TEMNÝ RYTÍŘ POVSTAL > The Dark Knight Rises -

recenze
Baara
Hodnocení:
8.5

Batman končí a stojí to za to. Skvělé souboje Batmana a Banea, působivé akční scény a nové hračky. Nezmínit skvělé herce a nezapomenutelnou hudbu by byl hřích. Christopher Nolan definoval nový filmový podžánr a více než důstojně se se svým Batmanem rozloučil.

Christopher NolanV roce 2005 se Christopher Nolan (Memento, Dokonalý trik, Počátek), Brit bez zkušenosti s akčními filmy, odvážil představit hrdinu jménem Batman jako člověka jménem Bruce Wayne. Říznul komiksový žánr hlubší psychologií, současným světem a všudypřítomnou temnotou. V Temném rytíři (2008) ještě přitvrdil a vytvořil nejrealističtější, nejtemnější a (podle mnohých) nejlepší komiksový film všech dob. Třetím dílem se Nolan s Batmanem definitivně loučí. Samozřejmě s vysokými očekáváními.

Tom Hardy (Bane)Do Gothamu se vracíme osm let poté, co na sebe Batman (Christian Bale) vzal smrt Harveyho Denta a stáhl se do ústraní, fyzicky i psychicky poničený. Gotham je klidné město bez organizovaného zločinu, sjednocené právě pod ikonou Harveyho Denta. Ze svého sídla se Bruce Wayne musí vydat poté, kdy se ve městě začínají dít nepříjemné věci pod vedením zločince jménem Bane (obrovský Tom Hardy), který nakonec drží všechny v šachu atomovou bombou se zdrojem z reaktoru Wayne Enterpreises. Sám Batman ho však nedokáže zastavit, sahá po nových technologiích (letadlo Bat) a nových spojencích, včetně zlodějky Seliny Kyle alias Catwoman (Anne Hathaway), členky své správní rady Mirandy Tate (Marion Cotillard) a idealistického policisty Johna Blakea (James Gordon-Lewitt).

Tom Hardy (Bane)Přiznám rovnou, že po prvním zhlédnutí jsem si nedovolila recenzi napsat. Měla jsem pocit, obzvláště po poslechu vyprávění odborníka na slovo vzatého Kevina Smithe (pozor, šest půlek spoilerů!), že mi toho uniklo neskutečně moc. Ale první dojmy byly velice dobré, ačkoli ne stoprocentní. Povstání (pro zjednodušení tak trojku nazývejme) má mouchy. Jako kdyby se v něm přespříliš mluvilo a některé výroky svou nereálností dokázaly na pár vteřin vytrhnout z Nolanova realistického pojetí (Dagget k Baneovi: „You’re pure evil!“). Některé dialogy se zdály být příliš doslovné a popisné (Chrisi, my máme oči, víme, co se na plátně děje!). Nicméně některým opět nechyběl humor (hlavně od Catwoman). Také Batmanovo uzdravování a fyzické výkony v kombinaci s jeho zdravotním stavem byly poněkud zarážející… ale konec konců, je to Batman, že. Jenže…

Christian Bale (Batman)…při druhém sledování filmu byly tyhle drobnůstky najednou vedlejší. Najednou dlouhé proslovy Alfreda dávaly smysl. Scény navazovaly jedna na druhou a téměř každá postava měla své jasné místo a účel. Dokonce si všimnete i Teal’ca z Hvězdné brány, ačkoli poprvé se mi podařilo zachytit jen detektiva Quinna z Dextera. Uvědomíte si, jak úžasný počin je třeba úchvatná úvodní letadlová sekvence, aniž by se točila před zeleným plátem. Že veškerá (možná až příliš ambiciózní) velkolepost je propletena emocemi, ačkoli ne ve stoprocentní harmonii. Ale funguje to. A dalších minimálně 20 % všemu přidává vskutku geniální soundtrack maestra Hanse Zimmera.

