TAAKE - Noregs Vaapen

recenze
Black_Hand
Hodnocení:
8.5

Na Noregs Vaapen se Hoest vrací ke kořenům Taake a je to znát. Chytlavost tu je pořád, výtečná severská atmosféra také a překvapivě výrazné melodie jakbysmet.

TaakeNevěděl jsem, že se chystá. Byl jsem totálně nepřipraven, ale po posledním albu bych nové Hoestovo album nijak zvlášť nevyhlížel. Až z ničeho nic se mi v doporučených videích na Youtube objeví Taake se skladbou, kterou neznám: 

Myr. Dám jí tedy šanci a světe div se, ono je to dobré! Dokonce velmi, velmi dobré!

Vezměme to ale z gruntu. Hoestova „Severská trilogie“ mě nadchla. Doteď je pro mě Nattestid Ser Porten Vid jedno z mých nejoblíbenějších alb. Jeho atmosféra a zábavně kamuflované komplikovanější nápady mě prostě nadchly. Na jejich titulním albu (slovo eponymní se mi moc nelíbí :)) se všechno toto jakoby vytratilo a zůstal jenom velmi chytlavý black. To mi však moc nestačilo…

Na Noregs Vaapen se Hoest vrací ke kořenům Taake a je to znát. Chytlavost tu je pořád, výtečná severská atmosféra také a překvapivě výrazné melodie jakbysmet. V tomto mi trochu Taake připomínají německé Nagelfar. Ti také šli po melodii v poctivě blackovém zvuku, ve srovnání např. s Dissection, kteří zvolili zvuk bližší melodickému deathu.

Dobře, to máme základ, teď zajímavosti. Hoest si tentokrát dal velmi záležet a jednotlivé skladby mají vždy nějaký extra zajímavý moment, jako třeba Helvetesmakt s balalajkou (ne, nechybí tam „r“ není to tedy „Helvetesmarkt“, čili něco jako pekelný trh :P) či třeba rockovějši Du Ville Ville Vestland. A pak tu máme právě Myr

Kromě dobré dynamiky a postupného rozvíjení se zde vyskytuje ještě jeden detail: to trochu countryové sólo na banjo. Nekecám. To by mohl být Taakestrašný průšvih, jenže není, vůbec ne. Je to překvapivě dobrý nápad a vůbec nezní násilně.

Asi bych měl zmínit ještě hostování takových blackových osobností Nocturno Culto nebo Atilla Csihar a horu dalších. Jedno jméno vypadá extra podezřele: Radek „Lava“ Nemec. Další info jsem o něm nenašel, jenom že hraje s několika dalšími norskými blackovkami. Možná se v komentářích ozve Lunaris nebo Corňák s bližšími informacemi – rozumějte: chodící encyklopedie black metalu.

A sakra taky by mohli jednou koncertovat někde jinde, než v Plzni (v tom má určitě prsty ten prevít Morbivod – pozn. bizzaro: nene, kluci z Oblomov/Panychidy) nebo Brnu… tím myslím v Praze samozřejmě :).

Vložit komentář

Black_Hand - 14.01.12 20:50:59
ok, diky. to beru.
Lunaris - 14.01.12 17:36:51
Taake jsem nikdy příliš neholdoval, fakticky od nich nemám naposlouchané pořádně nic, jelikož mě pokaždé odradila uječená kytara. Přesto jsem je z možných třech pokusů u nás viděl dvakrát, pokaždé v Brně, a vcelku žádná sláva. Na pokec a pití jsou ale v pohodě, a to i navzdory jejich protimuslimskému poselství.
k.eight.a - 14.01.12 16:48:23
mrkal jsem na "nejctenejsi". a 6.-7. misto, predbehli je i machine head omfg.
Světe div se! Ještě když k tomu přidáme kontroverze z hákovým křížem co měl frontman na hrudi během koncertu v německu a následně i aféru z možného protimuslimského poselství ...
Black_Hand - 14.01.12 11:48:53
mrkal jsem na "nejctenejsi". a 6.-7. misto, predbehli je i machine head omfg.
bizzaro - 13.01.12 18:09:49
hmm tak je to mnou nebo taake, ze lidi tudle recku zas tolik nectou?
jsi mrkal na stats?
Black_Hand - 13.01.12 17:45:34
hmm tak je to mnou nebo taake, ze lidi tudle recku zas tolik nectou? pac taake si to opravdu tady nezaslouzi...
Black_Hand - 10.01.12 15:51:05
Radek aka Lava aka Godpromoter Lava (Radomir Michael Nemec, født 14. april 1979, opprinnelig fra Polen men bor i Bergen) - Aeternus (eksmedlem, gitarist) - Amok (gitarist, tidligere vokalist) - Dead To This World (eksmedlem, gitarist) - Karisma - Malice In Wonderland (live gitarist) - Taake [= tidligere Thule] (bassist) - z abecedniho rejstříku osobností Norsk Black Metal ;)
todle jsem si nasel taky. jen jsem chtel nejaky osobni detaily. co je zac atd :) nicmene to polsko jsem nedal :)
bizzaro - 10.01.12 11:07:45
fuj, uz zas cpes ty blekovy hyeny z plastu
brutusáček - 10.01.12 10:59:18
to se divim....ty pořád tvrdíš jak to nemá sypačky tak je to na h.vno black.....spád maj i wlčáci ;-) trk
bizzaro - 10.01.12 10:57:32
Taake.. dobre to je, dobre. zadny sypacky, ale spad to ma. a to banjo je husty :)
Crust - 10.01.12 10:54:36
Radek aka Lava aka Godpromoter Lava (Radomir Michael Nemec, født 14. april 1979, opprinnelig fra Polen men bor i Bergen) - Aeternus (eksmedlem, gitarist) - Amok (gitarist, tidligere vokalist) - Dead To This World (eksmedlem, gitarist) - Karisma - Malice In Wonderland (live gitarist) - Taake [= tidligere Thule] (bassist) - z abecedniho rejstříku osobností Norsk Black Metal ;)

Zkus tohle