SYSTEM OF A DOWN - Hypnotize

recenze
onDRajs
Hodnocení:
8

O půl roku později vychází Hypnotize a nutno říct, že na rozdíl od Mezmerize je to už krok jinam, dalo by se říct tak trochu do neprobádaných končin. Je tu cítit návrat k přímočařejší linii první desky Systémů. Hypnotize ale trpí malou provázaností jednotlivých skladeb a působí spíš

review_567_px2

jako sbírka demáčů (berte s rezervou) než jako regulérní deska - možná relace se Steal This Album!. Co už na první poslech zarazí, je vysoké procento vokální participace Darona, jenž div že nevytrhává mikrofon Serjovi. Vnímám to nejen jako snahu o propracovanější vokální linky, ale i jako regulérní pokus se odlišit od dřívější tvorby. Jenže to nestačí. Začátek Hypnotize je pregnantně ostrý, avšak nepříznačný pro zbytek alba. Především druhá věc Dreaming vyráží dech dusající klepárnou – takový nářez u SOAD nepamatuji. Zbytek se však nese v klidném duchu smutných písniček, kde se řvaní takřka nedočkáme. Zjitřenou atmosféru Mezmerize nahrazuje smířlivá rezignace, která je prostoupena celou „dvojkou“ a ta záměrná jednoduchost vskutku naplňuje rysy hypnotického stavu. Jakási podivná osudovost proplouvá celým dílem - upřímnost poselství skladeb se nedá upřít. Kde Mezmerize udivuje svou dramaturgickou ekvilibristikou, Hypnotize naopak jádra písní ohlodává až na dřen, kde zůstává nezředěná emoce. Konec desky patří opět Soldier Side, tak jako na počátku Mezmerize, tentokrát však v mnohem tvrdším a emociálně vypjatějším provedení. Nevšední zážitek.
Je paradoxní, že Hypnotize s touto výzbrojí neútočí s takovou silou jako

review_567_px3

první díl. Nejspíš to ani nebyl záměr autorů; reakce budou různé, hlavně proto, že dílo disponuje primární nepřístupností. Rub mince však ukazuje přívětivější tvář: řekněte, kdo by chtěl Mezmerize part 2? Hypnotize může být vnímána jako přívěšek mozkový Mezmerize, samotný míšní mok nicméně obsahuje už jiný recepis. Potěšující zpráva pro „hledače“ je určitě ta, že SOAD nezamrzli u úspěšného rukopisu a jdou dál. Faktem ale zůstává, že pro samotné tvůrce bude cesta trnitá. ..::.. 8/10

Vložit komentář

brutusáček - 02.10.12 08:36:14
Poslední dobou jsem se do SOAD dost zaposlouchal a Hypnotize je moje druhá nejoblíbenější deska po Toxicity (tam ale nevím jestli je to fakt tak dobrý nebo je to můj nostalgickej vztah k ní.. spíš to první;).
inu proč ne..já čas od času valim deftones i když ti fungují...na tom dvojcd od soad mi úděsně štve zpěv malakaina
Stana - 02.10.12 07:45:46
Poslední dobou jsem se do SOAD dost zaposlouchal a Hypnotize je moje druhá nejoblíbenější deska po Toxicity (tam ale nevím jestli je to fakt tak dobrý nebo je to můj nostalgickej vztah k ní.. spíš to první;).
Ondrajs - 13.12.05 20:47:55
;o) no ale tohle jsem chtěl vám všem: to jsme s bižourem byli v mitrilu a hrál tam českej soad revival (na plátně) + animovanej klip - GENIÁLNÍ!!!! Viděli jste to? Máte to?
BuKy - 13.12.05 19:43:05
Ondrajs - prokoukli jsme ho! Diktátora jednoho...
akh - 13.12.05 17:34:35
takze taky nic pro me
Ondrajs - 13.12.05 14:24:14
kurnik bizzi, kde jsem to jenom četl... Hypnotize mi hodně připomíná steal this album!

Zkus tohle