BRUTAL ASSAULT 2009, den 3 - sobota

report

report_770_px1

----- ---- -- -- --- ---- -----
den o03 > sobota 8.8.09
----- ---- -- -- --- ---- -----

Black Bomb A 10:00
FDK 10:35
Agathodaimon 11:10
Gama Bombs 11:45
Ashes You Leave 12:20
The Red Chord 13:00
Cripple Bastards 13:35
Ador Dorath 14:10
The Faceless 14:50
Ghost Brigade 15:30
Evile 16:10
Hate Eternal 16:50
Raunchy 17:30
Misery Index 18:10
Anaal Nathrakh 18:50
Atrox 19:40
Suffocation 20:25
Immortal 21:20
Walls Of jericho 22:50
Marduk 23:45
Skepticism 0:35
Eternal Deformity 1:25

----- ---- -- - -- --- ---- - ----- ----- ---- -- - -- --- ---- ---- ---- -----

DR: Třetí den už člověk rezignuje na civilizační návyky a chová se prostě jako zvíře, i přesto, že chodí oblečený a mluví (jak kteří). Někteří sice mluví, ale říkají celý den jen jedno slovo: „Sojka.“ Letos lituji, že nebyl přítomen Ládis a jeho vnímání pozměňující koláčky (bábovky, perníky a bůhvíco ještě), takto jen slastně vegetíme ve stínu a regenerujeme s pivem, které mě však mírně řečeno už začíná srát. Dešťovka nebo nealko, takhle si to pivovarští sládkové z televizních reklam určitě chuťově nepředstavovali. (pozn. Bizz: Ale hovno, celej fesťák bylo až překvapivě super! A to i lepší než v kdejaký hospě!! Sojeeec!) Opět absolvujeme dopolední koupel, z dálky nám k tomu hrají FDK, které trochu lituji, poněvadž jejich tvorba se s ránem přímo vylučuje. Nebo opravdu vytáhnout žiletky? Raději ne.
Přicházíme na chorvatské Ashes You Leave, jejichž součástí jsou dvě dívčiny – jedna za mikrofonem, druhá fidlá na housličky. Ačkoliv má parta už na kontě pět desek, dál než na 12:20 to na Brutalu nedotáhla. Kapela do počtu, jejich gothický doom metal á la pubertální romantika je vcelku příšerný a jen žongluje s dávno zavedenými žánrovými pravidly. Navíc, třetí den festivalu to člověku všechno splývá dohromady a kapela, jejíž snahou je v pelotonu ostatních zaujmout, to má o to těžší.
Gába: A je tu poslední "příjemné" dopolední vstávání v pekelně vyhřátém stanu. Rozepínám svůj liposukční odšťavňovač ve formě péřového spacáku značky Arctic a deru se ven. Jak vidno, spolunocležník Ondrajs se poučil z předchozích dní, kdy jsme prvních pět minut neměli co dělat a balí první brko ještě za hlubokého spánku. O zábavu tedy máme postaráno. Zamýšlená rychlá "hygoška" proběhla želvím tempem a tak se do areálu dostáváme až na The Red Chord. Snad nikoho neurazím, když dodám, že kromě FDK jsme nejspíš zase o tolik nepřišli.
Předem jsem měl trošku strach, jak se čertíci předvedou, ale s první písní jsou veškeré obavy pryč. Byť hoši hrají dnes tolik populární deathcore, naštěstí ho pojímají poněkud jinak (rozhodně progresivněji) než mnozí žánroví spřízněnci. Jak vidno, rozhodně nechtějí stát na místě a odrhovat stále ty stejné primitivní tupačky a tak se dočkáme mnoha úskoků ve formě šílených běhaček po pražcích či klasického death metalu. Obrovské plus vidím i v pódiové prezentaci a komunikaci s publikem, kde můžeme být ušetřeni narcistních keců o nejdrsnější a nejtvrdší kapele světa, vzývání "fucking moshpitů" a v neposlední řadě miliónů nic neříkajících kérek a nagelovaných patek. Díky chlapci, takto si představuji budoucnost deathcoru (pozn. autora: na vlastních stránkách uvádějí jako vlivy například Cynic či Crowbar, tedy další velké plus).
DR: Američtí The Red Chord, kteří jsou ve festivalovém

