SILENT STREAM OF GODLESS ELEGY - Návaz

recenze
Agnes
Hodnocení:
9

Velké plus na novince je krom užití češtiny přirozené propojení obou zpěvů, jenž celé album i při jejich propracovanosti táhnou. Návaz je melancholičtější, působí mírně snivě a není tak hitové. Ale nenudí,ač zde velký progres neproběhl. Nadále se drží svých osvědčených prvků (folk-elementy znějí velmi přirozeně a nenásilně), i když tentokrát v trochu měkčí podobě. Otázkou je, zda to tak bude stačit i na další alba.

silent stream of godless elegy

S poslední deskou moravských folk-metalistů Silent Stream Of Godless Elegy se jen potvrdil status francouzského labelu Season of Mist, co se týče zajímavého vkusu a výběru vydávaných kapel (pod jejich křídla spadají Aborym, AtroxMar de GrisesKylesaAtheist,CynicEsotericSeptic Flesh a další lahůdky). Člověka úplně zahřeje u srdce, když ve společnosti těchto kapel vidí českého zástupce, navíc s deskou, za kterou se vůbec nemusí stydět.

SSOGE si už nějaký ten pátek drží pozici kapely s nemalým počtem fanoušků, přestože si prošli mnoha výměnami členů a obdobími lepších i horších desek. Navíc od poslední řadovky uplynulo neuvěřitelných sedm let! Zatím poslední seskupení však, zdá se, funguje velice dobře.

Album Návaz je sice oproti předešlému Relic Dances o trochu melancholičtější, působí mírně až snivě a není tolik hitové, ale na druhou stranu ani nenudí. Velký plusem je pro mě znatelný vývoj ve vokálech. Podařilo se jim přirozeně propojit mužský i ženský zpěv a konkrétně u Hanky je silent stream of godless elegyslyšet, že se s každou deskou zlepšuje (navíc na rozdíl od mnoha jiných českých zpěvaček zvládá zpěv i live bez toho, aby posluchače „tahala za uši“). Vokály skutečně táhnou celou nahrávku a jsou neuvěřitelně propracované, zejména ve všudypřítomných vícehlasech, kánonech a podobně.

Po instrumentální stránce na aktuálním albu SSOGE zas tak velký progres (oproti tomu, co u nich známe) neproběhl, kapela se i nadále drží svých osvědčených prvků, i když tentokrát v trochu měkčí podobě. Otázkou je, zda to tak bude stačit i na dalších deskách. Osobně bych příště uvítala, kdybych se nemusela rozmýšlet, zda lze ještě SSOGE považovat za folk/doommetalovou kapelu nebo jen folkmetalovou. Tyto tendence se již projevily u řady kapel, které začínaly původně jako doomové, ne vždy bylo podobné směřování tou správnou volbou. Ovšem nerada bych předbíhala... Na druhé straně je třeba uznat, že folklorní elementy znějí velmi přirozeně a nenásilně. Výborně zaranžované smyčce (housle a violoncello) přispívají ke kouzlu desky, od „folklorna“ občas vygradují až do „orchestrálna“, některé vyhrávky houslí zase připomenou dnes pozapomenuté The Sins Of Thy Beloved, kteří tento nástroj uměli zužitkovat dokonale. Od jiných folkmetalových kapel se navíc odlišují tradičním moravským nástrojem – cimbálem. Dokáží ho zakomponovat tak, jako by to byl v metalu naprosto běžný nástroj, který skvěle podpoří silent stream of godless elegyatmosféru i jednotlivé motivy a jeho použití nezní křečovitě.

Další věcí, která mě na desce baví, je, že se SSOGE opět drží češtiny, a to navíc s notnou dávkou jazykového citu. Texty jsou neskutečně obrazotvorné až výpravné a přitom působí upřímným dojmem bez příchuti kýče. Učitelka českého jazyka v kapele určitě není na škodu :)

Celkově není albu co zásadního vytknout – je slyšet, že na něm byl udělán kus poctivé práce. Troufám si říci, že by mohlo sloužit české hudební scéně jako příklad – kde je píle, tam jsou i výsledky. „Slava, slava...“ víc takových!

