REVOCATION - Existence is Futile

recenze
bizzaro
Hodnocení:
8.25

Když se podíváme na to, co dnešní metalová scéna hojně produkuje, zjistíme, že se jedná hlavně o core-variace. A kroky mířící k moderně či snahy některých otevírat nové cestičky, s sebou logicky přináší i opačné tendence. Tedy kapely, které se dívají zpět, ty, které oprašují a nacházejí z dnešního pohledu zalíbení v „retro“ stylech – tedy ty, pro které je naopak minulost něčím novým, neobjeveným. A nemálo se díky hráčské vyspělosti mladých hudebníků děje i to, že do všech těchto směrů vnáší hráčský nadhled a suverenitu, jenž často ústí v přívlastky nesoucí slova technický a progresivní.
Proč o tom mluvím? Dle úvodního spuštění Existence is Futile by se totiž mohlo zdát, že na vás vybafne moderní melodicky metalcorová muzika. Rytmický podklad, nad tím vším melodie, žádné bariéry, prvotní sympatie. Jenže hned v půlce dvouapůlminutové skladby trio vyndá zápěstí z rukavičky a namlátí do vás thrashový kvapík s kopákovým podkladem, a tak si říkáte: „Něco na zaskočení posluchače nebo to byl jen úvod?“ Následující skladba vám dá odpověď.

review_1418_px2

Jen úvod. Dvojka Pestilence Reigns totiž spustí nesložitou thrashovou makanici navíc podpořenou sypanicí. Silně vám to připomene starou školu, vzpomenete na jednoduchou šlapavou imbecilitu D.R.I., kterou dnes reprezentují třeba Municipal Waste, ale Revocation v půlce riffing rozvětvují, dodávají do stroječku další kolečka a převodníky, přidávají na melodice, zesložiťují, dodávají sólo a v poklidu skladbu dokončují při návratu v původní jednoduchý „pančík“. Další Deathonomics už začíná jinak. Triolový základ a valící kytara, ze které by měl určitě radost Gary Holt. Svou power/thrash kontinuitou ale skladba připomene třeba Lamb Of God, následuje nekompromisní, ale komplexně podaný, thrashing, brnkačka a pokračuje se dalšími variacemi. V dalších skladbách Revocation úspěšně pokračují v hračičkovství a mnou naznačeném proplouvání v deltě klasického thrashe a technického pohledu. Výrazně si hrají s tempy, zrychlováním a zpomalováním motivů a obměnami poloh riffů, vymýšlí kompozice kytarových beglajtů s průšlapy nebo breaky bubeníka (nečekejte ale žádné extra stavebnice), zrychlují a přitvrzují thrashing až na deathmetalovou hranici a občasně a přesvědčivě pálí melodie, nebo klidně dobarvují nějakými těmi harmonicky nelichotivě znějícími akordy. Některé polohy pokládají prstokladem i epicky, chvilkami se dotýkají i klusavých temp, která jsou bližší přece jen power či heavy kapelám, ale schopně jich využívají, aby jimi zdůraznili následující pasáž.
V rámci svého úvodu jsem naznačil, přímo ale nezmínil důležitou vlastnost

review_1418_px3

materiálu, a tou je právě techničnost. Nejedná se ale o žádné soudobé virtuózní kouzelníky. Muzika Revocation vás neruší, nemusíte se soustředit na plno detailů a můžete při zachování čisté hlavy prostě jen poslouchat, aniž byste si uvědomili, že teď se hraje „technická“ pasáž. Pro zpestření si troufnou i na nějakou tu prstovačku, ale tyto kusy jsou spíš ojedinělé, dokreslující a tvoří většinou jen část jinak tažných riffů. Díky své vyhranosti si tedy občasně dovolí i náročnější kousek, prim tu ale nehrají ani náhodou, spíše je v tom všem silně povolena mladická a až punkáčská drzost, kdy klidně naprasí takový song, jakým je šestka Across Forests and Fjords, kde do mustainovského hávu chlapi oděli až progresivní black. Bez jakéhokoli přepjetí v tomto ale dokáží kombinovat i nadvzdušně plovoucí riffy stavebně blízké Nevermore, je jim vlastní lišáctví Coroner, celkově disponují nevlezlou chytlavostí a přitom zachovávají thrashovou údernost a deathovou tvrdost. Pokud se vám někomu líbili Diablo, i zde by se jisté společné prvky daly nalézt.
Zkrátka, dlouho jsem neslyšel, že by se někdo takto podíval na zoubek thrash metalu. Z celého poslechu se dá usoudit, že chlapci mají rádi stěny ne nepodobné Exodus, dokáží sáhnout i po uvolněnějších, vzletnějších a progresivnějších riffech a určitě by je neurazilo, kdybych řekl, že mají rádi i starý thrash éry Dark Angel. Určitě by je ale urazilo, kdybych nezmínil deathmetalovou tvrdost a porci radosti a vlastní invence, kterou do alba vložili. Nevšední je pak jistě i to, že všeho dosáhli prakticky minimálními výrazovými prostředky pouze jako trio a

review_1418_px4

nikde si nepomáhají žádnými efekty. Většinou, a to i pod polovinu sól, nepoužívají podkresovou kytaru a jen sem tam asi používají harmonizer pro proplnění zvuku, čili každý nástroj zde má svou roli. Jinak si ale až na pár míst prakticky vystačí s poměrně čistým thrashem, nepokoušejí se ani o žádné extra mimostylové experimenty a přesto se jim stále daří udržovat čerstvost a údernost. Dá se tedy mluvit o střídmosti, skromnosti, vybroušenosti a nadhledu, kde účel skvěle světí prostředky. Jo jo, pro tuto muziku prostě „je důležité míti Filipa”, jinak by to nemuselo dopadnout vůbec dobře. Čiré, nepřeplácané a fungující album.

