Autor: 80 Uživatelé: - Tvé hodnocení: hodnoť
Chirality

NOCTURNAL PESTILENCE & NOISEBLEED - Chirality

Obě kapely žánrová klišé podaly způsobem, který baví. Bez trapných póz a hry na superstar. Energie!

Svět se neustále mění. Spoluhráči do kapely přicházejí a zase odcházejí, což platí také v rovině osobního života. Je to občas vyčerpávající, nezastavitelná dynamika. Chirality je příběh o této dynamice. Jeho součástí nejsou pouze dvě pražské kapely Nocturnal Pestilence a Noisebleed. Všichni prožíváme totéž v nekonečném kruhu. Ten nyní oba útvary na svém novém split EP uzavírají, aby zase nekonečně začínal a končil.

The Witch s hostující nebezpečnou čarodějnicí Nicol Hofmanovou (Stellaris) lyrikou a klipem odkazuje na feminismus po vzoru komety kanadských nebes Spiritbox. Hybná kytara a drnčivá rytmika překvapí výrazným nu-metalovým vibem, zpěvačky Alena a Nicol zase plynulým prokládáním svých extrémních vokálů. Dvojzpěv v refrénu na oko působí přátelsky, je však zahalen stínem pomsty. Slavín posluchače neváhá pohřbít na Vyšehradském hřbitově breakdownovou pěstí. Z hrobu jej pak vytáhne Alena a hostující Filip Šuster (kytara, Noisebleed) s překvapivě medovým, uklidňujícím zpěvem ve dvojhlasém refrénu. 

Nocturnal PestilenceObě kapely si vzájemně vyměnily jeden ze svých dřívějších singlů a předělaly jej ke stylu svému. Phantom Mind od Noisebleed je v podání Nocturnal Pestilence jízdou na tripu. Po zběsilém sypání a agresivním riffování se přesouváme na 80s disko parket mezi podivně se kroutící mullety pod epileptickými světly. Zde si dynamika šňupla nějakou dobrotu. Funkční a trhlou hravostí zábavné.

Noisebleed sekce se nese v tradičnějším duchu. Klipová Separation je ale nejvíce emotivní věcí na splitku. Zatímco láme srdce a otevírá staré rány, růžové brýle strhává metalcorovými breaky a výraznými melo-deathovými riffy. Bolest je neúnosná zejména v závěru osudového, zasněného zpěvu Evy. The Cell s hostující Alenou je na poměry Noisebleed v přechodech do „slow breaků“ temná atmosférická skladba. V cca 2:35 minutě ale přichází divoká kytarová akcelerace.

Noisebleed ke coveru hitovky The Blood z poslední řadovky Fire & Shade z „pera“ Nocturnal Pestilence přistoupili bez experimentů, což odpovídá jejich druhé půlce Chirality. The Blood v jejich podání je ale napěchovaná těkavou energií. Co stojí za zmínku, je Evin nezvykle vypjatý scream.

NoisebleedAlena i Eva jako zpěvačky rostou v přímém přenosu. Dokážou překvapovat rozsahem, jejich hlasové dispozice kvetou jako rostliny v botanických zahradách při jarním rozbřesku. Kytarista Matyáš a Tomáš (basa u obou kapel) tvoří drtivé, hrubozrnné dropy. Nebojí se připomenout blackmetalové počátky Nocturnal Pestilence, i když dnes už kapela  raw stravou pro pandy není. Kytarista Noisebleed Filip naproti tomu lehce djentově nasekává, metalcorově breakdownuje či ujíždí až k výrazně melodickému death metalu. Obě kapely směřují ke stejným cílům (breakdowny a gradace emocí či razance), ale trošku jinými cestičkami.

Chirality vznikalo v Noisebleed Studio ve spolupráci se Seabeast Production. Z mixu nejvíce vyniká basa (v brutální harmonii s kytarou) a hned v závěsu programované bicí, které jsou mimochodem přirozenější než počítač na dřívějších albech Harakiri for the Sky. Bohaté atmo-klávesy pak skladby podplouvají a dodávají jim na vzdušnosti. Chirality se snaží jít cestou moderního, ale v rámci mezí přirozeného zvuku. Výsledek mě baví více než spousta přehulených corů. Tentokrát mám ale výjimečně problém s odlišností zvuku dle poslechového zařízení (např. na sluchátkách plošší, na bluetooth repráku masivnější).

Chirality je hudebním vesmírem gravitací se přitahujících protikladů v žánrových vlivech, postupech a přístupu všech zúčastněných a emocionálně jako kdyby odráželo všechna čtyři roční období. Dohromady drží pevně jako semknuté ruce na artworku z dílny pražské umělkyně Nova Art. Písně jsou jednoduché, hravé a dynamické. Nocturnal Pestilence a Noisebleed dovedou žánrová klišé podat způsobem, který baví. Bez trapných póz a hry na superstar. Prostě energie pičo!

Recenze dalších autorů

Přihlašte se pro přidávání recenzí.

aktuálně

diskuze