report_770_px2

programu onálepkováni jako deathcore/hc/death na to bez respektu vlítnou a je jasné, že tady se s romantikou operovat nebude. Jsem rád, že aspoň někdo dokáže vybřednout z průměru a šedi současné vlny amerického metalu (zaplaťpánbůh za NWOBHM) a následuje svoje srdce a ne momentální barometry nálad, a tak čtveřice chlapců to do nás šije vcelku svébytným nářezem. Grupa je hodně variabilní, tu a tam zazní mathcorová běhačka po pražcích, chvilku se zastavíme s pořádnou lopaťárnou, pak zas thrashově hrozíme, místy dokonce cítím i punkovou přímost. Řvoun opět hromotluk jak fík, někomu ty svaly prostě rostou, někomu holt roste ‚milan‘. Kytaristovo tričko Disembowelment potěšilo ostatně jako celá bostonská cháska.
Gába: U Cripple Bastards se zastavím jen velmi krátce. Legendární grindcore/punk, který se hodí spíše na festivaly jako je Obscene, zde působí přinejmenším zvláštně. Žádné hráčské supervýkony a kytarové onanie tady opravdu hledat nebudeme, a jelikož vokalista mě svým antizpěvem totálně odrazuje, jdu se raději osvěžit a občerstvit.
DR: Už je tomu hodně let, co mne Italové Cripple Bastards dokázali na OEF naprosto strhnout, zde však bylo vystoupení dost vyčichlé. I já jsem nevydržel déle než pět minut, opět vedro jako v Mauretánii a já už začínám trpět nekompromisní programovou koncepcí BA, v níž jakoby si řekli „budeme vyhánět čerta ďáblem“ a death je přebit grindem, doom crustem a black thrashem. Jedinou spásou je útěk do ticha. Je mi jasné, že metalový vox populi nezná slitování a já se na BA nedočkám aspoň pěti nemetalových (rozuměj: kde nikdo neřve, nekvičí nebo nehuhlá) kapel, u nichž bych si odpočinul. Velká škoda. Metal is the law!
DR: Z předchozího odstavce je doufám zřejmé, že dávám vale i symfometálku Ador Dorath, které jsem už tady viděl před lety. Je mi líto, nejsem robot s plechovými ušisky.
Gába: Po lehkém odpočinku, který odnesli čeští Ador Dorath (ostatně jako vždy na všech festivalech a koncertech), se dostavuji na mnohými očekávané vystoupení školáků The Faceless. Moc se nedivím, jelikož death metal v jejich podání (jak ostatně mnozí z vás ví) je jakoby z jiné planety. Hošíci tedy nastupují a pouští do nás směsici všeho možného, jen ne nudného a rovného metálku, samozřejmě z jediných dvou alb Akeldama a Planetary Duality. Při jejich věku opravdu neuvěřitelná vyzrálost a technická ekvilibristika a lehkost, s jakou předvádějí propletence všemožných stylů, jim může závidět snad každý. Po celou dobu převážně sleduji levého kytaristu Michaela Keena, který sem snad zabloudil z nějaké "hippie rockové" formace a celý koncert nehne ani brvou, ale hlavně samozřejmě pozoruji jeho pobíhání prstíků sem tam po kytárce. Naštěstí si ho můžu vychutnat plnými hrstmi, protože nyní ani zvukově nemám co namítat. Všichni zúčastnění předvádějí neuvěřitelně robotický výkon a zpěvák, který snad jako jediný vypadá trochu metalově (pozn. DR: no nevím, vypadal jako já, tzn. kudrnatej prcek), je jistý i v čistých partech, takže vytknout nelze opravdu nic. Jim vymezených čtyřicet minut uteče jako voda (nejlepší by byla výměna setu s Immortal) a jen nechápu, kam se chlapci ještě chtějí zlepšovat.
DR: The Faceless – kdo neviděl, ten neuvěří. Ani nejde o to, zda má kytarista šest prstů či bubeník tři nohy; toto opěvování instrumentálních schopností hráčů by bylo jen vodou na mlýn lidem, kteří žánr technického extrému nechápou a nejsou schopní „číst“ ani obyčejný 7/8 rytmus a slyšet v něm melodie a písňové struktury. Ačkoliv u The Faceless po prvním

