AHAB - The Giant

recenze
Radka
Hodnocení:
9

Posádka korábu AHAB připlula s novou deskou The Giant. Po předchozích dvou dlouhohrajících albech se jedná o další velmi kvalitní doommetalový skutek. Od posledního alba je znát hudebně kvalitativní posun kupředu. A co se týče samotné podoby desky, jejímu tématu a grafice, AHAB se opět nemají za co stydět.

AhabNěmečtí funeral doommetalisté jsou tu po třech letech s novým albem. Vypadá to, jako by se skupina rozhodla vydávat desky co tři roky – jejich první počin, The Call of the Wretched Sea (Volání prokletého moře), vyšel v roce 2006, další dlouhohrající album, The Divinity of Oceans (Božskost oceánů), spatřilo světlo světa v roce 2009. Nové album vydané pod labelem Napalm Records v květnu tohoto roku, The Giant (Obr), navazuje na celkovou koncepci skupiny, a to jak hudebně, tak i textově a vizuálně. Proč se kapela neustále vrací k tematice moře, jeho obrovské síly a mytických bytostí v moři žijících, je poměrně nabíledni. Stačí se podívat na samotný název kapely – AHAB. Ahab je kapitán lodi Pequod hnající se za vidinou úlovku velké bílé velryby, Moby Dicka, v Melvillově stejnojmenném románu.

Skupinu založil v roce 2005 zpěvák/kytarista Daniel Droste a kytarista Christian Hector. Sestavu, která se podílela na The Divinity of Oceans, doplnil ještě Cornelius Althammer (bicí) a Stephan Wandernoth, oba členové DEAD EYED SLEEPER. Althammer se navíc na albu podílel jako nahrávací technik a producent. Podle Christiana Hectora je toto složení kapely nejlepší, jaké mohlo být. AHAB bez debat nabízejí skvělý charakteristický styl doom metalu.

AhabPrvní deska kapely, The Call of the Wretched Sea, je vlastně převedení literární tematiky Moby Dicka do doommetalové podoby. V případě druhého alba se kapela vymanila z mobydickovské tematiky, ale fascinace mořem a oceány zůstala. Od první desky ke druhé byl vidět zřetelný posun a větší vyspělost jak hudební, tak textová. Třetí album se posouvá od konkrétních příběhů k něčemu obecnějšímu. Už se nezpívá o jednotlivých mořských monstrech a zápasech člověka s živlem, ale kapela se vydává trochu jiným směrem. Pokouší se prozkoumat pocit, že pod hladinou oceánů je něco hrozivého, co může být pro člověka neuchopitelné. Je to téma, které můžeme snadno zobecnit a vžít se do těžkých riffů i bez znalosti textů nebo celkové koncepce alba.

AhabHudebně se nová deska poněkud zjednodušila, a to v dobrém smyslu. Najdeme zde šest průměrně asi desetiminutových skladeb. Úvodní skladba Further South (Dále na jih) začíná lyricky, až ambientně, čistými kytarovými tóny, delší instrumentální úvod ukončí čisté vokály, které až po polovině skladby přejdou v charakteristický growl Daniela Drosteho a hudebně v hromovitý doom. Drosteho hlas je v čistých vokálech stále příjemný tenor, který při growlu nebo vokálech s třepenou fonací přechází do nižšího rejstříku. Některé recenze dokonce uvádějí, že místy je zpěvák někde na půl cesty mezi MY DYING BRIDEATTILOU CSIHÁREM. Druhá skladba, Aeons Elapse (Ubíhání věčnosti) promlouvá o nezastavitelném toku času, o obdobích, vedle kterých se život člověka jeví jako život jepice. Pozorný posluchač se vžije do hudby zpočátku za pomoci zpěvákova šepotu, jímž skladba začíná, aby se dále rozvinula v masivní kolos místy až hraničící s patosem. (Nicméně to k doomu patří.) Za polovinou skladby se objevuje neustále se opakující tklivý kytarový motiv, který svou tíhou a zdánlivou neukončeností evokuje ubíhající věčnost. Tato skladba patří mezi klenoty alba – zpěvákova hlasová rozmanitost se nejvíce projeví právě zde. A závěr v podobě čistých bicích jako by v posluchači evokovala poslední údery nějakého umírajícího srdce. Deliverance (Vykoupení) opět začíná čistými vokály a těžkými mollovými pasážemi, které vzbuzují dojem nevyhnutelnosti, něčeho, čemu se člověk jako bytost nemůže vyhnout. Následující Antarctica the Polymorphess je z celého alba hudebně asi nejsnáze uchopitelná a nejmelodičtější. Navzdory charakteristikám jednotlivých skladeb je album jednoznačně konceptuální a stojí za to se mu věnovat jako celku. Místy až hypnotické riffy a growlové pasáže vás usadí do židle, jako byste měli za prsou dvacetikilové závaží. Zůstaňte u alba až do konce a vychutnejte si fenomenální závěr poslední skladby The Giant.

