SACRED REICH - Heal

recenze
onDRajs
Hodnocení:
9.5

Se steskem vzpomínám, jak mi dříve chodily hudební novinky poštou od kamaráda. Byl jsem ještě dítko školou povinné (ehm, to jsem vlastně stále) a nemajíc peníze byl toto jediný kontakt s metalovou produkcí tehdejší doby. Naspořené peníze jsem na poště s láskou „věnoval“ té věčně mrzuté paní za přepážkou a ona mi za ně dala toužebně očekávaný balík s nahranými kazetami. Tehdy mělo kradení muziky ještě styl násobený vynaloženou námahou,Když nadsadím, co pro osmdesátá léta znamenala deska Among The Living, tím je o deset let později Heal. Ovšem mnohem utajenější.trpělivostí a investicí. Nyní stačí párkrát kliknout myší...
Jednou mi v zásilce došla i nenápadná kazetka s nenápadnou kapelou Sacred Reich (na druhé straně vězeli Immolation se svým Here in After). Ti vznikli v druhé půlce osmdesátých let, v době thrashového boomu, ale nikdy se jim nepoštěstilo prorazit více do obecného povědomí. Úspěch je kurva, nedá všem. Mocný čaroděj čas vykouzlil dalších dvanáct let a já se po předlouhé době k desce vracím (tu kazetu mi kdosi nevrátil), abych zjistil, že z kvality díla neubyla ani píď. Spíše naopak, při dnešní metalcorové mánii podpořené mediálním běsněním, kdy se zhusta zapomíná na kořeny, vyniká v záplavě balastu o to víc.
Heal je symbolickým završením a dozráním celé tvorby a kariéry Sacred Reich. Neuvěřitelně našlapaná deska, u které „ulétávají palice“. Heal má spád alpského krpálu, sílu dva roky nesouložícího železného Zekona a pozitivní energie, že předčí i pytel Jacka Herrera. Když (asi nepatřičně) nadsadím, co pro osmdesátá léta znamenala deska Among the Living, tím je o deset let později Heal. Ovšem mnohem utajenější. Sacred Reich je totiž dost blízkým příbuzným Anthrax (Phil je hlasovým fondem taktéž spřízněný s „pánem Bohem“ Johnem Bushem) a i takových S.O.D., od nichž si berou plnými hrstmi pohodu, nadhled a kupu zuřivosti (viz zhulené intermezzo Jason’s Idea nebo hravá s plnou kadencí Don’t). Čím Anthrax prošli za dvě desetiletí, to nabízí v kostce jediná deska Heal. Ohraničena na

review_989_px2

začátku a konci rychlými nekompromisními vypalovačkami se v jejím středu střetávají jak středně tempé písně jako Low, r’n‘b načichlá Ask Ed nebo punkem ovlivněné Break Through a Who Do You Want to Be (cover Oingo Boingo). Heal se vyhýbá problematické délce skladeb z předchozích desek. Písně mají okolo tří minut, přirozeně odsýpají, nejsou nastavované třeba přepjatým sólováním; ta jsou ostatně ve své sdělnosti a akurátnosti naprosto dokonalá. Přičtěte perfektní sound kolidující mezi tradicí předchozí dekády s hutnější modernou (doba vycházejících hvězd Fear Factory a Machine Head) a přesné bubenické mistrovství Davea McClaina. Výsledek? Dokonalá deska!!!

Vložit komentář

piTRs - 11.02.09 08:15:01
K desce jsem se vrátil cca po 6 letech a nic se nezměnilo - v podstatě mě nebaví a považuju ji rozhodně za nejslabší, co SR udělali. Hlavně ty zpunkovatělý odrhovačky s dokola omílaným refrénem a motivem pod ním jsou ubíjející.
DR - 03.04.08 11:30:13
on je vždycky kámen úrazu, když začneš srovnávat (někdo taky SR nezná), je to spíš paralela. Každopádně děkuji!
LooMis - 02.04.08 19:00:23
onDRajsi, mám ohromnou radost, že zrovna ty, takovej meshuggátor, vzýváš tuhle desku, a to prakticky nejvyšším oceněním! sice bych taky nepřirovnával k anthrax, ale vše ostatní sedí do puntíku. Děkuji, krásně jsem si početl. lemmy, ano dá se to tak chápat, ale není to tak :-) slova "prvoplánový", "zaspal" a zejména "primitivní" se k SR nehodí z několika důvodů - všechny jejich desky jsou nadprůměrný, nelze u nich hovořit o následování tehdejšího trendu, jelikož čistokrevný thrash to nikdy nebyl a Heal je krásným zakončením tvorby, kde zúročili co se za deset let naučili. Ale možná jsem taky zaujatej, protože tuhle kapelu miluju :-)
BoB - 01.04.08 13:46:32
ty vole Heal je dobry.. ale The American Way je stejne nejlepsi od Sacred.... tomu Heal tam ty genialni napada z American way malinko chybeli... poslouchal jsem to asi pred rokem, tak si to kurva jeste snad pamatuju, ne??:)
DR - 29.03.08 12:29:44
lemmy: napadla mě analogie, ale je to píčovina, nech to plavat
pf - 29.03.08 01:48:03
leda hovno! tahle deska ej vynikajici... fakt skvele zahrana, dost vytribenym zpusobem poskladana a vubec, zajimava i po letech, s among the living to ma spolecny skoro nic, sorry
bizz - 28.03.08 15:17:27
kdyz sem svyho casu sylsel Heal, tak jsem taky cumel, ale neco me z toho myslim nebavilo. no nic, udelame si zas vylet do minulosti :P
LEMMY - 28.03.08 13:30:24
protoze mam rad kolovratkovej krust s brunatnym zvukem a vokalem - a na rozdil od mnoha jinych nemam az tak rad stary disfear... ale preco sa pytas?
DR - 28.03.08 13:29:03
ps pro lemmyho: proč máš rád disfear?
DR - 28.03.08 13:26:58
Jak říkám, kdo nezná, poslechnout! Budete překvapeni (možná i ty, lemmy).
LEMMY - 28.03.08 10:36:01
fuuu, pochopil sem spravne ze je to prvoplanovej primitivni thrash, kterej zaspal dobu o 10 let a dostal 9.5 bodiku...? za co? za vyloupeni thrashoveho trezoru anthrax nebo za retro, ktere neni retrem, ale autentickym opakovanim historie...?
molit - 28.03.08 09:50:10
DR: no panečku! Ta píše!:)

Zkus tohle