report_770_px3

poslechu budete přesně tímto šokováni, poslechy následující vám přesně odhalí neuvěřitelně soudržné písničky, které udivují množstvím žánrů skloubených do sebe. PŘIROZENOSTÍ se uvádějí nikoliv jen na deskách, ale i na pódiu, takže žádní matkomrdi, circle pity a podobné kraviny, prostě kluci, co hrají muziku, o kterou zde jde především. Navíc mi imponují kapely, kteří nemusí lítat po pódiu, dělat trojité výmyky a stoje na hlavě. Stačí, když v klidu prezentují svou muziku, která je ale ve finále naprostý masakr (stejné dojmy jsem měl při shlédnutí pátečních Gadget). The Faceless naživo vůbec nic nešidí, všechno je úplně jako z desky, na mikrosekundu přesně, po skončení jejich setu jsem odcházel s třemi otazníky na čele a nevyřčenou otázkou: „Co to jako bylo?“ Jen tak mimochodem, Gábou zmíněný kytarista slavil v den vystoupení své 23. narozeniny. Spolu se Skepticism sobotní vrchol.
A budu rovnou pokračovat s Ghost Brigade. Ti jsou mladou kapelou pocházející z Finska, takže o co asi půjde, že? Chytrému napověz a hloupého kopni do prdele. Jasně, smutek a stesk a nějaká ta pocitová vyprázdněnost. Na BA je sice vnímám, ale tak nějak na půl ucha, až jejich koncert o den později mne přesvědčuje, že šla na mne fakt únava. V klubu jejich posmutnělý „bahnozmar“ má větší sílu a kontury jejich produkce jsou zřetelnější. Představte si slavnější krajany Swallow The Sun, možná ne tak nasládlé, přidejte špetku sludge a Ghost Brigade jsou na světě. Fajn.
Evile znám, novější anglická thrashovka, která neurazí ani nenadchne. Všechny mladé kapely nyní hrají cokoliv s předponou post- a příponou –core a člověk hledající nějaký thrashový objev má holt smůlu. Kdo čte tento článek a zná skvělé mlátičky, ať neváhá a napíše je do diskuze, jsem zvědav.
Gába: Na legendu death metalu v čele s Erikem Rutanem jsem se těšil jak slepice na flus. Předem jsem byl sice upozorňován na špatný zvuk, což mě ale samozřejmě vůbec neodradilo. Počasí se také konečně trochu umoudřilo a citelné ochlazení na čtyřicet stupňů ve stínu je znát, takže mohu začít vychutnávat. Žel znalci měli (ostatně jako asi vždy) pravdu. Hluková koule, kterou totiž pánové spustili, se opravdu nedala poslouchat. Některé skladby jsem dokonce stěží rozeznal i přes prsty v uších a to si troufám tvrdit, že Hate Eternal mám opravdu hodně naposlouchané. Své k tomu přidala i absence druhé kytary, kdy při přechodech do sólíček měly mé bubínky co dělat, aby nepraskly. Obří aplaus po každé písni mě "nasírá" ještě víc a já totálně propadám do skepse. Co naplat, že Rutan běhá rukama po pražcích jak smyslů zbavený, když se ke mně dostane absolutní paskvil a snad poprvé mám pocit, že to není chybou pouze zvukaře. Takto jsem si tedy pekelnou smršť opravdu nepředstavoval.
DR: Ale já zvukový lapsus Hate Eternal čekal! Nečekal jsem ovšem absenci Shauna (?) a průser byl na světě. Jejich koncerty vůbec nemají metalový „spodek“, kytarové disonance z polystyrenu, už si říkám, že by Eric mohl dostat rozum a něco s tím dělat. Behold Judas, I, Monarch, King of All Kings atd. se mnou nemůžou hnout. Další kapela odsouzená k pouhému domácímu poslechu.
Raunchy pro nás znamenají zvukovou kulisu a já se už začínám těšit na konec festivalu, převážně z výše zmíněných důvodů. Stárnu.
Gába: Misery Index každým rokem dokazují, že jsou hlavně koncertní kapelou. Sám jsem se kupodivu těšil, jak se předvedou, byť doma si je pustím jednou za "uherský rok". Vystoupení předem shrnu za klasické, což znamená řádně našlapané. Od samotného začátku je jasné, že tady se nikam uhýbat nebude, tzn. chytlavé hardcorové pasáže umně skloubené s jednoduchými death/grindovými sypačkami a nic navíc, v jejich podání to ale stačí (ostatně nemusíme mít vždy onanizátory za kytarou). Já samotný ale přiznám, že mně to extra moc nedává, trochu mi vadí právě ta avizovaná prvoplánovost. Po pár prvních písních je slyšet, že i místního zvukaře si udobřili a o srandy jako je mosh pit také není nouze, takže o zábavu je postaráno. Koncert odsype jedna báseň, jen mám po skončení jako vždy pocit, že mi asi něco uniká.
Z vedle začínajících Anaal Nathrakh /px níže/ slyším zdáli pouze spletenec hluků a raději předávám slovo Ondrajsovi.
DR: Hodnej panáček, jen co je pravda. Nejsem znalec tvorby Angličanů, kteří tentokrát dostávají na prdel od zvukaře. Jak známo, v Anaal Nathrakh se hodně sype, což zde znamená totální prasochlív jak z dílny Anal Cunt. Gába odpočívá v pevnostní nálevně, ve které je chládek, já setrvávám. Parta holohlavců, která ortodoxní blackmetalovou image rozhodně neoplývá, je šťastná jak blecha, AN totiž téměř nekoncertují aevidentně