Tempo nové nahrávky není uniformní a jednolité, ale fluktuuje mezi pomalejšími a rychlejšími pasážemi, střídají se neotřelé, až nečekané prvky s pasážemi, kde se dokola opakují stejné kytarové motivy s bicími, které vylučují unylost a jednolitost.

AhabCo zůstalo stejné jako na předchozích dvou projektech, je věrnost žánru, a to pohřebnímu doomu. AHAB si jsou dobře vědomi toho, kde je jejich největší síla, a dobrá polovina skladeb na tomto albu je více než deset minut dlouhá. Riffy vyvolávají pocit tíhy, smutku a osudové nevyhnutelnosti. Drosteho growl mi silně evokoval předchozí počin, The Divinity of Oceans, ale jak už bylo zmíněno výše, když zpívá čistý vokál, nemohla jsem se ubránit myšlenkám na OPETH a MY DYING BRIDE. Někde si zase nelze nevzpomenout na finské SWALLOW THE SUN, a to v tíze skladeb i jejich gradaci. AHAB se drží doommetalového základu pomalých, těžkých skladeb a depresivní atmosféry.

Teď se krátce podíváme na grafiku alb AHAB, protože není možné si nevšimnout určitého vývoje, ačkoli základní tematika zůstává stejná. Obal The Call of the Wretched Sea může evokovat obal MASTODON u jejich desky Leviathan. Je to vlastně obdobné – obrovská mytická stvůra leviatan, postrach námořníků, se vynořuje z moře, aby pozřela celou loď i s posádkou. A není úniku. Výtvarně motiv zpracovala Kinuko Y. Craftová. Druhé dlouhohrající album se opět vrátilo k tematice moře, k jeho zdánlivé neohraničenosti a síly. V případě The Divinity of Oceans si AHAB vybrali slavný obraz Le Radeau de Méduse francouzského romantického malíře a litografa Théodora Géricaulta. Nová deska se na první pohled jeví Ahabjako graficky úplně jiná, ale zdání klame. Při bližším zkoumání tématu graficky zpracovaném na obalu si nemůžeme nevšimnout podobnosti se slavným japonským obrazem z 19. století známého jako The Great Wave of Kanagawa.

The Giant je šedesátiminutový kolos, který se nechal inspirovat Poeovým The Narrative of Arthur Gordon Pym, psychedelickým mořským dobrodružstvím, které jen potvrzuje posedlost kapely moři a oceány. Podobně jako Poeova kniha je i The Giant výpravou, která vezme posluchače až na samý kraj světa. Každopádně stojí za to nenechat se při poslechu myšlenkami unést někam pryč. Rozhodně se soustřeďte na hudbu, výraz a obsah. Bude to stát za to.

