Autor: 80 Uživatelé: 77 Tvé hodnocení: hodnoť
THE REVENANT Zmrtvýchvstání -

THE REVENANT Zmrtvýchvstání

Revenant je důkazem, že přílišná tvrdohlavost se někdy vyplatí. Vždyť osekat efekty na minimum a točit film chronologicky – to není dnes u vysokorozpočťáků nic obvyklého.

Leonardo DiCaprioAlejandro González Iñárritu měl už dost teplého podnebí z většiny jeho filmů a vydal se do studenějších míst bílé Kanady, aby nám předvedl, že DiCapriův hrdina rozhodně o 21 gramů jen tak nezhubne, ačkoli je Revenant bolestivým a drsným filmem.

Dostane Leo už konečně Leo svého žluťoučkého Oscara? Jeho touha po „zlaté sošce“ je však výhradně vykonstruovaná internetovými vtípky, které se pozastavují nad těžce uvěřitelnou skutečností, že ho Leo ještě nemá. Jestli se to změní, se dozvíme už tento víkend, kdy se zmíněné ceny udělují a tentokrát nemusíte celou noc hledat stream či platit HBO, stačí si pustit ČT, což velmi vítám. Leonardo DiCaprio je v současnosti jedním z nejlepších herců a spolu s věkem zraje (i když jeden z jeho nejlepších výkonů podal už jako náctiletý v roli mentálně postiženého Ernieho), stačí si jenom projít jeho filmografii a zjistíte, že až na pár slabších kousků je tam skoro samá pecka. Je to také tím, že DiCaprio je sakra vybíravý.

Iñárritu si půjde asi podobným způsobem za svým, protože se všude dočtete o náročnosti natáčení a neustálém protáčení členů štábu. Určitá dávka pedanství k této profesi ale asi patří a jako umělec si málokdy na své „dítko“ necháte sáhnout. Tohle my ale řešit nemusíme, nás bude u Revenanta mrazit jen pocitově. Iñárritu předkládá vlastní projekt, který sepsal (s Mark L. Smithem) na námět knihy Michaela Punkeho. Iñárritu poslední dva roky zařadil tempo a bere (nejenom) Oscary útokem a za téma si vybral restart. V Birdmanovi restartoval kariéru hlavní postavy, v Revenantovi pak restartuje samotného hrdinu. Ten se ocitne a houpe na dělící čáře mezi životem a smrtí.

Leonardo DiCaprioDěj filmu (drobné SPOILERY) se odehrává v Jižní Dakotě v roce 1823. Skupina lovců kožešin zažívá zimu a hlad a při jejich zpracovávání jsou napadeni indiány z kmene Ree. Přeživší masakru unikají. Prozatím. Rozhodnou se totiž k nejbližší civilizaci/stanici dojít přes hory (dosud nezmapované prostředí). K rozhodnutí jim napomůže skutečnost, že mezi sebou mají zkušeného stopaře a průvodce Hugha Glasse (doprovází ho jeho náctiletý poloindiánský syn). Glass je však při obhlídce okolí napaden medvědem. Výsledkem urputného boje je mrtvý medvěd a třičtvrtěmrtvý Glass - je lovci nalezen a ošetřen. Jeden ze členů skupiny, částečně skalpovaný John Fitzgerald, má od začátku problémy Glassovi přijít na jméno, zvláště pak jeho synovi, proto není překvapením, že lobbuje, aby tam Glasse Tom Hardy, Leonardo DiCaprionechali. Většina ale rozhodne, že ho vezmou s sebou a postarají se oň. Po náročném putování však dojdou k závěru, že většina skupiny půjde napřed a s Glassem zůstanou v lese Jim Bridger (dobrovolně) a právě Fitzgerald (ten je motivován finančně). V momentu nepřítomnosti Bridgera se ale Glassovo utrpení pokusí ukončit, je však přistižen jeho synem a v následném souboji ho Fitzgerald zabije a jeho tělo ukryje. Bridgerovi následně namluví, že zahlédl indiány a musejí pryč. Ten nechce Glasse opustit, ale je přemluven a Glasse s placatkou vody a hlavou z hlíny pohřbí. Následuje poutavé „zmrtvýchvstání“, po němž v průběhu času Glass opět začne hopkat vstříc pomstě za svého syna.

Film staví na nádherné, ale drsné přírodě. Některé lokace jsou tak poutavě natočeny, jakoby byly vystřiženy z dokumentů National Geographic. Už jen úvodní les, přes který se valí voda, je chladivě přitažlivý. Dalším stavebním kamenem filmu jsou přesvědčivé herecké výkony. DiCaprio si ještě podobného „mlčocha“ nezahrál, takže si tu dost vyzkoušel gestického a mimického hraní. Co mu také zbývá, když podstatnou část filmu je „přilepen“ k zemi. Jeho ztvárnění „zmrtvýchvstání“ je přesvědčivé a naštěstí jako zkušený stopař i ví, jak se vyhnout infekci. DiCaprio též určitě má nakoukaného Beara Gryllse, kdy využije dílu s velbloudem (nebo čerpal ze Star Wars?), krk si umí rovněž obstojně zalepit. Naštěstí je (v rámci Hollywoodu) vše podáno uvěřitelně, ale úplně sám by toto hlavní hrdina neustál. Svým způsobem by se dalo říct, že jeho herecký výkon až na občasnou zlobu nemá šířku, protože se plně soustředí na útrpný obličej na mnoho způsobů. Ale těch způsobů přináší tolik a tak dlouho, že by ho člověk pozval k sobě ke krbu a nabídl mu sušenku. Fitzgerald v rukou Toma Hardyho je realisticky sebestředný zmetek. Každopádně zde vynikl desetkrát výrazněji než v Mad Maxovi, kde mi přišlo, že tam prostě jenom je. Domhnall Gleeson dělá určitě otci radost a myslím si, že o něm bude ještě hodně slyšet. Minimálně letošní sezónu má rozjetou velmi slušně. Will Poulter jako Bridger překvapil, neboť někoho s tak karikaturním a směšným obličejem (s velmi unikátním obočím) bych v této vážné roli nečekal.