report_770_px4

jsou překvapeni velmi vřelým přijetím. Dave Hunt je hlasový talent, skřehotá, řve, no prostě šílenec, ostatně zvládá i Benediction. Zvukově sice zazděné, ale přesto zvedám palec nahoru.
Na Atrox dorazilo nejméně lidí ze všech dní (Norové hráli od půl osmé, což je velmi vděčný čas), odhaduji hlouček fandů na nějakých dvě stě, což není příliš povzbuzující. Atrox rozhodně nezačali šťastně, hrálo se hlavně z poslední placky Binocular (pozn. Bizz: Jen z ní) a dojem sráželo neslané a divně neurčité bigbeatové vyznění. Atmosféra nikde. Kapela jakoby si nic nedělala z vlažného přijetí a jednotlivé songy uváděla výstředně a fantasmagoricky jakoby chtěla říci, že „nejsme odsud“. Druhá půlka koncertu se mi zdála o dost lepší, zrychlilo se, vytušil (pozn. Bizz: Jen vytušil ;-)) jsem písně z období šílené zpěvačky Moniky, tu a tam příměs elektroniky, onde Arcturus, jinde pro změnu progová zručnost. Stejně jako Ghost Brigade, i Atrox byli o třídu lepší o den později na Chmelnici.
Gába: Jestli jsem o Hate Eternal psal jako o legendě death metalu, Suffocation by tedy měla být legenda všech legend. Což ostatně předvádějí i na každém svém strhujícím koncertě. Tady tomu samozřejmě nemělo být jinak, byť je pravdou, že zvědavost, jak naživo předvedou vály z nové, rozhodně méně vydařené desky, byla enormní. Snažím se vtlačit na výhodné místo mezi další sardinky, ale jde to ztuha. Naštěstí jsem dost neodbytný a tak nakonec stojím pohodlně, na cizích nohách, relativně uprostřed všeho dění. Koncert začíná a hned po prvních tónech je asi všem jasno, kdo je tu králem. Přede mnou se rozjíždí klasická vřava, ale já si naštěstí bez hnutí můžu vychutnat hudbu, bohužel ve své demenci si už přesně nevzpomenu, co se ze začátku hrálo. Všechny nástroje znějí super, takže Suffo si určitě přivezli i vlastního zvukaře. Druhý song a roztáčí se mohutný circle pit, jenže někteří jedinci místo večerního joggingu předvádějí spíš jakýsi "skurutí běh" a houfně padají na okolo stojící. Čímž i já ztrácím půdu pod nohama a zároveň také plážovku, kterou ovšem bojovným výkonem a s ukrutnou křečí v dolní končetině doluji zpět. Frank Mullen je evidentně potěšen reakcemi metlošů, ale místo toho, aby do nás pustil věci z Pierced from Within nebo geniálního EP Despised the Sun, dostáváme hlavně songy z poslední desky a ať si říká kdo chce, co chce, ani naživo rozhodně nemají takovou sílu. Na oplátku jsme alespoň hojně obdarováni první deskou Effigy of the Forgotten. Nakonec i jeden vynucený přídavek a konec, šťastlivci si je mohli užít ještě o den později v Praze. Celkově určitě super, jen bych příště prosil trochu pozměněný playlist.
DR: Suffocation … Čtyři věci z Effigy (Infecting the Crypts, Jesus Wept, Effigy of the Forgotten, Liege of Inveracity), tři věci z Blood Oath (Cataclysmic Purification, Blood Oath, Come Hell or High Priest), konec obstarala Thrones of Blood. Konfrontace minulosti a přítomnosti? Těžko říct. Novinka je oříšek, první dvě zmíněné skladby zněly výborně, ale Come Hell… nikoliv; vyložená slabá skladba.
Gába: Aspirant na nejhorší kapelu festivalu společně s Carnifex je jasný. Jsou jimi "Norci" Immortal. Bezesporu nejtupější, nejnudnější a nejotravnější black za poslední tři dny a to, že kdysi možná natočili jedno dobré album, nyní rozhodně nic nezmění. Nejradši bych odešel ihned po prvním tónu téhle katastrofální pseudokapely, ale Ondra míní jinak (čímž mu skládám poklonu, protože je vidět, že v rámci reportu je schopen vyslechnout i ty největší hrůzy) a tak si můžu trpě vyslechnout tupa-tupa metal nejhoršího kalibru. Na této kapele nevidím opravdu nic zvláštního a vyloženě nechápu hodinu a půl jim vymezeného času a totálně zaplněný plac. Naštěstí můj kolega po pár minutách očividně psychicky nevydrží můj nátlak a tak se spolu s ním mohu zvraceje odebrat co nejdál...
DR: Tady si dovolím malou vsuvku. Dovolím si nesouhlasit, ale jen trochu, nebudu to přehánět. Není to z toho důvodu, že by mi visely doma plakáty Immortal, ale jednoduše proto, že Immortal koncert (tedy to, co jsme z něj viděli) zahráli jako profíci. Já tedy čekal mnohem větší průser. Pravda je ovšem taková, že nazývat Immortal black metalem je urážkou žánru, poněvadž trio hrálo zejména věci z období Damned in Black a jemu podobných. Stačilo zavřít oči a najednou si člověk připadal jak na koncertě Motörhead, jenže když je otevřel, tak najednou zjistil, že se ocitl na jejich pandím revivalu. Zpestření, proč se ale neplival oheň? Gábo, pokračuj.
Gába: Následovala příjemná pauzička vyplněná dalším rostlinným dýchánkem, což jsem bral jako vhodnou přípravu na Walls Of Jericho, ti naštěstí byli lehkou změnou k lepšímu. Fanouškem se nestanu, ale rozhodně lepší být pokérovaný od hlavy až k patě a produkovat relativně jednoduchý metalcore než se ztrapňovat ve směšných warpaintech a pokoušet se vyhnat soudné diváky pryč z areálu. Avizovaná absence charismatické zpěvačky Candance se nekonala a očividně se na ní nepodepsaly ani problémy, kvůli kterým neměla na BA vystoupit. Dočkáme se tedy klasického rituálu ve formě hyperaktivního pobíhání a hecování do ještě větších a větších circle pitů. Musím uznat, že ač WOJ neprodukují nic zvláštního, umí to rozhodně prodat, k čemuž se výborně hodí právě zmiňovaná Candance, která dokáže bez větších problému strhnout i ty, co by si jinak tuhle kapelku doma asi stěží pustili. V čem však vidím problém, je její samotný hlas, který opravdu není nic zvláštního. Za sebe ale musím říci, že mi to nijak nevadilo, alespoň jsem s oranžádou v ruce mohl v klidu odpočívat.
DR: Mám to podobně jako Gába, Walls poslouchat po koncertě nezačnu. Tu a tam se v písních objeví opravdu dobrý rif, jenže se – jak jinak – zazdí nepovedenou melodikou z Göthenburgu. Tak co, Candance, ukážeš kozy? NE, namísto toho mezi skladbami afektovaně kvičí (proboha proč neumí uvést písničku jako člověk?), fuckuje podle metalcorového slabikáře a já mám chuť tu ženskou na místě zastřelit. Jistě, jsou i horší zpěvačky, třeba Celine Dion...
Gába: Marduk předvádějí prakticky totéž co Dark Funeral den před nimi, ale vše o něco pomaleji a nezáživněji. Rozeznám myslím jen jednu skladbu z Panzer Division Marduk, jenže i zvuk se opět nezdá optimální a slévá se v (na BA tolik známou) hlukovou kouli. Bohatě mi tedy stačí pár skladeb a honem do pivního stanu na poslední pivko. Tam se zatím shluklo početné (očividně velmi svěží) marastí jádro v čele se samotným šéfem, připravujíc se na vystoupení finských Skepticism.
Na ty se zvedáme tak akorát a přicházíme prakticky zároveň se spuštěním první skladby. Stejně jako minulý rok, celý BA zakončujících Esoteric, dostáváme nálož veselých skladeb k popukání a stejně příjemných pohledů od samotných hráčů. Tempo šneka, až na jednu výjimku, je myslím dost vystihující a zpěvák ve fraku, pohybující se po podiu stylem "pomaleji už to nejde", dodává celému vyznění opravdové "grády". Poznávám, pokud se nemýlím, cosi z posledního alba Alloy, ale popravdě řečeno jsem naprosto konsternován a zničen zároveň, a kdyby se hrálo cokoli tímto tempem, bylo by mi to bohužel asi úplně jedno. Hodně k tomu napomáhá minimum odpočinku za poslední tři dny a myslím, že i dost lidí si nejspíš nechalo Skepticism ujít kvůli těmto důvodům. Ještě posledních pár trpících minut a je konec. Děkuji Finům za krásnou ukolébavku a jdu naposledy, totálně vygumovaný, zalehnout do stanu, jelikož Eternal Deformity si s klidem nechám ujít.
DR: Jak již zmínil v reportu k předchozímu festivalovému dni Gába, letos bylo doom metalu opravdu pomálu, ovšem předposlední kapela BA maratonu – Skepticism – tento nedostatek vynahradila. Já u nich kupodivu ožil, což si zpětně nedokážu vysvětlit (že by 348. špek přece jen zabral?). Finové mě odstřelili na planetku Grave-426, na níž jsem se osamocen potuloval po celé jejich vystoupení. Zvuk jako z křišťálu, nádherně klenutý jako gotický oblouk, fantastický zvuk varhan, všichni kolemstojící náhle zmlkli a chovají se jako myšky v kostele. Tympánní zvuk bicích, kytara syrovější než syrovátka, ultrazáhrobní zaříkávání pohřebního vůdce Mattiho, který občas zdvihne ruce jak v mystickém vytržení. Ke skladbám z Alloy squadra přidává vynikající song z Farmaconu, jsem naprosto unešen. Všechno klaplo, příště více funeral doomu. Fantastické.

