ESOTERIC, AHAB, OPHIS, ET MORIEMUR

report

Jak já nemám rád tenhle výraz, ale prostě teď musím, tohle byl minimálně koncert roku a nedokážu si představit, co by ho mohlo překonat. Kdo vešel, neodcházel stejný.

Et MoriemurPršelo. Ten den hodně pršelo, vzpomínáte? Ideální počasí na doom metal. Škoda, že nebyl říjen nebo listopad. Ve výsledku to ale bylo úplně jedno. Do klánovického Black Psa (umíte si představit lepší místo na podobný koncert? Já ne, možná jedině nějaká jeskyně – nejlépe na Marsu) dorážím, počítaje s tradičním půlhodinovým zpožděním na začátek setu ET MORIEMUR. Návštěvníků zatím poskrovnu, pravděpodobně i kvůli brzkému začátku. Ne-li od první, tak určitě od druhé skladby mě lehce překvapuje dobrý a hlavně nepřehulený zvuk (minimálně na první „předkapelu“ – nemám moc rád to označení, ale co už…), což byl jeden z největších kladů celého večera. Et Moriemur slyším podruhé, hrají více méně klasický doom/(death) metal mydyingbrideovského střihu, což rozhodně není můj panák rumu, myslím ale, že ten, kdo podobným kapelám holduje, mohl být jedině spokojen. Pánové evidentně ví, co hrají a jak to mají hrát, zbytek je asi jen otázkou času. Celé to v mých uších trochu strhávají klávesová, samplovaná intra/intermezza, která mi svou občasnou naivitou vyvolávají přinejmenším úsměv na tváři a vůbec sem tam řekněme triviálnější či prostě nevýraznější nápady. Potenciál tu však rozhodně cítit je a kapela dává vzpomenout na časy, kdy se v našich končinách - především na severní Moravě - doom metalu dařilo v míře nemalé. Pro fanoušky (sub)žánru se je určitě vyplatí sledovat.
 
OphisPo občerstvovací pauze přicházejí na řadu němečtí OPHIS, kteří se českému publiku, i mě, představili již o pár let dříve na témže místě spolu se Skepticism. Ophis prezentují o něco hrubší porci death/doomu než Et Moriemur, která je mi obecně celkově více po chuti. Došlo i na valivější tempa, zkázo metal v jejich podání se mi zamlouvá, byť se rozhodně nejedná o nic, co bychom předtím neslyšeli, třeba i v lepším provedení, kvalitní řemeslná práce, ale i takových je rozhodně třeba. Jo a poslední skladba se jmenovala Funeral :)
 
Přiznám se, že část setu velrybářů AHAB prachsprostě prokecávám venku a přicházím až na Old Thunder (dobře přiznání č. 2, přišel jsem až na ni tak trochu schválně). Co mě téměř hned po příchodu do již zaplněnějšího sálu (asi tak 70 hlav?) napadá, je, že ač mám rád, když je basa dobře slyšet, v tomto případě byla možná až příliš vytažená nad obě kytary, zvlášť ta sólová mohla být víc. Nedám se tím ale příliš rušit a nechávám se unášet na vlnách jejich hudby. Vyzdvihnul bych určitě vokál zpěváka a to jak čisté zpěvy - z nějakého důvodu mi naživo ani nevadil jistý patos v nich obsažený, a hlavně byly skutečně čisté! Stejně chválím jeho growling, chrčelo a bublalo mu to luxusně, atmosféru širých oceánů se nejen díky intrům s racky a šumění moře dařilo navodit skvěle. Zazněla ještě Antarctica a nakonec The Hunt a při té už byste Willyho zachraňovali jen stěží (Greenpeace na ně!). Tlesk, tlesk, palec nahoru. Mimochodem - bubeník měl triko Voivod a kytarista Nasum, víte, co tím chci říct? A ne to, že se umí pěkně obléknout. Potěšilo.

setlist:

  1. The Divinity of Oceans
  2. Further South
  3. Old Thunder
  4. Antarctica the Polymorphess
  5. The Hunt

No a pak to přišlo. TO. To na co jsem přišel. ESOTERIC. A dostal jsem to, co jsem chtěl a asi ještě mnohem víc. Těžko se to popisuje - to se musí slyšet a zažít. Jo, pořád to analyzuji a moc to nejde. Byl to prostě psychický i fyzický zážitek. Tři kytary, šestistrunná basa, klávesy a bicí. A asi největší „vozový park“ efektů a krabiček, jaký jsem kdy viděl. Blázen aby se v tom vyznal. Oni se v tom vyznají. Jsou to blázni. Zavřete je někam! A mě k nim!