Napoprvé se také zdálo, že Nolan se chce vyjadřovat až k příliš mnoha negativům našeho současného světa. Terorismus, nadvláda finančních trhů James Gordon-Lewitt (John Blake)(ne náhodou točil na Wall Street v době její „okupace“), přílišné rozdíly mezi chudými a bohatými, možnost zneužití jaderné energie… Napodruhé to však všechno zapadne, protože světe div se, všechno je to propojené. A navíc Nolan podkládá nakonec i chování takové postavy jako Bane lidskými city a nic neprezentuje černobíle. Všichni bohatí nejsou zmetci, všichni policisti nejsou hrdinové a všechny ženy nejsou naivní idealistky. Kdosi napsal, že Nolan se snaží vyhovět všem názorům. Kdepak, tomuto se v literatuře říká románové mnohohlasí. Každá z postav prezentuje jeden z názorů a Nolan žádnému z nich nestraní. Bane nakonec dostává jednu z nejdojemnějších scén celého filmu, ačkoli prezentuje anarchistické levicové myšlení. V Gothamu Chrise Nolana není nic a nikdo černobílý.

Christian Bale (Batman), Anne Hathaway (Catwoman)Co ale funguje stejně jako v každém Nolanově filmu jasně a napoprvé, jsou herci. Nolan se vrací k mnoha postavám trilogie. Svých pár minut dostane i Scarecrow a Cillian Murphy si to řádně užívá. Michael Cane je emocionálním pilířem celého filmu a stejně jako Morgan Freeman je dle očekávání bezchybný. Anne Hathaway je sexy a mezi ní a Balem je ta potřebná jiskra (což se u Balea o mnoha herečkách včetně Marion Cotillard říct nedá). Tom Hardy uhraje tělem a očima všechno a jeho hlas a věty zpod masky jsou působivé nejen svou jinakostí (angličtináři nechť si všimnou jazyka). Především se však vracíme k samotnému Batmanovi, kterého ve dvojce nechal Nolan zastínit jeho protivníky. Bruce Wayne je prázdný člověk, který nikdy nepřekonal smrt svých rodičů. Boj se strachem a vztek stvořily jeho Batmana a lásku, která mu prostě není souzena, nahradil vztah k jeho městu. Jeho blízcí mu nahrazují reálné vztahy ke světu, komisař Gordon (opět okouzlující a skvělý Gary Oldman) mu zprostředkovává svědomí, Lucius Fox zodpovědnost a Alfred sebereflexi. Povstání odkazuje na mnohé momenty z Batman začíná a uzavírá tím jasný kruh. Batman se vrací ke svým začátkům, aby mohl odejít.

Tom Hardy (Bane), Christian Bale (Batman)Batman totiž opravdu končí. Jak? Jděte do kina (ideálně do IMAXu) a zjistěte to sami. Rozhodně to stojí za to. Užijete si dva skvělé souboje mezi Batmanem a Banem, několik působivých akčních scén a nových hraček, skvělé herce a nezapomenutelnou hudbu. Christopher Nolan definoval nový filmový podžánr. A více než důstojně (ačkoli ne dokonale) se se svým Batmanem rozloučil.

---- --- -- - -- --- ----

Tom Hardy (Bane), Christian Bale (Batman)

USA / Velká Británie, 2012, 164 min

RežieChristopher Nolan

Hudba:  Hans Zimmer

HrajíChristian BaleGary OldmanTom HardyJoseph Gordon-LevittAnne HathawayMarion CotillardMorgan FreemanMichael CaineMatthew ModineAlon AboutboulBen Mendelsohn,Burn GormanDaniel SunjataAidan GillenNestor CarbonellBrett CullenReggie LeeChris EllisJuno TempleThomas LennonRob BrownFredric LehneWill EstesDavid Dayan Fisher,Brent BriscoeJohn NolanRobert WisdomIan BohenUri GavrielAramis KnightJosh Stewart,William DevaneJoey KingLiam NeesonCillian MurphyTom ContiDesmond Harrington,Tomas AranaJillian ArmenanteAja EvansWade WilliamsJake CanusoDaniel Newman,Warren BrownChristopher JudgeJason YeeMichael Papajohn

