SOILWORK - The Living Infinite

recenze
Stray
Hodnocení:
8

Vše, co na Soilwork můžete obdivovat, se naprosto přirozeně do letošního dvoualba promítlo. Bombastická míchanice zdobně vznosné melodiky a úderného riffování s excelentním a všestranným pěvcem.

SoilworkJsem nesmírně spokojen se stavem věcí u téhle kapely. Švédové si totiž na evropské metalové scéně stále udržují velmi dobré pozice, a to čím? Pouze prostřednictvím kvalitních alb. SOILWORK si totiž tentokrát dokázali poradit rovnou s nahrávkou, která posluchači nabídne hodinu a půl hudby. Ne každá kapela by na své deváté řadové desce udivovala takovou nápaditostí, energií, nadšením a zdravým tahem na branku jako právě oni. Göteborgská šestice mne už od alba Natural Born Chaos přesvědčuje, že se jedná o kapelu zcela mimořádných schopností, která svým potencionálem dalece přesahuje hudební území stanovené normami melodické deathmetalové školy. Zkrátka se jedná v jejich případě o velkou událost. Není pro ně totiž problém poněkolikáté přijít s tím samým vzorcem vlastního hudebního vyjádření, který je v podstatě prost jakéhokoliv stylového vývoje a přesto neuvěřitelně baví svou neskonalou čerstvostí a touhou po dalších a dalších chytlavých skladbách. SOILWORK jsou tak nyní (dle mého názoru) hlavními nositeli praporce švédské metalové scény.

Vlastně bych řekl, že všechno, co jste na nich mohli obdivovat na předešlých albech, se právě logicky a naprosto přirozeně do toho letošního (nejdelšího) promítlo. Jedná se tak opětovně o jakousi mutaci mezi bombasticky střiženou vznosnou melodikou (leckterý popový hitmaker musí z té kanonády refrénů odpadnout) podporovanou mnoha vyhrávkami kytarového dua, popřípadě dalšími zdobnými aranžemi, a úderným riffovým thrash/deathmetalovým pojetím, jež se žene za svým cílem rychlostí rozzuřené šelmy atakující stádo vyděšených antilop. Čekejte zkrátka brutální výplach i hity v jednom balíku.

SoilworkLetošní novinka The Living Infinite nabídne hned dvacet skladeb. Což je porce obrovská, zvlášť pak pro takto tvrdou metalovou kapelu. Oni si však SOILWORK dokázali s tímto přetěžkým úkolem poradit na výbornou, co víc, na jejich albu se téměř nesetkáte s momenty, které by vás nudily, nebo dokonce otravovaly. Björn Strid už mnohokrát v minulosti dokázal, jak všestranným a schopným pěvcem je, letos zde však naprosto exceluje a jeho hlas je ústřední položkou a emotivním katalyzátorem těchto hodinu a půl trvajících žní agrese a přebujelého metalového hrdinství. Strid bez větších obtíží hned vedle něžných a nad akustikou plujících či hymnicky pojatých refrénů znovu dokáže servírovat i brutální chropot či drsné polohy. K tomu mu sekunduje báječný kytarový dvojzápřah, ze kterého rovněž tryskají učebnicové nápady jak láva z právě probuzeného islandského vulkánu, a rovněž samozřejmě výtečná rytmika, kde hlavně bicman je naprosto masakrujícím dělníkem extrémního metalu. Zdejší skladby jsou doslova bombastické, nikoliv však přeplácané, takže máme co do činění s prvotřídním albem, které bude pro fanoušky melodického severského thrash/death metalu, naprostou lahůdkou. Výtečné moderní metalové album od SOILWORK, již deset let velké kapely ze země tří korunek.

 Článek převzat z webu crazydiamond.cz.

Vložit komentář

Ivoš - 22.07.13 19:11:43
Janě,když se na to člověk podívá z týhle stránky tak je to oceněníhodný.Mě trošku nejde do kupy melo-death,(kratší chytlavý věci na první dobrou),s formátem dvou cd a jistou dávkou výpravnosti.To se mi trochu spolu tluče.Minulá Panic Broadcast mě vzala maximálně,škoda,že Peter W. po ní opět odešel ,možná by Living Infinite bylo ještě lepší:)
bizzaro - 22.07.13 17:40:38
me na ty desce bavi, ze Soilwork neudelali klasickych 8 skladeb na desku, ale udelali jich 20, z nichz jsou tu proste i normalni nerubaci metalacky pisnicky a pritom furt v jejich stylu. neni treba se drzet presne vytyceny zanrovy cesty, kdyz maji schopnost i potencial udelat obecne funkcni material, a to, at to jsou vic rockovky, nebo natery. prvni cd jsem nejdriv uplne nechapal (jakoze proc?), ale nakonec ho ocenuju stejne jako to druhy. za me tu neni jedina slaba skladba, jedina vata - je to jen o tom, jak k tomu posluchac pristupuje, zda neco ocekav, nebo bere tak, jak je. a v tomhle pripade ta deska nema chybu
Ivoš - 22.07.13 17:15:21
První singl Spectrum of Eternity je pro mě snad nejlepší věc v kariéře kapely.Jinak bych se jim na to dvou-cd šel z nůžkama,prostříhal to na 3/4 celkové délky a bylo by to nejlepší cd Soilwork.Takhle jsou ty výborný věci naředěný občas vatou,hlavně na prvním kotouči .Druhej nemá chybu. 1.disk-70% 2.disk-95% Takže celkově 82 % O slabým albu,teda alespoň za mě,nemůže bejt řeč.Řeč může bejt o nesoudnosti a megalomanii kapely,co se týká stopáže..ta je vražedná,i když je naplněna vesměs dobrou muzikou..
Crust - 22.07.13 17:01:03
Mě to nudí a přijde mi to jako jejich nejslabší forma od The Chainheart Machine. Víceméně dva disky plus minus vaty.
DR - 22.07.13 12:13:42
Někde to označovali za pop metal, ale tahle škatulka se dávala spíš Bon Jovi apod...
DR - 22.07.13 12:06:53
Jo. Poslední parádní zásek od nich považuju Stabbing the Drama. Posléze trochu slabší, ale... Kapelu v metalovém mainstreamu, která by měla tak vyrovnanou diskografii, člověk jen tak v současnosti nenajde.
Kícr - 22.07.13 08:52:18
Je to fajn .) tečka, a taky souhlasím s tím, že ta kvalita trochu kolísala, já se k nim třeba vracim asi až po dvou albech, která už trochu bloudila v bludišti Soilworkovského manýrismu.
brutusáček - 22.07.13 07:52:51
Souhlasím, že tohle je povedené album, ale nesouhlasím s tím, že předcházející byly až tolik kvalitní

Zkus tohle