Gábovo rezimé: Dnes bych raději začal nejdříve mínusy: kromě enormní unavenosti snad pouze každoroční klasika v podání chlapíků ze Security. Několikrát jsem byl svědkem jejich tuposti a raději se o nich ani nebudu zbytečně rozepisovat. Hlavní plusy: vůbec to, že na našem relativně malém území je festival jako je tento. Pravda, o to víc člověka mrzí, že každý druhý, koho na BA potkáte, mluví polsky, ale věřím ve světlé zítřky a opětovné navrácení českých fanoušků. Proto bych zde rád ještě krátce apeloval na ty, kteří tento rok vynechali - posloucháte metal? Zajisté ano, to byste tento článek ani nečetli. Tak neserte a příští rok přijeďte! Nechci se dočkat toho, že bude BA přesunut za hranice a za jaké, je naprosto jasné. Každopádně tento ročník považuji rozhodně za nejzdařilejší, ať beru v potaz výběr kapel či samotné zázemí festivalu, a nezbývá než doufat, že ten příští bude ještě o třídu lepší.
Úplným závěrem bych rád poděkoval Ondrajsovi (on ví za co) a Bizzovi (on ví za co) a také vám všem, co jste tyto plky dokázali vůbec dočíst. Díky a příští rok opět na BA.

