SEPTICFLESH - Titan

recenze
Stray
Hodnocení:
5

Patos, vážnost, síla a důstojnost, nikoliv však nápad a vynalézavost, to jsou dnešní SEPTICFLESH. Temný a zlověstný hudební doprovod ke starověké prezentaci moci.

SepticFleshHned zkraje léta jsme se dočkali dalšího počinu od dnes zjevně nejslavnější extrémní metalové kapely z jihovýchodní Evropy. Současné tvorbě řeckých smrtonošů SEPTICFLESH je ostatně v adekvátních hudebních médiích věnována velká pozornost a ruku v ruce s tím vlastně jde i nápadná úhlednost jejich nejnovějších produkcí, které jsou, počínaje úspěšným albem Communion, jak se patří vypiplané a ve všech směrech silácky působící. Čerstvá novinka Titan zní právě díky orchestrálním partům a všelijakým samplům opět velkolepě, takže netřeba pochybovat o profesionálním vkladu a úsilí, které samotná kapela věnovala tvorbě tohoto díla, jinak opět vydaného u Season of Mist. Jenže pokud se na tuhle nahrávku a vlastně i na celou pozdní tvorbu Řeků podíváme z trochu bližší perspektivy, pomineme všechen lesk a nadýchané povrchnosti oblažující nyní jejich tvorbu, pak zjistíme, že vlastně nejde o nic převratného. Forma zkrátka v jejich případě vítězí nad obsahem.

Je jasné, že kombinace death metalu s orchestrem u nich funguje a dodává, tak jako u většiny předešlých alb, jejich songům na velkoleposti. Jenže má to i druhou stranu mince. Už vás někdy napadlo odmyslet si ten jejich orchestr? Mě tedy ano, a to hned, jak jsem je poprvé slyšel.

SepticFleshNezakrývám skutečnost, že jsem se nikdy tvorbou SEPTICFLESH déle nezabýval, stejně jako neřadím tuto recenzi k těm, se kterými bych si více vyhrál. Bylo to vlastně to úplně první, co mne při poslechu jejich současné hudby napadlo. Hned jsem chtěl orchestr oddělovat, třeba i skalpelem, a rázem jsem, co se tedy nápadů týče, slyšel skladby velmi průměrné, velmi schématické a vzájemně si vcelku podobné, kde to pod nánosem neobyčejných nápadů zrovna příliš nebobtná. Naopak, šlo o skladby, kde se téměř vždy najede na podobnou notičku s nějakým bagroidním riffem v pochodovém tempu a za podpory sytého a rovněž velmi srozumitelného Spirosova growlingu (velmi dobrý deathmetalový frontman), jakožto i za podpory megalomanských orchestrací, se zde staví hrdé dominanty té nejvíce patetické blbosti, jaká kdy byla v metalové hudbě v průběhu dávných devadesátých let vymyšlena. Patos, vážnost, síla a důstojnost, nikoliv však nápad a vynalézavost, to jsou SEPTICFLESH odhalení jak ten Císař, co postrádal svoje nové šaty, aniž by o tom sám věděl.

Přejděme tedy konkrétně k albu Titan. Jak to na mě tedy celé působí a jak to nakonec charakterizovat? Povím to poněkud netradičně a budu mluvit v obrazech. Současná hudba SEPTICFLESH to je podle mne přehlídka vážných tváří všech vladařů a stařešinů bizarního starověkého světa, sněm bytostí, mezi kterými je nezbytné zastávat nesmiřitelné postoje a naplňovat usurpátorské ambice. Patetický soundtrack ke korunovaci nejvyvolenějšího blba samolibou radou starších. Temný a zlověstný hudební doprovod ke starověké prezentaci moci. Pochod obřích bytostí vědomých si sice své síly a dominance, nikoliv však své nekonečné blbosti. SEPTICFLESH jsou nyní schematicky vykonstruovaný konzum pro nejširší vrstvy posluchačů tvrdé hudby, stejně jako je tomu třeba v případě KATAKLYSM. Hudba, kterou bych si doma pravidelně nikdy nepouštěl, protože reprezentuje většinu z toho, co na metalu nemám rád. A to je vážnost a důstojnost (tedy opak hravosti). Přiznávám, chyba dnes není v SEPTICFLESH, ale v mém postoji k tomu, co reprezentují, nicméně nebylo co psát, tak jsem prostě jen zachytil tok myšlenek při náhodném poslechu něčeho, na čem mi vlastně ani nezáleží.