Vložit komentář

Sachet999 - 25.08.15 22:03:03
Ještě k tomu obalu: řemeslně je naprosto parádně zvládnutej, sám o sobě zajímavej, poutavej, všechna čest. Ani ta samotná přebarvenost mě tolik neirituje. Obaly Cathedral taky hrály všema barvama, ale byly to spíš psychedelický variace na H. Bosche. Tady ale motiv absolutně nekoresponduje s tím, k jaký hudbě je určenej. Přestože nová deska je zatím možná nejmíň "funeral" co nahráli, určitě si při poslechu nepředstavuju zmutovaný komiksový kapustňáky s poťouchlým výrazem... Sorry za ten zbytečnej monolog, novinka mě prostě neskutečně nadchla, ale tohle mi přecejenom trochu kazí výslednej dojem...
Sachet999 - 23.08.15 11:00:54
stream nový desky: http://www.cvltnation.com/cvlt-nation-premiere-streaming-ahab-the-boats-of-the-glen-carrig/ Předobjednáno jest... Hodně dobrá práce! Parádní, přirozenej zvuk, hudebně ještě víc prog, zároveň často brutálně těžkotonážní, ty kontrasty mě bavěj mnohem víc, než na The Giant... Akorát z toho obalu bych blil, tenhle omalovánkovej styl jde úplně mimo mě a k jejich hudbě mě absolutně nepasuje...
Sud - 29.07.12 16:25:22
jeste ad zensky kapely, nedavno vysel full lenght debut Derkéta, damska kapela, co hrne death doom od roku 1988, velice prijemnej poslech. pro fanousky Mythic povinnost, budem ted brat, kdyby se nekdo chtel pripojit k objednavce. a ad Mythic, Mourning In The Winter Solstice ted vyjde na kazete, to budem taky brat, kdyby to nekdo chtel (cedo jsem videl prodavat i za litr)
AddSatan - 04.06.12 11:27:54
ad Coffins, tech povedomych riffu tam je vic, obcas si rikam, ze jsem asi jednoduchej, ze to na me funguje, hehe. ad Hooded Menace /jo a jeste edit, kdyz jsme uz zabehli do vod Winter a death/doomuu, mel bych jeden tip
tak u těch Coffins hádám, že ten riff v Sacrifice.. je i záměrná citace, já je taky můžu, mj. mám ten 7" split s Hooded Menace (kvlt úplně nevím, ale dobré to je rozhodně), tam je fajn "zombie-pochod" :) tak to vás už těžko trumfnu, ale co Electrozombies z Chile? Sice jsou to 2 slečny a 1 chlap, takže to není "pure", ale hodně dobrá sludge/doom/death/crust záležitost http://www.metal-archives.com/bands/Electrozombies/58243 Mj. nahráli úplně nejlepší cover Police Bastard od Doom co jsem slyšel, to se musí líbit každému, už jen kvůli tomu zlo-zvuku basy - to trhá vnitřnosti :) http://www.youtube.com/watch?v=hfweYRtlEis + ještě 13 http://www.metal-archives.com/bands/13/5059 tam to bylo 3 ku jednomu, Liz pak začala hrát s Electric Wizard
brutusáček - 04.06.12 10:36:03
"kdo mi doporuci lepsi zenskou kapelu, vyhrava jegrovky." www.metal-archives.com/bands/Murkrat/107817
no když nebudeš vysazenej jenom na ten medl... http://pettybone.blogspot.cz/p/pictures.html
gába - 04.06.12 08:20:17
ty bych si představoval jako ideální předkapelu k Mournful Congregation
gába - 04.06.12 08:15:51
"kdo mi doporuci lepsi zenskou kapelu, vyhrava jegrovky." http://www.metal-archives.com/bands/Murkrat/107817
Sud - 04.06.12 01:38:47