EsotericBritové začínají s první skladbou z nového alba Abandonment, a jestli jsem měl v recenzi nějaké výtky ke zvuku a podobně, tak co se týče živé prezentace se tyto výtky stávají naprosto bezpředmětnými. Zvuk naživo byl naprosto geniální, stěna, hloubka, tlak, psycho, zároveň každý tón a úder na svém přesně určeném místě. Nechápu, jak tuhle tripózní šílenost mohou hrát celé turné asi ještě víc, než u kapel mnohem techničtějšího zaměření. Takže Abandonment – ten nesmírně emotivní a gradující závěr a pak…! Nečekal jsem jí, ale přišla – oni fakt hrají Circle! Pokus o zpomalený circle pit nevychází, ale dost srandy, tohle je jedna z nejlepších skladeb asi nejen v metalové muzice vůbec, pokud jsem na doommetalovém koncertě někdy viděl cosi jako náznak „moshpitu“, tak to bylo právě v druhé půlce této skladby. Málo koho (vůbec někoho?) v sále to nestrhlo a pařilo se jak o život a bylo úplně jedno, že má ta skladba víc jak 20 minut. Koncert narušil jedině krátký výpadek proudu (škoda, zrovna se rozjížděl „punk“ s Disconsolate), ale pánové se tím nenechávají rozhodit a po přestávce nás ničí dál. Přesně ví, kdy nás mají nechat bloudit psychedelickými labyrinty a kdy zmasírovat lavinou kytarových kil. Zbytek setlistu tvořily A Worthless Dream a Aberration, a pak už jsem byl fakt mimo a je mi to úplně jedno. Možná o to tu tak i trochu šlo ne? Atmosféře hodně napomohla i hra a barva světel, pokud měl člověk vůbec čas si něco takového uvědomovat. Často se v poslední době střetávám se skloňováním jména Pink Floyd, většinou je to podle mě dost přestřelené, nebo i mimo. Pokud však existuje něco jako „doom/death metaloví Pink Floyd“, jsou to rozhodně Esoteric. Nebo to bylo ještě dál…? Nebo jinde?

Nevím, kde jste byli ten večer vy, ale já někde v kosmu, jiná juxtapozice, trip bez drog, vystřelilo mě to až někam na Yuggoth (a to je pěkná dálka vám povím), chvílemi šílenství, chvílemi možná náznaky nirvány (?), něco bylo „špatně“, otevíralo se hotové hexa-abysmální pandaemonium, ale to na tom bylo právě to nejlepší, těžko říct, bylo to prostě strašně moc!

Při vší úctě k Ulcerate, La Ligne Maginot, Fuck The Facts, Celeste i jiným skvělým koncertům, tohle byl pro mě minimálně koncert roku (jak já nemám rád tenhle výraz, ale prostě… teď jsem musel) a nedokážu si představit, co by ho mohlo překonat. Díky.

setlist:

  1. Abandonment
  2. Circle
  3. Disconsolate
  4. A Worthless Dream
  5. Aberration

Vložit komentář

gába - 31.08.22 20:39:13
Škoda tej sedmičky... Doufám v něco novýho už!
A teď si vem, že na strahovské Sedmičce to Spectral Voice zajebali ještě víc než v Underdogs :)
AddSatan - 30.08.22 09:55:06
Kapela by se myslím vešla, ale jestli všechny ty jejich efekty, to je otázka :). Jasný, asi mají požadavky na minimální velikost pódia atd.
mIZZY - 28.08.22 10:00:33
A teď si vem, že na strahovské Sedmičce to Spectral Voice zajebali ještě víc než v Underdogs :)
gába - 28.08.22 08:43:47
Za mě teda Esoteric jednoznačně do Underdogs. Tam by to mělo parádní atmošku. Poslední song Spectral Voice při vypnutejch světlech mi dělá ještě teď husinu. Ale je pravda, že pár lidí z kapely by muselo stát mimo pódium :-) Každopádně těšba.
mIZZY - 27.08.22 13:04:56
Underdogs co se návštěvnosti týče asi dostačující, ale zas jestli by se Esoteric vlezli nahoru na pódium, hah. Black Pes možná funguje, ale velká část metalistů a promotérů ho evidentně začala bojkotovat po zrušeném koncertu Inferna :) Mně by se klidně líbilo Rock Cafe, ale to je aid ještě o dost dražší než Futurum a asi i zbytečně velké.
AddSatan - 26.08.22 17:14:32
A Black Pes už zase nefunguje? Underdogs' je na to malý? Od kdy na doom metal chodí davy? :) Když si vezmu, jak tam dobře vyzněli Dark Buddha Rising, nebo třeba Leechfeast, tak bych tomu věřil víc. Unsane tam letos taky hrajou a před 5 lety na ně bylo Futurum skoro plný (což si myslím u S + E nehrozí). Já chápu, že to tu s prostorama týhle velikosti je problém, ale... a říkám jen, že se "trochu bojím" a že je to loterie, ne, že čekám katastrofu. OP si za to možná částečně můžou sami, ale na DBE a v K4 měli zvuk lepší a na Chmelnici údajně skvělej (čemuž se mi nechce věřit :) ).
mIZZY - 26.08.22 16:46:39
Já si nejhorší zvuk ve Futuru pamatuju snad v první den posledního Prague Death Mass. Jinak drtivá většina akcí, na kterých jsem tam byl, docela v poho. Oranssi Pazuzu si dělají zvukově divné sami, to snad není možné, abych na nich byl 5x a nebavili mě ani jednou :) A ono to nebylo zvukově vyloženě špatné, akorát nudné. Zas furt mnohem lepší Futurum, než kdyby Esoteric měli hrát na Chmelnici nebo v Exitusu, z kterých sice už ani jeden nefunguje, ale třeba Saturnus tam posledně hráli, žejo :) Tak kam jinam s tím?
onDRajs - 26.08.22 16:15:42
Já tam byl třikrát a pokaždé super. Ale ostatní si stěžovali, tak jsem měl asi kliku. Tentokrát tam nehrají Nile, takže bych se nebál. Spíš mám obavy, jestli zase nebude úřadovat covid a šílenství kolem něj...
AddSatan - 26.08.22 11:54:27
no zrovna Unsane měli ve Futuru před 5 lety zvuk super (lepší než před 10 lety v LMB), ale to jsou 3 lidi ... Oranssi Pazuzu 2x nic moc, co slýchám/čtu, tak je to tam dost loterie, osobní zkušenost s tamním zvukařem asi 2. nejhorší vůbec (možná už tam není), ale snad budou mít vlastního ... jinak koukám, že v Unsane teď bubnuje Syverson z Daughters, basák taky novej, budou hrát hlavně raný věci do 97, takže se bude hodně skřípat :)
onDRajs - 26.08.22 10:36:12
Rotting in Dereliction, arghhhhh! Zvuku ve Futuru bych se rozhodně nebál... A hned pár dní potom jsou Unsane.
AddSatan - 25.08.22 09:46:33
no, snad to proběhne, začali hrát zase Dissident (škoda, že hned první) a Stygian Narcosis, tohle byl zrovna koncert k 30. výročí od založení, ale hráli to už min. 2x, otázka kolik budou mít času a trochu bojím zvuku ve Futuru (a Saturnus : / ) www.setlist.fm/setlist/esoteric/2022/boston-music-room-london-england-3b4419f.html
mIZZY - 25.08.22 09:16:16
8.11. budou Esoteric po 10 letech zase v Praze. A taky o den později v Ostravě. Spolu na tour se Saturnus. Dle plakátu to vypadá, že Saturnus headliner a Esoteric support, ale počítám, že nebudou hrát 30 minut :) https://scontent.fprg1-1.fna.fbcdn.net/v/t39.30808-6/301196233_497307382399913_4061171982460370087_n.jpg?_nc_cat=107&ccb=1-7&_nc_sid=730e14&_nc_ohc=WtHcPK_PoqEAX8aRGZM&_nc_ht=scontent.fprg1-1.fna&oh=00_AT_NTd9ibMI11TCMe4VEwVBQ14RXXBWsOO3XR3oowSa6eg&oe=630C76EC
