TESSERACT - Altered State

recenze
brutusáček
Hodnocení:
9

Skladatelské mistrovství v padesát minut trvající snivé gradaci.

TesseractNení mnoho kapel, které bedlivěji přitahují mojí pozornost během jejich nahrávacích a tvůrčích procesů. U Britů je to ze dvou důvodů: TesseracT považuji v rámci žánru za tu jednu z inspirativnějších kapel, který dle mého (spolu)určují směr, druhým je pak přeobsazení vokalisty. Dá se říct, že u TesseracT je to již rutina, či trademark, který nám „novinářům“ plní první odstavec. Každopádně po oceňovaném a zdařilém EP Perspective odchází Elliot Coleman a nahrazuje ho Ashe O'Hara z Voices From The Fuselage. Tahle změna je pro kapelu ještě výraznější než předchozí vokální prohoz. Už Elliot vymazal z projevu kapely jakékoliv hrubší vokály a posunul zpěvy dál do jemnějších poloh a s příchodem O'Hary se tento trend nejen potvrzuje, ale jde opět dál.

V tom je hlavní deviza nahrávky. Zpěvy jsou opravdu všude, všude se zpívá, naléhá, vábí, vypráví a útočí na tu nejjemnější notu. Ashe O'Hara má v tomto směru hodně rozmanitý hlas, který k hudbě umí dokonale napasovat. Pečlivé aranže zpěvů jsou u Britů opět velkým standardem. Mnohem víc než předchozí materiál mi nahrávka zní jako by se podřizovala zpěvu. On (Ashe) je ústřední dějová linka, která vypráví celý příběh. Otázkou je, kam až je posluchač ochotný jít - přece jenom O'Harovo rozpětí a výšky jsou dost „vysoko“ a pokud už pro někoho byly zpěvy jeho předchůdců na hraně, bude nemile překvapen. Nutno ale říct, že z aktuálního materiálu je tento vývoj cítit zcela přirozeně a TesseracT se k němu postupně posouvali.

TesseractAltered State je (opět?) koncepční deskou, mohutný track rozdělen na deset kousků, jenž každý dokáže fungovat samostatně. Kostra celé desky leží na base, je zcela znatelná a dominující v každé skladbě. Kytarové linky jsou jakoby bokem a vytváří v každé skladbě jiný feel, kterému opanuje právě basa. Posun zde vnímám v tom, jak dokáží (kytary) dobarvovat, respektive spolupracovat se samplovým podkladem a dotvářet jednotlivé tracky, proměňující jednotlivé kusy skládačky do celku. Tedy v aranžích a celkové stavbě písně je ohromný kus práce, hudebně kytary nejdou dál, naopak vracejí se z progresivnějších vln do djentového základu. TesseracT si mohou zcela sebejistě zopakovat učebnicové riffy žánru, ale tím, jak funguje celková struktura skladby, se zcela obyčejná sekanice proměňuje v hudbu; příkladem může sloužit první uvolněná skladba Nocturne. O kytarovém umění dvojice Acle Kahney/James Monteith opět není nutné pochybovat, tedy… kdy bylo, že? Stejně tak o zcela přesných bicích. Opět bravurní je zde práce se samply, které nikterak neruší, nesnaží se překrývat zbytek nástrojů a jenom dotváří podklad pro jednotlivé skladby, tedy dělají přesně to, co mají. Pomyslnou perličkou na dortu je použití saxofonu v osmé Calabi-Yau, byť je to pouhé dvouminutové intermezzo, ale ukazuje kam se TesseracT mohou vydat. Následně se saxofon objeví ještě v poslední Embers, už jen v roli uhasínajícího outra. Produkci, mix etc. si opět pohlídal samotný Kahney ve svém studiu a zvukově tak nahrávka nevybočuje s filozofie předešlých počinů.

Dá se říct, že od svého debutu konečně Ostrované sepsali regulérní dlouhotrvající desku, s kterou mohou zcela nepochybně okupovat přední pozici svého žánru, protože tam, kde ostatní se teprve učí pracovat s atmosférou, oni skládají symfonie.

