SITHU AYE - Pulse EP

recenze
DW
Hodnocení:
8.7

Žádné zbytečné exhibice, Sithu vsadil spíše na jednoduchost a rockověji znějící zemitost, a světe div se - funguje to. Pulse je prozatím tím nejlepším, co od tohoto hudebního génia vyšlo.

Sithu AyeO letošním pětiskladbovém EP mladého a velice talentovaného kytaristy Sithu Aye bych v podstatě mohl říci to samé, co v recenzi na jeho starší počin. EP s jednoduchým názvem Pulse v sobě totiž opět ukrývá vysoce rafinovaný materiál, jehož pohodově se převalující zvukové stěny v sobě posluchače uzavřou, a ten již poté vychutnává všechen ten koncentrát hudební nádhery, který nadějný Bengálec znovu ve svém domácím studiu namíchal, tentokrát navíc společně s několika zajímavými hosty.

Sithu nikdy nehrál klasický djent s nějakými Meshu sekavými kytarami, takže umírající trend mu nedělá v podstatě vůbec žádný problém. Jeho příklon k techničtěji, experimentálněji založeným věcem ve stylu AAL se ukazuje i nyní, a tak jsou všechny ty krásné, rtuťovité nezkreslené pasáže opět ozdobou a pohlazením. Sithu na novém EP jde směrem ještě větší melodičnosti (pokud to oproti minulosti ještě vůbec lze), čímž se Pulse stává nádherným relaxačním materiálem, navíc ve zvukovém hávu, o kterém mají vlhké sny bezpočty kapel. Například basový podklad je nazvučen naprosto geniálně, má správně kovový a zároveň dunivý zvuk, kytary jsou klasicky suprově zefektované a bicí automat naaranžován decentně - žádné zbytečné exhibice, Sithu opět vsadil spíše na jednoduchost a rockověji znějící zemitost, a světe div se - funguje to.

Sithu Aye

Oproti minulosti se autor kytarově ještě více utrhl ze řetězu hlavně v případě všemožných sól a shredu - nedělá si násilí a střílí jednu vyhrávku za druhou, jeho prsty ladně kloužou po krku kytary a výsledný efekt je jedním slovem parádní. Úvodní song, eponymní Pulse - pt.1 pak představuje dalšího velice talentovaného hosta, sice Pliniho, jehož EP v podstatě koresponduje s filozofií Sithua (s nímž již v minulosti nahrál split EP). Ve druhé (mimochodem, výtečné) skladbě zase lze zaslechnout kytarové radovánky Aarona Marshalla z Intervals. Jednoduše, Sithu opět představuje to nejlepší z moderního progu, tentokrát ve značně dospělém balení a ještě lepším zvuku, než kdy dříve. Skutečně mne baví všechny ty drobné odkazy a legrácky, kterých je tvorba Sithu Aye plná - například xylofon v Shiny je geniálním nápadem a hrátky se synthy se v rukou tohoto mladého génia mění v něco skutečně smysluplného. Navíc onen punk rockový feeling v Lights! Camera! Explosions! s riffem připomínajícím Scarlet od dalšího velikána žánru Mishy a následným rozjezdem ve středním tempu s famózními rytmickými kytarami - nemám slov.

Pulse je prozatím tím nejlepším, co od tohoto hudebního génia vyšlo, a kdo slyšel předchozí alba, ví, že to už něco znamená. Mám pocit, že jsem objevil první letošní desku, co se u mne ohřeje delší dobu. K relaxaci je to totiž ideální materiál, u kterého si člověk i trochu zapřemýšlí a zabilancuje a takových desek se v posledních letech objevuje stále méně a méně. Inu potěšil jste mne Sithu, i já vás potěším…

EP si lze pořídit za jakoukoliv částku z Bandcampu. Vřele doporučuji.

