SKÁPHE - Skáphe²

recenze
Pablo Esko
Hodnocení:
6.5

Mimozemský vibrace kytar, disonantní vlny, nečekaný sypačky, hotovej chaos, ambientní nicota, rdousící atmosféra. Chaotickej black s hlasem Dagura z Misþyrming.

D.G.Alex PooleSkáphe - řecký slovo pro skáfismus. Druh popravy, při který Peršani oběť přivázali mezi dvě lodě a přinutili pozřít mlíko s medem, dokud nedostala průjem. Výkaly a med pak přilákaly hmyz a odsouzenec umřel až po dlouhý době dehydratací a vylíhnutím larev v jeho těle. Nemilý přirovnání, který projekt Alexe Poola (Esoterica, Chaos Moon, Krieg) výborně vystihuje.

V jedničce nasadil svým neobyčejným zvukem ambientního black metalu laťku hodně vysoko. Na svojí druhou nepojmenovanou desku přizval multiinstrumentalistu z Islandu pod iniciály D. H. (zpěvák Misþyrming, basák Naðra). Tenhle člověk se drží názoru, že by dnešní black metal neměl zaostávat nejen hudebně, ale taky tématicky - a já můžu jedině souhlasit. A rdousící atmosféru skřeku nahradil právě jeho growl.

Jednička byla stavěná na tzv. doomových nájezdech/dojezdech, a ani tady není prominentní basa výjimkou, co se klidových částí týče. Kytary pokračujou disonantní vlnou, nečekaný sypačky dokončujou už tak hotovej chaos.

Oproti prvnímu dílu byly názvy písní zjednodušený římským číslováním. Možná to nebude vadit jenom mně, ale názvy jako The Obelisk Gleam nebo Every Soul Entombed dávaly zkrátka do představy víc tajemna a surovosti. I je zmítající se odstřel. Nástroje zní jako neprostupná stěna drtící všechno, co stojí v cestě. II se veze v podobným tempu. Nebudu nalhávat, že deska se na různých místech neopakuje. III má deathmetalovější ráz a transformuje se postupně do pulzujícího červa. IV je v podstatě reprodukcí předešlý tvorby, ale mučení ještě nekončí. V z vás strhne kůži a pak jí na vás zase nalepí. Svojí výraznou kompozicí působí jako nejsilnější track. Mimozemská vibrace kytar a Dagurovo vytí naplňuje osobitej námět samotnýho projektu. Opuštění, sýpání, izolace a udušení. VI zakončuje album podobně, jak začalo, a odeznívá do ambientní nicoty. Vokálově zde Dagur předvedl slušnej výkon; narozdíl od Misþyrming se jeho hlas pohybuje v širších polohách.

Závěrem musím říct, že Skáphe² chvilkama zavání stereotypem a neudělalo nijak zásadní pokrok. Ze šestice songů jsou zhruba tři vážně dobrý. Lehce nadprůměrný hodnocení potom drží hlavně příjemná změna vokálu. Hlavní, jedinečnej debut z roku 2014 (myslím si silných 80%) nakonec pokračování nepřekonalo. Nový posluchače si kapela ale určitě najde, zvlášť ty, kteří o ní ještě neslyšeli. Koho zajímá umění, cover alba ztvárnil nechvalně známej H. V. Lyngdal z Wormlust. Přejme projektu Skáphe3 hodně štěstí do budoucna. Přijít s další inovací nebude lehký.

Vložit komentář

bizzaro - 01.03.16 10:34:58
Zatím jsem neslyšel tolikrát, abych se odvážil nějak více hodnotit, nicméně pro mě možná i o něco lepší než debut, nevím. Sám bych hodnotil určitě výše než autor recenze.
no ja nakonec snad taky dosel ke stejnymu nazoru, a zvysil uz o vikendu hodnoceni :)
mIZZY - 01.03.16 10:25:26
Zatím jsem neslyšel tolikrát, abych se odvážil nějak více hodnotit, nicméně pro mě možná i o něco lepší než debut, nevím. Sám bych hodnotil určitě výše než autor recenze. Zvuk je přesně takový, jaký má být, jelikož dobře přidává na atmosféře. Kdyby takhle zněla instrumentální sekce Batushky, možná by se v tom ztratilo, co vlastně hrají za blbosti a celkově by to tu nahrávku pozvedlo (pokud se na to díváme jako na black metal, že ano). Jinak mě překvapuje, jak moc pohodová a chill hudba tohle je, přestože to je místy solidní námrd. Nicméně móda, fuj, hnusné slovo! Takováto hudba by se LIDEM líbit neměla! :) Ten komentář "kam se hrabe Norsko" jsem jakože neviděl. Nicméně fakt, že Island valí slušné bomby.
Mystic - 29.02.16 14:35:33
jak uz jsem psal pod recenzi Mysphirming, nak mi tyhle (zlo, ambi, chao) blacky zacinaj pripadat trosku modni a jak z jednoho pytle. nejdulezitejsi je, at to ma ten spravne spinavej ug lo-fi zvuk, sem tam naky rozplizliny a disonance v kytarach, pauzy na ruch/noise/ambient. vlastne za me dobry, ale nejednou vubec nerozumim, co tam kytary hraji, dam si schvalne ten opevovany debut
Tož to by pak nikdo nemohl dělat nic, když by se měl dívat na fakt, že je něco v módě. Ti lidi dělají jen to co je baví. Naopak je dobře že je to v oblibě, pokud to není masová záležitost, což zde nehrozí. Kapelu si naposouchám, Islandská scéna je jedna z nejmocnějších v současnosti, kam se hrabe Norsko.
Franta N. - 27.02.16 17:30:11
Zase buďte rádi, že se teď v blacku hraje tohle. Není to tak dávno, kdy blackoví romantici drhli kopírky Dimmu Borgir a blackoví misantropové kopírky Burzum bez burzumáckého čuchu na riff a to pak teprve bylo peklo.
bizzaro - 27.02.16 11:18:25
na spinavej ug lo-fi zvuk nasahat:) to uz bychom mohli rovnou poslouchat tresovy kolovratky
a ty zas nesahat na thrash-kolovratky! :) jinak jasny, jen jestli pak ale nezalezi vic uz na tom zvuku nez na ty muzice, kdyz casto jen tusis, co to tam lomozi :)
gorth - 27.02.16 11:07:02
jsem nejak pochopil, ze to je vic dis - sjel jsem debut a zni to jako fajn BaN worship, jeste to zkusim nekdy bizzi, ja tu na to pod fousy nadavam uz asi tri roky:) a specialne tohle mi prislo jak z ty prvni vlny (treba i pet let zpet?), kdy slo spis o BaN a ty disonance nebyly tak divoky, spis to slo, ano, smerem k ambientu na spinavej ug lo-fi zvuk nasahat:) to uz bychom mohli rovnou poslouchat tresovy kolovratky
bizzaro - 27.02.16 10:59:53
jak uz jsem psal pod recenzi Mysphirming, nak mi tyhle (zlo, ambi, chao) blacky zacinaj pripadat trosku modni a jak z jednoho pytle. nejdulezitejsi je, at to ma ten spravne spinavej ug lo-fi zvuk, sem tam naky rozplizliny a disonance v kytarach, pauzy na ruch/noise/ambient. vlastne za me dobry, ale nejednou vubec nerozumim, co tam kytary hraji, dam si schvalne ten opevovany debut

Zkus tohle