Vložit komentář

pf - 23.02.11 10:46:05
víš, co dalo práce ;)
r-a-d - 23.02.11 08:47:56
gratuluju k takovému fatálnímu zjištění :)
pf - 22.02.11 10:21:28
hm, pro mě důležitější je, že se dá žít bez tý desky ;)
r-a-d - 22.02.11 08:55:40
Peťo, mám pro tebe dobrou zprávu - dá se s tím žít :)
pf - 21.02.11 23:18:38
mě to vůbec nebere
Pavel - 21.02.11 17:45:59
prý Češi. Až se to dozví, umlátí tě valaškama :D
LooMis - 21.02.11 16:47:14
já bych se taky nebál tomu dát s lehkým přimhouřením (krvavého) očka 9, koneckonců, je to jedna z nejlepších desek, co jsem za leden slyšel, ale hodnocení u mne taky stoupalo ruku v ruce se vzrůstajícím počtem poslechů (teď už daleko přes 30). Rovnítko Slava a odrhovacka bych taky neviděl tak jednoznačně, průser by byl, kdyby podobných skladeb bylo na desce víc, takhle je to hodně příjemný zpestření.
Filipismo - 21.02.11 16:21:45
Taky mi těch 9 přijde dost...Relic Dances i Themes jsou dál...tady fajn, ale žádný posun - 8.
abro666 - 21.02.11 13:26:12
lol, zeny hybou svetem:)
O. - 21.02.11 12:53:32
Relic Dances je mnohem lepší... Tohle je nuda.
D'aven - 21.02.11 12:38:13
Hehe, ono si to kupodivu nejak neodporuje... posledni koncik, co jsem videl, byli Psychotic Despair a Mincing Fury:), p redtim Ingrowing a Spasm (a aby se nereklo, ze nedoomam, tak i Dissolving of Prodigy:)))
abro666 - 21.02.11 12:12:43
D´aven ja myslel, ze ses z tech zadoomanych a blackovych sracek projoval k death/grindu, kdyz nosis triko Aborted:)
D'aven - 21.02.11 11:51:38
P.S.: A texty absolutni cesky nadstandard, do te hudby idealni... pusobi trochu skacelovsky.
D'aven - 21.02.11 11:50:09
Mne to nakonec mile prekvapilo. Po prvnim letmym poslechu zadne velke nadseni (a souhlasim, ze Slava je spis odrhovacka, ktera me na zacatku spis odrazovala nez nalakala), ale se tretim ctvrtym poslechem se mi ta deska hodne zalibila a dostala pod kuzi, maji tam skvostne momenty, gradaci a vytecnou naladu. Ta melancholie a klid nenudi (na rozdil od jinych melancholickych a klidnych kapel:), a "nehitovost" je spis ku prospechu veci... No a i ta Slava v kontextu cele desky nakonec docela funguje:) Chce to asi fakt vic casu a to spravny rozpolozeni...
annal - 21.02.11 11:19:31
Podle mě teda žadna slava...
Conspi - 21.02.11 10:29:15
Sice ne na tak vysoký hodnocení, ale krásná deska to dle mýho je.
Hooya - 21.02.11 10:23:15
Skvělá deska, co baví i po dvacátém poslechu. A Skryj hlavu do dlaní je prostě skvost. Jen doufám, že na další desku se nebude čekat dalších 7 let..., to bych už asi nepřežil. :)
Ellnath - 21.02.11 09:00:44
Jj, souhlas, vlastně neni co vytknout až an tu absenci hitovosti a překvapení. Každej další poslech ale člověka dostává víc a víc dovnitř a ty zajímavý melodie začínaj vyplouvat. Hitovkou asi měla bejt Slava, jenže upřímně mi přijde asi nejslabší věcí na desce. Příliš jednoduchá, chce se mi říct therionoidní. Správně cítili, že tam chce dát něco rychlýho, ale asi jim ty rychlovky holt moc nejdou...
Molit - 21.02.11 07:37:45
už jsem to taky sjel, skvěle vyprodukované album, SSoGE se už dávno stali lehce rozpoznatelnou značkou, hudba je určitě nadprůměr, ale vodvaz se nekonal. Ty hitovky (což u SSOGE nebudí negativní příměr) tady chybí..nebo mě už zaDOOmaný věci neberou..?
bizz - 21.02.11 00:40:44
temer zadny prekvapeni se tady nedeje, coz je skoda, pac myslim, ze jeste byl prostor to nekam posunout, ale na druhou stranu tolik poslechu jeste nemam. je to fakt "smutnejsi", ale cestina tu zni krasne. pro me 8 a jak uvadi Agneska, zda to bude stacit na dalsich deskach.. uvidime..

Zkus tohle