Leonardo DiCaprioRevenant je místy možná táhlý, někdy zase náhoda pomůže děj posunout, ale jako celek rozhodně funguje. Také je velmi sympatické, že podobný tip filmu ovládne návštěvnost kin a potvrzuje jistotu, že s určitými tvůrci a herci vždy přichází kvalitní podívaná. Revenant určitě nepřekope svět kinematografie, ale může mít podíl na tom, že divácky úspěšný film nemusí být orgií výbuchů s výpravou dosahující HDP Rumunska, i když Revenant byl překvapivě velmi drahý.

Recenze dalších autorů

Přihlašte se pro přidávání recenzí.

  • Rated 8 out of 10.

The RevenantInnaritovy filmy mě nikdy zvlášť nebavily. Birdmanovi se stále vyhýbám a na Revenanta se mi taky nechtělo, nějak mi ta kampaň plná vyprávění o extrémně náročných podmínkách natáčení a spekulacích o tom, jestli DiCaprio konečně dostane Oscara, byla podezřelá. Bála jsem se, aby to nebylo na filmu nakonec to nejlepší a nejzajímavější.

Není. Film má spoustu kladů, od nádherných scenérií nasnímaných bez jakýchkoli efektů, fantastických hereckých výkonů (do jednoho), po dynamickou kameru Emmanuela Lubezkiho (Gravitace, Potomci lidí, Strom života). Nicméně do dokonalosti mu chybí pár kroků především z toho důvodu, že chce být vším. Chce být filmem o vztahu člověka a divoké přírody, lehkou sondou do americké historie, příběhem o přežití a pomstě a ještě do toho všeho nějak zakomponovat táhlé záběry divoké kanadské přírody. Ano, život Hugha Glasse o tom všem asi byl, ale film to dělí na tři části rozdílného tempa a podle mého názoru i kvality.

První část vypráví o nesnázích výpravy za kůžemi, skvěle se v ní pracuje s akcí, s kamerou (dlouhé scény na jeden záběr, rotace apod.) a s napětím mezi postavami, „Američany“ a Indiány i mezi „Američany“ samotnými. Snímání přírody do ní zapadá naprosto parádně. Ale pak dojde k „zmrtvýchvstání“ a film se mění v příběh o přežití s povážlivě kolísavým tempem a smyslem. Leo jí kořínky, Leo jí syrové zvířecí vnitřnosti, Leo spí u ohně (několikrát), vypaluje si rány a tak dále a tak dále. Emoce tu najednou tolik nefungují, stejně jako snímání přírody. Chybí jim jakási zvláštní forma poezie, kterou jim umí dát třeba Terrence Malick, i když vychází z ruky téhož kameramana. I tahle část má svoje dobré momenty, ale často se v ní Leonardo DiCaprioneděje nic fakticky, ani esteticky. Člověka chtě nechtě napadne, jestli opravdu nakonec není dělaná pro DiCapria. A třetí část, ve které přijde na řadu dlouho očekávaná pomsta (k níž ve skutečnosti nedošlo), je sice dobrá, ale neúměrně krátká. Tahle neochota stříhat a dělat kompromisy táhne film dolů. Jistě to ale není nic, co by si tvůrci neuvědomovali. Prostě to tak chtěli, tak to tak udělali. NICMÉNĚ, pořád je to výborný a poctivý film. Ukázka na Bohy Egypta byla před Revenantem vyloženě na místě, aby si divák uvědomil, jak hrůzně může vypadat stoprocentně digitální zběsilost.

Tom HardyDiCaprio si toho Oscara určitě zaslouží, ačkoli rozhodně ne za to, co syrového při natáčení skutečně snědl a kolik mu málem umrzlo prstů. Bohužel spekulace kolem Oscarů filmu moc neprospívají (na rozdíl od rozpočtu studia). Mně osobně se v době, kdy byl na plátně jen on a příroda, jen těžko zapomínalo, že se dívám na Leonarda DiCapria. Oscara bych přála i Hardymu, jehož výkon je opět někde na hraně mezi genialitou a šílenstvím.

A poslední záběr? Ten podle mého opravdu nemá ve filmu co dělat. Proč by se do háje po všech těch událostech, otáčkách kamery o 360 stupňů a širokých panoramatech najednou hlavní postava podívala do kamery?

---- --- -- - -- --- ----

USA, 2015, 156 min

RežieAlejandro González Iñárritu

PředlohaMichael Punke (kniha)

ScénářMark L. SmithAlejandro González Iñárritu

KameraEmmanuel Lubezki

HudbaRjúiči SakamotoCarsten Nicolai

HrajíLeonardo DiCaprioTom HardyDomhnall GleesonWill PoulterForrest GoodluckPaul AndersonKristoffer JonerJoshua BurgeDuane HowardMelaw Nakehk'oArthur Redcloud,Robert MoloneyLukas HaasBrendan FletcherTyson WoodMcCaleb BurnettVincent Leclerc,Grace DoveJavier BotetBrad CarterHaysam KadriT. Michael Morris

ProdukceSteve GolinMary ParentKeith Redmon

aktuálně

diskuze