bohu gel se nemuzu zucastnit, tak jen pripojim svou trosku nerdstvi do mlynku, Brute, dej si Cianide a pak Skepticism a rekni mi, ze neslysis rozdil.) ad Coffins, tech povedomych riffu tam je vic, obcas si rikam, ze jsem asi jednoduchej, ze to na me funguje, hehe. ad Hooded Menace, poridil jsem ten limitovanej DLP B&W press druhy desky u Doomentia, ale asi se s tim pri prvni dobry nabidce rozloucim, mam ted jiny prioritni nahravky, na ktery se nedostava a ten kult kolem HM me zas tolik nebere, takze asi ustoupim ze sveho moralu o kseftovani s limitovanejma edicema. jinak vas pozdravuje ten, jenz privezl z Brna Skepticism ten pohrebni venec, zminka ho pry potesila.) /jo a jeste edit, kdyz jsme uz zabehli do vod Winter a death/doomuu, mel bych jeden tip http://www.youtube.com/watch?v=SmwJmV5sE-I kdo mi doporuci lepsi zenskou kapelu, vyhrava jegrovky.
AddSatan - 29.05.12 16:47:00
Winter taky super samozřejmě, ti už se taky ráčili exhumovat dle všeho... mj. srovnejte jejich skladbu Destiny s dnes populárními Coffins - Sacrifice to Evil Spirit skladba, vykrádačka/skoro--cover/pocta (?) nemalá :) (ale mohli by se už někdy konečně stavit, nebo Hooded Menace...) a ti Evoken snad na podzim někde v Evropě... (další Patior.. ?)
brutusáček - 28.05.12 16:50:14
brutus: tak Wino to je zase úplně jiné víno, teda doom...
poctivá truhlařina hehe
gorth - 28.05.12 15:18:14
jaképak "chrr", výborná věc:)
bizzaro - 28.05.12 14:52:18
a pak tu byli (a pro někoho i brzo budou) takoví Unholy a to je podobně divný příběh jako třeba diSEMBOWELMENT
nebo Winter...chrrr
AddSatan - 28.05.12 14:08:02
bizz: jo vidíš, mám :) příště. zase abych ten doom/death neházel do jednoho pytle, taková Anathema - Pentecost III EP, první Katatonia atd., nebo z CZ Dissolving.. - Time Ruins.. mě baví dodnes a prostě samozřejmě se tam najde víc dobrých věcí, jen se to nesmí dostat za tu hranu uplakanosti (která je pro každého jiná samozřejmě). víc "Cthulhu" než Thergothon (hlavně to demo!!) už nikdy nikdo nebude :) zkus ty poslední Evoken... brutus: tak Wino to je zase úplně jiné víno, teda doom... :) a pak tu byli (a pro někoho i brzo budou) takoví Unholy a to je podobně divný příběh jako třeba diSEMBOWELMENT
brutusáček - 28.05.12 13:58:45
dobrá dobrá teda.....no já jenom tak něco na chuť zobnu z tohoto ranku, jinak čim dal tim víc jedu projekty kolem Wina :)
bizzaro - 28.05.12 13:53:07
jsem ti to zeditoval, jsi umazl zavorku a vztahla se ta citace na cely koment. nemas tu moznost editace prispevku? jinak diskuze patos/plakani doomu vs hloubka/psycho u funeralu by byla dloooouha. ale jasny, mam svy doom/death obdobi za sebou a da se rict, ze z techhle kapel uz posloucham jen ten pohrebni. Ahab mi tam pasujou tempem i nekterejma naladama, i kdyz se tvarej vic pozitivne a jak klasictejsi doom (napr. treba Deliverance i Antarctica..; proto je i ve skatulce), jsou muzikalnejsi (zpev a treba bubenik hraje do mezidob takovy pekny pridrobky), rytmicky vyrazny, kdezto ty funeraly jsou vic lavinovity, vic... cthulthu :) ale Ahab me na Giant bavi, i kdyz taky citim par hlussich mist, furt jeste osciculuju na krapet nizsim hodnoceni, ale zas ta "barevnost" nahravky a presahy mi tu desku jemne vyzvedavaj, takze jeste se musim ustalit, prece jen ta nahravka je venku kratce
AddSatan - 28.05.12 13:34:35
Vyšlo to už 25. května. Jinak je to asi už tři roky určitě a musím souhlasit, bylo to dobrý, ale něco jsem tam přeci jen postrádal.
já teď nemyslím Ahab a datum vydání zrovna, ale to je fuk :) já tam nepostrádal nic, možná chvíli potom sám sebe :)) i ten věnec na podiu byl dokonalý :)
LordSnape - 28.05.12 13:28:39
nechme si taky něco na zítra, nebo kdy to vyjde ne? :)) tak nedivil bych se, na Skepticism 2-3 roky zpátky (?) taky zrovna narváno nebylo, ale jeden z nejlepších koncertních zážitků vůbec :) (jak už to tak bývá).
