou. Pomalejší rozjezd v podobě Me I´m not pomalu připravoval davy na šílenství následujících chvil. To muselo přečkat ještě další mírnější věc, elektronickou novinku Copy of A, následně ale zasadilo silný úder formou klasiky Terrible Lie a rozlilo se tak po celém prostoru sálu. Ze scény se pak stáhlo až při závěrečné Hurt.

Kvůli menšímu pódiu se prý světelný arzenál musel zmenšit, přesto byl vizuální požitek z koncertu ohromující. Celkový dojem by byl bez takového osvětlení a projekcí poloviční, světelná technika pracovala nadmíru zajímavě a prakticky každou další položkou setlistu nabízela novou vizuální kreaci, která znásobovala vnímání a prožitek skladeb. Totéž platí i o zvuku, který byl bez chybičky - hutný, drsný a přesto čistý a vyrovnaný.

Nine Inch NailsSetlist obsahoval především starší pecky, novému albu Hesitation Marks však nějaký prostor poskytnul. Zmíněná Copy of A patří k nejlepším flákům na desce a klidná Find My Way fungovala na publikum až kouzelně. Po hitovce Head Like a Hole, která naposled rozhopsala přihlížející, přišly na řadu dva přídavky. Text tradičního „zavíráku“ Hurt zněl pak i z ochozů a moc nechybělo a dav by přezpíval i samotného Reznora.

Reznorovo charisma je jednou z největších tažných sil koncertů Nine Inch Nails. Nebyli jsme svědky metalového, rockového, elektro nebo industriálního koncertu. On jako muzikant neuznává žánry. Byli jsme svědky Reznora a jeho vlastního žánru. Žánru Nine Inch Nails, který má mnoho podob a přesto jednu. O pražském vystoupení by se dalo napsat mnohem více, jeho atmosféra je však nepopsatelná. Doufám, že jsem NIN neviděl naposledy.

