Články

přeposlat článek tisknout
TOOL, BRASS AGAINST

TOOL, BRASS AGAINST

  • kdy: 23. května 2022
  • kde: Praha, O2 Aréna

Jakýkoliv koncert Tool je vždycky velkolepý zážitek a jejich čtvrtý koncert v Praze nebyl výjimkou. Další vycizelovaná audiovizuální show!

ToolTool patří mezi kapely, které vše vymýšlí do detailu a snaží se neustále posouvat hranice – hudební i grafické. Za dobu svojí existence si stačili vybudovat základnu fanoušků, kterou se může pochlubit málokterá kapela a jejich uctívání je u některých fans velmi ortodoxní. Na druhou stranu to s sebou přináší nešvar komerčnosti a snobství. Jediná, zato obrovská kaňka na koncertu pro mne tak zůstává v účasti idiotů, kteří i přes zákazy a napomínání měli neustále potřebu vytahovat telefon a máchat jím ve vzduchu za účelem zachytit něco, co nikdo jiný nemá. Už na posledním koncertu se vyvádělo, ale nepřišlo mi to tak extrémní jako tentokrát. Hoši ze security si sice často nebrali servítky, ale tentokrát jsem jim naprosto fandil. Bohužel to mělo vedlejší efekt, kdy se takovéto tolčoky nechtěně dotýkali i těch, kteří si přišli koncert prostě užít se svojí oblíbenou kapelou. (Tady mám vzkaz pro paní vedle: dobře ti tak, krávo nebeská, když ti 3 napomenutí nestačily!)

Tool sleduji od druhé desky. Od prvního živého setkání na Ozzfestu došlo u kapely k obrovskému vývoji a přerodu od senzace do kultu audiovizuálních vizionářů. A hranice se posouvaly i tentokrát. Základ scény byl ponechán z poslední návštěvy, kdy jsme se my všichni fanoušci ještě třepali na vydání Fear Inoculum - pódium opět bylo zahaleno do půlkruhového závěsu a promítalo se nejen za kapelu, ale i po straně pódia. Ve spojení s obrovskou LED obrazovkou byl výsledný efekt naprosto bombastický a vše dostávalo plastický rozměr. Je teda docela škoda, že po Pushit byl závěs roztažen. Přestože všichni čtyři muzikanti jsou po celou dobu show vždy de facto velmi statičtí, v rámci komplexního pohledu na scénu se často stávalo, že efekty umísťují Dannyho do černé pyramidy (famózní Descending) a Maynard je v pozadí zaplavován žhnoucí lávou. Pryč jsou doby, kdy se na plátno v pozadí promítaly k dané skladbě klipy. Tool mají přesně do puntíku vymyšlené vše a mají vždy schované i něco speciálního a neustále efekty zdokonalují. Ve spojení s hypnotizujícími (poly)rytmy je zážitek transcendentální.

ToolSetlist každé z dosavadních zastávek skýtal vždy nějaké to překvapení a Praha jich měla několik. První bylo zařazení skladby Eon Blue Apocalypse a druhou hostovačka youtubera Berntha v Opiate. Přeházeno bylo i pořadí skladeb, nicméně těžiště zůstávalo v poslední desce, ze které zazněly všechny tracky, vyjma poslední 7empest. Tu sice Tool na některých zastávkách hráli, ale na úkor jiné skladby. Za mne v pořádku, jelikož prostor tak dostaly málo prezentované věci, resp. hrané téměř výjimečně – Pushit a Hooker With a Penis. Ale i kdyby ne, je skvělé, že Tool jsou nevyzpytatelnou kapelou, která klidně změní setlist a nejede podle šablony. Jasně, vzniknou tak i drobné chyby (viz právě třeba minulá show), ale o to je to ve finále lepší, lidštější. Za mne možná nejslabší moment celého show byl při trojce Pushit, kdy mi přišel fraktálový vizuál nesynchronizovaný, ale možná jsem byl zrovna v kyslíkovém deficitu po předchozí The Pot, která naopak je stavebním kamenem každého turné, a musel jsem si trochu zatřepat hlavou, stejně jako pak ještě při The Grudge.

Každopádně – setlist, přestože se takřka z poloviny skládal s Fear Inoculum byl podařený (ale nebyla Parabola, takže malé fňuk tady je). Bez přídavku set trval téměř 2 hodiny a stejně jako posledně, následovala odpočítávaná pauza 10 minut, po které první na pódium přišel Danny, aby předvedl své bubenické umění v Chocolate Chip Trip, na kterou navázala Culling Voices, kdy se všichni čtyři muzikanti posadili na kraj pódia a de facto 5 minut jsme si mohli vychutnávat křehkou, skoro až táborákovou atmosféru. A stejně jako při minulém vystoupení, i tentokrát na poslední skladbu (Invincible) Maynard vydal svolení pro pořízení si záznamu, takže se okamžitě vztyčil prales mobilů a každý se snažil pořídit si nějakou tu vzpomínku.