Vložit komentář

brutusáček - 18.08.12 10:14:47
Jenom taková technická....Bane nepotřebuje jíst? :-)
brutusáček - 03.08.12 00:15:57
edit: http://www.rouming.cz/roumingShow.php?file=28____-deex_best_night_pictures-______14.08.2012.jpg
1. fyzická kondice Waynea po dlouhý nemoci, kdy chodí o hůlce a má takový pracky? Nasadí si nějakou ortézu a všechno je ok? 2. Lítání z obsazenýho Gothamu do vězení ve Střední Americe jak se zamane? Zvlášť na konci? 3. Batmanova rekonvalescence? Se stravou co měl, prostředkama, wtf? A tak rychle se objeví zpátky? 4. Bitva policajtů a povstalců, jak proti nim běželi jako ovečky? Bitch, please... A ten obraz vlády lidu, kurva...
1. vůbec nevim proč byl situovaný jako zraněný... 2. odpověd je: v téhle části film ubíha od realistického pojetí a je to komiks, dost věcí je za to schovaný 3. komiks....nezničil ducha a když nezničíš ducha tělo vytrénuješ :))) 4. žádná krev pro rating..škoda... add hudba: dost jedu osty ted celé série..a i tím jak rises (filmy) navazuje na begins tak i tak se promítají hudební motivy z prvního dílu, zimmer má nesmírné plus že vymyslel "linku" pro jokera i banea..a stejně jako Nolan to cele zakončil...přesto v několika skladbách jsem si řikal to jsou piráti z karibiku? opakuje se, používá stejné "riffy" :))
bros - 02.08.12 22:39:38
SPOILERY Hardy byl nabušenej už třeba v Bronsonovi, akorát po jakým zvířeti má geneticky ty nechutný trapézy je mi záhadou... Jinak k filmu: Měl jsem odporně vysoký očekávání a odcházel jsem nezklamán. Některé scény (Baneův nástup, vězení, bitky...) jsou úžasný, což jen podtrhuje dojem relativně nevyrovnanýho filmu - narozdíl třeba od TDK. Hudba nejlepší z trilogie, stejně tak kamera i zatracovaný pěstní souboje. Herci taky obecně podávali nejlepší výkony, Bale mi konečně nepřipomínal Radcliffa, ale Bruce Waynea:-). Co mě ale na tak velkým a promyšleným filmu sere, jsou základní nelogičnosti : 1. fyzická kondice Waynea po dlouhý nemoci, kdy chodí o hůlce a má takový pracky? Nasadí si nějakou ortézu a všechno je ok? 2. Lítání z obsazenýho Gothamu do vězení ve Střední Americe jak se zamane? Zvlášť na konci? 3. Batmanova rekonvalescence? Se stravou co měl, prostředkama, wtf? A tak rychle se objeví zpátky? 4. Bitva policajtů a povstalců, jak proti nim běželi jako ovečky? Bitch, please... A ten obraz vlády lidu, kurva... Poslední třetina mi celkově přišla dost naivní (v porovnání ne s obyčejným komiksovým filmem, ale se zbytkem trilogie), a konec jsou vykradení Andělé a Démoni... Obrat jedný z postav mi přišel debilní, nehledě na to, že to pro mě shodilo Banea...... na celou postavu dcery se mohli vysrat a byl by klid:-) Suma sumárum je to ale výbornej film. Kde mi sice vadí pár nelogičností, ale dá se nad ně v pohodě povznést. Ubrání jedný dějový linie a malinko vystřízlivění a zracionálnění by z filmu udělalo dokonalou záležitost, takhle zatím jenom 8,5 / 10.
Baara - 01.08.12 13:51:25
Baara - 01.08.12 11:37:09
Dekuju! Pochvala potesi.
lemmy - 31.07.12 22:24:06
jak doba zada? tak to jsem asi produkt doby, ja se ani o vyvazenost nesnazila... trochu o objektivnost, treba si vsimnete, ze nikde prehnane nechvalim sveho oblibence :-D a ze mu to nejak sluselo (i bez klobouku)!
reknu tedy radeji objektivni. proste dobra prace baro, no. cetl jsem zrovna vcera recku jedne pani v lidovkach (zname ji vsichni) a to byl pravej opak. hodne se mi libilo jak si reflektovala, jak na tebe film pusobil podruhe, to jsem opravdu ocenil.
brutusáček - 31.07.12 16:53:34
a ze mu to nejak sluselo (i bez klobouku)!
ale teď když je dotočeno tak třeba bude nějaká aukce o kostým...tak že bys pořídila pro Loomise? :)
Baara - 31.07.12 16:41:17
sest pulek spoileru super :D jinak moc dobra, a jak doba zada, vyvazena recenze. dik