AddSatan - 04.03.14 13:57:35
letošní jarní tour nejblíž 15. dubna ve Wroclawi, lupení 35/45 zlotých, pohoda...
mIZZY - 24.01.14 07:58:32
nepřijde ti, že jsi tak trošku sám proti sobě
Jsem no :D Ale za předpokladu, že konečně uvidím Esoteric, bych nějakej ten proděl aj oželel :) Navíc kombo The Body a druhej den Esoteric by mohla být dobrá vražda :)
brutusáček - 23.01.14 23:06:34
tak čekal jsem víc :)
bizzaro - 23.01.14 20:08:27
no 1000 eček si nemyslim že by byl až taková pálka
neee???!!! tak to udelej, prijdu :D
AddSatan - 23.01.14 20:02:55
Nechce se někomu udělat koncert v ČR? Prosíííím! :D
když tak koukám na ty data, nepřijde ti, že jsi tak trošku sám proti sobě a svým spolupromotérům? :) ... ono fanoušci obou těch eventů by se překrývali snad jen z menší části, ale i tak... překoncertovanost bych řekl škodí vždycky a ono už teď, co tak vím, obecně doom / sludge apod. koncertů tady v dubnu bude až až :) ty garance, já nevím kucí, si myslím... to bych asi takhle veřejně nepropíral, i když v dnešní době FB je to asi už jedno... ... ořezal bych to o Isole a Indesinence (a možná i Procession heh) a bylo by to nadějný, takhle jako, garance negarance, lidí jak psů, živit to, ubytovávat to, nechtěl bych :))... když i s Ahab prý nemalý proděl... každopádně, když to tu někdo udělá, bude rád a přijdu určitě... jestli ne tak nevadí, protože jinak live in Leipzig :) (škoda, že to tour Esoteric radši nespojili s Graves at Sea a třeba i Conan, kteří tam budou...)
brutusáček - 23.01.14 16:08:46
no a minule na tom taky nechali gatě ne? no 1000 eček si nemyslim že by byl až taková pálka...ale do toho klub, ubytování atd...
mIZZY - 23.01.14 14:27:55
Jo no, Alešovi z Et Moriemur, kteří je dělali minule, původně psali, že jedou s Procession a Kongh a chtěli za vše 1000€ + ubytování a jídlo.
brutusáček - 23.01.14 14:21:17
četl jsem tu diskuzi na fb prej 1000eček jo?
mIZZY - 23.01.14 12:28:04
"DOOMED EVENTS press release: "So, here you have ESOTERIC + PROCESSION tour in more detail. ISOLE ( from April 11 to April 21) and INDESINENCE ( from April 22 to April 26) will be special guests Still some dates tbc, (check below) promoters interested mail info@doomedevents.com w/ISOLE 11/04 SWITZERLAND - ZURICH/WERK 21 * ESOTERIC + ISOLE 12/04 GERMANY – LEIPZIG/UT CONNEWITZ * JUST ESOTERIC 13/04 GERMANY – DARMSTADT/STEINBRUCH THEATER 14/04 GERMANY/POLAND/CZECH REP/AUSTRIA 15/04 GERMANY/POLAND/CZECH REP/AUSTRIA 16/04 POLAND 17/04 LITHUANIA –VILNIUS/KABLYS 18/04 LATVIA – RIGA/MELNA PIEKTDIENA 19/04 ESTONIA – TALLIN/TAPPER CLUB 20/04 FINLAND – HELSINKI/BAR LOOSE 21/04 SWEDEN – UPPSALA/CURSED UPPSALA" Nechce se někomu udělat koncert v ČR? Prosíííím! :D
brutusáček - 13.06.12 08:38:24
"mimochodem s vizáží méně rozprostraněného Brutusáčka – obrýlený zlatovlasý anděl" Hahahá, Brutíku, máš konkurenci.
no počítam že já nezahraju to co on, a on nevychlastá to co já ve zlých :)
Radka - 13.06.12 01:00:23
"mimochodem s vizáží méně rozprostraněného Brutusáčka – obrýlený zlatovlasý anděl" Hahahá, Brutíku, máš konkurenci.
Radka - 13.06.12 00:58:44
Jó, byl to mazec.
brutusáček - 06.06.12 10:22:36
a určitě musim pochválit to že sei prostě jeli svůj plnej setlist, hrálo se tuším přes hodinu a půl....plus mínus ten výpadek ale aspon to mohli dát akusticky do folku :))
bodin76 - 06.06.12 09:59:20
Maximální spokojenost, dostal jsem od všech kapel přesně to, co jsem očekával. Škoda jen výpadku při setu Esoteric při skladbě A Worthless Dream.
brutusáček - 06.06.12 07:33:54
jak zabít funeral..rozsvítit mu a vypnout elektriku :) celej večer měl uvolněnější atmosféru a v podstatě se čekalo jen na esoteric a naprosto famozní

Zkus tohle