Ceny Břitva vybírají dalších 6 jmen pro Galerii legend

Břitva - Galerie legendPřesně po dvou letech nastal čas pro nové hlasování v rámci Galerie legend publicistických cen Břitva, které se zaměřují prvořadě na českou tvrděrockovou scénu.

Zatímco klasické hlasování pro běžný ročník cen Břitva proběhne až v únoru 2013, již nyní, přesněji od 1. do 19. listopadu, probíhá hlasování pro Galerii legend, která je zaměřena na historicky významné české skupiny z oblasti rocku, metalu, punku a hardcoru. Hlasování do Galerie legend probíhá jednou za 2 roky, a to celkem v 6 kategoriích, z nichž tedy vzejde 6 vítězných jmen, z nichž každoročně 3 jsou oceněna v rámci vyhlášení cen Břitva. První hlasování do GL proběhlo v listopadu 2010 a vítězně z něj vzešly skupiny OLYMPIC, ARAKAIN, VISACÍ ZÁMEK, PRAŽSKÝ VÝBĚR, MASTER'S HAMMER a INSANIA.

Koncepce břitevní Galerie legend upřednostňuje především ty skupiny, jež inklinovaly či stále inklinují k tvrdšímu zvuku nebo byly vývojovým předstupněm tvrdších stylů. Předvýběr skupin byl proveden především s přihlédnutím k jejich historickému významu, době fungování, počtu vydaných alb, kvalitě i popularitě. Všechna tato kritéria se však netýkají všech skupin. Některé vybrané skupiny dlouho nefungovaly či toho mnoho nevydaly (MATADORS, FLAMENGO, F.P.B., H.N.F. a jiné), jejich význam je však těžko oddiskutovatelný. Téměř všechny však byly tuzemskými průkopníky svých stylů. Brána v potaz byla i koncepce dokumentárního cyklu Bigbít či odborné publikace Bigbít, Ohlasy písní těžkých a Kytary a řev aneb Co bylo za zdí. Komu připadá výběr kapel a vůbec pojetí GL příliš konzervativní, má nepochybně pravdu, leč jde o záměr. Je to Galerie legend, nikoliv hledání progresivních talentů.

Aby byla zajištěna větší časová a žánrová pestrost, jsou skupiny rozděleny do 6 časových či žánrových kategorií. Z toho jsou 2 kategorie rockové, 2 metalové a 2 hardcore-punkové. Přičemž skupiny jsou do těchto kategorií zařazeny pouze pro účely hlasování. Uváděny jsou do jednolité Galerie legend.

V kategorii BIGBÍT 60. & 70. LET (již oceněn OLYMPIC) hlasující vybírají z těchto 6 jmen:
BLUE EFFECT, FLAMENGO, KATAPULT, MATADORS, V.Mišík & ETC…, J.Schelinger & Skupina F.R.Čecha

V kategorii ROCK 80. & 90. LET (již oceněn PRAŽSKÝ VÝBĚR) hlasující vybírají z těchto 6 jmen:
ABRAXAS, JASNÁ PÁKA & HUDBA PRAHA, LUCIE, TŘI SESTRY, WANASTOWI VJECY, XIII. STOLETÍ

V kategorii HARD & HEAVY (již oceněn ARAKAIN) hlasující vybírají z těchto 6 jmen:
CITRON, KABÁT, KERN, KREYSON, TITANIC, VITACIT

V kategorii ULTRAMETAL (již oceněn MASTER'S HAMMER) hlasující vybírají z těchto 6 jmen:
ASMODEUS, DEBUSTROL, KRABATHOR, KRYPTOR, ROOT, TÖRR

V kategorii PUNK (již oceněn VISACÍ ZÁMEK) hlasující vybírají z těchto 6 jmen:
DO ŘADY! & V3S, F.P.B., HRDINOVÉ NOVÉ FRONTY, PLEXIS, ŠANOV 1, ZEMĚŽLUČ

V kategorii HARDCORE (již oceněna INSANIA & SKIMMED) hlasující vybírají z těchto 6 jmen:
CZECHCORE S.R.K., KRITICKÁ SITUACE, MICHAEL'S UNCLE, NAŠROT, RADEGAST, TELEX & NOVODUR

Kompletní info

aktuálně

diskuze