NADJA/OVO - Life and Death of a Wasp

recenze
gorth
Hodnocení:
8.25

Tahle spolupráce byla pro mě nejočekávanější letošní deskou Nadji, přestože jsem o skupině OVO nic nevěděl. Instinkt byl správný. Samotní OVO hrají noise rock,

review_1476_px3

který ozvláštňuje především šílený ženský zpěv/řev Stefanie Pedretti. A Nadja se ve své éteričnosti už málem topí. Smíchejte tyhle dva světy, dejte jim koncept a vznikne živá, osvěžující deska (znáte tu písničku od Plíhala? tohle je její droneová verze). Lákadlo pro… vosy.
Vosa létá okolo cukřenky. Bzučí si a něco prozpěvuje. Horký letní den, cukr se taví a lepí. Dostává se moc blízko a chytí se, nejdřív se vzteká, nadává, bzučí a snaží se utéct, pak to vzdává. Dvě lžičky, prosím. Nesmírně cynické. Ta nejdusivější deprese, čekání na smrt, která přichází - vosa se topí v kávě. Pomalu, velice pomalu. Nářek a předsmrtné rekviem.
Tolik k příběhu existenciálního dramatu vosy. Podobná se odehrávají na celém světě den co den, zamyslete se, než rozmáčknete vosu… Vtipná věc. Dokonalá programní hudba.
Cinkání vosy o sklenici, bzučení, vosí monology (zpěvačka OVO zkouší black, doom, nějaké pištění a jódlování, všechno je to stylově uřvané), pod tím Nadja jako prostředí;

review_1476_px2

letní den, i když venku asi není takové peklo jako teď. Parádně primitivní rytmika. Po uvolněné první skladbě, kdy obě kapely jakoby hrály vedle sebe bez většího vzájemného mísení (OVO hraje svou hudbu nataženou na stopáž Nadji, ta se stará o podkres), přichází fúze do něčeho nového – naštvaný dub? Ano, i toho se od Nadji můžeme dočkat. Druhá polovina desky v tomto trendu pokračuje - syrový depresivní (drone) doom, třetí skladba i díky zpěvu dává vzpomenout na Thorr’s Hammer, v závěrečné se zase bzučí, marný poslední boj.
Překvapivé, vynikající, asi nejživější droneová deska, co jsem zatím slyšel.

Vložit komentář

gorth - 09.04.11 22:35:08
tak společná deska Nadji a Galeny je taky dost dobrá, na Nadju netradiční...
KK - 15.03.11 11:37:16
OVO a NADJA spolu v Praze budou 19. dubna 2011 v Chapeau Rouge! http://www.last.fm/event/1776086+Nadja+-+OvO+-+Galena

Zkus tohle