ToolPředkapely mě, sorry jako, povětšinou na těchto koncertech nezajímají. Z NYC pocházejí Brass Against si kariéru postavili na dechových nástrojích (překvapivě) a coverech. Samozřejmě famózní muzikanti, perfektně zahrané a zaranžované „klasiky“. Možná se na turné dostali i proto, že hrají The Pot (jelikož Tool mají v setlistu, tak se samozřejmě nehrálo), ale vystřihli místo toho Stinkfist a Forty Six & 2 a do toho klasiky Kashmir a (evidentně další oblíbence RATM) s Killing in the Name a Bulls On Parade (potažmo Cochise od Audioslave). Samozřejmě, mají fantastickou zpěvačku, ale nějak výrazně mne to nenadchlo. Diablo Swing Orchestra by to určitě zvládli lépe a mají hlavně vlastní věci.

K návštěvnosti koncertu – jak se předprodej tvářil, že je pod pódium vyprodáno, tak volná místa se rozhodně našla, stejně jako v jednotlivých sektorech na sezení. Cena lístků byla samozřejmě na dobrých místech extrémní, ale vezmu-li v potaz, co bylo za tuto cenu předvedenu, je to naprosto adekvátní. Jako nesmysl se mi naopak jeví metoda prodeje míst na sezení i pod pódium. Tohle není přece žádné Sejdeme se na Vlachovce, ale metalový koncert! Stejně lidi nakonec stáli, takže mi přijde daleko logičtější varianta minulá, tedy prodej na počet míst „do kotle“, za kotel a na sezení. A rovněž zákaz nošení si piva do sektoru? Naštěstí někdo nahoře rychle pochopil, že když si lidi nebudou moct vzít tu 0.4 s sebou, tak toho tolik neprodají, a zákaz tak byl ještě během předkapely zrušen.

ToolA rád bych se závěrem ohlédl ještě jednou do historie. Jak jsem napsal výše, s každým koncertem Tool mi přijde, že se objevuje víc a víc kreténů. Ale asi se s tím budu muset smířit. Podstatné je to, že show, kterou Tool předváděli kdysi v Americe (Ondro!), je momentálně zajedno s tím, co nám dovezou i do Evropy. Tohle bylo intenzivní audiovizuální porno!

Příští rok oslaví debut Undertow 30 let, takže věřím, že se dočkáme i nějakých velice speciálních show. Jak tak o tom přemýšlím – i přes výše zmíněné –, příště půjdu zase. 

Setlist

Litanie contre la Peur
Fear Inoculum
The Pot
ToolPushit
Pneuma
The Grudge
Eon Blue Apocalypse
The Patient
Opiate
Descending
Hooker With a Penis
---
Chocolate Chip Trip
Culling Voices
Invincible

Jiné názory

Přihlašte se pro přidávání vlastních komentářů.

Osobně nejsem takový Tool worshipper jako Loomis. Jejich tvorbu rozhodně neznám nazpaměť, z jejich posledního koncertu jsem taky neodcházel natolik nadšený jako on, ale i tak jsem se rozhodl, že na ně zajdu po třech letech i podruhé. A to i přesto, že lístek stál nechutných 3200 Kč. Koncert měl být tentokrát na sezení, tudíž i pro méně lidí, čímž je dražší cena lístku docela pochopitelná. Že to úplně sedící koncert nakonec nebyl, se ještě dočtete, ale vlastně jsem fakt rád, že jsem se na něj vydal. Spokojenost totiž začala hned během předkapely a pokračovala až do samotného konce.

Minule jsem Fiend tak nějak prozíval jako Mastodon pro chudé, ale Brass Against, byť to je primárně cover banda, jsem jako předskokany uvítal. Prvními tóny nám sice málem odpálili uši, protože to bylo krutě nahlas, ale jak začali hrát jeden známý hit za druhým, nešlo se nebavit. Normálně hrávají dost předělávek od Rage Against the Machine, z kterých tentokrát došlo jen na dvě. Ale jak už Loomis zmínil, vynahradili to zase dvěma songy od Tool, kterých jsme se v pondělí od hlavní hvězdy nedočkali. Potěšilo tedy, že jsme si je mohli poslechnout aspoň takhle, ve verzi s hromadou žesťových nástrojů a ženským zpěvem. K tomu ještě například Aerials od System of a Down, no a samozřejmě závěrečná pecka Killing in the Name, na kterou část doposud ještě sedících diváků začala dobře pařit. Jasně, byl to takový lepší revival, ale za mě určitě zábavnější, než kdyby zde hrála nějaká vyloženě nezajímavá blbost, jak se mnohdy stává.