Vložit komentář

DW - 02.11.14 19:15:24
Ehm, jsem koukám trošičku pozadu, jak jinak :). Ten kytarovej tone zase, strašnej zabiják :) http://sithuayemusic.bandcamp.com/album/oceania
brutusáček - 05.02.14 14:17:28
ty jo tak nepoznal bych to..bejt to hezká baba tak bych to zkoumal....laosana, vietnamce, japonce, korejce poznám..tihle mi unikaj..takže týpek z bangladeše co žije ve skotsku dělá epka s člověkem ze sydney..at ži je globalizace :)
DW - 05.02.14 14:12:56
to byl samozřejmě fór, ve skutečnosti si sypu popel na hlavu, akorát nevim co teď s tim, asi napíšu bizzovi ať to v recce změní na bangladéšana nebo bengálce. Ať je to korektní. Já si myslim že Sithu je hlavně rád že už je ve Skotsku.) Jinak náboženství no comment, v 21. století ještě tohle řešit, no prostě lidi mno:)
gorth - 05.02.14 13:40:35
ta evropanská nadřazenost, nádhera:)) Svatá říše americká národa indiánského? národnost: Indián? jak to myslíš...:p (jasněže je to detail; ale mezi těmi zeměmi je třeba rozdíl ve většinovém náboženství, což není úplně malá věc, třeba E. M. Forster se tím zabývá velice zajímavě)
DW - 05.02.14 12:04:10
děláš jako kdyby Bangladéš byla něco jinýho než Indie, na hranice co by flusem dohodil, rasově velice smíchaný, žádný bengálce neznám tak nemůžu posoudit o kolik jsou tmavší nebo světlejší. Tyhle píčoviny jsem přestal řešit hodně dávno, pro mě Američan taky není národnost (kromě Indiánů teda, no ale to je trošku pasé už asi) a co s tím kdo udělá:) Ale jestli jsem svou ne zcela konkrétní neznalostí urazil Sithuovu nebo tvoji Bangladéšskou rasu, tak to sorry. P.S.: Podle mě je Sithu hlavně rád že z tý asijský prdele utek do civilizace
Daniel Stopka - 05.02.14 11:42:57
Nechci nijak zpochybňovat fundovanost autora článku, ale Sithu je Bangladéšan, ne Ind. I na první pohled je to vidět. Jinak si jeho hudby užívám maximálně. Plini je zase jiná liga, úplně jiná experimentální hudba, líbí se mi i možná víc. :)
brutusáček - 04.02.14 17:06:32
no ja zůstal někde u cassini :)
DW - 04.02.14 14:42:31
Jinak to jejich splitko je famózní, nechápu proč sem to sem nepsal, no co už.
DW - 04.02.14 14:34:12
Takže takhle Sithu Aye - Cassini Sithu Aye - Isles EP Sithu Aye - Invent the Universe Sithu Aye - 26 Sithu/Plini - I (split) Sithu Aye - Pulse EP Plini - Plini Plini-Sweet Nothings Plini-Cloudburst Plini má ještě projekt Halcyon. Snad už ok:)?
brutusáček - 04.02.14 12:13:27
chvilu jsem si myslel že nás autor recenze dostatečně neinformuje o plném autorství tohoto ep....ale po zběžném gůglení má sithu aye epko společně právě s plini z podzimu loňského roku...asi budu muset dohledat, znám jen nějaké první sithu pak až tohle a aktuální epko plini které mě neustále baví (že mě jeho věk - 21 nepřekvapuje..)
simi - 01.02.14 20:16:45
Pliniho jsem ted objevil, paradni.
bizzaro - 30.01.14 13:46:13
a EP Pliniho taky vrele doporuceno!
bizzaro - 30.01.14 10:33:27
zvuk paradni, epko taktez. ten uvodni val, to je hymna jak prase
DW - 28.01.14 17:25:57
Ta produkce je právě úžasná - a to mám ještě hodně přebasovaný sluchátka. Je to takový zemitý, fakt skvělý, trošku něco jinýho zase. Jinak album sjíždím v kuse furt a neztrácí to nic zatim.
brutusáček - 28.01.14 12:02:37
přišlo mi to nějak moc přebasovaný na první poslech....song s Plini ale cajk

Zkus tohle