OBSCURA - Omnivium

recenze
bizzaro
Hodnocení:
9.5

Omnivium nečekaně ukazuje silnou formu kapely a těší mě, že se neubírá očekávaným směrem a spíše před sebou dvířka zavírá. Album od posluchače může někdy znít lehce odstrčeně, ale zato se nám zde vyklubala vlastní tvář a mně samotnému se album neoposlouchalo ani za několik uběhlých měsíců.

Obscura designNení to tak dávno, co jsme zde s Filipem chválili debut - v té době - nové sestavy německých Obscura. Cosmogenesis ale samozřejmě je album druhé, předcházelo mu nedozrálé Retribution, ale až na něm se Obscura, se dvěma ex-členy Necrophagist (Muenzner – kytara, Grossmannn - bicí), stali skutečnými zástupci tech-deathových brikulí.

U The Farthest Reaches, které tak nějak řadím do podobné hudební škatule, jsem psal, že „Melodicky zaměřené kapely to nemají nikdy jednoduché. A v rámci takového žánru jako death metal obzvlášť. Na jednu stranu je melodičnost bezesporu příjemná a dokáže spoustu šedších míst na albu projasnit, na druhou stranu zde je hranice velmi tenká k tomu, aby se příjemnost přiblížila patosu, sladkobolům, chraňbůh přímo „teploťáctví“ a tam vám pak i sebemenší kudrlinka skřípe v zubech.“ Bez jakýchkoli vysvětlivek říkám, tomuto se Němcům na novém albu podařilo skvěle a šikovně vyhnout, ale každý má tu svou hranici vkusu posunutu Obscurajinde. V potaz berte ale i fakt, že od Obscura, na melodii a klasiku (rozumějte: metal s kořeny v heavíku) přísahající kapely, nelze očekávat, že by se těmto melodickým střetům vyhla.

Stačí se ale podívat jen na úvodní věc alba, která sice tak nějak shrnuje vše, co nám doposud Obscura „na debutu“ předvedla (na melodiích vystavěný death metal se členitou kompozicí, kde nechybí rychle hrané pasáže, prstolamé přehmaty, výrazná basa a svižné a ubíhající tempo se skvělým zvukem), ale již zde je možné jemně tušit, že kapela na nás něco chystá, protože prvky, o které se Obscura na Cosmogenesis spíše otírala (především „nervně“ znějící akordy a rozklady - ne vyloženě disonantní, spíše ty libě znějící), používá už zde v úvodu. A k tomu „ten“ vokál a španělka. Následující písně pak vážně odhalují, že kapela se zaměřuje jinam, nedělá jen skladbu za skladbou, více se soustředí na samotné vyznění nápadu a celku, a tak objevuje i další výrazové prostředky. A dokonce takové, že třeba při poslechu Ocean Gateways byste ani nepoznali, že se jedná o tento německý kvartet. Zde totiž Obscura zní Obscurajak Morbid Angel v nezapomenutelné Where the Slime Live, jen s vloženou tech-deathovou vsuvkou. (Samozřejmě nadneseně, ale napadne vás to). Celkově se tak dá říci, že nápady, které na debutu tolik nezalézaly pod kůži či ještě rašily, zde Kummererova družina používá hned od první písně a postupem alba se k nim více a více přiklání a staví na nich. Vlastně je na Omnivium využívá v míře osvojené a do celku je začleňuje logicky a tak, že z celku nepřečnívají. Týká se to hlavně podkladových a rytmických kytar, které opravdu znepříjemnily (Velocity) a i přes zachování poznávacích myšlenek (heavíkovitost, melodika) spíše přitvrdily (vynikající instrumentálka A Transcendental Serenade) a nebojí se sáhnout ani hlouběji do smrtkovové studny.

Obscura

Na jednu stranu se sice dá říci, že Obscura z nahrávky někdy mohou působit až jako hudební inženýři, protože v jejich hudbě je vše (nejen) zvukově až neuvěřitelně srovnáno a dle daných hudebních vzorců a praktik přerovnáno, ale na stranu druhou to naštěstí neznamená, že by muzika byla plně oproštěna o emoce nebo momenty překvapení, které dělají muziku muzikou. Obscura již nemusejí nikomu nic dokazovat a soustředí se na hudbu samotnou a její prezentaci, takže průběhem alba dojdete k mnoha muzikantským parádičkám, Obscura - Hannes Grossmannkteré byste na onom místě kolikrát nečekali; Grossmannův cit pro groove a celkovou akcentaci vyzdvihnu (Vortex Omnivium), ale na nádherně „teplý“ tón basy a sóla nezapomenu a vynalézavost kytarového tandemu v proplétání linek taktéž – tady se kytaristé od progresivního death metalu leckdy posunují až k tech-deathovým šílenostem (třeba závěrečná třetina Aevum). No a pokud máte rádi i nějaké to „zpívání“, Obscura na vás tentokrát přichystala více vokodérových linek, poloh a progresivního nadýchnutí.

„Druhé album“ Obscura potvrzuje neslábnoucí formu kapely a nejen po sólové tvorbě Muenznera a Grossmanově DVD vylazuje má vyčkávání na třetí album této sestavy (opustil ji Thesseling) téměř na maximum. Album sice od posluchače může někdy znít lehce odstrčeně, ale Němci přišli s výbornou deskou, která si své místo na poli techniků/progresivistů vydobije. A pokud ne tentokrát, věřím, že příště se to již povede - vlastní tvář se nám z kapely již téměř vyklubala a mně samotnému se Omnivium neoposlouchalo ani za několik uběhlých měsíců.