Vložit komentář

gorth - 03.07.14 22:46:13
Cold Cave nebavili ani mě a to mám tyhle gothic /"cold wave"/ blabla věci celkem rád (třeba The Soft Moon) i když nutno říci, že oproti NIN měli zvuk (záměrně) o polovinu tišší a horší, možná někde v komornějším prostředí, s lepším zvukem dejme tomu... ale i tak...hudba samotná nic moc
tak jasně, Cold Cave je ubrečené oproti Soft Moon:)
gorth: viz. třeba to co jsi psal k Tibetovi u Myrninerest, nebo u Grails...
vidím tam jistý rozdíl
gorth: sliboval jsem bizzovi, že to pošlu co nejdřív, nakonec to nevyšlo, tak jsem zhruba za hodinku na poslední chvíli sesmolil tohle...takže ti úplně rozumim, dalo by se to poladit
jasné:)
bizzaro - 03.07.14 17:17:44
a právě asi před měsícem jsem si "objevil Ameriku" a zjistil, že Belew na deskách NIN s Reznorem spolupracoval/hostoval už od Spirály, nejvíc asi na Ghosts I-IV ... zajímavý je taky srovnat si obal Spirály a THRAK od KC, která vyšla rok po Spirále...
objevils mi Ameriku, obaly príma :)
AddSatan - 03.07.14 16:56:14
a ještě perlička - původně s nima měl tour 2013-14 jet jako koncertní kytarista Adrian Belew z KC, nakonec kvůli nějakým "personal conflicts" z toho sešlo... a právě asi před měsícem jsem si "objevil Ameriku" a zjistil, že Belew na deskách NIN s Reznorem spolupracoval/hostoval už od Spirály, nejvíc asi na Ghosts I-IV ... zajímavý je taky srovnat si obal Spirály a THRAK od KC, která vyšla rok po Spirále...
AddSatan - 03.07.14 16:38:39
Cold Cave nebavili ani mě a to mám tyhle gothic /"cold wave"/ blabla věci celkem rád (třeba The Soft Moon) i když nutno říci, že oproti NIN měli zvuk (záměrně) o polovinu tišší a horší, možná někde v komornějším prostředí, s lepším zvukem dejme tomu... ale i tak...hudba samotná nic moc NIN jsem viděl v klidu jen prvních 9 skladeb, pak už jsme to vlastně začínali pomalu zase balit :), ale opět paráda, nejsem nějaký jejich extra fanoušek, ale naživo to prostě dává + ten vizuál - světla, LED stěna dělá opravdu hodně (i když oproti tour 07 k Year Zero toho měli tentokrát přece jen méně) - ale zároveň to není přeplácané, všechno účelně a vkusně využito.... mj. vercajk měli rozložený v 8 kamionech (+ podium), což je na koncert pro necelé 3 tisíce lidí opravdu hodně a to to byl skutečně nejmenší koncert šňůry (jejich technici si stěžovali, že je to tam opravdu až moc malé, byť jinak je Forum Karlín logisticky celkem fajnově řešený prostor) z toho, co jsem viděl, byla nejlepší Reptile a vůbec fláky ze Spirály pořád vládnou, škoda, že jsem si nemohl dát znova The Great Destroyer, naživo ta druhá polovina s blikacím LED masakrem epileptiků a nařvanějším soundem mě 07 dobře zabila... trošku bych brzdil s těmi pojmy jako "Reznorův vlastní žánr" apod. zas jako až tak "nad/ne-žánrový" to není... podle mě jsme / jste byli svědky velice dobrého elektro-industrial-rock-pop-metalového koncertu :) jinak taky si myslím, že by to bylo možné rozpitvat trošku víc, ale napsat o někom, že mu přijde jako charismatický frontman nebo tak něco mi přijde celkem v pohodě srozumitelné bez nutnosti dalšího vysvětlování... "kouzlo osobnosti" někdo (pro někoho) má a někdo ne no... projekci bych popsal jako chladnou, neurotickou, odlidštěnou a epileptickou, víc bych taky nevěděl :) gorth: viz. třeba to co jsi psal k Tibetovi u Myrninerest, nebo u Grails...
martin - 24.06.14 16:18:13
Mě to teda vůbec nechytlo. :(
brutusáček - 24.06.14 13:51:24
menší prostory, lepší vizuál, kterej asi nedosahoval toho co měl vloni po americe..možná škoda že jsem
zdeno - 23.06.14 17:20:12
gorth: sliboval jsem bizzovi, že to pošlu co nejdřív, nakonec to nevyšlo, tak jsem zhruba za hodinku na poslední chvíli sesmolil tohle...takže ti úplně rozumim, dalo by se to poladit
mIZZY - 23.06.14 12:30:17
Jo, to je asi jediná věc, co bych zvuku vytkl. Mohlo to být trochu víc nahlas. Ale zase chápu, že většina lidí nemá potřebu si ničit uši a bylo to pro ně takto lepší.
chuckie - 23.06.14 09:53:32
Týjo, to by mě nenapadlo vnímat NIN jako monstrózní kapely typu Metallica nebo Depešáci. Co do známosti a velikosti devadesátkových kapel bych je spíš šoupla někam mezi Faith no more na jedné straně a Deftones, Portishead na druhé... No ale to nemá cenu řešit, je to prostě starší kapela, takže velká část lidí tam jde tak fakt trochu z nostalgie. Fórum Karlín mě velmi mile překvapilo, konečně nějaká ne-hudebně-sportovní hala. Zvuk parádní, jen trochu potichu :/ U týhle hudby je mi příjemné, když mi valivé dunění trochu rozkolísá srdeční rytmus a to se nestalo ani náhodou. Jo, taky by mě zajímalo, v čem spočívá Reznorovo charisma z mužského pohledu. :)
gorth - 23.06.14 01:01:02
radši bych si dal Cold Cave než NIN (banální postřeh, ale je mi líto těchhle poměrně zajímavých kapel, které předskakují legendě, na kterou jdou trve fans na jistotu - Soft Moon před Depeche Mode, Gojira před Metallicou atp., přičemž jejich vlastní fans se tam pro šílenou cenu nedostanou) ten report je takovej... že by se dal použít asi na sto padesát koncertů:/ chybí mi tam detaily, vysvětlování (v čem spočívá reznovovo charisma? co se dělo v té projekci? jakou to vlastně mělo atmosféru? atd.)
mIZZY - 23.06.14 00:35:48
Byl jsem taky, a i když to byl můj nejdražší sólo koncert v životě, nelituji jediné koruny. Paráda! Fórum Karlín fajn, podstatně lepší, než kdyby to bylo v O2. Stál jsem asi v desáté řadě, viděl parádně, slyšel parádně a zapařil si skvěle. Předkapela nuda / NIN uh! Vizuální stránka 10/10. Zvuk 9/10. Setlist 8/10 (http://www.setlist.fm/setlist/nine-inch-nails/2014/forum-karlin-prague-czech-republic-3bc00cb8.html). Zpocenost 666/10. Snad mě nenapadá jediná věc, kterou bych tomu koncertu musel vytknout. Top momenty jednoznačně konce Gave Up a The Great Destroyer. Z nové desky se hrálo to nej (Copy a Came back) a zbytek hodně fajn, jen bych možná pozměnil pár věcí, ale to je už o subjektivním přístupu. Trent to odzpíval suprově, zbytek kapely odehrál taky parádně a hlavně ty světla... Tyvole ty světla! Fakt bych chtěl vidět, jak to vypadá v nezmenšené podobě, to už musí zabíjet. Bez světel by to bylo o třetinu (aby ne o půlku) slabší. Pokud tu budou znovu za celkem rozumný peníz (těch 1300, pokud je budu mít, dám klidně znovu) a s fajn setlistem, asi neváhám.

Zkus tohle