Vložit komentář

Crust - 22.07.14 20:18:59
neni to maškaráda typu COF nebo Dimmu B, kteri si najali skladatele, aby jim k jiz existujici muzice udelal orchestralni party.
Lidi maj z nejakyho duvodu pocit, ze to skoro u vsech probiha jako u Michaela Kamena s Metallicou. I kdyz vezmu ten nejvetsi metalovej mainstream (DB, COF, NW, stejne jako SF) tak ty party pro orchestr sklada nekdo z kapely (i kdyby jen v demo verzi na klavesy). Jedinej rozdil u SF je, ze to ten kytarista pak umi rozepsat i v notach pro jednotlivy nastroje/sekce a je to komplet pripraveny.
bizzaro - 22.07.14 13:44:56
neni to dýl už? každopádně nemáš někde ty videa? kouknul bych třeba na ty watchtower(ikdyž teda nejenom), ale nevim, kam jsem to zamrdal
no.. ais jsem mel tech 10 let dat do uvozovek. a videa :/ kde je jim konec, ale zkusim Frenka
satancalous - 22.07.14 13:42:46
U Devil Doll jak které album ,nejvíc vážné hudby je na Dies Irae,tam je to až do opery :)
satancalous - 22.07.14 13:38:33
Watchtower jsou super,mám obě řadovky a Sadist - Above já bych řekl že na téhle nahrávce je toho vlivu vážné hudby nejvíce.Na Tribe je zase více slyšet etnická hudba a Crust je jako soundtrack k nějakému scifi.
gorth - 22.07.14 13:33:24
Devil Doll je pozoruhodná věc:) i když, klasika, no... taky gothic rock, soundtrack k hororu, kabaret atd. atd.
Pan Bö - 22.07.14 13:12:31
jsme je pred 10 lety videli zive v Holandsku, hrali stary veci, nezapomenutelny...
neni to dýl už?každopádně nemáš někde ty videa? kouknul bych třeba na ty watchtower(ikdyž teda nejenom), ale nevim, kam jsem to zamrdal
bizzaro - 22.07.14 09:23:17
Myslím že jsou zajímavější skupiny,co se týká propojování rockové a vážné hudby,třeba Devil Doll,Sieges Even nebo Sadist - Above The Light.
tvl, Sieges Even, hned nekde musim najit Steps... jsme je pred 10 lety videli zive v Holandsku, hrali stary veci, nezapomenutelny... Sadist a vazna hudba, tam bych byl opatrnejsi, ackoli ne ze by ty vlivy z klasiky nepochazely, nicmene prave na debutu toho moc neni, ne?
satancalous - 22.07.14 08:38:46
Myslím že jsou zajímavější skupiny,co se týká propojování rockové a vážné hudby,třeba Devil Doll,Sieges Even nebo Sadist - Above The Light.
bizzaro - 21.07.14 23:17:08
je treba si uvedomit, ze orchestralni pasaze tvori se zbytkem (bici, kytara, basa) pevne prolnuty organicky celek, ktery vznika jiz behem skladani...
tohle jsem psal ve svy recenzi ale :)
neni to maškaráda typu COF nebo Dimmu B, kteri si najali skladatele, aby jim k jiz existujici muzice udelal orchestralni party
posledni COF komplet orchestroval Marthus
kipuk - 21.07.14 19:30:54
SF mam komplet tvorbu vcetne raritniho (alespon jsem o tom presvedcen:) forgotten path na MC. muj pohled na tuhle kapelu, kterou miluju od doby, kdy vysel esoptron, je nutne logicky zaujaty. nicmene, jestli se na dalsim albu nepohnou nekam dal (coz znamena kamkoliv jinam), tak zacnou alba splyvat a jako celek nudit... Tady vsak mam jeden komentar k diskusi o orchestraci: je treba si uvedomit, ze orchestralni pasaze tvori se zbytkem (bici, kytara, basa) pevne prolnuty organicky celek, ktery vznika jiz behem skladani...neni to maškaráda typu COF nebo Dimmu B, kteri si najali skladatele, aby jim k jiz existujici muzice udelal orchestralni party. U SF proste a jednoduse neni lze oddeliti jednotlive slozky, protoze jde o celek, nikoliv o dve nezavisle vznikle casti.
vlk - 06.07.14 12:49:26