jak doba zada? tak to jsem asi produkt doby, ja se ani o vyvazenost nesnazila... trochu o objektivnost, treba si vsimnete, ze nikde prehnane nechvalim sveho oblibence :-D a ze mu to nejak sluselo (i bez klobouku)!
lemmy - 31.07.12 13:42:24
sest pulek spoileru super :D jinak moc dobra, a jak doba zada, vyvazena recenze. dik
brutusáček - 31.07.12 11:08:46
Viděno ještě jednou a hezky si to sedlo, než aby člověk objevil něco víc (to třeba při dalším shlédnutí) tak to jenom hezky krásně sedne a člověk si všímá víc detailů, možná to bude glorifikace Hardyho ale jemu fakt stačilo hrát očima, neskutečná mimika, nejen očí ale celkově jeho gestikulace rukama při proslovech k Gothamu a o hlasu ani nemluvím. Joker byl větší psychouš ale Bane zase nekompromisní mašina co jde pořád vpřed za svým cílem a s ničím nemá slitování.. SPOILER….. Skvělá práce s hudbou a zvuky, při zlomení batmana nehraje kupříkladu žádná, super! A pak krásné ticho na záběr projiždícího bat-auta na sněhu doplňuje tíživou atmosféru prázdných ulic Gothamu, jen křupající sníh. Co se týče zvratů je tam jenom jeden, který lze odhalit už během toho jak Gordon otevře nesprávnou korbu nákladáku s bombou. O tom že se kočičí žena vrátí (víc holek do latexu kuwa!) nebyl pochyb /SPOILER Jestli se Nolan veze na vlně nepokojů, to lze směle odmítnout, přípravy začaly mnohem dřív a možná occupy udělalo přírodní kulisy tak toho je využil. Každopádně o nějakém levičáctví řeč být nemůže, jasně dokázal jak to dopadne když se ujme vlády lid, respektive nasranej lid se svými lidovýmy soudy, leč jejich exekuce a rozsudky byly naprosto boží. Téma tam je jenom jedno a k tomu jsou připletené nitky, které ale vesměs moc neruší, jen doplňují. Malý bezvýznamný zakňaktel pro jednoho Jaffu ;-)….a "why do we fall Bruce?" :)
Baara - 31.07.12 10:52:40
   Baara: Hardy a Bale - porovnání skutečné velikosti :-) citace  jj, ale co se tyce objemu a hromady toho masa a svalu na kostech, tam Hardy dalece prevysuje. jen ten jeho krk az pod usi, i kdyz jak narost je zrejmy az z Warriora, tady je furt oblecenej
Jasně, jen si říkám, čím mu podkládali v botách nohy :-)
bizzaro - 31.07.12 10:43:34
Hardy a Bale - porovnání skutečné velikosti :-) citace
jj, ale co se tyce objemu a hromady toho masa a svalu na kostech, tam Hardy dalece prevysuje. jen ten jeho krk az pod usi, i kdyz jak narost je zrejmy az z Warriora, tady je furt oblecenej
Baara - 31.07.12 10:22:47
Blbý je, že se nedá skoro nic popsat, žádná velká scéna, protože vždycky pro děj něco znamená...prozrazení jak prase. Ale ta předposlední scéna ve Florencii? Krwa, slzička málem ukápla...Nolan je mistr, tohle je potvrzení, že skvěle zvládnutý Inception nebyla náhoda, ten člověk neskutečně umí!
bizzaro - 31.07.12 09:31:14
film super, jj. Temny rytir jeste o chlup lepsi pro ztvarneni chaosu, celkovy vystupnovani atmosky a Ledgera a TwoFace. Povstani ma fantastickou hudbu, resi hodne temat, chyta veskery predchozi rukavicky a spoustu jich dohazuje. nerekl bych, ze takovejch temat a udalosti muze nekdo takhle filmove utahnout, ale dulezity asi na tom je, ze to pise s brachou, kdy proste neprichazej k vytvoreny latce, ale celou si ji pro sebe od puntiku vytvori. nicmene i tak je s podivem, jak to vsechno dokaze spojit, aby to nevyznelo blbe i v momentech, kdy divaka jen taha za nos. jediny vyraznejsi minus filmu vidim ve scene, kde dojde k ty velky poulicni bitce, ten primej stret, tam melo byt jasny zobrazeni smrti a videt, ze svoboda neco stoji, ale pres PG13 se to asi neda. (ne, neprustelny vesty neberu). jinak skoda, ze nebylo vic Banea, jako postava byl sympatickej samozrejme. konec smireni super a zaverecna scena s Blakem jakbysmet
brutusáček - 31.07.12 09:07:55
až vyrostu chci mít hlas jako Bane!
bizzaro - 31.07.12 01:36:35

Zkus tohle