Démanty Žižkovské noci

report

Pro tento článek jsem si vypůjčil a lehce doplnil název jednoho z vrcholů naší poválečné literatury. Učinil jsem tak jen pro malebnost a příhodnost onoho slovního spojení, žádné další spojitosti tu nehledejte (avšak nejsou vyloučeny).

V letošním roce se mi zatím daří navštěvovat v rámci časových i finančních možností poměrně hodně koncertních akcí. Po prázdném lednu a nikterak nabité druhé polovině loňského roku jsem si začal vše vynahrazovat a během uplynulého měsíce a půl jsem se dostal na pro mě úctyhodných jedenáct koncertů, což lze vyjádřit i jako dva koncerty za týden. K sepsání reportu se však dostávám jen zřídka, ať už jsou důvody jakékoli. První březnový den jsem ale byl svědkem koncertu, který si alespoň krátké zhodnocení zaslouží, i když jsem report v plánu neměl. U první kapely jsem se chtěl vyvarovat výrazové kolizi s chystanou recenzí, u kapely druhé pak s recenzí nedávnou.

V rámci festivalu Žižkovská noc jsem onen pátek dorazil do klubu Final. Zahajující kapelu Ufajr jsem bohužel kvůli nechtěnému prozkoumávání žižkovských zákoutí propásl, avšak následující chlapce jsem si již ujít nenechal. Pražští Tengri mne velmi příjemně překvapili svým loňským stejnojmenným debutem, proto jsem měl již delší dobu v plánu vidět kapelu konečně živě a zkonfrontovat svůj nabytý zážitek s těmi, které jsem měl možnost slyšet od svých přátel. Potemnělý klub byl atmosférický už sám o sobě a kvalitní, avšak hlasitostí mírně přehnané ozvučení slibovalo nevšední zážitek, který tak závisel jen na výkonu kapely. Tvorba Tengri je příjemně smutná, členitá a náladotvorná. Její instrumentálnost ničemu neškodí, naopak mám pocit, že se zpěvem by se vytratilo ono kouzlo přitažlivosti. Vůdčím nástrojem tohoto vystoupení pak byly jednoznačně housle, ačkoliv na tom nesl svou zásluhu i pan zvukař, který tomuto nástroji dle mého soudu dal až moc velký prostor na úkor zbývajících nástrojů. Návštěvnictvem překvapivě zaplněný klub se brzy zaplnil i podmanivě ponurou romantikou, slovy celkem těžko popsatelnou. Desku mám slušně naposlouchánu a v živém projevu kapely jsem tak objevil několik nepřesností, ale tady šlo především o atmosféru, o náladu, o zasnění. A v těchto směrech Tengri předvedli vynikající výkon, opět jsem byl rozněžněn, dojat a uspokojen.

Následovali moji dobří přátelé a sousedé Drom. Jejich poslední album jsem tu obsáhle recenzoval nedávno a i křest zmíněné desky neušel mé pisatelské pozornosti. Mám-li tedy částečně porovnávat s podzimním koncertem v Liberci, tentokrát jsem byl z jejich výkonu mnohem šťastnější. Kluci měli v Tengri vynikající „intro“ a mohli tak lehce navázat na atmosférično, které se v klubu ještě nějakou chvíli během výměny aparátů drželo. Opět musím pochválit heroický výkon Charlieho, který do svého pěveckého projevu dává skutečně vše a je až s podivem, že jeho organismus takovou fyzickou i emocionální zátěž zvládá. Také ostatní členové kapely působili přirozeně a přesvědčivě, jejich sehranost je znát a oproti Tengri se zvýšila i hladina hráčského sebevědomí. Dle reakcí publika nejsem zdaleka jediný, kdo v Drom vidí ohromný potenciál, naopak jsem si díky tomuto koncertu jen upevnil toto přesvědčení a také pýchu, že to jsou „kluci od nás“. Je dobře, že cestují po republice i mimo ni, že je o jejich hudbu zájem a že se neustále zlepšují.

Sice se můj zážitek z Žižkovské noci smrskl na pouhé dva koncerty, ale ty byly tak silné a naplňující, že se v mém osobním žebříčku letošních koncertních vystoupení drží na druhém, respektive třetím místě, hned za doposud nepřekonanými Mindwork. Česká klubová scéna žije a žádný z větších koncertů zahraničních hvězd mě zatím nedokázal uspokojit v takové míře, jako se to daří (nejen) tuzemským kapelám v podzemí. Díky všem, kteří se o tu scénu starají a svým nezanedbatelným dílem ji spoluutváří.

Vložit komentář

Matthias - 23.05.13 05:22:56
aw..i used google translate to understand what you wrote and it worked fairly well. too bad that you didn't review the last band, NEONSTREAM, i was very interested on what you would think about them! i found that the sound was quite ok under the circumstances, i don't know what it was like during the last concert though. thank you for your interesting thoughts though!
shogun - 18.03.13 11:10:52
jak říkám, zvuk dobrý, jen u tengri moc vytazeny housle. hlasitost v mezích, u nás v azylu to bývá horší. tedy prijatelne nahlas :)
AddSatan - 18.03.13 00:32:31
Co se týče Finalu, tak nemám ponětí, co tam obvykle hrává za kapely, web jim moc nefunguje, co jsem před ŽN koukal.
a nějaký relevantnější příspěvek k diskuzi o kvalitě/hlasitosti zvuku by tam nebyl ? :) ... jinak ve Finalu hrávají kapely "malé" a "střední", dobré i horší, stylově metal, hardcore, crust, grindcore, noise rock, všemožná elektronika, noise, experimental (kdovíco), ambient...všechno možný... a pravda na stránky docela kašlou... ale jinak to tam funguje dobře... nejblíže toto co tak vím: http://www.marastmusic.com/Akce/COUGH-USA-March-of-the-Hordes-Vek-lan-Voluptas-v-Praze-Final jinak kluci z Tengri dneska fajn akci udělali, i dvojšlapku opravit umí :) a Dejvická klubovna mě opět příjemně překvapila dobrým zvukem (zvukař rozumí a umí) a pivem :) ... kapely taky fajn teda :)
shogun - 17.03.13 16:45:22
Tu akci dělají Tengri, správně. Co se týče Finalu, tak nemám ponětí, co tam obvykle hrává za kapely, web jim moc nefunguje, co jsem před ŽN koukal.
AddSatan - 17.03.13 15:14:37
Tak o prostředí nemluvím, za cca poslední rok to tam i dost zútulnili, mně se tam líbí, zvuk je tam ale jak kdy, většinou se to povede, někdy taky ne :) - a to tak, že něco spíš není slyšet, než že by to bylo přehulený - to jsem tam nikdy nezažil heh...proto jsem se divil... jsem zvědav jak tam budou znít ti Cough v dubnu... s jejich aparátem to ale ani asi nebude potřeba moc zvučit, takže bych se nebál...
shogun - 17.03.13 14:48:02
Já byl v tom klubu prvně a byl jsem spokojen, to prostředí mi vyhovuje a oproti jiným sklepům to tam nepůsobí tak chladně.
AddSatan - 17.03.13 13:42:22
nahlas ve Finalu jo? to jsem ještě asi nezažil heh, spíš občas bývá opačný problém :) dneska Tengri (teda myslím že oni) dělají tuhle akci v Dejvický klubovně: http://www.marastmusic.com/Akce/Onanizer-Le-Bain-de-Maid-Last-of-My-Kind-Voluptas-v-Dejvicke-klubovne-Praha

Zkus tohle