Vložit komentář

shogun - 07.01.13 18:11:47
Budou na BA, fajné :)
DW - 05.12.11 16:15:44
možná tak u TM"mámserádpyčo"longgggggggraTM :D
shogun - 05.12.11 15:45:17
No však znáš ty reakce... jen otevřeš editor, už jsi zločinec a nepřítel všeho :)
DW - 05.12.11 15:22:58
simtě..
shogun - 05.12.11 14:57:01
Já svou recku psal až dneska, to jsem pěknej vyvrhel a zpátečník, co? :D A (ne)překvapivě jsme se shodli v mnoha přirovnáních :) (cizí recky na alba, které chci sám psát, zásadně nečtu, aby nedošlo k obviňování z plagiátorství) :)
Stana - 26.10.11 18:42:18
ty poslední Augury? Ty jsou úplně super.
No, žádnej Vintrsánek to není :D
DW - 26.10.11 14:21:07
ty poslední Augury? Ty jsou úplně super.
bizzaro - 26.10.11 13:03:51
Půl roku po vydání mi naopak přijde jako docela slušný skóre
like ;))
bros - 26.10.11 09:56:52
Půl roku po vydání mi naopak přijde jako docela slušný skóre
Stana - 26.10.11 09:41:41
Ještě se k tomu budu taky muset vrátit, ale přišlo mi že proti první desce to tak nedává. Stejně to mám u Augury, ikdyž tam už se do poslední desky zavrtávám.
Sud - 25.10.11 23:31:26
dík za tuhle recku, po vydání jsem to párkrát protočil a uložil k ledu s tím, že mě to nebaví, ale super retz mě donutila to vytáhnout a ono jo, ani toho Morbid jsem si prvně nevšim, ale je to tam. takže dík za recku, mrdat odstup od vydaní, teď píšu dva roky starou věc :)
DW - 25.10.11 22:36:35
"že Omni ne a Cosmo jo" - hele mám to podobně pp :) Timewarp sólovka pak špatnost a bezradnost, no v tý době už sem měl v uších Paula, takže tam byl trošku kval. rozdíl :)) Omnivium není blbý album, vůbec ne, některý momenty jsou skvělý, ale na Cosmo to prostě nemá a mít nebude.
bizzaro - 25.10.11 22:14:53
Muze mi nekdo vysvetlit smysl recenze, ktera vyjde pul roku po vydani?
ty vsechny nahravky slysis ihned po vydani? a o vsech hned vsude mluvis? setkavam se dost s ohlasy, ze Omni ne a Cosmo jo, chtel jsem to album podporit. a jak ti psal DW, ty uz dalsi recky Pessimist neocekavas?
Bizz: Nevim, co přesně jsi myslel timhle: "...v jejich hudbě je vše (nejen) zvukově až neuvěřitelně srovnáno a dle daných hudebních vzorců a praktik přerovnáno..."
produkce je fantasticka a souhlasim s tebou, jak zive a analogove zni. ja jsem to s tim urovnanim myslel tak, ze cela ta muzika i zvuk zni az neuveritelne ciste, vycidene, ma to logiku i pro laika podle me, vse vyrovnany vedle sebe: to, jak je to slozeny i nahrany, cili samotny noty vs. udery/trsatka jedno vedle druhyho, az profesorsky dokonaly. ale pritom to ma furt jas a trpit a neni to vyzehleny, ale popisovat to, to by recka mela tri stranky. od toho je tu diskuze
DW - 25.10.11 21:56:47
Ale jdi ty :)
brutusáček - 25.10.11 21:37:33
Retro retz, co chceš:).. Půl roku nic neni, já třeba promo Pessimist abych to mohl napsat nedostal doteď :)
vole stáhnu naposloucham napíšu a pak dostanu ! :)
DW - 25.10.11 17:32:23
Retro retz, co chceš:).. Půl roku nic neni, já třeba promo Pessimist abych to mohl napsat nedostal doteď :)
martin - 25.10.11 17:01:18
   martin: Muze mi nekdo vysvetlit smysl recenze, ktera vyjde pul roku po vydani?  že to bizzovi trvalo půl roku se rozepsat
To je příčina, ne smysl. ;)
Morbo - 25.10.11 16:39:52
martin: Pečlivé naposlouchávání? :)))
brutusáček - 25.10.11 16:09:34
Muze mi nekdo vysvetlit smysl recenze, ktera vyjde pul roku po vydani?
že to bizzovi trvalo půl roku se rozepsat
martin - 25.10.11 15:43:20
Muze mi nekdo vysvetlit smysl recenze, ktera vyjde pul roku po vydani?
Morbo - 25.10.11 15:32:01
Bizz: Nevim, co přesně jsi myslel timhle: "...v jejich hudbě je vše (nejen) zvukově až neuvěřitelně srovnáno a dle daných hudebních vzorců a praktik přerovnáno..." ...ale přijde mi, že produkce tohoto alba je NA HONY vzdálená typicky studiově ošetřené moderní produkci melodicky deathových alb. Ta deska zní hodně živě. Nevim, nevim, kolik tam mohlo být porovnávaček. Asi ne nijak extrémně mnoho, jinak by to takhle živě nemohlo znít. Ale jak řikám, nevim přesně, jak jsi to myslel. ;)
bizzaro - 25.10.11 15:11:55
tak to ja ani nahodou, Omnivium splachla Kosmika i s plenkama :)
Kuba - 25.10.11 13:33:59
Jako deska je to luxusní, ale já snad asi víc ten Cosmo.
brutusáček - 25.10.11 10:04:47
k hudbě asi neni nic co dodat víc než je napsané, já určitě pochválim grafiku desky :)
bizzaro - 25.10.11 08:11:32
dost nesikovne jsem v recce nezminil to, ze vliv Schuldinera je zapomenut

Zkus tohle