Vložit komentář

Jeelwert - 16.09.15 09:09:58
tuhle jsem tohle našel v hospodě v jukeboxu, tak jsem to ze zvědavosti pustil...a ty zpěvy brrr... :(
bizzaro - 10.07.15 16:15:12
brutusáček - 22.09.14 22:20:34
tak tak, těšim se na říjen převelice ale dle živých záznamů to dává
Stana - 22.09.14 11:45:20
Výborný album!
bizzaro - 18.08.13 21:11:23
To jemný sólíčko když se rozjede "Resist" mě dostává, ve zpívaný verzi neni skoro vůbec slyšet. Ale co sem chtěl říct hlavně, v instrumentální verzi je v songu "Nocturne" zahraný sólo navíc a je naprosto příšerný, celej ten song uplně zničí. Tenhle "old-school" styl se do djentu vůbec nehodí, nevim jakej hňup dostal takhle blbej nápad.
jo, tyhle nuance se mi libej, to zmineny solo je blbej napad, i kdyz bych ho oldskuulem nenazval - nesedi tam zvukove, atmoskou, polohou, vubec :) jinak obe verze jsou za 100%
Cherubian - 18.08.13 17:45:36
Mě se líbej obě verze stejně, obě sou super. To jemný sólíčko když se rozjede "Resist" mě dostává, ve zpívaný verzi neni skoro vůbec slyšet. Ale co sem chtěl říct hlavně, v instrumentální verzi je v songu "Nocturne" zahraný sólo navíc a je naprosto příšerný, celej ten song uplně zničí. Tenhle "old-school" styl se do djentu vůbec nehodí, nevim jakej hňup dostal takhle blbej nápad. Ale tak co taky čekat od kytarysty BETWEEN THE BURIED AND ME že jo (kapela kterou vyloženě nesnášim :-)
bizzaro - 18.08.13 15:37:18
Slyšel někdo instrumentální verzi?
snad uz i vickrat nez zpivanou
chybí mi tam ten vokál, ta muzika je na něj postavená, takže je tam bílý místo po něm.
vubec mi tam nechybi, sam si ho jedu tak nak v hlave a posloucham cistou Tessesenci
DW - 18.08.13 11:55:58
kdo ne tak tady: http://www.youtube.com/watch?v=XtXkViNFmuU&feature=share&list=PLvw9QYPzXh7ZtKfe3giGi_wvVNCP0Af4m chybí mi tam ten vokál, ta muzika je na něj postavená, takže je tam bílý místo po něm.
Cherubian - 18.08.13 11:50:13
Slyšel někdo instrumentální verzi?
Cherubian - 11.07.13 09:00:17
instrumental verze ;)
Tak to je ovšem paráda.
bizzaro - 10.07.13 15:48:19
instrumental verze ;)
Cherubian - 10.07.13 14:17:49
Mám objednanou limitačku 2CD, tak sem zvědavej co bude na tom bonusovym CD.
brutusáček - 10.07.13 10:33:06
treba vam udelaj naky dalsi bonus foukaci cd ;)
to by šlo :)
bizzaro - 10.07.13 10:02:19
víc práce se ságem
sax měl bejt ve skutečnejch skladbách
je to krasnej nastroj, ale takhle mi to taky vyhovuje. treba vam udelaj naky dalsi bonus foukaci cd ;)
DW - 08.07.13 23:48:01
víc práce se ságem
Jop, ten trailer v tomhle vypadal líp, nakonec z toho udělali jen jakýsi intermezzo, což je škoda, sax měl bejt ve skutečnejch skladbách, kde skoro neni.
bizzaro - 08.07.13 23:43:35
já jsem čekal ještě mnohem větší emo a víc práce se ságem
vic emo to uz neslo, sago jako bonus
ese - 08.07.13 21:14:28
povedenej klip :)
no fuj, tentacle soft porno...
Crust - 08.07.13 19:33:46
povedenej klip :)
brutusáček - 08.07.13 18:39:13
já jsem čekal ještě mnohem větší emo a víc práce se ságem
DW - 08.07.13 09:30:58
je to výborný album. Roste s každým poslechem, rytmicky bezchybný
Cherubian - 08.07.13 08:51:28
Těšim se až si to konečně poslechnu, sem zvědavej na toho novýho pěvce.

Zkus tohle