Vyšlo to už 25. května. Jinak je to asi už tři roky určitě a musím souhlasit, bylo to dobrý, ale něco jsem tam přeci jen postrádal.
AddSatan - 28.05.12 13:24:00
zrovna Thorr's Hammer bych jako typického představitele žánru neuváděl, to byl trochu víc extrém (přece jen vlastně předchůdce Burning Witch/Sunn O))) svým způsobem :) ) a asi už nikdy jsem neslyšel tak dobrý ženský growl jako tam předvedla slečna Runhilda :) na mě třeba "funeral doom" nikdy depresivně (lano) nepůsobil, spíš hloubka, temnota, prastarost, kosmos, jiné světy, psychedelie, vlastně svým způsobem hodně uklidňující až meditační muzika :) za to mě nebavila většina toho doom/deathu ala MDB, moc patos, plakání, kýč... ona ta agrese - třeba u Evoken nebo občas i ti Esoteric - tam jí najdeš taky a diSEMBOWELMENT to je kapitola sama pro sebe :) nechme si taky něco na zítra, nebo kdy to vyjde ne? :)) tak nedivil bych se, na Skepticism 2-3 roky zpátky (?) taky zrovna narváno nebylo, ale jeden z nejlepších koncertních zážitků vůbec :) (jak už to tak bývá).
LordSnape - 28.05.12 13:20:56
Death/Doom ni nepřijde vůbec na provaz. U klasického doom metalu trošku a u funeralů si na to člověk zvykne. :-) Jinak mně osobně taková muzika dělá dobře, namísto, aby mě nutila si to hodit..
gorth - 28.05.12 13:06:00
Thorr's Hammer - to jejich jediný (Domme... něco) vs Skepticism - Stormcrowfleet taky mi to přijde spíš jako krásnej klid;) funeral je pomalejší, náladou spíš rezignace, klávesy/varhany a tak, doom death bych řekl rychlejší ( resp. ne tak pomalej) i bližší klasickejm strukturám, zbytky agrese z deathu (nebo víc než zbytky - diSEMBOWELMENT:))... tak nějak mimochodem, začínám mít pocit, že půlka davu na Esoteric budou samé známé tváře:)
AddSatan - 28.05.12 12:15:43
mě na provaz nepřijde ani jedno, ale základ je rychlostní stupeň, byť to rozhodně není jen o něm, pusť si starou Anathemu nebo Paradise Lost, popřípadě nějakou "pop" verzi žánru jako Swallow the Sun. A pak Thergothon nebo Skepticism... a nebo první album Esoteric, mám dojem, že ti to dojde hned.
Radka - 28.05.12 12:13:32
to Brutusáček: Pardon, nechce se mi to překládat, ale tady je definice: Funeral doom is a style of doom metal that crosses death/doom with funeral dirge music. It is played at a very slow tempo, and places an emphasis on evoking a sense of emptiness and despair. Typically, electric guitars are heavily distorted and dark ambient aspects such as keyboards or synthesizers are often used to create a "dreamlike" atmosphere. Vocals consist of mournful chants or growls and are often in the background. ... Snad je to jasnější. Ale fakt je, že často bývá obojí na provaz.
brutusáček - 28.05.12 12:09:12
neznalý žánru, jaký je rozdíl mezi doom death a funeral doom (death)? mě u obojího přijde že je to na provaz... :)
AddSatan - 28.05.12 12:07:08
pro mě mají teda nahrávky Ahab spíše sestupnou tendenci, nejlepší byla první řadovka. právě ta Mydyingbride/StSunizace se mi tam moc nelíbí, že by byli věrni pohřebnímu doomu se mi taky nezdá, právě naopak, dneska už je to skoro standardní doom/death, byť pomalejší a dobře zahraný, ale chvílemi jsem se i trochu nudil, toho patosu je tam občas až moc, ale má to i dobré pasáže a motivy to zase ne, že ne... growl super, zvuk taky v pohodě, obal se mi fakt nelíbí, ale naživo to možná bude lepší, loni na BA dobří byli.

Zkus tohle