GhAALL-ERKhA by onDRajs & Filipismo

Vložit komentář

brutusacek - 25.11.09 18:34:34
ty jo já už večer musel být tak nějak fůůů už nejsem schopen si vybavit suffo :)
brutusáčik - 01.11.09 15:54:00
Oslava patnácti let festivalu si žádá pořádné kapely, a to hned od začátku. Mezi prvními čtyřmi jmény figurují buffalští řezníci CANNIBAL CORPSE, hudební génius DEVIN TOWNSEND, atmosféričtí GRAVEWORM a více než avantgardní švédská družina DIABLO SWING ORCHESTRA.
bizz - 07.10.09 09:04:45
6+6+6=666 :))))
Sud - 07.10.09 00:25:22
Filipismo - 07.09.09 16:21:11
Bulzum i EpeloL!!! :-))
killer - 07.09.09 16:11:06
nitro: tak ja treba immoratl kdysi docela poslouchal a videl sem je na ceskym dynamu (tusim rok 1999, ale to si ted fakt nevzpomenu) a bylo to nazivo nuda a hrozny uz tenkrat... letos to samy. Tot muj nazor...
bizz - 07.09.09 15:43:00
anebo EpeLoL!
brutusáčik - 07.09.09 14:46:19
a vůbec malduk příští rok už jen Bulzum!
brutusáčik - 07.09.09 14:46:01
íímooollltáááállllllll čtvrtý buřt a musím říct rozhodně nejlepší, super jména a skvělá dramaturgie, svatý stolec - cynic - atheist - pestilence - mě veskrze zklamal čekal jsem od nich víc, jinak byla spousta skvělých zážitků....asi nejvíc faceless. K anaal nathrakh, z desky jsou totální genocida..a na to, že prakticky nehrají geniální výkon
bizz - 06.09.09 21:07:52
Nitro, davam ti trochu za pravdu s tim porovnanim Immo a Gorgo, kteri byli bes! Immortal pro me v poho, jen me to zive uz tolik nebavilo, mozna jsem byl utahanej, ale jinak remeslo zvladle
Nitrozpyt - 05.09.09 15:19:52
Letos to nejlépe klapalo, nejméně se čekalo, bylo i nejvíce čisto... Ale to bylo tím, že přišlo tak o 4000 míň lidí...to je jedna třetina...a to se pozná... Mě to přišlo letos fakt jakési suché...nevím na co si stěžuju už ani...možná jsem toho viděl a slyšel tolik, že jsem přesycen a už se prostě nenadchnu tolik jako při dřívějších ročnících... Takže je možné, že pro kvantum lidí to letos byl nejlepší ročník...já se nejvíce bavil asi předloni...
Nitrozpyt - 05.09.09 15:04:17
Skoro ve všem bych se s vámi shodl až na Immortal... Tato kapela, která měla poslední roky spíše status legendy, si zaslouží trošku úcty... Napsali jste, že nahráli kdysi možná jedno dobré album...jenže oni jich nahráli dobrých 5, z toho 3 mají megakultovní status... I přes to, že fuckuju všechny metalové pozéry, blackery, gothicy a podobné blbečky, náramně jsem se bavil (zde se přísluší dodat, že jsem celý brutal téměř abstinoval na kávě, abych vše zvládl shlédnout) a zažil show formátu kapel jako jsou KISS nebo Iron Maiden...mluvím tím o showmanství o tom, jak si dokážou pěkně naladit oddaného fanouška... Můj názor na koncert je samozřejmě subjektivnější než vás, ale zdá se mi, že o Immortal moc nevíte, a že jste je zde celkem jednomyslně shodili...jakoby byli na úrovní před dvěma lety naprosto selhavších "legend" norsk svartmetalu Gorgoroth... Spolu s Ulver, BTM, Faceless a Opeth pro mě byli Immortal silnou náplastí na jakousí "suchost" tohoto ročníku BA...
CANNIBALIX - 27.08.09 16:38:13
nevíte někdo kdo tam ukazoval plakáty pandy a ježka v kotli ?
piTRs - 25.08.09 07:57:48
ještě k těm immortal: i když jsem je stejně jako většinu sobotních kapel bez větších výčitek už vyměnil za teplo domácího krbu, myslím že dobrý desky vydali určtě minimálně dvě až tři. to co jsem ale viděl na videích z buřtálu, byl děs
bizz - 24.08.09 21:03:35
dostanu darek? :)
lemmy - 24.08.09 20:24:52
bizz 23|08|09 [22:14] lemmy je ted zevl. ale celkove a ve velkym ;-) ty se vole do toho portugalska těš!
bizz - 24.08.09 13:49:32
:D
gába - 24.08.09 13:17:30
ale Ondra me upokojoval ze to ze si nic z BA nebudeme pamatovat nevylucuje psani reportu :-))
gába - 24.08.09 13:14:39
jj tak trochu vesnicka tancovacka bros: my jsme ty rucniky a brejle meli stejne jen proto aby na nas bylo co nejmin videt jak jsme zmasteny :-)
bizz - 24.08.09 11:25:50
zive ty skladby u Immortal znely hrozne...burtne a hlavne dlouze. me DF treba ba z cd i zive a na BA to bylo podobny. oni ti Immo vlastne pak znej jako black pro motorkare :)
CrusT - 24.08.09 11:09:36
moc nechápu to peskování Immortal a na druhý straně vyzdvihování Dark Funeral...já se na tyhle kapely dívám přesně opačně, DF jsou povětšinou jenom taková zmalovaná vichřicoidní bubu nuda pro němčoury, ač třeba oproti Immortal díky dvěma kytarám s plnějším zvukem...oproti tomu novější Immortal jsou ale po kytarový stránce neskutečně narvaný killer motivama, viz třeba One by One...
bros - 24.08.09 00:50:45
