ULTRALYD - Inertiadome

recenze
kotek
Hodnocení:
9

 Chladnej futuristickej mix jazzu, noise a rocku postavenej na hrátkách s repeticí. Máš rád Zu? Máš rád MoHa!? Tak tady těžko šlápneš vedle.

ultralydMinulej rok je už dva měsíce za náma, ale výlov rybníka pořád ještě neskončil. Pravda, tučnější, masitější kusy už jsou povětšinou vybraný, ale když máš šťastnou ruku nebo víš, kde hledat, pořád můžeš najít pořádnej úlovek. Jeden z opomenutejch macků z loňska, pořád živej a stále sebou škube, je poslední deska Ultralyd; Norsko, Rune Grammofon, abys věděl, odkud vítr vane. Tenhle label poslední dobou nevydává špatný desky, snad ani průměrný, a snad ještě líp, často vydává věci, který nejenže jsou dobrý, ale i něčím jiný, originální.

ultralydPo zbožňování labelu přicházejí na mysl další slova. MoHa!, Noxagt, a už musíš tušit, odkud přijde rána. Podivná směska noise, jazzu a rocku, což je sice frekventovaná křižovatka, ale Ultralyd se zašívaj do ústraní a jdou na to po svým. Základ je samozřejmě velehutná rytmická sekce, průbojný bicí podpořený basou a kytarou na dost nízkejch frekvencích. Šlape se dopředu, ale v kruzích. Rozlámaný rytmy ve smyčkách, smyčky v rozlámanejch rytmech, smyčky, který se kolem krku utahujou, smyčky, který se opakujou a mění zároveň, smyčky s návykově hypnotickým potenciálem. Každá písnička má svojí smyčku, svoje oko, na němž je vystavěná. Ačkoliv se na první pohled tenhle ústřední motiv opakuje beze změny, po chvíli zjistíš, že se opakuje a roste, graduje, vtahuje tě dovnitř. Důležitej prvek pro tuhle gradaci a atmosféru celý desky je saxofon, kterej se nad hutnejma základama vznáší v zasněnejch vejškách. Odtažitej, chladnej, kovovej, snivě futuristickej zvuk, ideální do strojově mrazivýho oparu, kterej se kolem tohohle dílka vznáší. Temný odlidštěný sci-fi utopený v neprostupně se opakujících rytmech, kterým projížděj jasný kovový záblesky.

Co dodat? Chladnej futuristickej mix jazzu, noise a rocku postavenej na hrátkách s repeticí. Máš rád Zu? Máš rádMoHa!? Tak tady těžko šlápneš vedle.

Vložit komentář

kot - 08.03.11 08:44:51
s tim rune grammofon spis fraqze ktera utgekla, takhle to samozrejme mysleny nebylo gjerstad odesel po chroimosome gun(2004)
jkl - 08.03.11 08:08:26
Fajná deska, bohužel se ke mně nedostala ´verze´ v trochu lepší kvalitě zvuku, resp. sem byl líný ji hledat.
dreckus - 08.03.11 04:17:53
jo taky jsem se chtel zovat ze rune grammofon vydavaly vzdycky dobry desky :p (naopak je spis ted moc nesleduju, ale verim, ze porad drzi linii) poprvade me to rpekvapilo, pac Ultralyd se k nim az tolik nehodi, to spis do chlivku k Load a podobne verbezi (mysleno jen pozitivne :) Jinak nova deska namrd! Bavi asi nejvic od nich. Rekl bych, ze kvuli memu zboznovani Noxagt, ze kterych si tentokrat berou fakt hodne. Jinak ja myslel ze na saxik na tyhle desce hraje Frode Gjerstad (taky vybornej typek!)
bk - 08.03.11 00:09:21
na Ultralyd až překvapivej minimálek a moc fešný námrd. loni jsem okusoval víc než dost. "Tenhle label poslední dobou nevydává špatný desky" Rune Grammofone někdy vydávali špatný desky?

Zkus tohle