Ještě dodám, že bonusové CD, čistě symfonické, se mi poslouchá lépe, v porovnání s Great Symphonic Mass. Zřejmě tedy se ze SF stává stále více takový Chaostar, jaký jsem vždy chtěl slyšet. A jestli SF už nebudou hrát metal, zlobit se nebudu. Jen je asi přestanou recenzovat metalisti :) Líbila se mi tahle recenze http://www.metal-archives.com/reviews/Septicflesh/Titan/408080/autothrall/192699, souhlasím hlavně v tom, že teď už to SF vypiplali a příště by to chtělo výraznější posun.
vlk - 06.07.14 12:14:36
Mně současné směřování SF vyhovuje. Zaujali mě právě u desky Communion. Chaostar chápu spíše jako scénickou hudbu, vhodnou jako podkres pro nějaké jiné senzorické vstupy. Nedokážu si sednout a soustředit se na to - na to je to příliš naředěné a spíše atmosférické. Na soustředěný poslech tu mám Septicflesh. K albu mám jen drobné výtky. Chápu stále alba takovéhoto ražení jako koncepty a tudíž mi vadí textová nekonzistence napříč skladbami. Nejvíc mi nesedí přítomnost textu písně Order of Dracul (ale třeba i Titan, paradoxně). Není to však něco, co musí být, hudebně mi sled skladeb sedí. Ještě mám trochu problém s frázováním textu na začátku písně Confessions of a Serial Killer. Evidentně se jim to tam nepodařilo moc dobře nacpat. Jinak jsem ale nadmíru spokojen, dostal jsem, co jsem chtěl.
Kristian72 - 30.06.14 18:39:25
nj, tak Septicflesh samotny radi vydavaj jenom orchestralni verze, tak kdyz uz oddelene, tak by byli urcite spokojenejsi, kdyby si vsimali lidi jenom toho orchestru. Tady je asi jasny, na co se timpadem nejvic zamerujou. Beru ze proste maj v hlave napad a nechaj ho radsi zahrat symfonakem, prtze kdyz na to budou moc vrstvit kytary, basu, atd.., tak by to mohlo zaniknout, a to se taky mimochodem obcas deje. jasne jsou porad metalova skupina, ale je to holt o kompromisu, cemu chces dat vic prostor, nemuzes tam proste na vsechno smycce hazet kila nebo nejaky vyhravky, ze jo. Jinak jo, i prestovsechno me to novy album taky nudi,na tom se asi shodneme :D
bizzaro - 30.06.14 13:12:49
Vždyť ty metalové riffy se kolikrát prolínají z kytar třeba do žesťů a zase zpět, takže už třeba jen proto je totální blbost (v recenzi Strayovo oblíbené slovo) od sebe kapelu a orchestr oddělovat. Deska je to propracovaná, nicméně děsně nudná, to zase jo.
kazdy ma nakej svuj postup, zpusob, praktiky... jak veci citi, posloucha, oddeluje, co prioritizuje, ne? hlavne ze se castecne shodnem, i kdyz ne proc ;)
pepua - 30.06.14 12:59:50
Vždyť ty metalové riffy se kolikrát prolínají z kytar třeba do žesťů a zase zpět, takže už třeba jen proto je totální blbost (v recenzi Strayovo oblíbené slovo) od sebe kapelu a orchestr oddělovat. Deska je to propracovaná, nicméně děsně nudná, to zase jo.
DW - 29.06.14 20:56:54
Zkoušim první track a bicí jsou slušná nakládačka.. Jak jste ovšem pánové napsali, tohle je už jiná kapela než třeba na OW. Přijde mi, jako by se před chvilkou probrali a zkoušeli, jestli taky netrhnou nějaký prachy, když budou trochu hrát jako Dimmu Hamburger. Ale jako úplnej odpad to není, jen trochu ztracený tak 3-4 roky zpět. Svý posluchače si to najde, o to strach nemám.
Kícr - 29.06.14 17:03:33
S tím odmyšlením orchestru to já vnímám také trochu problematicky. Samozřejmě na to má posluchač jasné právo, ale proč by to dělal. Mě osobně je docela jedno, jestli "metalová" část bude primitivní, když to jako celek bude fungovat. Já jsem se teda ještě k novince nedostal, ale už jdu na to .) Můžou mě vždycky určité prvky určité kapely rozčilovat, ale pokud to nepřijmu a budu se v tom pitvat, mozek už vám nedovolí kapelu docenit a to je někdy škoda. Septicflesh jsou podle mě zatím jasní králové ve svém epicko-teatrálně-temném způsobu vyjádření a asi bude jen dobře, když s nima o ten post bude někdo soutěžit .)
bizzaro - 28.06.14 13:09:58
Mě ta orchestralni slozka alba baví.