Jinak díky a klóbrc dole těm dvěma pánům s ručníkama na hlavě (sandniggers?), co se to tam snažili poctivě odestát a následně to zmastili do třech reportů, dobrá práce, kuci.
bros - 24.08.09 00:48:58
mnoo mě nějak Obscura ani The Faceless nebaví, ani naživo, ani namrtvo, divné
bizz - 23.08.09 22:14:22
lemmy je ted zevl. ale celkove a ve velkym ;-)
pf - 23.08.09 21:31:02
lemmy: hele mě přijde ok jet na festival na dvě tři zajímavý kapely denně, tj. i když to vychází, že by třeba 90procent ostatních byly na houby, furt má smysl tam jet...
bizz - 23.08.09 11:21:48
jj, vsak to zmineny bylo, celkovy + i -, kdyz byla kritika, s kterou jsem nesouhlasil, tak aspon nejak podlozeny a ne kecy kecy kecy :) a jeste o BA neco bude od Suda ;-)
gába - 23.08.09 10:56:03
ale jeste jednou pisu - zatim určo nejlepsi BA
gába - 23.08.09 10:54:33
teda za ten posledni prispevek je jasnej ban :-D a mas samozrejme recht ze obcas jsme byli dost kriticti, ale i s odstupem casu bych nemenil. nekdy proste musis byt drsoň :-)
bizz - 23.08.09 10:07:42
a to, že jste tchuratsi, to muzu napsat tady v diskuzi :D
bizz - 23.08.09 10:07:13
uz jsem o tom s nekym mluvil - asi s O, s dost vecma (nazor na kapely) v tech reportech nesouhlasim,byli jste (dle me) v necem prilis kriticti, tak i tak spokojenost a nemyla potreba doblivat naky svy myslenky atd., proste fajn, reporty super ;))
gába - 23.08.09 09:52:25
byli jsme tedy nekorektní a nemlžili, ale radši byste byli rádi za zkreslený report? tak vidíte :-))
gába - 23.08.09 09:46:24
pokračuji: samozřejmě mluvím teď hlavně za sebe, ne za Ondrajse, ale zdá se mi že dobrých setů tedy rozhodně nebylo málo. A Lemmy co by tě mělo přesvědčit jet na BA je určitě vidět a trochu zapařit a pokecat s kolegáčky z marastu. ad zázemí - netřeba mluvit, potřebovalo by určitě pozvednout, ale zase tak hrozný to není
gába - 23.08.09 09:34:08
sakra teď jsem omylem kliknul na přidat příspěvek a úplně jsen vyšel z rytmu :-))
gába - 23.08.09 09:32:23
Schválně jsem si to spočítal a je pravda, že prakticky jen 1/3 kapel se mi dost líbila, ale i tak hodně slušná porce řekl bych. Pro člověka co si zaplatil 1400kč a zamlouvala se mu stejná porce kapel to dělá cca.70kč na jednu, takže opět dobrý. Možná celý report vyzněl dosti černě, ale zde použiji část z Ondrova úvodníku: "Nečekejte korektní report. Budeme nekorektní. Budeme psát, co si myslíme a budeme se snažit nemlžit." Což ZHRUBA znamená 1/3 kapel špatná nebo šla totálně mimo nás, 1/3 "normální" a 1/3 dobrá nebo vynikající
pf - 22.08.09 18:49:31
já bych to taky neviděl tak černě. letošní ročník určitě prodělečnej nebo málo výdělečnej rozhodně nebyl. navíc ubylo opravdu velkých kapel/trháků, čili menší návštěvnost je jaksi logická, nemluvě o tom, že díky ní byl celej průběh festivalu snesitelnější... a nejsem si jistej, jeslti zkvalitnění zázemí (sprchy hajzly, občerstvení aj ok, ale kemp pořád na píču) odpovídá násrůstu ceny vstupenky (1500 na místě je už o něco dražší než DE festivaly, kde to rpostě funguje v lcčems líp)
lemmy - 22.08.09 16:55:28
Proto bych zde rád ještě krátce apeloval na ty, kteří tento rok vynechali - posloucháte metal? Zajisté ano, to byste tento článek ani nečetli. Tak neserte a příští rok přijeďte! a nepřijedu gábo, a hned ti řeknu proč: protože sem u čtení vašeho reportu skoro pořád souhlasil, a jen si kladl otázku - proč tam proboha jste, když vás tak 2/3 kapel (stejně jako mě, ne u mě by to bylo 54/60) serou nebo připadaj nudný a blbý. marduk, dark funeral a ulver zamrzej, ale vydržet tenhle třídení maraton už nezvládnu. stárnu. (BTW, ODKAZ NA RECENZI IMMORTAL VLÁDNE MOC)
Satan.rap - 22.08.09 11:42:51
hehe Gabo jen je mam opacne, ale souhlas:-)))
gába - 21.08.09 19:19:35
Tak, nechal jsem si to pěkně uležet a pro mě jsou vítězi celého BA Gadget a v závěsu Mithras, byť s příšerným zvukem. Dál je to jasný Bio, Psycro atd....
joh - 21.08.09 11:52:38
Fajn report, behem cteni jsem pravidelne prikyvoval hlavou :) Akorat u Anaal Nathrakh si dovolim extra vyzdvihnout bicmena - asi nejvykonnejsi bicmen celeho festu - palil to nekompromisne, navic zvuk z toho jinac-bordelu vylezl "na kalacha", takze vrazda.
pf - 20.08.09 22:08:22
vtip byl tne, že skepticism hráli rychlejší, metalovější písničky, teda s výjimkou sign of the storm...
bizz - 20.08.09 17:32:53
Mart, nemyslim :) kazdemu neco a tebou zmineny kapely urcite vyplnily prostor (zanrovy), ktery by jinak zustal nevyplnen. a navic jsou to super kapely :) i kdyz souhlasim, ze Atrox se to teda moc nepovedlo a Ulver, ac je mam moc rad, taky uplne nepresvedcili