Vložit komentář

Morbo - 22.10.12 11:58:51
Ten klip je naprosto boží! :)
bros - 20.10.12 16:17:31
Vlastně jsem měl na mysli Chaos of Forms, ale EPčko je taky good http://youtu.be/6rXZs9FviFQ
bizzaro - 20.10.12 11:58:44
taky mi to EP nandava
bros - 20.10.12 01:00:01
Tak pro mě po x posleších novinka tuhle deska jednoznačně převálcovala
bizz - 11.12.10 02:51:46
Strape, co ty na to, ze v ty klipovce je citit Voivod?
DR - 18.07.10 20:34:52
...nebo první ripping corpse
annal - 17.07.10 11:18:29
Pokud mate radi nabrousenej thrashdeath, tak zkuste Viral Apocalypse od DEATH HEAVEN
stana - 16.07.10 19:09:30
ty vole mě tahle deska baví jako sviňa! u mě 9 z deseti
bizz - 19.05.10 00:34:06
m, desku jsem uz slysel, ale asi s tvym sosakem jsem obnovil ;) nekdy az moc melo a heavy pusobi, ale jinak JO!
m - 18.05.10 16:40:50
máš recht:) dával jsem je do sosy sos:), nová deska výborná, hodně nápadů, hodně melo, řekl bych až heavy
bizz - 17.05.10 15:46:16
docela dobrej thrash nabizej Artillery - When Death Comes
LordSnape - 28.04.10 14:24:51
Tak když existuje i ska-grindcore (před třemi lety vystupovali na BA). Jméno si teď nevybavím...
bizz - 27.04.10 23:10:31
funkydeath? Elemeeents!!! :))), techblack? cece, neco doma mam.. Nexus 6? jist si nejsem, popatram, ale funkydeath.. vsechno uz clovek slysel, jen si to nepamatuje nebo to uz neexistuje :)
DR - 27.04.10 22:46:32
nedávno jsem špekuloval nad tím, že neznám žádnou funkydeathovou a technoblackovou kapelu....pole je stále volné
m - 27.04.10 22:26:52
LordSnape: tak ono to není tak jednoznačné, já jsem slyšel teorii, snad i někde četl?, že právě ten název t(h)rash má znamenat odpad, když ten styl vznikal, tak to byl v podstatě mix heavíku a rychlejšího agresivnějšího punku typu exploited, tak proto ten odpad od "pravověrného" metalu crust: zkusím to někde najít, a kdyžtak hodím odkaz
bizz - 27.04.10 21:44:28
tak to ja mam asi nejradsi technickej roken a techbeat :) a beatmo samozrejme :)
bruth - 27.04.10 21:38:54
proto všemu řikam rock-n-roll nebo bigbít a je klíd
piTRs - 27.04.10 18:44:05
trash je jenom nescetnekrat opakovanej produkt diletantismu a neznalosti anglictiny
CrusT - 27.04.10 18:43:06
napadla mě taková věc... kde je podle vás vlastně ta linie, kdy si to zaslouží označit za "technický thrash/death" a ne jen thrash/death? znám spoustu kapel, kde jsou třeba nadupaný kytary, že mi vždycky odpadne dolní sanice, ale tu techničnost tam v názvu žánru nikdo nezdůražnuje. takže je to třeba jenom tam, kde jsou technický i bicí? m: pokud si někde viděl napsaný trash metal, tak je to podle mě chyba
bizz - 27.04.10 16:04:48
doporucuju i klipek, jedna z tech agresivnejsich a technictejsich veci
gianni - 27.04.10 14:30:48
ze špajzu to zní velmi dobře, to musim dát
LordSnape - 27.04.10 14:08:58
Tak dle rozumu ti vychází obvykle thrash metal (metalový výprask) než trash metal (metalový odpad).
bizz - 27.04.10 12:25:46
m, zajimavej dotaz, kterej jsem (sam se sebou) resil uz nekolikrat, nicmene vzdy jsem se nakonec dopracoval k thrash, cili zadny jiny vyznam v tom neni, to je aso jako mas post-rock s pomlckou ci bez, metalcore dohromady ci s mezerou jako m c
bros - 27.04.10 11:52:33
jó Revocation to dobře drhnou :)
m - 27.04.10 11:29:40
já právě běžně používám trash (jako odpad), a někde to píšou i oficiálně, na stránkách kapel, v internetových obchodech apod. napadlo mě jestli se třeba thrash nepoužívá u bay area kapel a trash pro německou (evropskou) scénu?;-)
DR - 27.04.10 11:19:11
thrash je správně, jinej název neznám
m - 27.04.10 11:03:03
chtěl jsem se zeptat na něco, co s článkem vlastně nesouvisí. thrash vs. trash, je mezitím nějaký rozdíl (nemyslím v překladu)? a jaký pojem je vlastně správně?

Zkus tohle