ToolJe ale jasné, že všichni přišli hlavně kvůli Tool, což šlo krásně poznat hned od prvních tónů, které dokonce zazněly ještě 10 minut před plánovaným začátkem, a vznikl tak celkem slušný chaos, kdy se lidi začali hrnout na svá místa. Navíc, vteřinu poté, co se na pódiu zjevil Maynard, všichni sedící vyskočili do vzduchu a několik jedinců dokonce naběhlo do první řady, takže ochranka měla opravdu co dělat. Jenže Tool prostě nejsou kapela, u které bys dvě hodiny seděl a neposedně se vrtěl na židli. Taky jsem si chtěl zapařit.

Proto chválím jedince, kterého napadlo dát do sálu sklápěcí židle, takže když ses postavil a zvedl sis sedák, vzniklo za/před tebou dost prostoru i k nějakému tomu pohybu. Horší to bylo s pohybem do boku, ale jelikož lidi jsou opravdu kreténi, co nerespektují zákaz focení/natáčení během koncertu, týpka, co stál hned vedle mě, asi během druhé skladby sekuriťáci bez milosti odtáhli. Na rozdíl od Loomise jsem tedy vlastně za tyhle idioty rád, protože mi díky nim vznikl hned větší prostor k životu :)

Ale teď už fakt k samotným Tool. Osobně prostě nemohu nenapsat, že jsem s tímto koncertem ještě mnohem spokojenější než před třemi roky. Hned od prvního songu Fear Inoculum jsem si liboval na lepším zvuku, ve kterém se tolik netříštily kopáky, ani nebyla tak moc přehulená basa. Vše bylo na poměry O2 Arény dobře slyšitelné a zároveň dost hutné, aby koncert získal přidanou hodnotu a nebyl jen obyčejnou poslechovkou. Ale co bylo mnohem více potuněné oproti minule, to byla vizuální stránka.

ToolAno, některé základní prvky byly stejné jako v roce 2019, třeba centrální sedmicípá hvězda. Ale projekce, kterou tentokrát Tool použili, byla mnohem, mnohem větší a promakanější. Samozřejmostí jsou různé LSD fraktály, ale došlo i na drsnější záběry. A v kombinaci s veškerými světly, lasery a částečně pohyblivým pozadím, to byla jedna z nejlepších vizuálních show, kterou jsem kdy naživo zažil. Snad jediní, kdo tomuhle mohou konkurovat, nebo to v určitých ohledech překonat, jsou Nine Inch Nails

A i když někdo mohl být zklamaný ze setlistu, který byl primárně zaměřený na nové věci, a na hodně z těch největších pecek, co zazněly minule, nedošlo, vlastně jsem spokojenější i po té hudební stránce. Jasně, vynechání Schizm a Parabola celkem zamrzí, ale nebýt té (opět docela zbytečné) desetiminutové pauzy, celý koncert fungoval dost celistvě, žádné zbytečné kecy, a bavil mě od začátku do konce. Nové skladby naživo potvrdily svou sílu, posluchače dobře obmotávaly kolem prstu, a díky tomu, jak jsou skvěle vybudované, udržely pozornost i přes svou deseti až patnáctiminutovou délku.

ToolDošlo ale i na některé z nejznámějších skladeb. Třeba The Pot, kterou Tool ukázali svou hitovou stránku, zazněla hned jako druhá. S Opiate se zase vzpomínalo na minulost kapely, a během Chocolate Chip Trip zase bubeník předvedl zajímavou kombinaci drum sóla a synťáků. Úplně nejsilněji, a to jak hudebně, tak vizuálně, na mě ale asi působila novinková Descending, kdy na pódiu vznikla obří pyramida, kterou objímaly světlomety, k tomu přibyly zlaté lasery, a celkově během ní Tool vytřískali ze svého vizuálu snad vše, co mohli. Plus mě svou hudbou i mezi těmi židlemi donutili, abych se houpal do rytmu a poskakoval jako smyslů zbavený.

Jak už ale bylo zmíněno, on celý ten koncert byl fakt parádní a těžko by se zde hledalo slabších míst. Hudebně výborné, s poměrně dobrým zvukem, a hlavně s naprosto úžasným vizuálem, který jen tak něco nepřekoná. Ano, pár idiotů, co mělo potřebu i přes zákaz vytahovat mobil, se našlo, ale zrovna v mém okolí jich nebylo moc, a toho, co byl hned vedle mě, okamžitě vyvedli a zpátky už se nevrátil. Jestli Loomis minule psal, že mu nikdo nevymluví, že to nebylo na 100 %, tak já říkám, že tentokrát to bylo aspoň na 90 % určitě, a já jsem se po pondělním koncertě stal mnohem větším fanouškem Tool, než jsem byl kdy dřív :)

Fotky © mIZZY

aktuálně

diskuze