Mart - 20.08.09 17:04:20
No napsat o IMMORTAL jako nejhorší kapelu festu, asi ti opravdu nafoukalo něco do palice či co, absolutní vrchol festu byl právě IMMORTAL, a to nejsem jejich oddaným fanouškem, největší průser byl jednoznačně kapely ATROX, OPETH a jednoznačně katastrofa ULIVER , určitě nezpochybňuji jejich hráčské umění, ale takové kapely by opravdu na festivalu s názvem BRUTAL ASSAULT neměli co dělat, nemyslíte ?
Mart - 20.08.09 17:04:09
No napsat o IMMORTAL jako nejhorší kapelu festu, asi ti opravdu nafoukalo něco do palice či co, absolutní vrchol festu byl právě IMMORTAL, a to nejsem jejich oddaným fanouškem, největší průser byl jednoznačně kapely ATROX, OPETH a jednoznačně katastrofa ULIVER , určitě nezpochybňuji jejich hráčské umění, ale takové kapely by opravdu na festivalu s názvem BRUTAL ASSAULT neměli co dělat, nemyslíte ?
Adolf Satan - 20.08.09 13:47:26
bizz: smrad i z ponozek :))), Dictator, hmm Kypr, zajímavý, z myspace se zdá víc do toho "suicidal" blacku, tomu zas až tolik neholduju, ale mrknu na to, nezní to špatně. Jinak Thergothon mám z těhle kapel nejradši, Nejlepší zhudebnění vize Howarda P. "Uměnímilovat" :) Akorát jsou mrtví, takže Evoken příště jasná volba.
anal - 20.08.09 12:55:34
Sory za spatnej nyk v minulym prispevku
DR - 20.08.09 12:46:56
annal: :-DD
annal - 20.08.09 12:21:32
Jojo, rif, pak treba jaz a nakonec se bude psat bizaro;-)
bizz - 20.08.09 12:08:49
s dvema f jedine ear actory
DR - 20.08.09 12:06:33
nesmysl, to je výsledek wordovského pravopisu, už jsme to řešili x-krát, vždy s dvěma -ff-
bizz - 20.08.09 12:03:42
O, tak to si zvykni, neb to delam (pocestuju) u vsech clanku. a nehraj si fffffffffurt na chytryho.. Sejtn, presne, v Pejskovi to bylo tavení a smrad i z ponozek :) Evoken pekny a Thergothon taky hnus peknej :))) mam kamose, psal tu posledni MDB, kterej se vyziva v techhle rychlicich - naposled mi doporucoval Dictator - Dysangelist, znas? O ..:)
Adolf Satan - 20.08.09 11:49:44
bizz: jo právě co si pamatuju na jejich samostatný koncert v Black Psu tak tam to byl totální rozklad, rozpouštění, hniloba, záhrobí, blaho po těle (na mě ta hudba nepůsobí téměř vůbec negativně) i Mattiho vokál zněl mocněji. Tady to bylo v pohodě, ale příště chlapci spíše andante až adagio :) Jinak příští rok bych byl z tohodle ranku rád za EVOKEN (a nebo vyexhumovat Thergothon)
DR - 20.08.09 11:47:44
sákryš, příště koupím Gábovi stoličku s dírou pro kelímek....přišli jsme o oheň bizz: nwobhm je dobře, přečti si to ještě jednou; a neměň mi riff na rif, na to jsem alergickej ;-)
Filipismo - 20.08.09 11:39:12
GT samozřejmě s tím talentovaným, blonďáčkem z IPS na bicí :-)))))
bizz - 20.08.09 11:38:15
adolfe, s tema Skepticism jsi tuknul hrebicek na hlavicku! me to taky prislo hrozny rychly!!! a to az tak, ze me to skoro nebavilo :)))) Immortal jsem dal asi pulhodinu, zahrany to bylo fajn, ale ohne jsem se nedockal a sel na pivo :)
Filipismo - 20.08.09 11:29:59
Příští rok navrhuji GOROD, SYLOSIS, BURZUM :-)) a GODLESS TRUTH!!!!!!!!!!!
Baara - 20.08.09 11:28:20
Právě - řikám si, co je to B??? Takže jsem to rozluštila správně:-)
Adolf Satan - 20.08.09 11:21:50
oheň se plival, i prskavky byly - měli jste vydržet, chyběl už jen Dan Nekonečný :) Mě se teda set Immortal líbil, ať už jako legrace, tak zahraný to bylo slušně (dobře ne) a hlavně 2 věci z Battles nakonec pecka, Sons..bych neřekl, že je dobrý album oproti Battles. Anaal Nathrakh - pro mě kapela festu, proč se kapely snaží hrát extrém (přičemž pořád jsou to písničky - a chytlavý), když tu máme Anaaly :)? Jen ten zvuk mohl být lepší, ale u čeho ne? A ten Dave! Ten Dave! I zazpívat umí. Skepticism pohřbívali, ale v Black Psu víc a nepřišlo vám, že to tu moc hnali? :) Cripple Bastards dost v pohodě, ale viděl jsem je už v lepší formě, hrací době, publiku... Misery Index - to samý co Cripplové. Celkově super, jen SMRT ZVUKAŘI!
bizz - 20.08.09 10:41:20
new wave of british heavy metal, ale melo by to byt NWOAHM, takze american ;-)
Baara - 20.08.09 10:36:42
Co se skrývá pod zkratkou NWOBHM? Mám tušení, ale... Jinak kluci, pěkně jste to napsali!
Filipismo - 20.08.09 10:32:37
Osobně jsem kakal z The Faceless....
bizz - 20.08.09 09:37:34
jsem si rikal, ze byty vsuvky mohly bejt takovy zpestrujici :-D
LooMis - 20.08.09 01:07:56
hurá, tak i onDRajs si dokáže zahltit paměť:-)
DR - 20.08.09 00:39:31
bizz mi to u atrox hezky nandal ;-)

Zkus tohle