proti ni tady prece taky nerek nikdo nic
Ramses444 - 28.06.14 11:58:22
Mě ta orchestralni slozka alba baví. Možná je to ale tim že posledni dobou hodně posloucham vážnou hudbu :)
bizzaro - 28.06.14 10:25:49
Kristiane, nemyslim si, kdyz vemes v potaz to, ze na predchozich deskach kapely tam kytary a dalsi prvky, ktery z nich metalovou kapelu delaly/delaji, byly. Mozna je to trosku na hlavu, kdyz poslouchas symphonic 'cokoli', ne, ze ne, ale kdyz jde o metal, mel by hrat i nejak schopne i on, ne jen smidlalci. Coz?
Stray - 28.06.14 00:16:05
Kristian72: To je určitě pravda, ale pro mne byl důležitější popis toho, jak konkrétně na mne hudba této kapely, jejíž nejsem fanouškem ani posluchačem, působila. Pokud by to byla kapela, kterou poslechově pravidelně přijímám a oblibuji asi bych nešpekuloval (co kdyby), ale přijal rovnou všechno. Tady prostě došlo k popisu hudby někým, kdo si jí sice rád poslech, ale nemá k ní nějak vyprofilovaný vztah. Nepochybuju o tom, že je plno těch, kterým se deska bude líbit a přeji jim příjemný poslech.
Kristian72 - 27.06.14 22:27:25
pane redaktore, poslouchat symphonic metalovy album a premejslet, jak to zni bez symfonaku je kravina. Notabene u takovyhle kapely, kde to hraje prim. Si to predstav, oni neco slozi, ale ty si pulku z toho odmyslis a zacnes jim vycitat, ze je to jednoduchy. Kdyby ty melodie misto orchestru hrali kytary, tak si to taky nebudes predstavovat, jak by to hralo bez toho. To je proste neoddelitlna soucast vyslednyho celku.
pf - 27.06.14 21:18:17
první dvě desky jsou nepřekonatelný.... a debut je pořád na šestku, možná i na tři. a ten úžasnej ultraplochej a jakože ultra brutální zvuk Ezoptron pořád trhá žíly... OPhidian Wheel už roztřítený a pak už rychle z kopce a ty nový... škoda slov
DW - 27.06.14 15:14:26
Přidávám se k těm, co skončili s Communionem. Pak už vůbec netuším, co se dělo dál. A taky mně to teda žíly netrhá.
Wajt - 27.06.14 12:39:45
Kytar tam je fakt zoufale málo, což se ale dalo čekat. Symfoňák s pěknýma klepačkama a growlingem... Některé věcí baví dost, na druhou stranu občas fakt slabota. Spíš to na mě ůsobí jako pompézní soundtrack. Ale na večer ke sklenici St. Antoine nebo jiné dobroty se to dá dobře ;)
Cronic - 27.06.14 10:34:25
communion bol este fajn a pacil sa mi, ale uz great mass zacal viac tahat orchester nez kapela. ako realne s tym problem nemam, lebo ta orchestralna cast je naozaj dobra, ale potom nech tak vystupuju aj na vonok. ako napr taky koncert s orchestrom v ich podani by bol asi aj celkom dost supa... takto to vyznie napokon cele divne, umelo a hlavne co sa tyka tej metalovej casti tak bez napadu...
DR - 27.06.14 10:33:19
Zlatý časy debutu, co? Novinku jsem neslyšel, ale pamatuju se, jak Mystic Places of Dawn dával kdysi Cyklo šestku... ;-) Já od Communion kapelu nesleduju a netrápí mě to.
bizzaro - 27.06.14 10:13:34
inac otazka je toto este death metal (i ked v nejakej divnej forme)? alebo len hroziva symfonika s growlingom?
no... extreme symphonic metal? jinak sem rad ze se s nekym na tu hudbu shodnem, mne treba Communion prijde ale good, tak se riffovalo, ale od ty doby se ta kapela stale meni k tyhle plytky podobe
Cronic - 27.06.14 09:08:37
velmi vystizne napisane ;) pocuva sa to sice dobre, ale nebyt orchestru tak je to uplne prazdne. a tak to potom vyzera s nimi aj na koncerte. cela hudba ide so samplov, sem tam hrabnu do gitar a jedine co mi pride live su bubny a spev. co je teda nic moc. dokonca som az zacal rozmyslat ci nejdu cele na playback :DD inac otazka je toto este death metal (i ked v nejakej divnej forme)? alebo len hroziva symfonika s growlingom?

Zkus tohle